Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.04.2014, 21:06:26
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
este dusa, dar in timp datorita tehnologiei de care dispunem in prezent.Peste o suta de ani vom afla mult mai multe despre universul fizic decat in prezent datorita tehnologiei avansate. Eu nu am spus ca, cunoasterea cuantica, este nefolositoare pentru mantuire. Dumnezeu nu vrea ca omul sa fie prost si nici ignorant. EL vrea ca omul sa cunoasca cat mai multe (cu cat omul afla mai multe despre universul cuantic, cu atat mai mult omul descopera maretia lui Dumnezeu), insa sa nu-L excluda din creatie (asa cum fac la ora actuala unii cercetatori ignoranti) si nici sa nu se autodistruga (vezi bomba atomica sau bombele biologice)
Nativ, omul se indreapta catre tipul de cunoastere senzorial si apoi deductiv, nu catre cunoasterea data de ortodoxie. Aceasta, este total diferita, opusa chiar. Opusa, in consecinta, dotarilor native ale oamenilor. Oamenii, in marea lor masa (din intreaga istorie), nu par a fi facuti sa-l cunoasca pe Dumnezeu in modul ortodox. Doar putini pot asta.
Este si foarte paradoxala.
Si mai are un atribut: sare peste orice alt tip de cunoastere si se duce direct catre Dumnezeu. Iar asta se intampla de doar 2000 de ani. Nu pare sa fie inscrisa in noi cunoasterea in Duh, ci cunoasterea explicita. Cunoasterea implicita (in Duh), pare a fi apanajul celor care nu au cunoastere explicita.
Ma gandesc la bunica mea, care ii zicea tatalui meu ca imi impuie capul cu prostii despre stele si galaxii, ca mai bine m-ar duce la impartasit.
Desigur, ea avea dreptate, dar hiatusul intre ontologicul si gnoseologicul din noi, pare infinit.
Reply With Quote