Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 04.06.2014, 14:23:35
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Exact acelasi lucru il poti spune si despre bine, daca e pana acolo.... Am mai zis pe undeva. Depinde din ce prisma privesti lucrurile.
Gresesti Corinusha, gresesti. Este ca si cum ai spune ca un ateu e la fel de credincios in Dumnezeu ca si un "ortodox" si ca explicatia pentru aceasta "speculatie" sofista e ca ateul vede lucrurile din alt unghi ... prin alta prisma.

Tu probabil preferi sa-ti iei ce-ti place din "credinta", din filosofie si din placerile vietii ... crezand in sinea ta ca e mai mult decat nimic si mai bine decat deloc. Probabil ai impresia ca esti astfel intr-un fel de "echilibru" (emotional) si in armonie cu "universul" ... cred ca o discutie mai ampla pe acesta tema cu un Preot ortodox ti-ar prinde bine.

Cand vorbim de echilibru, singurul real este cel dintre Dumnezeu si Om ... stricat din pacate de pacatul primordial.
Religia exact cu asta se ocupa ... cu refacerea legaturii pierdute dintre Dumnezeu si Om, cu refacerea acestui echilibru primordial.

Last edited by AlbertX; 04.06.2014 at 15:14:30.
  #322  
Vechi 04.06.2014, 15:56:01
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Cand vorbim de echilibru, singurul real este cel dintre Dumnezeu si Om ... stricat din pacate de pacatul primordial.
Religia exact cu asta se ocupa ... cu refacerea legaturii pierdute dintre Dumnezeu si Om, cu refacerea acestui echilibru primordial.
Taina Botezului anuleaza pacatul stramosesc. Asta spune dogmatica ortodoxa. Deci, cum se face ca TOTI ortodocsii suntem la fel de pacatosi ca si ceilalti oameni, suntem sub aceeasi influienta satanaica: unul e desfranat, altul betiv, altul lacom, altul trandav, altul violent...

Cat tine aceasta magie a botezului? 8zile, 40 de zile?
  #323  
Vechi 04.06.2014, 15:59:40
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Taina Botezului anuleaza pacatul stramosesc. Asta spune dogmatica ortodoxa. Deci, cum se face ca TOTI ortodocsii suntem la fel de pacatosi ca si ceilalti oameni, suntem sub aceeasi influienta satanaica: unul e desfranat, altul betiv, altul lacom, altul trandav, altul violent...
Leonte, nu te supara ca te intreb, la Religie: de ce ai lasat liber daca esti "ortodox", nu stii sa faci setarea respectiva ?
Vad ca la Locatie: ai stiut sa treci Bacau ...

Ai o problema cu dogmatica ortodoxa ? Daca ai intrebari pe acesta tema nu ar fi mai bine sa discuti cu un Preot ?

Ia sa vedem ce se spune despre pacatul stramosesc:

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...esc-80552.html

Care au fost urmarile pacatului stramosesc?

Pacatul stramosesc a adus primilor oameni pierderea harului lui Dumnezeu, adica ruperea legaturii cu Dumnezeu, cu ei insisi si cu lumea. Acest pacat a mai adus slabirea chipului lui Dumnezeu in om, prin intunecarea in parte a puterilor sufletului si prin inclinarea mai mult spre rau decat spre bine. Mintea se misca greu, deosebeste anevoie cele ce are de cunoscut si mai mult se departeaza decat se apropie de luminile curate ale Duhului. Ea nu mai vede decat anevoie pe Dumnezeu , priveste mai mult spre lucrurile pieritoare, legate de viata trecatoare.

Dar aceasta slabire nu inseamna stergerea sau stingerea completa a chipului lui Dumnezeu in om.
Omul n-a murit cu totul pentru cele dumnezeesti. El s-a imbolnavit. Chipul lui Dumnezeu in el a slabit. Prin pacatul stramosesc, primii oameni au pierdut sfintenia, curatia si putinta de a nu muri. Pierzand harul, ei au pierdut si roadele harului. Daca ar fi ascultat porunca, dumnezeiasca, Adam si-ar fi asigurat, cu ajutorul lui Dumnezeu, putinta de a nu muri, la care ar fi contribuit si pomul vietii, de care nu s-a putut folosi, fiindca a fost scos din Rai (Fac. III, 22).

Prin pacatul lor, primii oameni si-au pierdut linistea desavarsita a trupului, firea intreaga s-a imbolnavit de pacat "prin neascultarea unuia singur". Pedeapsa cea mai mare a pacatului a fost moartea, care dupa Sf. Apostol PAVEL este "plata pacatului" (Rom. VI, 23 ; I Cor. XV, 22); moartea cu cele trei trepte ale ei: trupeasca, sufleteasca si vesnica. Dumnezeu insusi a vestit primilor oameni ca vor muri, daca nu vor asculta porunca (Fac. II, 17). Neascultand-o, pedeapsa lor a fost moartea. Nu trebuie sa se creada ca Adam si Eva si-au atras aceasta pedeapsa pentru ca au mancat dintr-un anumit pom purtator de nenorociri si de moarte, ci numai pentru ca au calcat porunca dumnezeiasca.

Ia sa vedem ce se spune despre Taina Botezului

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...zul-81892.html

Botezul este cea dintii taina, poarta prin care crestinul este primit in biserica. El este instituit de Domnul Iisus, prin exemplul sau (Matei 3,13; Marcu 1, 2; Ioan 1, 32), prin invatatura Sa (Ioan 3, 5) si prin porunca Sa, data apostolilor de a boteza (Maici 28, 19). Toti cei ce vor sa devina crestini, barbati si femei, copii si virstnici, trebuie sa primeasca mai intii botezul, dupa ce s-au convins si au crezut in dogmele crestine. Credinta copiilor este suplinita de credinta parintilor si a nasilor (F. Ap. 2,38-39; 10,44-48; 16,14-15; 18,8; 22,16; 7, 14). Botezul iarta pacatul stramosesc si cele personale facute pina atunci, daca este om virstnic, readucind pe cel botezat in starea lui Adam inainte de cadere si primirea lui in gratia Facatorului, devenind fiu al lui Dumnezeu (Rom. 5.12; Colos 2,12-13; Tit 3,5).

Botezul este cel mai insemnat act juridic si tainic, savirsit pe temeiul legilor si faptelor revelate de catre Dumnezeu si de catre fiecare ins in parte, ca personalitate stapina pe sine. El anuleaza actul juridic intemeiat pe minciuna inselatoare a diavolului si a slabiciunii primilor oameni, si astfel, cei ce se boteaza isi recapata vrednicia legala a raiului pierdut si devine fiu al lui Dumnezeu, ca o noua faptura, un om nou. Dupa cum, actul vointii personale a protoparintilor, a fost esential in legamintul paradisiac incheiat cu Dumnezeu si apoi in ruperea lui si alcatuirea altuia nou cu diavolul, tot asa si in actul juridic al tainelor, este absolut necesar actul juridic al vointei primitorului tainei.

Omul, prin vointa, numai doreste, se manifesta, cere, dar, procesul daruirii este gratuit daruit si potrivit cu capacitatea lui de primire si folosire a omului. El nu era vinovat in actul vointei sale personale de actul pacatului stramosesc, dar acest pacat il mostenea juridic, ca fiinta dependenta de tulpina generatiilor nascatoare. Acum, prin actul botezului, omul s-a rupt din tulpina pacatului odata pentru totdeauna, de aceea, botezul odata facut, nu se mai repeta, dupa cum nu se mai poate repeta nici actul rascumpararii facut de Hristos pe altarul crucii. in urna botezului, omul ramine pe deplin curat, dar nu desavirsit in fiinta sa supusa devenirii, caci el poarta in sine insuficienta ravasirii de odinioara, cu mari contradictii in fiinta sa morala, care servesc ca imbold spre activitate in fiinta sa morala si aducatoare de merite si rasplatire. (Rom, 7,1-19). De aici se naste nevoia educatiei, a constiinciozitatii, a luptei prin efort, al vointei personale si al ajutorului dat de biserica prin invatatura si taine" (V Tainele, Catehizarea).

Am deviat destul de la subiectul acestui topic, propun sa revenim la topic.

Last edited by AlbertX; 04.06.2014 at 16:17:58.
  #324  
Vechi 04.06.2014, 16:00:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu anuleaza consecintele lui, firea slabanoaga, inclinata spre pacat, nu anuleaza influenta ispitei, etc.

Asa cum omul, prin propria vointa, a cazut din Rai, tot prin propria vointa si Harul de Sus trebuie sa se ridice la demnitatea Raiului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #325  
Vechi 04.06.2014, 17:47:33
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlbertX, in cazul evolutiei stiinta nu prea are dovezi irefutabile; de aia e la stadiu de Teorie a eolutiei, adica nu e 100%; pe undeva e la fel cu Teoria Creationista. Depinde cine si prin ce prisma priveste teoriile. Normal ca un om care crede in Dumnezeu va adera la teoria creationista, pe cand un ateu convins va adera la teoria evolutionista.

Din pacete, echilibrul dintre ele, cel in care cred eu (Dumnezeu a creat totul atunci si a lasat lumea sa evolueze dupa niste principii doar de El stiute) nu este acceptat nici de Biserica, nici de stiinta.
Dar nici teoria echilibrului ca sa-i zic asa nu are nici un fel de dovada.
Nu exista "Teoria Creationista". Ca ceva sa fie teorie, trebuie sa aiba cel putin o dovada concreta si replicabila care sa o sustina.

Nici macar la rangul de ipoteza n-ar fi, pentru ca ipoteza deriva din argumente logice.
  #326  
Vechi 04.06.2014, 18:49:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
E o noua secta ? Am inteles, tu te consideri un fel de "arbitru jucator", un fel de Basescu ... pe acest topic.
Bine ca ne-am lamurit P&C ca nu esti ortodox
Si eu care incercam sa fac o analogie finuta.
Nu, sunt ortodox, doar ca eu consider ca in acest subiect, ambele tabere au argumente cu probleme.
Singura diferenta e ca "cercetatorii" creationisti merg pe negationist si teoria consti...pardon, a conspiratiei, ca isi sustina punctul de vedere, care mi se pare culmea penibilului.

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
... si ca nu esti de acord cu CREZUL ortodocsilor.
Stiu, nu sunt un scotian adevarat.
Si oricum, nu tin minte partea din Crez care zice "acum 7000 de ani, Dumnezeu a creat asa regnul animal."
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #327  
Vechi 04.06.2014, 20:06:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si eu care incercam sa fac o analogie finuta.
Nu, sunt ortodox, doar ca eu consider ca in acest subiect, ambele tabere au argumente cu probleme.
Singura diferenta e ca "cercetatorii" creationisti merg pe negationist si teoria consti...pardon, a conspiratiei, ca isi sustina punctul de vedere, care mi se pare culmea penibilului.
Poate au si motive sa creada in teoria conspiratiei.
  #328  
Vechi 04.06.2014, 21:14:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Taina Botezului anuleaza pacatul stramosesc. Asta spune dogmatica ortodoxa. Deci, cum se face ca TOTI ortodocsii suntem la fel de pacatosi ca si ceilalti oameni, suntem sub aceeasi influienta satanaica: unul e desfranat, altul betiv, altul lacom, altul trandav, altul violent...
Cat tine aceasta magie a botezului? 8zile, 40 de zile?
Sterge urmarea pacatului stramosesc, adica pierderea harului. Iar prin Botez si Mirungere se recapata harul.
Adam nu avea pacatul stramosesc, dar nu el a pacatuit? Deci nu se anuleaza liberul arbitru.
  #329  
Vechi 04.06.2014, 21:16:33
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Poate au si motive sa creada in teoria conspiratiei.
Asta zic toti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
  #330  
Vechi 04.06.2014, 21:27:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si eu care incercam sa fac o analogie finuta.
Nu, sunt ortodox, doar ca eu consider ca in acest subiect, ambele tabere au argumente cu probleme.
Singura diferenta e ca "cercetatorii" creationisti merg pe negationist si teoria consti...pardon, a conspiratiei, ca isi sustina punctul de vedere, care mi se pare culmea penibilului.
Am scris de mai multe ori, creationismul inseamna Geneza (Facerea) din Sfanta Scriptura. Evolutionismul e o aberatie inventata din disperare de ateii iluministi la mijlocul sec. XVIII. In perioada iluminista au inceput sa apara tot mai multi atei si sa isi arate credinta in mod public. Cum eraua tei si singura teorie existenta era crearea lumii de catre Dumnezeu, au cautat o alta explicatie, pentru ca detestau crestinismul. Si, cum erau obsedati de intoarcerea la valorile dinainte de crestinism, au gasit niste explicatii in paganismul antic, la filozofii materialisti greci. In timp au cautat sa dea si o explicatie stiintifica acestei filozofii, asa a aparut si evolutionismul lui Darwin.
Mai aproape de timpurile noastre unii crestini au inceput sa creada in evolutionism si sa combine facerea cu evolutionismul creat de atei impotriva crestinismului. Nu mai trebuie sa spun cat de absurda e aceasta alaturare, dar cei care nu pot vedea nu au cum sa vada.
Creationismul stiintifica e altceva, o explicatie cu ajutorul datelor stiintei a valabilitatii Facerii si absurditatii teoriei evolutioniste sau a Big-Bang-ului.
Subiect închis