Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #37  
Vechi 19.12.2011, 10:09:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De remarcat contradictia ce ne face sa zambim a invataturii de la conciliul Vatican II.
Cine nu afla de Hristos si Biserica are toate sansele sa se mantuiasca pentru ca e in ignoranta.
Asta, într-adevăr, este o confuzie pe care o faceți dumneavoastră, și care m-ar face să zâmbesc dacă n-aș bănui că este mai mult decât o confuzie.

Nimeni, niciunde, și cu atât mai puțin Conciliul Vatican II, nu a afirmat că este mai probabilă mântuirea prin ignoranță decât mântuirea prin Biserică, ba chiar dimpotrivă.

După cum arăta și domnul Dragomir, Biserica oferă o cale sigură, în vreme ce, în ce privește ignoranța invincibilă, putem nutri cel mult o speranță.

Dar dacă secta dumneavoastră feeney-st ortodocsistă ține neapărat la imaginea unui dumnezeu nedrept care îi trimite în iad pe cei la care n-a ajuns Evanghelia, pentru că n-ați catadicsit să îndepliniți porunca Mântuitorului, atunci vă puteți construi orice "argumente" în favoarea unei atari atitudini.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 15:50:58
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 14:13:45
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 05.04.2011 00:51:50
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 15:05:29