Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.01.2017, 15:48:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pravila Sfântului Lavrentie de Cernigov

Pravila Sfântului Lavrentie de Cernigov
Învățătură despre pravila Sfântului Lavrentie de Cernigov
Marturiile schiarhimandritului Antonie
Era prin anii ’30. M-am dus la părintele Lavrentie să-i povestesc greutățile mele, dar el a spus: ,,În primejdii să nu te temi; de te vor aresta, să nu te înfricoșezi, iar de te vor speria și te vor amenința, să fii curajos! Să citesti Psalmul 90 – Cel ce locuiește întru ajutorul celui Preaînalt, rugăciunea Să învieze Dumnezeu..., condacul I de la Acatistul Maicii Domnului. Toate să le citești de 24 de ori, iar la sfârșit să citești Cuvine-se cu adevărat... Să mergi la libertate și să promiti că vei primi schima.”
M-au arestat cu o mulțime de amenințări și învinuiri că sunt contrarevoluționar și împotriva puterii. M-au amenințat cu închisoarea și cu împușcarea. Am început să ma tem și să mă înfricoșez,dar mi-au venit în minte cuvintele psalmistului: ,,Și se vor teme acolo unde nu este frică”. M-am bucurat, dar iarăși m-a cuprins teama. Deodata l-am văzut în fața mea pe părintele Lavrentie care spunea: ,,Puțin credinciosule, de ce te-ai îndoit? De ce ai uitat sfatul meu despre mântuirea ta?”
Curând m-am liniștit cu inima și m-am bucurat cu sufletul, iar parintele s-a făcut nevăzut. Am început să mă rog cu toate rugăciunile, asa cum a binecuvântat părintele, Lavrentie, cu toate rugaciunile de 24 de ori. În acest timp, au venit și mi-au spus că am fost condamnat la moarte prin împușcare și curând mă vor împușca. M-am supus voii lui Dumnezeu și proniei Lui. Mi-a părut rău că nu mi-am amintit mai curând cuvintele scumpului părinte și i-am cerut iertare pentru împrăștiere și uitare: ,,Iarta-mă, părinte drag și binecuvântează pentru ca să se săvârșească voia Domnului!”
Nu mai aveam niciun fel de frică, deoarece mă pregătisem pentru viața veșnică. Am fost dus la locul execuției, dar mai întâi au vrut să-și bata joc de mine în chip animalic.Mi-au aplicat cateva lovituri, dar eu citeam Cuvine-se cu adevărat... Șeful a oprit această purtare și a spus: ,,Pleacă și pe aici să nu mai vii!” În mers, am săvârșit otpustul sfintelor rugăciuni, mulțumind lui Dumnezeu, Împărătesei Cerurilor și Sfantului Stareț Lavrentie pentru rugaciuni.( Sfantul Lavrentie de Cernigov – Viața, învățăturile , minunile și acatistul, Editura Egumenița, p. 175, 176)
În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin.
Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului! ( o închinăciune)

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale Tuturor Sfintilor, miluiește-ne pe noi. Amin.

Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție!

Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție!
Slavă Ție, Dumnezeul nostru, slavă Ție!


Împărate Ceresc, Mângâietorule, Duhul adevărului, Care pretutindeni ești și toate le plinești, Vistierul bunătăților și Dătătorule de viață, vino și Te sălășluiește întru noi și ne curățește de toată întinăciunea și mântuiește, Bunule, sufletele noastre.

[COLOR=windowtext]Sfinte Dumnezeule[/COLOR], Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi (de 3 ori).


Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Prea
[COLOR=windowtext]Sfanta Treime[/COLOR], miluiește-ne pe noi; Doamne curătește păcatele noastre; Stăpâne iartă fărădelegile noastre; Sfinte, cercetează și vindecă neputințele noastre, pentru numele Tău.

Doamne, miluiește! Doamne, miluiește! Doamne, miluiește!

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

[COLOR=windowtext]Tatăl nostru[/COLOR], Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău,vie împărăția Ta, facă-se voia Ta, precum în cer așa si pe pământ.
Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi. Și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri.
Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel viclean

Că a Ta este împărăția și puterea si slava, a Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin
Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește! Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește! Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește!


Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește! Doamne, miluiește!
Doamne, miluiește!
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin
Veniți să ne închinăm Împăratului nostru Dumnezeu. (o inchinăciune)
Veniți să ne închinăm și să cădem la Hristos, Împăratul nostru Dumnezeu. (o inchinăciune)

Veniți să ne închinăm și să cădem la Însuși Hristos, Împăratul și Dumnezeul nostru. (o inchinăciune)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.01.2017, 15:50:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psalmul 90
1.
Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2.
Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3.
Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4.
Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5.
Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6.
De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7.
Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8.
Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9.
Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10.
Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11.
Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12.
Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13.
Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14.
"Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15.
Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16.
Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".
Rugăciunea Sfintei Cruci
Să învie Dumnezeu și să se risipească vrăjmașii Lui și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe Dânsul.
Să piară cum piere fumul; cum se topește ceara de fața focului, așa să piară demonii de la fața celor ce-L iubesc pe Dumnezeu și se însemnează cu semnul Crucii, zicând cu veselie:
Bucură-te, preacinstită și de viață făcătoare Cruce a Domnului, care gonești dracii cu puterea Celui ce S-a răstignit pe tine, a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, și S-a pogorât la iad și a călcat puterea diavolului și te-a dăruit nouă pe tine, cinstită Crucea Sa, spre izgonirea a tot pizmașul.
O, preacinstită și de viață făcătoare Cruce a Domnului, ajută-ne cu Preasfânta Doamnă Fecioară Născătoare de Dumnezeu Fecioara Născătoare de Dumnezeu și cu toți Sfinții în veci. Amin.
Apărătoare, Doamnă,
Pentru biruință mulțumiri,
Izbăvindu-ne din nevoi aducem ție
Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi.
Și ca ceea ce ai stăpânire nebiruită,
izbăvește-ne din toate nevoile,
ca să strigăm ție:
Bucură-te, Maică, pururea Fecioară! Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.01.2017, 15:51:19
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psalmul 90
1.
Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui.
2.
Va zice Domnului: "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul".
3.
Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător.
4.
Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o armă te va înconjura adevărul Lui.
5.
Nu te vei teme de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua,
6.
De lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiază.
7.
Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia.
8.
Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea.
9.
Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scăpare ție.
10.
Nu vor veni către tine rele și bătaie nu se va apropia de locașul tău.
11.
Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale.
12.
Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău.
13.
Peste aspidă și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur.
14.
"Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el că a cunoscut numele Meu.
15.
Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi.
16.
Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".
Rugăciunea Sfintei Cruci
Să învie Dumnezeu și să se risipească vrăjmașii Lui și să fugă de la fața Lui cei ce-L urăsc pe Dânsul.
Să piară cum piere fumul; cum se topește ceara de fața focului, așa să piară demonii de la fața celor ce-L iubesc pe Dumnezeu și se însemnează cu semnul Crucii, zicând cu veselie:
Bucură-te, preacinstită și de viață făcătoare Cruce a Domnului, care gonești dracii cu puterea Celui ce S-a răstignit pe tine, a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, și S-a pogorât la iad și a călcat puterea diavolului și te-a dăruit nouă pe tine, cinstită Crucea Sa, spre izgonirea a tot pizmașul.
O, preacinstită și de viață făcătoare Cruce a Domnului, ajută-ne cu Preasfânta Doamnă Fecioară Născătoare de Dumnezeu Fecioara Născătoare de Dumnezeu și cu toți Sfinții în veci. Amin.


Apărătoare, Doamnă,
Pentru biruință mulțumiri,
Izbăvindu-ne din nevoi aducem ție
Născătoare de Dumnezeu, noi, robii tăi.
Și ca ceea ce ai stăpânire nebiruită,
izbăvește-ne din toate nevoile,
ca să strigăm ție:
Bucură-te, Maică, pururea Fecioară! Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.01.2017, 15:55:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se copiaza cele trei rugaciuni de 24 de ori, apoi se spune:

Cuvine-se cu adevărat să te fericim, Născătoare de Dumnezeu, cea puru*rea fe*ricită și prea nevinovată și Maica Dumne*zeului nostru. Ceea ce ești mai cinstită decât Heruvimii și mai mărită fără de ase*mănare decât Serafimii, ca*re fără stri*că*ciune pe Dumnezeu-Cu*vântul ai născut, pe Tine, cea cu ade*vărat Năs*cătoare de Dumnezeu, te mărim.


Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. (o închinăciune)


Acum și pururea și în vecii vecilor. Amin (o închinăciune)


Doamne, miluiește! Doamne, miluiește! Doamne, blagoslovește!



Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Tale și ale Tuturor Sfintilor, miluiește-ne pe noi. Amin.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.01.2017, 19:58:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

1.
Mai bine te-ai duce la duhovnicul tau si i-ai cere pravila sau binecuvantare pt aceasta pravila.
Vezi tu, sa fii civil si sa incerci sa faci antrenamentul unui sportiv care este olimpic, te poate baga in spital.
Fiecaruia dupa puteri iar duhovnicul iti stie cel mai bine puterea duhovnicesca.
Deci lasam ce ne spune secta, si mergem la duhovnic, da ? Bine.

2.
De obicei pravila este un secret inte duhovnic si fiul sau duhovnicesc.De multe ori nici monahii frati intrei ei nu-si stiu
pravila, deoarece este o chestie personala.Inteleeeeegi ?

Last edited by Copacel; 14.01.2017 at 20:00:43.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.01.2017, 19:32:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
1.
Mai bine te-ai duce la duhovnicul tau si i-ai cere pravila sau binecuvantare pt aceasta pravila.
Vezi tu, sa fii civil si sa incerci sa faci antrenamentul unui sportiv care este olimpic, te poate baga in spital.
Fiecaruia dupa puteri iar duhovnicul iti stie cel mai bine puterea duhovnicesca.
Deci lasam ce ne spune secta, si mergem la duhovnic, da ? Bine.

2.
De obicei pravila este un secret inte duhovnic si fiul sau duhovnicesc.De multe ori nici monahii frati intrei ei nu-si stiu
pravila, deoarece este o chestie personala.Inteleeeeegi ?
Eu am adus aceasta pravila în atenție. Atât. Am greșit chiar așa de mult?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.01.2017, 20:30:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu am adus aceasta pravila în atenție. Atât. Am greșit chiar așa de mult?
Dar nu este vorba daca ai gresit sau nu.

Ideea e ca pravila este strans legata de ascutlare.Pravila ti-o da duhovnicul.
Daca ajungem sa "imprumutam" diverse pravile este ca si cum am incerca
diverse tratemente luate de altii pt aceiasi boala fara sa mergem intai la medic.


Asa cum doi oameni care au aceiasi boala si merg la medic vor avea categoric tratamente diferite, asa este si cu pravila. Doi oameni care vor merge la duhovnic cu acelasi probleme vor primi categoric pravile diferite.
De ce ? Pentru ca asa cum fiecare petec isi are sacul sau asa si fiecare pacatos isi are pravila sa.

In Biserica lui Hristos daca nu faci lucrurile cu ascultare degeaba le face.De aceea rolul duhovnicului in stabilarea pravilei este CRUCIAL.Nu faci dupa regulile ascultarii duhovnicesti nu esti in Biserica Vie a lui Hristos.SI uite asa apar
sectele si te trezesti ca nu vei avea ulei in candela cand va veni Mirele.
Intelegi ?

Last edited by Copacel; 15.01.2017 at 20:33:15.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2017, 10:41:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar nu este vorba daca ai gresit sau nu.

Ideea e ca pravila este strans legata de ascutlare.Pravila ti-o da duhovnicul.
Daca ajungem sa "imprumutam" diverse pravile este ca si cum am incerca
diverse tratemente luate de altii pt aceiasi boala fara sa mergem intai la medic.


Asa cum doi oameni care au aceiasi boala si merg la medic vor avea categoric tratamente diferite, asa este si cu pravila. Doi oameni care vor merge la duhovnic cu acelasi probleme vor primi categoric pravile diferite.
De ce ? Pentru ca asa cum fiecare petec isi are sacul sau asa si fiecare pacatos isi are pravila sa.

In Biserica lui Hristos daca nu faci lucrurile cu ascultare degeaba le face.De aceea rolul duhovnicului in stabilarea pravilei este CRUCIAL.Nu faci dupa regulile ascultarii duhovnicesti nu esti in Biserica Vie a lui Hristos.SI uite asa apar
sectele si te trezesti ca nu vei avea ulei in candela cand va veni Mirele.
Intelegi ?
Teoretic, ai dreptate. Însă, practic, lucrurile nu stau chiar așa. Un astfel de canon, dacă a fost dat de un sfânt, adică tot de un duhovnic, în situații similare ar trebui sa fie de folos. Crestinul poate merge la duhovnic si cu dorinta de a citi acest canon. Creștinul nu trebuie sa fie ca un pacient, ci sa se implice activ în mântuirea lui.

Nu cred ca au greșit cei care au scris astfel de marturii. Sfântul Lavrentie n-a dat acest canon cu interdicția de a fi dat mai departe.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2017, 12:21:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Teoretic, ai dreptate. Însă, practic, lucrurile nu stau chiar așa. Un astfel de canon, dacă a fost dat de un sfânt, adică tot de un duhovnic, în situații similare ar trebui sa fie de folos. Crestinul poate merge la duhovnic si cu dorinta de a citi acest canon. Creștinul nu trebuie sa fie ca un pacient, ci sa se implice activ în mântuirea lui.
Pai si ai impresia ca un pacient nu se implica in vindecarea sa ? Pai fara implicarea pacientului , nu poate sa existe vindecare.

Citat:
Nu cred ca au greșit cei care au scris astfel de marturii. Sfântul Lavrentie n-a dat acest canon cu interdicția de a fi dat mai departe.
Eu cred ca au gresit fara voia lor.Fiecaruia ii trebuie o pravila, binecuvantata
de duhovnicul sau.Nu ne apucam sa facem X metanii de Y ori, pt ca asa
a facut "sfantul", nu ne apucam sa zicem de Z ori psalmul X, pt ca asa a facutl sfantul.Cel mai probabil acesta pravila a sfantului, tinea cont si de harisemele pe care sfantul le are.

Ceea ce spune si sustin eu, sunt reguli care tin de educatia duhovniceasca.
Exemplu: daca dupa ce spui de 40 de ori psalmul X, chestia loveste in draci asa de tare incat dau navala asupra ta.
Ei bine sfantul mai mult ca sigur are o harisma care sa-l apare de acest atac.
Insa tu, care nu esti sfanta , ai harisma necesara sa te aperi de acest atac ?
Ca daca nu ai, ghici ce se va intampla, te va juca dracul in picioare ca o carpa de spalat pe jos.

Acum intelegi de ce pt sfantul, i se potriveste sa rosteasca de 40 de ori psalmul X si sa aiba efect total diferit fata de tine care rostesti de 40 de ori psalmmul X ?
Ca numarul ala de 40 nu este ales intamplator sa stii.

Uite chiar in randul preotilor: sunt unii monahii carora nu le este frica sa faca molifitele Sfantului Vasile si alti monahi carora le este frica (si aceasta frica are un motiv foarte intemeiat).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2017, 19:14:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si ai impresia ca un pacient nu se implica in vindecarea sa ? Pai fara implicarea pacientului , nu poate sa existe vindecare.


Eu cred ca au gresit fara voia lor.Fiecaruia ii trebuie o pravila, binecuvantata
de duhovnicul sau.Nu ne apucam sa facem X metanii de Y ori, pt ca asa
a facut "sfantul", nu ne apucam sa zicem de Z ori psalmul X, pt ca asa a facutl sfantul.Cel mai probabil acesta pravila a sfantului, tinea cont si de harisemele pe care sfantul le are.

Ceea ce spune si sustin eu, sunt reguli care tin de educatia duhovniceasca.
Exemplu: daca dupa ce spui de 40 de ori psalmul X, chestia loveste in draci asa de tare incat dau navala asupra ta.
Ei bine sfantul mai mult ca sigur are o harisma care sa-l apare de acest atac.
Insa tu, care nu esti sfanta , ai harisma necesara sa te aperi de acest atac ?
Ca daca nu ai, ghici ce se va intampla, te va juca dracul in picioare ca o carpa de spalat pe jos.

Acum intelegi de ce pt sfantul, i se potriveste sa rosteasca de 40 de ori psalmul X si sa aiba efect total diferit fata de tine care rostesti de 40 de ori psalmmul X ?
Ca numarul ala de 40 nu este ales intamplator sa stii.

Uite chiar in randul preotilor: sunt unii monahii carora nu le este frica sa faca molifitele Sfantului Vasile si alti monahi carora le este frica (si aceasta frica are un motiv foarte intemeiat).
Ce importanta are dacă sunt sfântă sau nu? Atat imi trebuie sa cred ca sunt sfanta! Pe de alta, parte, lupt cum pot pentru mantuire. Da, caut sfintenia, caut Duhul Sfant. E datoria oricarui crestin sa faca asta.

Acestea sunt nis™te rugăciuni obis™nuite, până la urmă. Rugăciunea Sfintei Cruci face parte din pravila zilnica, adică din rugăciunile de seara. Ce fel de cres™tini suntem dacă ne e frica de rugăciuni?

,, Apărătoare, Doamnă " la fel. De ce ar trebui sa ne temem? Treaba noastră este sa spunem rugăciunile cu bucurie, fără sa fim încrâncenatI împotriva nimănui. De restul, se ocupa Dumnezeu.

Psalmul 90 este un psalm optimist.

Eu mă simt excelent când fac aceasta pravila. Lupt mai us™or cu gândurile. Citesc rugăciunile gandindu-mă la mine, la patimile mele, la păcatele pe care le pot face zilnic, dacă nu mă ajuta Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 16.01.2017 at 21:21:47.
Reply With Quote
Răspunde