Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #26  
Vechi 22.05.2012, 00:05:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.027
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Mai fratilor, sunteti subiectivi doar ca eu "protestez" la mentiunea facuta de un confrate ortodox???
Daca nu pun la indoiala teologia si profunzimea voastra incep a pune la indoiala obiectivismul vostru.


Va rog, fiti obiectivi ramanand la ceea ce este scris:

Dumnezeu ne-a deschis mintea nu ca sa vedem iadul:
"...le-a deschis mintea, ca sa inteleaga Scripturile." (Luc.24:45)

cu mintea nu slujim "tensiunilor" launtrice:
"… Astfel, dar, cu mintea, eu slujesc Legii lui Dumnezeu." (Rom.7:25)

iata ce doreste Domnul sa puna in mintea noastra:
"Voi pune legile Mele in mintea lor si le voi scrie in inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, si ei vor fi poporul Meu." (Evr.8:10)

iar daca mintea cuiva e "adormita", iata leacul:
"Preaiubitilor, aceasta este a doua epistola pe care v-o scriu. In amandoua caut sa va trezesc mintea sanatoasa..."(2Pet.3:1)
Versetele citate se referă la termenul minte și nu sunt relevante nici măcar pentru ”soclul” pe care l-ai construit ca să așezi mintea pe el; adaug că mintea este într-adevăr organul ideal de a respecta legea, poruncile, obiceiurile, dar incapabilă să simtă IUBIREA.
Mintea se ferește de suferințe, inima le acceptă.

Mintea este un organ al trupului supusă de inima(sufletul) credinciosului, însă care conduce acțiunile necredinciosului neluând în seamă sufletul.
Mintea își formează o logică pe baza experienței din această lume fiind ea însăși o ”producție” a acestei lumi, iar această experiență se cam ”închide” în tiparul primilor 7 ani de-acasă.
”Să-ți ții mintea în iad” se referă la a-i da minții acestei lumi credit minim și a mă baza numai pe inimă(suflet). Mintea se fereră la facultăți mintale: inteligență, imaginație, rațiune, instruire, cultură...
Atenție, empatie, milostenie, caritate, iubire, compasiune, perseverență, considerație, răbdare, curaj nu sunt facultăți mintale, ci sufletești.
Sufletul vine de la Dumnezeu și se supune învățăturii Sale, mintea vine din tărână și se supune organelor de simț trupești.

Apostolii au fost selectați de Isus nu pe bază de test-grilă, ci pentru că le vedea aura sufletească și acțiunea viitoare; ei n-aveau diplome, ci suflete curate.

La moarte, trupul și creierul( mintea) se fac țărână, gândurile minții se destramă, iar sufletul se duce la judecată cu sentimentele pe care le-a propovăduit; mintea nu va mai fi acolo.

4. suflarea li se va duce, ei in pamantul lor se vor intoarce,
e ziua'n care gandurile lor toate vor pieri.(Psalm145,4)

Last edited by Demetrius; 22.05.2012 at 00:16:23.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50