Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2023, 12:09:41
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
8. Cui folosește această mascaradă de linsare mediatică în condițiile în care Constantin Necula este poate cea mai iubită personalitate asociată cu BOR, teolog, profesor, o autoritate incontestabilă care a promovat interesele Ortodoxiei Române prin toată activitatea sa, inclusiv prin Referendumul pentru Familie, prin conferințe care a susținut ridicarea Catedralei Neamului (când BOR era atacată sistematic pe acest motiv), contribuția lui în crearea și întărirea unei mișcări ortodoxe naționale a tinerilor fiind incontestabilă?! De ce și spre folosul cui s-a considerat că acum este momentul oportun pentru execuția celui care nu a ratat nicio ocazie pentru a-și arăta susținerea față de conducerea BOR în cele mai delicate momente, de criză de imagine, deși Constantin Necula apare de ani de zile în companii care pot fi considerate de către unii nepotrivite?!
Hai să fim serioși, nu este vorba despre nicio linșare sau execuție a popii Necula, este doar o fabulație a autoarei respective, așa cum fabulație este așa-zisa „mișcare ortodoxă națională a tinerilor” pe care ar fi „creat-o” Necula, și așa cum fabulație este și echivalarea popularității cu valoarea.

Dacă cineva se iluzionează că sfinții apostoli, sfinții părinți sau chiar teologi mai noi precum Stăniloae (căruia Necula îi ajunge din punct de vedere al vredniciei teologice maxim la nivelul „gleznelor”) și-ar fi putut permite ceea ce și-a permis Necula, cred că acela este într-o înșelare clară. De fapt Necula n-a făcut decât să se dea încă o dată în stambă și să arate cât este de „mic”, deși el se crede „mare”.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deci e limpede că trebuie o delimitare de la nivel sinodal de găzduirea sau participarea la așa ceva, cei care au greșit atenționați ușor și discret în spatele ușilor închise, abia dacă nu ar face ascultare s-ar dovedi vreo rea intenție.
Mai este o problemă. Nu știu câți bani a făcut Necula din această „afacere”, în mod normal, dacă tot s-a făcut public cazul, ar fi trebuit să se specifice suma și ce s-a întîmplat și cu acea sumă, că dacă Necula a trecut și nesancționat în vreun fel și mai și rămânînd cu o căciulă sau cu un sac cu bani, atunci cred că cineva are probleme la nivel decizional. Iar neprecizarea soluționării în această speță în mod clar ridică suspiciuni cu privire la ce soluție s-a dat atât în cazul abaterii lui Necula, dar și în cazul direcționării banilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2023, 12:47:25
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
El nu mai are pe unde să urce, ia salariu mai mare din universitate decât din preoție, e doar co-slujitor la Catedrală, e căsătorit deci nu poate fi episcop.
Sînt presupuneri false, și Streza a fost preot și iată că n-a fost împiedicat să ajungă episcop și mitropolit, ba din câte am auzit chiar ar fi fost susținut ca să fie ales mitropolit pe niște linii cam secrete și neortodoxe (teoria lui Gușă Cozmin).

Cât privește banii, este clar că acel așa-zis „masterclass” despre care s-a vorbit în ultimele zile este clar făcut pentru bani, cumva Necula a considerat probabil că știe el o metodă pentru o redistribuire a veniturilor, prin intermediul pieței, a talciocului pretins de „înaltă duhovnicie”, iar avînd în vedere numărul care figura de înscriși și „căciulile” de bani pe care le pretindea Necula pentru a „beneficia” de așa-zisul lui „masterclass”, mie mi se pare că e posibil ca Necula să fi încasat niște bănișori frumoși, este posibil ca valoarea brută, neimpozitată, să fi fost chiar peste 2 miliarde de lei vechi.

Dacă se face puțin efort de observație, se poate vedea că Necula apare cam cu aceeași figură de înșelat, cu aceleași false pretenții de „duhovnicie înaltă”, de blândețe și smerenie care sînt prefăcute din punctul meu de vedere, cu care apărea și la emisiunea de la canalul turcesc a lui Rifai și la A3 când cică „alina sufletele românilor”, un titlu cam comercial și suspect pentru ceea ce am văzut eu din acea emisiune.

„Scandalul” din ultimele zile cu acel „masterclass”, care foarte probabil a fost scos la suprafață de oameni de la patriarhie și datorită probabil a suspiciunii lor că acolo ar fi vorba despre niște sume mari care s-ar fi rulat, chiar dacă n-au spus asta oficial, nu face decât să întărească ce spuneam mai sus, anume că popa Necula urmărea scopuri ascunse, la care vedem elemente ale unei anumite rețete pentru ajungerea la scopuri, anume ieșiri mediatice pentru mare popularitate, pretenția unei false „înalte duhovnicii” din punctul meu de vedere, iată și afacerea cu „masterclass”-ul care părerea mea este că e posibil să fi fost foarte bănoasă, slugărnicia lui explicită față de un anumit factor politic, anume Wernăr Iohannis.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2023, 12:54:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Domnule David_1859, nu te supara ca ma amestec si ma bag unde nu-mi fierbe oala.

Vad insa ca dumneata dintr-un foc denigrezi(hulesti) tot ce se poate inchipuindu-ti ca o sa (te) faci bine:

-pe David, marele rege al imparatiei lui Dumnezeu pe pamant.
-pe Cuza si unirea romanilor, implinirea dupa o rabdare milenara,
-ortodoxia BOR (faci tu curatenie),
-pe par. prof. Constantin numindu-l popa si autointitulat ca ”preot al neamului” de parca ar fi rau ce face si ar fi rau facand bine si apoi sa te autointitulezi asa. Cum ar fi sa te autointitulezi din moment ce pentru asta ai fost pregatit, hirotonit-investit si trimis sa slujesti?

Adica tu-ti bati joc de ce avem noi mai bun si mai sfant aici vrand cu cate o lovitura pragmatica-concentrata sa hulesti-lovesti si sa distrugi totul, daca s-ar putea ai mai vrea sa-ti si dea unii dreptate?

Nu-ti dai seama cat de mult rau iti faci tie insuti de la diavol?

Vrei sa participam la depresia-deznadejdea ta sinucigashe cu drum sigur spre iad?

Te sfatuiesc sa te linistesti si sa arunci sulita lui Saul din mana, cutitul lui Brutus si sageata lui Ulise, coltul alb si cel de argint, vorba cruda de pe limba vicleana si sa incerci sa nu mai produci turbare-tulburare fiindca noi aici incercam sa ne linistim fiind in post si nu vrem sa ne preschimbam in beroi de benzi desenate gen Hulk sau Thor sau Batman-batman si multi alti tradatori-razbunatori pe sfinvers care apara lumea (pacatul ei = calaul). Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 27.06.2023 at 13:16:39.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2023, 13:16:22
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este evident un rapuns politic, nu ortodox(smerit), el proclamandu-se sluga a poporului sau, (...)
Mai este unul prin așa-zisa „Ucraină” care își zicea „sluga narodu”, numai că spre deosebire de ăla, popa Necula a cam început să își tacă gura cu privire la Putin și la Biserica Ortodoxă Rusă, nu de alta dar, văzînd și el că armata Rusiei îi cam zdrobește pe „ucrainți”, și gândindu-se și el că, în timp ce alți antiputiniști își cam fac bagajele să plece din România, chiar dacă nu arată pe față așa ceva, și caută sau au găsit deja unde să zboare din țara noastră, el însă probabil va rămâne și atunci gândește și el că s-ar putea peste ceva vreme să îl ajungă mâinile lungi ale lui Vladimir Putin și ale patriarhului Kiril.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2023, 13:20:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mai este unul prin așa-zisa „Ucraină” care își zicea „sluga narodu”, numai că spre deosebire de ăla, popa Necula a cam început să își tacă gura cu privire la Putin și la Biserica Ortodoxă Rusă, nu de alta dar, văzînd și el că armata Rusiei îi cam zdrobește pe „ucrainți”, și gândindu-se și el că, în timp ce alți antiputiniști își cam fac bagajele să plece din România, chiar dacă nu arată pe față așa ceva, și caută sau au găsit deja unde să zboare din țara noastră, el însă probabil va rămâne și atunci gândește și el că s-ar putea peste ceva vreme să îl ajungă mâinile lungi ale lui Vladimir Putin și ale patriarhului Kiril.
Tu-ti bati joc de par. profesor Constantin?.. si vrei sa te luam de exemplu?

Sa fim seriosi...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2023, 22:30:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Hai să fim serioși, nu este vorba despre nicio linșare sau execuție a popii Necula, este doar o fabulație a autoarei respective, așa cum fabulație este așa-zisa „mișcare ortodoxă națională a tinerilor” pe care ar fi „creat-o” Necula, și așa cum fabulație este și echivalarea popularității cu valoarea.
Problema e că se tot organizează masterclassuri, traininguri cu firme deținute de mormoni sau cu progresiști pe la mănăstiri, seminarii de dezvoltare personală, nu e pr Necula singurul care a călcat pe bec.

Deci treaba durează, trebuie o delimitare fermă a Sfântului Sinod pe temă, s-a greșit la mănăstiri și pr Calistrat a participat de acasă nu prin prezența personală la o chestie de genul.

În ordinea gravității cel mai nasol mi se pare ca la o mănăstire să se găzduiască, dar dacă s-a greșit doar o singură dată, nu pot să judec.
Țineți cont totuși că pr Necula e preot de mir, are altă autonomie și de mișcare și de dinamică în societate, nu e închinoviat, deci poate merge la conferințe atât timp cât nu validează, în mod indirect, prin prezența-i ezoterisme. de fapt se face confuzie că și respectivele ar fi bune puse lângă un preot ortodox.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dacă cineva se iluzionează că sfinții apostoli, sfinții părinți sau chiar teologi mai noi precum Stăniloae (căruia Necula îi ajunge din punct de vedere al vredniciei teologice maxim la nivelul „gleznelor”) și-ar fi putut permite ceea ce și-a permis Necula, cred că acela este într-o înșelare clară. De fapt Necula n-a făcut decât să se dea încă o dată în stambă și să arate cât este de „mic”, deși el se crede „mare”.
Păi popa Costi cum îi place lui să zică nu s-a dat niciodată mai deștept decât alt părinte profesor, ba chiar a vorbit cu reverența cuvenită față de alți titulari de materie ortodoxă de la diferite catedre din țară.
Eu niciodată nu l-am auzit să zică de alt preot profesor că ce prost e ăla și ce deștept e el, de abia de aici ar fi fost trufie, ba din contră a spus că pe anumite teme un anumit preot profesor are cărți în domeniu.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Mai este o problemă. Nu știu câți bani a făcut Necula din această „afacere”, în mod normal, dacă tot s-a făcut public cazul, ar fi trebuit să se specifice suma și ce s-a întîmplat și cu acea sumă, că dacă Necula a trecut și nesancționat în vreun fel și mai și rămânînd cu o căciulă sau cu un sac cu bani, atunci cred că cineva are probleme la nivel decizional. Iar neprecizarea soluționării în această speță în mod clar ridică suspiciuni cu privire la ce soluție s-a dat atât în cazul abaterii lui Necula, dar și în cazul direcționării banilor.
Nu știu dacă lumea dă bani pe seminariile respective, era 100 și ceva de lei și oricum la popa Costi intri gratis la conferințe, postează gratis pe youtube, deci auzi acolo gratis ce rost are să dai bani pe ceva ce găsești pe surse deschise pe internet ?
Chiar nu-i înțeleg pe cei care ar da bani

La Dan Puric când conferențiază prin țară fără 100 de lei sau 150 nu intri, popa Costi nu a pus niciodată taxă de intrare din inițiativa lui și s-a dus și în orășele de prin țară nu doar prin centre hiperurbanizate pline de bani.

Popa Costi vb și la Lipova și la Jimbolia, pe cine altcineva ai văzut să vină de la sute de km să conferențieze acolo ?

Omul poate renunță la concediul personal ca să conferențieze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.06.2023 at 22:56:42.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2023, 00:01:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Sînt presupuneri false, și Streza a fost preot și iată că n-a fost împiedicat să ajungă episcop și mitropolit, ba din câte am auzit chiar ar fi fost susținut ca să fie ales mitropolit pe niște linii cam secrete și neortodoxe (teoria lui Gușă Cozmin).
Posturile de episcop sunt ocupate, de unde știi cât are firul vieții am înțeles că are ceva probleme de sănătate, posibil diabet, a zis recent că i s-a făcut foarte rău când au venit sibienii după Colectiv să lovească în Biserică, atunci când a deschis porțile și a întâmpinat mulțimea de unul singur.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cât privește banii, este clar că acel așa-zis „masterclass” despre care s-a vorbit în ultimele zile este clar făcut pentru bani, cumva Necula a considerat probabil că știe el o metodă pentru o redistribuire a veniturilor, prin intermediul pieței, a talciocului pretins de „înaltă duhovnicie”, iar avînd în vedere numărul care figura de înscriși și „căciulile” de bani pe care le pretindea Necula pentru a „beneficia” de așa-zisul lui „masterclass”, mie mi se pare că e posibil ca Necula să fi încasat niște bănișori frumoși, este posibil ca valoarea brută, neimpozitată, să fi fost chiar peste 2 miliarde de lei vechi.
Să vedem câți au dat bani, cred că lumea găsește conferințele lui de pe net sau vine personal gratuit când e prin țară.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Dacă se face puțin efort de observație, se poate vedea că Necula apare cam cu aceeași figură de înșelat, cu aceleași false pretenții de „duhovnicie înaltă”, de blândețe și smerenie care sînt prefăcute din punctul meu de vedere, cu care apărea și la emisiunea de la canalul turcesc a lui Rifai și la A3 când cică „alina sufletele românilor”, un titlu cam comercial și suspect pentru ceea ce am văzut eu din acea emisiune.
De unde știi că unii nu i-au dat feedback că le-ar fi alinat sufletele, de ce presupunem că minte, în tot ce spune, el vorbește din ce-i transmit oamenii.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
„Scandalul” din ultimele zile cu acel „masterclass”, care foarte probabil a fost scos la suprafață de oameni de la patriarhie și datorită probabil a suspiciunii lor că acolo ar fi vorba despre niște sume mari care s-ar fi rulat, chiar dacă n-au spus asta oficial, nu face decât să întărească ce spuneam mai sus, anume că popa Necula urmărea scopuri ascunse, la care vedem elemente ale unei anumite rețete pentru ajungerea la scopuri, anume ieșiri mediatice pentru mare popularitate, pretenția unei false „înalte duhovnicii” din punctul meu de vedere, iată și afacerea cu „masterclass”-ul care părerea mea este că e posibil să fi fost foarte bănoasă, slugărnicia lui explicită față de un anumit factor politic, anume Wernăr Iohannis.
Necula nu e de ieri de azi în spațiul public ci de cel puțin vreo 15 ani, să zici că și-a făcut popularitate de atâția ani în ideea că va avea cândva în viitor un masterclass mi se pare mult proiectat.
Trebuie o intervenție de la nivelul Sfântului Sinod pe tema acestor seminarii de life coach șamd, au luat amploare și au contaminat cam tot.

De ce l-au luat numai pe el în colimator când Bănescu a alimentat un scandal cu tema datei Paștilor și încă și în al 13-lea ceas participă la conferințe pe tema vaccinului care ar fi fost bun și lumea care s-ar fi ferit ar fi fost de fapt rea ?
Chiar nu se face ordine în propria ogradă Mitropolia Munteniei și Dobrogei, ci se face la Mitropolia Ardealului de la sute de kilometri unde e altă jurisdicție canonică directă ?

De ce nu a existat mustrarea când s-a găzduit la mănăstirea Sihăstria Putnei un seminar de genul ?

Nu e mai simplu să i se dea mustrare scrisă și ascultare lui pr Necula să nu mai apară în anumite contexte publice, de ce trebuie să apară în presă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.06.2023 at 00:03:51.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.06.2023, 08:01:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 280
Implicit „sărăcanul” de popă Necula

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cât privește banii, este clar că acel așa-zis „masterclass” despre care s-a vorbit în ultimele zile este clar făcut pentru bani, cumva Necula a considerat probabil că știe el o metodă pentru o redistribuire a veniturilor, prin intermediul pieței, a talciocului pretins de „înaltă duhovnicie”, iar avînd în vedere numărul care figura de înscriși și „căciulile” de bani pe care le pretindea Necula pentru a „beneficia” de așa-zisul lui „masterclass”, mie mi se pare că e posibil ca Necula să fi încasat niște bănișori frumoși, este posibil ca valoarea brută, neimpozitată, să fi fost chiar peste 2 miliarde de lei vechi.
(...)
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Să vedem câți au dat bani, cred că lumea găsește conferințele lui de pe net sau vine personal gratuit când e prin țară.
(...)
În cazul veniturilor obținute din acel așa-zis „masterclass” cred că e nevoie de o rectificare în urma informațiilor apărute recent într-o anchetă publicată pe internet. (Eu ajunsesem la suma respectivă avînd în vedere că văzusem într-un articol de pe Active News că la un moment dat avea în jur de 850 de înscriși pentru acel „masterclass”, or dacă adăugăm sumele menționate în comunicatul de la patriarhie pentru fiecare înscris, printr-un calcul simplu se putea ajunge la un minim al acelei sume menționate de mine ca valoare brută.)

S-ar părea, conform anchetei menționate, că sumele încasate pentru acel masterclass ar fi fost mult mai mici decât am calculat eu. Nu știu care este situația reală sau care va fi, dacă va mai încasa, dacă oamenii aceia înscriși au plătit sau nu, oricum pomenind de acea anchetă jurnalistică referitoare la bănetul greu pe care îl face popa Necula în general, dau link spre acel articol, că poate lumea vede mai bine cu ce „sărăcan” de popă are de-a face:

https://ziaristii.com/bogatii-care-c...ababul-sutana/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.06.2023, 10:40:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
În cazul veniturilor obținute din acel așa-zis „masterclass” cred că e nevoie de o rectificare în urma informațiilor apărute recent într-o anchetă publicată pe internet. (Eu ajunsesem la suma respectivă avînd în vedere că văzusem într-un articol de pe Active News că la un moment dat avea în jur de 850 de înscriși pentru acel „masterclass”, or dacă adăugăm sumele menționate în comunicatul de la patriarhie pentru fiecare înscris, printr-un calcul simplu se putea ajunge la un minim al acelei sume menționate de mine ca valoare brută.)
Habar n-am câți s-au înscris, de unde au cifrele exacte, poate per toate cursurile de la toți invitații sunt atâția.
Am văzut pe undeva că s-ar fi redus substanțial cursul dovadă că nu lua nimeni, de ce ai lua ceva ce poți auzi gratis.
Nu știu dacă preotul și-a dat seama de când i-au făcut invitația respectivii că va fi plasat într-un context în care poate legitima și alte idei, curente, care nu au legătură cu Biserica.
Când ți se face o ofertă de lucru nu știi tot colectivul de care te lovești acolo.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
S-ar părea, conform anchetei menționate, că sumele încasate pentru acel masterclass ar fi fost mult mai mici decât am calculat eu. Nu știu care este situația reală sau care va fi, dacă va mai încasa, dacă oamenii aceia înscriși au plătit sau nu, oricum pomenind de acea anchetă jurnalistică referitoare la bănetul greu pe care îl face popa Necula în general, dau link spre acel articol, că poate lumea vede mai bine cu ce „sărăcan” de popă are de-a face:
Păi nu știu dacă face bani unde intrarea e gratis la conferințele din țară, probabil i se asigură transportul, cazarea și masa, nu s-a plâns nimeni că el ar avea vreun tarif sau ceva.

Îmi aduc aminte că prin anii 90 erau mai mulți preoți care conferențiau, pr Teofil Părăian, pr Nicolae Tănase, și alții, acum s-a redus mult dimensiunea aceasta misionară a călătoriilor în care se discută cu oameni din diferite cetăți, unii nu conferențiază nici în orașul lor.
Adică mi se păreau utile până la un punct, acum poate nici nu li se mai asigură o sală unde să vorbească, cine știe.

Apostolul Pavel călătorea între continente și o Biserică Misionară ar trebui să aibă cam în fiecare județ, măcar un preot profesor care să organizeze niște seri cu tematică pastorală, nu neapărat să fie simpozioane foarte tehnice din care lumea nu înțelege.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.06.2023, 12:41:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Crezi ca nu stie ca banii n-aduc fericirea ci atrag hotii?
Crezi ca nu stie ca banii sunt ochii dracului si ca in cer e de strans avere, nu pe pamant?

In concluzie n-are rost sa privim cu pisma si neincredere caci precis are o strategie crestina cu toti banii care se strang la el din munca cinstita. Cu ceilalti orice om cu scaun ceresc la cap va face ca Zaheu intilnindu-se cu Domnul: ”De dragul Tau, dau Doamne jumatate din averea mea saracilor si daca am nedreptatit pe cineva cu ceva atunci intorc impatrit.”

Asa ca hai sa nu mai pismuim privind la banii preotilor sau arhiereilor caci ei oricum poarta haine preotesti si manca mai mult de post cu o singura gura asa ca tot la saraci se intorc toti banii pana la urma. Pentru ce deci va faceti griji vrand sa faceti ”curatenie”? Slujiti justitia lumii? Vreti sa placeti oamenilor? Sau va gasiti pe cine sa dati vina pentru saracia voastra? Iata ca in loc sa va bucurati ca sunteti saraci voi va intristati. E clar ca nu sunteti saraci caci daca ati fi fost cu adevarata saraci atunci L-ati fi iubit pe Hristos-Cuvantul, dar fiindca nu vreti sa-L ascultati, nici sa-L credeti, atunci ati ajuns sa sustineti ca cica nu e El ca sa va puteti pune sub ascultare la lume uitand ca nimeni nu poate asculta la doi stapani si sa creada ca astfel poate sa intre in Imparatie asteptand si rasplata. Pai daca v-ati luat deja rasplata... gata... n-aveti cum sa mai pretindeti ca ati ascultat de Dumnezeu si ati asteptat sa va rasplateasca in Ceruri. Aveti pungile de cersetori la lume in suflet si pisma voastra turbata o demonstreaza. Si pe de alta parte pentru ce cereti sa asculte si sa respecte domnul preot profesor Necula in timp ce voi nu ascultati? La ce va foloseste sa-l mantuiti in timp ce pe voi va pierdeti?

Deci hai sa ne vedem de proriile neascultari si sa nu mai osandim pe aproapele mult mai intelept si mai harnic ca noi insine, la toate capitolele, mai ales la cele duhovnicesti, cucernice, harice, cuvantatoare de Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2023 at 15:14:38.
Reply With Quote
Răspunde