Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.08.2009, 12:16:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Multumesc mult tuturor .Dumnezeu sa va binecuvanteze.Am fost azi la Biserica,ma rog si sunt decis sa contactez si medicul dar sa fie in asa fel incat sa nu devin dependent de medicamente.Ce n-as da acum sa am archanghel cum ziceai tu o boala trupeasca decat o boala a psihicului,sufleteasca care te macina.
Vickuo ,toti te-au sfatuit sa mergi la preot ,sa te spovedesti ,este foarte bine ,dar tu spui ca ai aceste ticuri din copilarie.
Este bine ca parintii tai sa caute un preot bun duhovnic si sa faca o spovedanie generala fiecare.
Exista indrumator de spovedanie ,al par.Cleopa de ex.la pangarul bisericii.
Conteaza la sanatatea copilului si ce au facut parintii inainte de a se naste.
Eu mi-am spus o parere ,sper sa nu te superi.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.08.2009, 12:23:50
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Multumesc mult tuturor .Dumnezeu sa va binecuvanteze.Am fost azi la Biserica,ma rog si sunt decis sa contactez si medicul dar sa fie in asa fel incat sa nu devin dependent de medicamente.Ce n-as da acum sa am archanghel cum ziceai tu o boala trupeasca decat o boala a psihicului,sufleteasca care te macina.
nu te amagi in zadar pentru slava de la oameni,

oriceom este bolnav la duh, la minte, la suflet shi astea se rasfrang in trup care prin dureri pune stapanire pe om, dar niciunul nu vrem sa recunoashtem...


sa recunoashtem patimile shi pacatul viu pe care il facem ci mereu ne aducem aminte doar de pacatul cel vechi al celuilalt shi asha nemultzumitzi shi imbufnatzi ne razbunam mereu pe orishice lasandu-ne manipulatzi de interesul vredniciei... pentru placerile pantecului, ale shtiintzei spre trufia vietzii, cazand mereu in tot felul de ispite caci le socotim asha ca pe nishte aventuri... uri... din multa shi marea iubire de sine ca o mila, ca o plene amara, ca o bunastare, ca o conshtiintza mare shi plina cu griji desharte...

deci nu tzi-e clar ca omul shi-a prierdut nu numai mintzile ci shi pe Tatal Sau, pe aproapele sau, pe insushi Dumnezeu... shi-a pierdut ravna pentru Imparatzia Cerurilor shi inlocuind-o cu slujirea pofteipoftelor rele adoptand moda vremelnica de a-shi dori sa placa dracilor shi oamenilor necredincioshi shi rai... a ajuns sa fie mereu pe placul pacatelor... rushinandu-se de Hristos...

deci trebuie sa fi conshtient ca suntem bolnavi psihic cu totzii, ca daca n-ar fi asha, am fi sfintzi sfintzitzi shi binecuvantatzi shi n-am mai avea nici o cadere... in pacate sau patimi... ucigatoare de credintza shi de Dumnezeu...

sau dumneata nu vezi cat de mult ma laud eu insushi invatzand pe altzii in miile de mesaje de pe forum?

Dar e dar ideea de baza shi care este ca sa ne straduim sa incercam sa tzinem cont de cate ceva... de la Dumnezeu dat... sa luam in seama, sa reushim sa pazim... calea cea stramta care ne duce la Mantuirea... noastra comuna...

eu nu prea mai reushesc decat sa... sa... sa... vorbesc mereu despre buna murire spre deosebire de reaua murire care e la tot pasul...

Last edited by vsovi; 06.08.2009 at 12:34:37.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.08.2009, 12:33:47
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Ieri seara si noaptea mi-a fost mai bine.Azi ma scol cu gandul la bine ,m-am rugat si iar au aparut starile astea .Sunt constient ca am avut multe pacate in trecut poate de asta si ma simt asa.Imi caut un duhovnic si ma duc la doctor maine.Cred ca starile astea vor aparea mereu daca nu fac ceva,nu prea le am cu medicina ...dar cum sa caut un duhovnic?ma va refuza cineva?Cum sa ma adresez prima data?Nu stiu povestea cu duhovnicul ,obisnuam sa ma duc la Biserica si atat.Desi ma rog si ma gandesc la bine ,la Dumnezeu tot simt acel gol care parca nu se va umple niciodata,tristete ...poate solutia Dumnezeu +pastile va functiona...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.08.2009, 12:36:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
Ieri seara si noaptea mi-a fost mai bine.Azi ma scol cu gandul la bine ,m-am rugat si iar au aparut starile astea .Sunt constient ca am avut multe pacate in trecut poate de asta si ma simt asa.Imi caut un duhovnic si ma duc la doctor maine.Cred ca starile astea vor aparea mereu daca nu fac ceva,nu prea le am cu medicina ...dar cum sa caut un duhovnic?ma va refuza cineva?Cum sa ma adresez prima data?Nu stiu povestea cu duhovnicul ,obisnuam sa ma duc la Biserica si atat.Desi ma rog si ma gandesc la bine ,la Dumnezeu tot simt acel gol care parca nu se va umple niciodata,tristete ...poate solutia Dumnezeu +pastile va functiona...
Offf, copile! Intra in prima Biserica pe care o gasesti in cale, cauta un preot si spune-i ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva despre sufletul tau... E simplu, trebuie doar sa te misti, sa actionezi, sa bati la usi ca ele sa se deschida, sa indraznesti !!!

Domnul fie cu tine!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.08.2009, 13:12:38
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

cine mai e nebun ca mine sa vrea o boala trupeasca ca sa scape de una psihologica si sufleteasca?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.08.2009, 13:17:59
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nu ai nici o boala psihica! S-au pus niste duhuri sa te ispiteasca ca sa deznadajduiesti.Atata tot!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.08.2009, 13:24:01
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
cine mai e nebun ca mine sa vrea o boala trupeasca ca sa scape de una psihologica si sufleteasca?
eu, ca imi pare ca-s nemultzumit ca n-am o boala in duh sau mintala sau sufleteasca pentru ca sa scap de o nevralgie trupeasca trecatoare... adica parca imi vine sa vreau, ma ia, ma prinde, ma apuca sa vreau sa cad intr-o patima, sa fac un pacat urat shi rau, o razbunare pentru ca sa ma simt bine la trup... ca sa nu mai fiu iritat de cate o furnica sau un tzantzar care ma bazaie shi ma intzeapa... shi astfel facand fapta cea rea sa o amestec cu oleaca de prietenie shi trufasha ingamfare shi sa ma amagesc ca defapt a fost o dovada clara de iubire shi mangaiere...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.08.2009, 13:35:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vickuo Vezi mesajul
cine mai e nebun ca mine sa vrea o boala trupeasca ca sa scape de una psihologica si sufleteasca?
Bolile sufletesti sunt foarte rele ,ai dreptate.
Dar rugaciunile catre Maica Domnului facute cu perseverenta sunt bine primite.
E foarte bun Paraclisul Maicii Domnului ,citeste 40 zile si posteste in zilele randuite de biserica.
Dar spovedania trebuie facuta mai intai ,iar pacatele spovedite trebuie lepadate .
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.08.2009, 13:39:38
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Thumbs up Ai dreptate

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Nu ai nici o boala psihica! S-au pus niste duhuri sa te ispiteasca ca sa deznadajduiesti.Atata tot!
Exact! Vickuo, te-as sfatui sa fii mai optimist si sa elimini orice gand negativ pe cat poti, dar nu cumva sa iei pastile ca nu cred ca e cazul. Asa e firea ta mai melancolica, dar te poti schimba daca ai vointa!
Incearca pentru inceput sa contemplezi frumusetea naturii, noaptea sa admiri cerul instelat si sa asculti o muzica mai 'energica' (nu din astea lente ca te amortesc mai rau). Viata e frumoasa daca stii cum sa o privesti si eu gandeam la fel ca tine, ma rugam la Dumnezeu sa ma transforme in praf, 'ca eu m-am nascut din greseala'... acum cand imi amintesc imi vine sa rad ce minte de copil prost aveam :))
Fiecare om trece prin perioade din astea, nu trebuie sa deznadajduiesti...
Curaj!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.08.2009, 14:21:37
Vickuo Vickuo is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 35
Implicit

Dorul ala care il simt eu e si un dor de copilarie ,cand mergeam la bunici si isi aratau dragostea fata de mine,am niste bunici care si acum mai sunt in viata ,bunicii mei intotdeauna m-au iubit si ma iubesc ca pe fiul lor,ar da totul sa imi fie bine ,am atatea amintiri frumoase cu ei dar si cu parintii ,tot felul de calatorii,de momente care cand ma gandesc la ele ma apuca plansul,viata mea a devenit monotona ,din cauza depresiei cand ma gandesc sa fac un lucru nu am chef si simt acel dor cu senzatia ca nu s-ar umple niciodata.....perioada copilariei desi a fost marcata si ea de cateva necazuri a fost superba...eu care inainte stateam treaz vreo 20 de ore ,eram plin de viata si de activitate am ajuns sa nu am chef de viata...sper ca ,cu ajutorul lui Dumnezeu sa trec peste aceasta perioada si sa vin sa scriu ca totul e bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 9 27.06.2009 00:03:34
Ajutati-ne, avem un caz disperat ! Cobzarencu Umanitare 7 18.06.2009 15:59:07
SUNT UN OM FERICIT! Ioan_Ciobota Generalitati 9 08.10.2007 22:18:35