Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #14  
Vechi 03.05.2011, 08:36:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.736
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
A fi catolic inseamna a NU mai fi ortodox. Trist, dar adevarat.
Nici trist, nici adevărat. Trist este să vedem atât de des spiritul schismatic care vâjâie printre clerul și credincioșii care își spun ortodocși. Dacă cineva care are alt calendar din care își face cult și ascultă de "urmașul lui Ghenadie" poate fi considerat ortodox, atunci dați voie și cuiva care sărbătorește Paștele după Echinoxul nou și ascultă de "urmașul lui Petru" să se considere ortodox. Și, dacă atâția "ortodocși" își batjocoresc patriarhul, mitropolitul, pe ceilalți patriarhi și episcopi în frunte cu patriarhul ecumenic, socotindu-i vânduți agenturilor străine, famazoni, pui de vipere, lupi în blană de oaie, etc, care nu cu BOR și cu alte Biserici în comuniune cu ea sunt, ci cu o Biserică imaginară condusă de vreun schimnic Varzuvie pierdut de singurătate prin munți, atunci dați voie și celor care îl iubesc și îl ascultă pe Papa și pe ceilalți episcopi rânduiți să se socotească ortodocși. În sfârșit, dacă prin "ortodoxia credinței" înțelegeți a urma învățătura lui Cristos așa cum o știm de la El Însuși, de la Apostoli și de la Sfinții Părinți și nu a lua numai ce ne convine de la ei, zicând că cele care nu ne convin sunt "păreri personale", atunci noi cu bucurie ne numim ortodocși. Dealtfel, la începutul ei, Biserica mea chiar așa s-a și numit: Biserica ortodoxă unită cu Roma. Nu găsesc nici cea mai mică incompatibilitate între a fi ortodox și a fi unit cu Roma, adică a fi catolic. Suntem mulți cei care ne străduim (cu un succes variabil) să fim foarte ortodocși și foarte catolici.

Citat:
PS : mi-a sarit in ochi cu ceva timp in urma noua ta semnatura si chiar ma gandeam ca ce mai ortodox e asta care-si "trage" semnatura din Fer. Augustin.
Iată, atât de aproape, un exemplu din ce spuneam mai sus ! De când au încetat ortodocșii de a-l mai socoti pe Fer. Augustin printre Sfinții Părinți ? Iată calendarul elaborat de ceea ce ortodocșii ar trebui să considere autoritate legitimă: http://www.calendarortodox2010.ro/calendar_iunie.html

Citiți pe cine vă cer arhiereii rânduiți să pomeniți în curând, în ziua de 15 iunie. Vox clamantis in deserto !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
O intrebare pentru teologi sau pentru cei care cunosc Delirul Generalitati 7 21.02.2010 19:51:02