![]() |
![]() |
|
#26
|
||||
|
||||
![]()
Acuma, să presupunem că diabetul zaharat ar fi, într-adevăr, o boală la care postul este contraindicat. Spuneți-mi: aveți multe cazuri de copii cu diabet zaharat la cantina dv ?
Doamnă, creștinii sunt chemați să dea ascultare superiorilor lor. Mai puțin în cazurile când aceștia le-ar cere să facă un păcat sau le-ar cere ceva incompatibil cu demnitatea lor. Aplicați această teorie generală la cazul dv concret: este un păcat să dați copiilor hrană de post ? Este incompatibil cu demnitatea dv să le pregătiți asemenea hrană ? Dacă nu, atunci pentru ce nu îi ascultați pe superiorii dv ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Postul de pacate vs postul de bucate | tigerAvalo9 | Generalitati | 21 | 28.02.2012 23:29:05 |
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) | mirela1990 | Umanitare | 0 | 11.12.2010 23:27:05 |
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? | mihailt | Generalitati | 21 | 10.09.2010 10:24:12 |
postul copiilor | carmenserghi | Postul | 9 | 01.08.2010 18:51:50 |
|