Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2010, 10:56:13
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Cautati in scrierile lui Ioan Gura de Aur daca combate botezul copiilor sau a pruncilor ... Veniti cu argumente din partea lor.
Eu m-am referit ca atunci cand el a fost botezat nu se practica botezul pruncilor lucru care tu incercai sa il sustii cu niste argumente invizibile din Sf Scriptura(temnicerul si casa lui etc).
Daca botezul pruncilor ar fi fost o realitate din primul secol atunci si Sf Ioan Gura de aur ar fi fost botezat de prunc(fiind parte dintr-o familie crestina).

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru.

Scrie clar acolo ȘI copiilor voștri. Aveți o problemă cu "raționamentul" ...
A fi copilul cuiva nu inseamna sa fii prunc. Si eu sunt copilul parintilor mei, asta pentru tine inseamna ca am 3 luni?
Fagaduinta la care se refera Petru este aceea ca oricine se pocaieste va fi iertat si aceasta fagaduinta este data tuturor. Numai ca trebuie sa te pocaiesti, ca sa ai parte de ea.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova…" (Rom. 2:28-29).

Cuvântul Lui Dumnezeu pornește din inima nu din minte. Deci credința pornește din inimă. Oare pruncii nu au inima care să mărturisească credința in Iisus Hristos Dumnezeu? Trebuie facultate, teologie pentru o astfel de inimă? sau dragoste pentru Dumnezeu? - dragoste care nu poate fi mărturisită in cuvinte ci trăită, pe care pruncii o au deplin.

Credinta pentru prunci nu e ratiune. Credinta este dragoste.
Faci niste rationamente total deplasate. Versetele date de tine, daca te uiti la context, se refera la faptul ca nu cine e evreu pe dinafara e evreu, ci cel care traieste ca un evreu.Uite contextul mai larg ca sa intelegi despre ce e vorba:
Deci tu, cel care înveți pe altul, pe tine însuți nu te înveți? Tu cel care propovăduiești: Să nu furi - și tu furi?
Tu, cel care zici: Să nu săvârșești adulter, săvârșești adulter? Tu cel care urăști idolii, furi cele sfinte?
Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstești pe Dumnezeu, prin călcarea legii?
"Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.
Căci tăierea împrejur folosește, dacă păzești legea; dacă însă ești călcător de lege, tăierea ta împrejur s-a făcut netăiere împrejur.
Deci dacă cel netăiat împrejur păzește hotărârile legii, netăierea lui împrejur nu va fi, oare, socotită ca tăiere împrejur?
Iar el - din fire netăiat împrejur, dar împlinitor al legii - nu te va judeca, oare, pe tine, care, prin litera legii și prin tăierea împrejur, ești călcător de lege?
Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur;
"

De unde scoti tu de aici ca pruncii au credinta pentru ca au dragoste...mi-e greu sa imi dau seama.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.

13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.


Dragostea este mai mare decât credința. Deci dacă dragostea este mai mare decât credința înseamnă că și pruncii dacă cred ar trebui să aibă dragoste. Și exact asta este credința lor: dragoste pură pe care Iisus Hristos Dumnezeu ne indeamnă sa o avem, care poate fi impărtășită de la cea mai fragedă vârstă pentru că atunci pruncul o are la modul cel mai deplin.
Iar aduci niste argumente lipsite de sens. De unde tragi tu concluzia asta: "daca dragostea este mai mare decat credinta inseamna ca si pruncii daca cred ar trebui sa aiba dragoste"?
Transformi credinta in dragoste si spui ca automat pruncii au dragoste deci au credinta.
Credinta e credinta, si e o caracteristica a omului adult, nu a pruncilor. Nu mai filozofa atat si incerca sa schimbi sensul cuvintelor.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Matei 18
4. Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărăția cerurilor.
Deci Hristos de indeamna sa fim precum pruncii. Noi atunci de ce le-am sta impotriva si i-am impiedica de darul Harului Sfântului Duh, care asteapta o inima de prunc?
Pruncii nu au rautate si asta spune Domnul Iisus. Nu ai sa vezi la un prunc mandrie, invidie etc.
Pruncul nu poate crede si de aceea nu poate fi botezat.

Citat:
În prealabil postat de george.marian Vezi mesajul
Atunci cand ucenicii ii opresc pe cei care isi aduceau pruncii la Iisus (Matei 19:14, Luca 18:15-16), Hristos le spune: "Lasati copii sa vina la Mine si nu-I opriti, ca a unora ca acestia este imparatia lui Dumnezeu". Hristos nici nu le cere sa faca o alegere intre a veni sau nu veni, spunand ca ei sunt exact genul de oameni care pot veni la El sa mosteneasca imparatia. Ei au exact inima smerita pe care ne indeamna Domnul nostru Iisus Hristos sa o avem si noi, au dragostea deplina pe care ne sfatuieste si ne indeamna Sfantul Apostol Pavel sa o avem. E mai mare decat toate. Si decat credința. Daca Hristos spune, "lasati-i sa vina la Mine", putem sa nu-i lasam sa se imbrace in El (Gal 3, 27) prin botezul in Hristos (Romani 6:3)?
Te rasucesti in jurul vorbelor si nu mi-ai raspuns la intrebare. De ce nu i-a botezat Hristos pe acei copii?Dupa cum bine vezi teoria ta toate e contrazisa de faptele Domnului care nu a botezat copii ci i-a binecuvantat. Raspunde-mi de ce a facut asta.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34