Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2013, 19:32:04
xdiana xdiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2013
Mesaje: 1
Implicit Nunta

Buna! Am si eu o intrebare,se poate face o nunta legala intre o fata crestina ortodoxa si un coreean?..am inteles ca ei in mare parte au religie budistă și confucianistă..dar sunt si cativa crestini.Daca nu,ce se poate face?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.03.2013, 10:20:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Ortodocsii se pot face o nunta crestina doar cu persoane care au religie ortodoxa sau catolica. Cu dispensa episcopala se mai fac si nunti cu protestanti. Daca viitorul sot e necrestin, singura solutie ortodoxa este convertirea lui la crestinism (dar ortodox... sau catolic). Alta optiune crestineasca nu exista...

Ai putea vorbi cu arhiereul locului, cel care poate da dispense, dar cel putin in teorie (nici in practica eu nu stiu cazuri) nu exista posibilitatea casatoriei intre un crestin si un necrestin (pagan).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.03.2013, 10:34:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ortodocsii se pot face o nunta crestina doar cu persoane care au religie ortodoxa sau catolica. Cu dispensa episcopala se mai fac si nunti cu protestanti.
Sunteti sigura ca, in cazul casatoriei ortodoxe dintre o parte ortodoxa si o parte catolica nu este nevoie de dispensa episcopala ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2013, 13:10:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Ortodocsii se pot face o nunta crestina doar cu persoane care au religie ortodoxa sau catolica. Cu dispensa episcopala se mai fac si nunti cu protestanti. Daca viitorul sot e necrestin, singura solutie ortodoxa este convertirea lui la crestinism (dar ortodox... sau catolic). Alta optiune crestineasca nu exista...

Ai putea vorbi cu arhiereul locului, cel care poate da dispense, dar cel putin in teorie (nici in practica eu nu stiu cazuri) nu exista posibilitatea casatoriei intre un crestin si un necrestin (pagan).
In ce canoane scrie treaba asta? Ce duhovnic ortodox a spus ca un ortodox se poate casatori cu un catolic? Si, doar ptr. ca un preot face asa ceva, nu inseamna ca este si corect din punct de vedere ortodox, pentru a deveni un sfat si o chestiune generala. Stii ca in Athos de ex. un catolic daca vrea sa devina ortodox, trebuie botezat da? In Rusia similar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2013, 18:24:52
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunteti sigura ca, in cazul casatoriei ortodoxe dintre o parte ortodoxa si o parte catolica nu este nevoie de dispensa episcopala ?
Daca stau bine sa ma gandesc, nu pot pune mana in foc... Acum vreo 10 ani, sau mai multi, stiu cam am intrebat ceve de genul asta si preotul mi-a raspuns ca el a celebrat casatorii mixte catolic-ortodox, ba chiar o nunta protestant - ortodox, dar cu dispensa episcopala... de unde am dedus ca pentru catolic-ortodox nu era nevoie de dispensa. Specific ca nu e un preot tocmai prieten cu catolicismul... poate oi fi inteles eu gresit. Subiectul asta nu l-am aprofundat pentru ca nu am avut de ce.

In urma cu cativa ani am intrebat o data daca putem fi nasi pentru o familie mixta (ea greco-catolica, el ortodox) care se casatoreau in biserica greco-catolica si mi s-a raspuns ca daca se casatoreau in biserica ortodoxa era ok, puteam fi nasi, dar nu in cazul expus de mine. Respectiva familie tot nasi ortodocsi (practicanti) a avut, dar proveneau din Ardeal unde e ceva mai multa toleranta, pentru aceia nu au fost probleme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.03.2013, 15:23:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xdiana Vezi mesajul
Buna! Am si eu o intrebare,se poate face o nunta legala intre o fata crestina ortodoxa si un coreean?..am inteles ca ei in mare parte au religie budistă și confucianistă..dar sunt si cativa crestini.Daca nu,ce se poate face?
legală da, religioasă nu.
Reply With Quote
Răspunde