Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2010, 17:00:58
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Foarte trist ce descrii tu...

Eu vad doua solutii posibile, ambele nu sunt ceva laudabil dpdv crestinesc:

1) Fugi cat poti de acea casa si acel loc! De dorit la sute sau mii de km departare. Nu exista solutie pozitiva din ce descrii tu. Este o solutie lasha dar eu o vad ca ceva totusi valabil. Salveaza-te! Nu ai de ce sa platesti tu greselile mamei tale. Si asa ai platit mult. Daca te iubeste ar trebui sa te lase sa pleci chiar ea. Viata ei oricum e terminata, unicul lucru bun pt ea ar fi sa se roage si sa se pregateasca pentru intalnirea cu Dumnezeu.
Pentru tine - cu ajutorul unui preot bun, cu ajutorul rugaciunilor, postului, unui cerc de prieteni, eventual colegi de facultate poate ai putea sa-ti vindeci incet-incet sufletul si sa revii la o viata normala, cu minime bucurii.
2) Cealalta solutie vine in combinatie cu prima. Internati-l pe tatal tau la un spital de psihiatrie pentru urmatoarele motive: primul - sansa este mare ca o va omora pe maica-ta, doi - are oricum nevoie de ajutor inclusiv pt a-l spala si a avea o viata cat de cat normala, trei - vei putea pleca linistit lasand-o pe maica-ta sa se vindece poate si ea si sa se reculeaga in singuratate si liniste.

Referitor la sfestanie, nu cred ca pentru preotul care vine conteaza prea tare ca casa voastra nu arata bine si poate miroase urat acolo. Mai mult, daca-i povestesti un pic despre situatia ta, s-ar putea sa vina chiar cu si mai multa ravna pt ca intelege ca acolo e boala sufleteasca, durere.
La situatia in care te afli prea multe mandrii, rusini etc nu-si au loc.
Si in joc e viata ta, salveaza-te cat mai poti.
Si in primul rand incearca sa te rogi mult si sa ceri de la Dumnezeu un raspuns la aceste probleme ale tale. Doamne ajuta!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.06.2010, 20:48:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Impresionantă povestea ta. Cred că va veni și pentru tine momentul fericirii, dacă nu pe lumea asta pe lumea cealaltă, unde Dumnezeu va șterge orice lacrimă din ochii lor.

M-a mișcat și dorința ta de a deveni hetero și a-ți întemeia o familie. Nu știu ce sfat să-ți dau, poate că nu vei simți multă vreme atracție față de femei dar ceea ce poți să faci e să te comporți ca și cum ai fi hetero.


Toate cele bune!
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2010, 19:10:27
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Scriu aici pentru ca singura speranta care mi-a ramas este Dumnezeu impreuna cu Sfintii Lui! Imi iubesc parintii foarte mult de aceea am incercat sa nu ii supar niciodata si sa ii fac sa se simta mandra de mine. Bunicii din partea mamei a fost o a doua pereche de parinti pe care mi i-a dat Dumnezeu in vremea copilariei mele care a fost cea mai frumoasa parte a vietii mele si dupa care acum tanjesc. Nu prea am fost o eleva buna la scoala, toate temele care le aveam de facut pe adoua zi le rezolvam in 2 ora inclusiv teoria pe care o aveam de invatat. La varsta de 14 ani, bunicii mei s-au stins din viata iar singura dorinta a lor a fost ca eu sa invat si sa urmez o facultate si conform spuselor bunicului sa ajung o "mare directoare". Si uitati-ma, m-am zbatut in viata si am reusit sa dau la o facultate, sa o termin dar...............ESEC TOTAL!!!! Vinerea trecuta am primit vestea ca nu imi pot sustine examenul de licenta din cauza unui examen la care nu am obtinut o nota minima de trecere. Am vazut negru in fata ochilor si am simtit in acel moment ca Dumnezeu m-a parasit, avand in vedere cat m-am chinuit in realizarea lucrarii de licenta (Valentina-membra acestui forum stie cat m-am chinuit si nu vreau decat sa ii multumesc din tot sufletul ca mi-a fost alaturi si m-a ajutat) iar cand am finalizat-o....surpriza... trebuie sa astept anul urmator pentru a o putea sustine. Nu am fost o studenta stralucita dar mi-a placut sa invat astfel incat sa nu mi se reproseze ca am trecut prin facultate "ca gasca prin apa". Parintii mei au fost foarte mandrii de mine cand am venit acasa si le-am spus ca am terminat de lucrat la licenta iar profesorul indrumator mi-a spus ca este buna, numai ca ieri le-am spus ca nu o mai pot sustine anul acesta. Si acum imi vin in minte cuvintele mamei care au sunat cam asa: "Cum Vasilica sa nu o mai poti da? Si cat m-am zbatut ca sa faci o facultate si acum la urma .....trebuie sa mai astepti un an!!!!!". In acel moment simteam ca am omorat un om, stiind cate sacrificii financiare a facut mama mea astfel incat sa reusesc sa platesc taxele de scolarizare. Rusinea pe care o am fata de tatal meu este si mai mare avand in vedere faptul ca se trezea la ora 4.30 dimineata si pleca la servici si se intorcea seara la ora 19.00 doar ca sa castige un ban in plus pentru ca mie sa nu imi lipseasca nimic pe perioada facultatii. In momentul de fata ma simt ca un parazit, ca un obiect care ocup locul degeaba in aceasta viata. Poate exagerez dar o parte din mine s-a rupt. Ultimul semestru din perioada facultatii l-am dedicat special realizarii licentei si ca sa demonstrez ca nu va mint o sa va spun un singur lucru: atat de mult m-am dedicat realizarii acestei lucrari si atat de mult m-a afectat neputinta sustinerii ei incat aseara cand m-am asezat in pat ca sa ma uit la un film nu stiam care este "procesul tehnologic" pentru a viziona acel film si anume, uitasem ca eu ca sa inteleg acel film trebuie sa ii citesc si subtitrarea. Ma simteam si ma simt ca o intrusa in continuare si efectiv imi este scarba de mine pentru ca nu am fost in stare sa termin o facultate. Ma simt uitata de toata lumea si de Dumnezeu inclusiv, dar e si normal sa ma uite la cat de multe rele fac si la cat de pacatoasa sunt. Un sfat din partea dumneavoastra ar fi binevenit deoarece acesta m-ar putea ajuta sa ma ridic din prapastia in care ma aflu. Mi-e jena sa ma rog si lui Dumnezeu, imi este rusine de mine, mi-e frica ca El nu o sa ma asculte in continuare deoarece nu merit ajutorul Lui. As vrea sa am puterea sa consider acest necaz ca o incercare din partea Lui. Oare asa sa fie? Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2010, 22:18:35
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Cu nadejde in Domnul , vei trece peste toate !

Fata draga , capul sus - ochii si inima spre cer !

Ai 25 de ani ...atat de tanara si crezi ca amanarea licentei este un capat de tara ? nicidecum ! Iti inteleg amaraciunea dar , asta e .

Multumeste Domnului ca esti sanatoasa , ca ai o familie care te-a sustinut si ..mergi mai departe. Nu-ti spun vorbe goale ,
sunt mama , am puiul cel mare de 29 de ani , peste trei luni voi fi bunica asa ca , stiu ,, multe ,, ca sunt batrana !!
Si de-ai fi fata mea , tot asa ti-as spune .
Nu poti sa-ti dai licenta -Doamne ajuta ! - asta-i necaz ? nimica toata !

Incercarile vietii vin si trec si noi , cu credinta si speranta in ajutorul lui Dumnezeu , trebuie sa le facem fata.
Vei lua acel examen , intre timp cauti de lucru ca doar nu o sa stai acasa si la anul cand va fi vremea , dai licenta !
vezi ce simplu e...
de maine , cauti ceva de lucru ... sa nu te mai simti ,,parazit ,, ( ce cuvant urat ! )
Trebuie sa gasesti ceva ! si , mai vb dupa aceea .
Pana atunci , toate bune si ... peste un an ,,necazul ,, asta o sa-ti para un ..ne vei spune tu , ce .

Doamne -ajuta!

P.s. ai citit ce-a scris cer_indurare ? acolo necaz , mare de tot ..si nici acolo ! Totul are o rezolvare ..
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 29.06.2010 at 22:21:41.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2010, 23:04:20
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
Fata draga , capul sus - ochii si inima spre cer !

Ai 25 de ani ...atat de tanara si crezi ca amanarea licentei este un capat de tara ? nicidecum ! Iti inteleg amaraciunea dar , asta e .

Multumeste Domnului ca esti sanatoasa , ca ai o familie care te-a sustinut si ..mergi mai departe. Nu-ti spun vorbe goale ,
sunt mama , am puiul cel mare de 29 de ani , peste trei luni voi fi bunica asa ca , stiu ,, multe ,, ca sunt batrana !!
Si de-ai fi fata mea , tot asa ti-as spune .
Nu poti sa-ti dai licenta -Doamne ajuta ! - asta-i necaz ? nimica toata !

Incercarile vietii vin si trec si noi , cu credinta si speranta in ajutorul lui Dumnezeu , trebuie sa le facem fata.
Vei lua acel examen , intre timp cauti de lucru ca doar nu o sa stai acasa si la anul cand va fi vremea , dai licenta !
vezi ce simplu e...
de maine , cauti ceva de lucru ... sa nu te mai simti ,,parazit ,, ( ce cuvant urat ! )
Trebuie sa gasesti ceva ! si , mai vb dupa aceea .
Pana atunci , toate bune si ... peste un an ,,necazul ,, asta o sa-ti para un ..ne vei spune tu , ce .

Doamne -ajuta!

P.s. ai citit ce-a scris cer_indurare ? acolo necaz , mare de tot ..si nici acolo ! Totul are o rezolvare ..

Va multumesc din tot sufletul pentru incurajari!!!!!!!! Este singurul lucru de care am nevoie acum si de putere de la Dumnezeu ca sa ma ridic. Dumnezeu sa va dea sanatate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2010, 00:14:52
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

si tu sa fii sanatoasa , Vasi !
Asa sunt eu, repet copiilor ce cred ca trebuie sa le ramana in cap :
cauta ceva de lucru si vei vedea ca si parintii vor fi multumiti si tu impacata . La cat de suparata esti pe tine e de ajuns , Dumnezeu nu ne iubeste mai putin daca nu avem diploma .

Domnul , sa te ocroteasca !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2010, 10:13:16
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

...offff, greu...
cer_indurare si tuturor celor aflati in asemenea incercari ale vietzii:
- rugati-va mult Lui Dumnezeu, chemati-L neincetat in viatza voastra, si El va veni cu siguranta si va va ajuta sa va duceti crucea grea, si atunci cu El alaturi nimik nu va mai parea asa greu. Nu sunt vorbe goale, o sa vedeti cu timpul ca se adeveresc. Mergeti la biserica la Sfanta Liturghie cat puteti de des, strigati-L in ajutor si spuneti-I tot ce aveti pe suflet si El va va asculta, puneti pomelnice pe numele celor care au nevoie de ajutor (cer_indurare, mama si tatal tau), postiti cat puteti cu credinta, spovediti-va la un duhovnic (indiferent de unde e acesta, sa stiti ca ei nu au voie sa spuna nimanui ce au auzit la spovedanie, dimpotriva) si daca spovedania va fi adevarata va veti simti liberi si usori ca pasarile cerului. Si ca o paranteza...[Stiu sa dau sfaturi dar nu stiu eu daca le urmez... Doamne, vino in viatza mea, in sufeltul si in inima mea, si fie Sfanta voia Ta in mine acum si-n veacul veacului. Amin.]

Pt cer_indurare, si nu numai:
-pt ca eu sunt asa netrebnica si nu am putut sa te sfatuiesc decat cele scrise mai sus iti trimit ceva linkuri de pe acest site, scrise de oameni care intr-adevar au un cuvant de spus, pe care o sa te rog sa le citesti (indiferent cat de lungi ti se par dupa cum si noi am citit povestea trista a vietzii tale) in speranta ca-ti vor folosi cu adevarat si te vor indruma spre spovedanie:
http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69833.html
http://www.crestinortodox.ro/povesti...iei-71475.html
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...iei-96651.html
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ea-118913.html

...si n-as vrea sa uit de ajutorul acordat tuturor de Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria. Cititi orice acatist inchinat Ei care va pica in mana, gasiti cateva si pe acest site (unul dintre acestea este aici http://www.crestinortodox.ro/acatist...lui-67053.html si este grabnic ajutator si folositor) sau repetati mereu in gandul vostru rugaciunea adusa de Sfantul Arhanghel Gavriil : "Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-Te ! Ceea ce esti plina de har, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pre Mantuitorul sufletelor noastre... " Prea Sfanta Marie Maica Lui Dumnezeu roaga-Te pentru noi pacatosii acum si-n ceasul mortii noastre, amin!

Dumnezeu sa ne ajute tuturor, sa ne intelepteasca si sa ne indrume pasii pe calea Lui, a adevarului, luminii si a vietii, deci a mantuirii! Amin!
__________________
Vladica Antonie isi inchipuie sfatul Sfintei Treimi la facerea omului. Dumnezeu Tatal ar fi spus: "Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra". "Da, dar omul acesta va cadea - zise Duhul -, si Tu, Fiule, va trebuie sa mori pentru El". "Sa-l facem, dar, sau sa nu-L facem?" - a intrebat Tatal. "Sa-L facem" - a zis Fiul.
Iata nadejdea pe care si-a pus-o Dumnezeu in om! Acestui Dumnezeu ne marturisim noi, de acesta ne rusinam, pe acesta Il iubim.

Last edited by ioanaz; 30.06.2010 at 15:27:33.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.07.2010, 16:44:58
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Grup Sfantul Nectarie

Am vazut aici multi oameni care scriu despre minunile sfantului Nectarie, care s-au intamplat in viata lor. E minunat sa vedem cum Sfantul ajuta pe fiecare dupa nevoie. De dragul Sfantului am deschis un grup pe Facebook care se numeste "Sfantul Nectarie de Eghina". Va astept si acolo pentru a scrie pareri, intamplari si minuni petrecute in viata voastra de zi cu zi.

Link-ul grupului este http://www.facebook.com/home.php?#!/...7356691&ref=ts.
P.S. Pentru a putea fi membrii grupului trebuie sa va creati cont pe Facebook( stiu ca e cam enervanta chestia asta dar......asa sunt regulile acolo)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.07.2010, 19:27:38
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit sper

Citat:
În prealabil postat de sia Vezi mesajul
si tu sa fii sanatoasa , Vasi !
Asa sunt eu, repet copiilor ce cred ca trebuie sa le ramana in cap :
cauta ceva de lucru si vei vedea ca si parintii vor fi multumiti si tu impacata . La cat de suparata esti pe tine e de ajuns , Dumnezeu nu ne iubeste mai putin daca nu avem diploma .

Domnul , sa te ocroteasca !
Sia draga sper ca nu ai confundat pe sora Vasilica cu mine Vasi eu nu am 25 de ani oricum ii doresc lui Vasilica multa liniste sufleteasca, sa asculte de sfaturile de pe aici si sa stea de vorba mai des cu Dumnezeu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.07.2010, 22:24:06
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Sia draga sper ca nu ai confundat pe sora Vasilica cu mine Vasi eu nu am 25 de ani oricum ii doresc lui Vasilica multa liniste sufleteasca, sa asculte de sfaturile de pe aici si sa stea de vorba mai des cu Dumnezeu.
Nu , n-am confundat-o . Am vrut s-o alint ..
primeste scuzele mele , daca consideri ca este necesar .

Doamne-ajuta !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 11.12.2010 at 00:07:10.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poti sa ai o masina scumpa ? Daniel_7 Generalitati 302 20.05.2013 14:01:11
Ce rugaciuni sunt recomandate cand nu poti dormi ? anisoara Generalitati 13 16.07.2012 22:00:33
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 19:47:06
cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar annan Vrajitoria 24 16.10.2010 07:48:34
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48