Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.08.2012, 17:48:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Adică ateii și nefericiții de păgîni care nu au avut șansa să cunoască ortodoxia nici măcar la Judecata particulară nu mai ajung. Înțeleg eu bine?
aici îți dau dreptate Florin. și nu pentru că sunt ateu.
dar Biserica, oficială sau neofială, l-a reinventat mereu pe Dumnezeu.
iar Vămile sunt una din invenții.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.09.2012, 00:34:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ar mai fi două povești care circulă pe net și care nu pot fi integrate în Tradiția Ortodoxă:

- cea a firului de ceapă sau în varianta firului de păianjen

- cea a diavolului care a devenit înger

În prima poveste se poate înțelege că mîntuirea poate fi cîștigată pe o simplă faptă bună, indiferent de ceea ce a făcut sau crezut omul în timpul vieții, iar a doua contrazice flagrant ideea de libertate a ființelor create de Dumnezeu (liberul arbitru face parte din caracteristicile chipului divin sădit în îngeri și în oameni).
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.09.2012, 00:47:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din povestea firului de ceapă eu n-am înțeles că mântuirea ar putea fi câștigată așa. E o pildă, din care reiese că respectiva femeie nu s-a mântuit, fiind trasă în jos tocmai de egoismul care o și trimisese în iad, nefiind capabilă de jertfă de sine în favoarea celorlalți, care doreau și ei să scape de chin. Dacă i-ar fi lăsat și pe ei să urce, cu siguranță firul acela de ceapă nu s-ar fi rupt.

Tot așa și cu cea de-a doua poveste: nu trebuie căutat în ea adevăruri dogmatice. Trebuie extras doar înțelesul moral, și anume cât de rea și drăcească este mândria și cât de dumnezeiască este smerenia. E un exercițiu de imaginație: cum ar fi dacă dracii și-ar cere iertare.

Last edited by N.Priceputu; 13.09.2012 at 00:55:02.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.09.2012, 09:16:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Da Florine, numai ca uneori suntem si noi un pic cam babe...:)
Eu am citit ca "vamile" sunt acceptate in Biserica pe pozitia de parere teologica, teologumena, cam asa ceva... Au folosul lor, desigur, altfel ar fi pierit de mult si ar fi fost ferm "executate" de Biserica.
Mie, sa-ti spun cu mana pe inima, mi-a prins bine cartea cu Vamile, prefatata de Nicodim Mandita. Nu stiu daca acum m-ar mai multumi (cel putin in anumite privinte) dar atunci cand am citit-o m-a facut sa cuget intr-o maniera mai putin grabita si lumeasca. In orice caz, cartea are "subtirimea" ei, in sens duhovnicesc. Cere gandirea si simtirea aparte a credinciosului, iar nu altminteri (adica nu rece, analitic, rationalist). In fine... astazi prefer sa citesc Biblia si alte scrieri sfinte.
Doamne ajuta!

P.S. Materialul propus de Ovidiu in postarea nr. 8 consider ca este destul de lamuritor pentru problema vamilor. Daca Parintii spun acele lucruri, ce rost mai are sa problematizam de la capat? Zic si eu, nu te supara, te rog.
in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar DE CE NU se amintesc de aceste asa zise vami ale vazduhului?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2012, 11:36:35
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in parabola bogatului nemilostiv si a saracului Lazar DE CE NU se amintesc de aceste asa zise vami ale vazduhului?
Perfecta intrebare, Stefan Florin. Sunt si la noi diverse teologumene/babisme/mosisme, care sunt pastrate pe post de sperietoare pentru masse. Alta explicatie nu vad.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.09.2012, 15:15:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Perfecta intrebare, Stefan Florin. Sunt si la noi diverse teologumene/babisme/mosisme, care sunt pastrate pe post de sperietoare pentru masse. Alta explicatie nu vad.
Mie unul nu mi se pare nici măcar bunicică întrebarea, nu neapărat datorită subiectului, cât a mentalității care pândește din fundal, anume un criptoprotestantism inconștient atașat credinței conform căreia întreaga revelație a fost basculată în omenire prin Sfintele Scripturi și ce nu s-ar găsi scris acolo într-un mod explicit n-ar avea substanță teologică.

Vămile văzduhului sunt niște metafore care încearcă să sugereze realitatea culoarului dintre acum și pururea cu ajutorul analogiilor antropometrice împachetate într-un soi de narațiune mitică. Din această cauză apare și suspiciunea de legendă pioasă, fiindcă cititorul sau cercetătorul nebisericesc se împotmolește aproape întotdeauna în faza analizei semnificantelor, rămânând astfel prizonierul propriilor limite în încercarea de a pricepe ceva din reperele inteligibile ale misterului.

Vara asta, cu ocazia unei vizite de câteva zile la părintele meu duhovnicesc, am fost martorul unei discuții pe tema vămilor văzduhului, ai cărei protagoniști au fost un grup restrâns de studenți ortodocși și părintele. La întrebarea "cum să înțelegem învățătura despre vămile văzduhului?", părintele a răspuns că învățătura asta se înțelege din modul cum ne străduim să trecem, împreună cu Hristos, prin nenumăratele vămi pământești, adică: ispite, poticneli, eșecuri, crize, fundături, dileme etc. Dacă vom fi trecut cu bine de câteva de-astea și am învățat ce era de învățat din ele, poate că vom ajunge să înțelegem câte ceva despre filtrele vamale metafizice.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 13.09.2012 at 16:08:18.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2012, 01:42:44
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rectificare

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Daca Parintii spun acele lucruri, ce rost mai are sa problematizam de la capat? Zic si eu, nu te supara, te rog.
Ba sa te superi, ca am zis o prostie! Exact ce le reprosez altora, am facut eu acum...
Dimpotriva, cred ca Parintii au zis tocmai ca noi sa problematizam chiar de la capat! Uneori nu-i nevoie (mai rar), de obicei insa chiar e nevoie si inca in mod consecvent, repetat, pana cand prin reflectie si experienta traita sa descoperim ca da, Parintii au formulat un indreptar spre o taina, iar nu o regula seaca...

Citind "vamile" am avut un oarecare rod sau folos: mi-am facut cu vigilenta sporita turul constiintei inainte de Spovedanie... Si m-am trezit lipsit de decoratii pe multe baricade ale ispitelor. Nu mi-a parut putin lucru!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2012, 02:28:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Biserica, oficială sau neofială, l-a reinventat mereu pe Dumnezeu.
Mi-e teama ca problema este mult mai complicata.Nu neaparat conceptul s-a modificat in sine cat metoda de raportare la el.Din momentul in care Evanghelia paraseste solul sau nativ,iudaic,iar sperantele primelor comunitati crestine cu privire la o iminenta Parusie,in timpul generatiei lor, incep sa paleasca,se impunea cumva o stratificare a ideei in sine,altfel aluneca fie intr-o fragmentare letala fie ar fi fost absorbita,si prin urmare anihilata,de o alta abordare,fie traditionala fie care circula in acel moment in paralel.Stratificarea respectiva este intr-o continua evolutie sau mai bine zis este o reflectare a esentei idei de-a lungul timpului,pe parcursul evolutiei intelegerii umane.Ca si cum intelegerea este un lac care inconjoara un castel,conceptul.
Apa nu distruge castelul ci doar reflecta,in diverse moduri imaginea sa in diferite momente.Cand pleci de la o entuziasta asteptare pur eshatologica si ajungi la concluzia ca de fapt va fi o lunga lupta cu timpul si puterea sa distructiva atunci,cumva,trebuie sa mentii ideea vie,fie si prin explicarea ei din perspectiva conceptelor care au insotit-o de-a lungul timpului.Probabil ca primelor comunitati crestine ideea unei dispute cu privire la natura dubla intr-un singur ipostas, a lui Hristos. le-ar fi parut extrem de ciudata si straina in situatia in care ei asteptau intoarcerea Sa imediata.Cu toate acestea disputa a avut loc cu mult dupa ce ultimele urme ale asteptarilor lor deja se metamorfozau intr-o alta astepatare.La fel si problema vamilor cred ca poate fi privita,prin prisma celor spuse mai sus,precum in abordarea lui Mihailc,sau poate fi respinsa ca o simpla superstitie fara nici o relevanta in timpurile moderne,rod al unei intelegeri trecute si depasite.

In prima situatie dificultatea ideei respective,riscul de a pica in desuetudine,este si poate fi evitat prin evidentierea sensului ei spiritual,care nu isi pierde nicicand relevanta si care poate fi inteles si din perspectiva spiritualitatii moderne,mai putin inclinata spre idei de acest tip.In loc sa intre ideea-n incremenire ii scoti viata la suprafata prin evidentierea esentei ei spirituale,as spune superioare exteriorului,la fel cum o parabola spusa de Hristos nu are doar un sens imediat,tangibil la prima strafulgerare a intelectului ci sondeaza adancimi nebanuite acolo unde,fireste,exista dorinta si inclinatia spre asa ceva.In rest se poate ramine si cu ideea in sine,in forma ei dar o condamni la o spoliere a sensurilor ce pot razbate din ea dincolo de aparenta mitica.

Eu as opta pentru prima varianta intrucat reductionismul are darul de a satisface spiritul logic imediat dar asasineza orice asteptare pentru viitor.Personal as prefera,pe cat posibil,sa nu trag inca cortina peste asteptarile ce nu le pot explica pe deplin :) si desi am o slaba apetenta pentru povesti cu aspecte fantastice pot da dovada de un vivace si entuziast interes cand aspectul cu pricina se dovedeste a fi doar simbolul pregatitor pentru,sa spunem,o abordare a sa in profunzime,o calatorie spre inima intelegerii ideii in sine.In acest caz inteleg pe deplin fie si rolul aspectelor usor mitice,precum incepi sa-i explici unui copil o poveste complicata dar in caz contrar,fara a conduce la o esenta superioara aparentelor, le privesc cu intelegerea secolului caruia,ca orice fiinta limitata,sunt tributar intr-o masura mai mica sau mai mare.Fiecare cu propriul drum,plin de vami mai mult sau mai putin vizibile,mai mult sau mai putin profunde, ale intelegerii :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 14.09.2012 at 03:03:13.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.09.2012, 02:33:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Despre vamile vazduhului: http://www.crestinortodox.ro/inmorma...lui-70165.html
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.09.2012, 09:19:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mie unul nu mi se pare nici măcar bunicică întrebarea, nu neapărat datorită subiectului, cât a mentalității care pândește din fundal, anume un criptoprotestantism inconștient atașat credinței conform căreia întreaga revelație a fost basculată în omenire prin Sfintele Scripturi și ce nu s-ar găsi scris acolo într-un mod explicit n-ar avea substanță teologică.

Vămile văzduhului sunt niște metafore care încearcă să sugereze realitatea culoarului dintre acum și pururea cu ajutorul analogiilor antropometrice împachetate într-un soi de narațiune mitică. Din această cauză apare și suspiciunea de legendă pioasă, fiindcă cititorul sau cercetătorul nebisericesc se împotmolește aproape întotdeauna în faza analizei semnificantelor, rămânând astfel prizonierul propriilor limite în încercarea de a pricepe ceva din reperele inteligibile ale misterului.

Vara asta, cu ocazia unei vizite de câteva zile la părintele meu duhovnicesc, am fost martorul unei discuții pe tema vămilor văzduhului, ai cărei protagoniști au fost un grup restrâns de studenți ortodocși și părintele. La întrebarea "cum să înțelegem învățătura despre vămile văzduhului?", părintele a răspuns că învățătura asta se înțelege din modul cum ne străduim să trecem, împreună cu Hristos, prin nenumăratele vămi pământești, adică: ispite, poticneli, eșecuri, crize, fundături, dileme etc. Dacă vom fi trecut cu bine de câteva de-astea și am învățat ce era de învățat din ele, poate că vom ajunge să înțelegem câte ceva despre filtrele vamale metafizice.
si unde exista aceste filtre vamale metafizice?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Despre Sfanta Traditie strajeru Secte si culte 147 19.02.2009 15:15:04