Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2012, 15:19:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Exista distinctia intre cel ce a avut acces la adevar si cel ce nu a avut. Dar asta nu inseamna ca se mantuiesc cei ce nu au stiut, e doar o circumstanta atenuanta, ca nu acest pacat al respingerii benevole. Ca si cum la proces la tribunal cineva ar spune ca nu a stiut ca nu e bine sa fure. Orice om e obligat sa cunoasca legile tarii, nu inseamna ca daca nu a stiut o sa fie achitat si exonerat.
La fel, fiecare om vine traieste nu ca sa mearga la scoala, sa aiba familie si sa se intretina si sa faca fapte bune, sa fie un exemplu in societate. Scopul omului e sa il cunoasca pe Dumnezeu, si sa dezvolte o relatie cu El, ca unii au uitat asta e din vina lor sau a stramosilor lor. Toti mostenim urmarile pacatului lui Adam, desi nu l-am cunoscut pe Adam, nu l-am sfatuit noi sau indemnat.
Oamenii fac cel putin opt clase ca sa invete cate ceva din aceasta lume, ar putea sacrifica o luna, doua sau cat e nevoie ca sa caute adevarul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2012, 15:59:27
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista distinctia intre cel ce a avut acces la adevar si cel ce nu a avut. Dar asta nu inseamna (neaparat?) ca se mantuiesc cei ce nu au stiut, e doar o circumstanta atenuanta.
Nu este oare un cuvant ”neaparat” acolo unde am marcat? Pentru ca a spune ca orice eterodox care dintr-o intamplare nefericita nu a inteles credinta noastra e ca si pierdut, suna de parca acei bieti oameni ar fi predestinati... La fel cum si eu daca (ipotetic) as fi intr-o tara islamica fara sa stiu ca acolo nu am voie sa mananc carne de porc si as manca porc si as fi omorat cu pietre pentru asta nu mi s-ar parea dreapta soarta mea ... pentru ca daca as fi stiut ca nu am voie sa mananc porc, nu as fi mancat. Iertati-ma, nu am putut produce o analogie mai buna... sunt obosit.

Eterodocsii care se opun vehement invataturii crestine mi se par, evident, vrednici de ocara, dar altii sunt indecisi si judeca lucrurile exclusiv folosind ratiunea „matematica” pentru ca pe cea „sufleteasca” nu au putut-o dezvolta... Nu e vina lor... de ce ar trebui ei pedepsiti pentru asta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2012, 16:23:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@PetruD,legat de cei care nu au avut tangente cu ortodoxia,care nu au fost invatati si dupa cum spui "nu au nicio vina pentru asta",ne-a dat raspunsul Sf. Ap. Pavel - care l-am scris pe prima pagina a topicului. Eu zic ca e destul de clar.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 18:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18