
11.04.2011, 09:57:31
|
Senior Member
|
|
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
|
|
Citat:
În prealabil postat de Tangun
Atâta timp cât mintea dominată de sinele fals vă conduce viața, nu vă puteți simți cu adevărat bine; nu vă puteți simți împăcat sau împlinit, cu excepția unor intervale foarte scurte, în care obțineți ceea ce v-ați dorit, când o dorință tocmai a fost împlinită. Deoarece sinele fals este un sentiment derivat al identității, el are nevoie să se identifice cu lucruri externe. Are nevoie să fie atât apărat, cât și alimentat constant. Sinele fals se identifică cel mai des cu posesiunile, cu ocupația, cu statutul și recunoașterea socială, cu educația și cunoștințele, cu aspectul fizic, cu aptitudinile speciale, cu relațiile, cu istoria de viață personală sau a familiei, cu sisteme de credințe și apelează deseori la identificări politice, naționaliste, rasiste, religioase și alte identificări colective. Niciuna dintre acestea nu sunteți voi.
Găsiți că este înspăimântător? Sau este o eliberare să știți acest lucru? Mai devreme sau mai târziu, va trebui să renunțați la toate aceste lucruri. Poate că acum vă vine greu să credeți și, bineînțeles, nu vă cer să credeți că nu vă puteți regăsi identitatea în nimic din toate acestea. Veți afla singur adevărul, îl veți afla cel mai târziu în momentul în care veți simți că se apropie moartea. Moartea ia tot ceea ce nu sunteți voi. Secretul vieții este să „mori înainte de a muri” — și să descoperi că nu există moarte. Nu vă căutați sinele în minte.
|
Tu ai ajuns la aceasta stare de "mort inainte de a muri"/ Te simti eliberat,plin definitiv si fara nici un gol si identificat total cu sinele adevarat? Daca da la ce anume a trebuit sa renunti ca zici aici despre poisesiuni,cariera,familie...ce anume ai lasat in urma din toate astea?
|