Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 28.11.2009, 14:52:38
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,nu ai dreptate.Eu cunosc oameni care spun sau am auzit si stiu ca au primit acest dar,si analizand modul lor de viata,concluzionez ca sunt "buni",adica fac voia lui Dumnezeu.Atunci ce ma indreptateste pe mine sa spun ca acel dar care il au ei nu este de la Dumnezeu,sau ca 'au un alt duh"?Nimic,asa cum am mai aratat.
Ai spus ca asta e parerea ta,nu iti iau dreptul la pareri,dar noi trebuie sa cercetam lucrurile obiectiv si daca aflam ca ceva ne contrazice parerile inseamna ca s-ar putea sa ne inselam si deci ce credem noi nu este asa de adevarat cum pretindem noi si sa ne schimbam optica.Eu asa consider ca este corect si drept sa facem.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 28.11.2009, 16:53:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Poate fi de la Dumnezeu sau nu , nu ma pronunt, dar s-a intamplat intru cu totul alt context fata de penticostalism , religie care nu cinsteste pe Maica Domnului.Si daca s-a intamplat si a fost adevarat pot zice ca e un fel de "exceptia care confirma regula".Personal nu cred in vorbirea in limbi, mai ales la penticostali.Poate ne explici si circumstantele cum tu ai vorbit in limbi sau cum vorbesti.

Universul acesta este construit pe niste legi care nu se schimba, altfel ar fi haos. Si una din legi este ca daca tu te rogi lui Dumnezeu iti raspunde Dumnezeu, iar daca te rogi lui satan iti raspunde satan. Tu stii cui te rugai in acel moment si ce stare ti-a produs acea vorbire in limbi. Daca Il cunosti pe Dumnezeu Il si recunosti atunci cand Isi face simtita prezenta.

Faptul ca s-a petrecut intrun alt context fata de penticostalism e irelevant. Darurile Duhului Sfant nu au fost date numai penticostalilor, ci tuturor celor ce cred. [nu vad cum o exceptie ar confirma o regula, la modul practic. :) ]

Cum am vorbit eu? M-am rugat Domnului cu post [negru] cateva zile , sa ma boteze cu Duhul Sfant. Apoi am mers la un grup de rugaciune si , in timp ce ma rugam, am inceput sa-L laud pe Dumnezeu intr-o limba europeana. Altcineva, care stie limba, mi-a tradus ce spuneam. Eu nu o stiam. Si stiu ca e de la Domnul pentru ca satan nu-L lauda pe Domnul, cum faceam eu. Numai Duhul Sfant pune laude in gura noastra.

Asta a fost de mult. Pe parcursul vietii am mai primit vorbire si in alte limbi. Dar asta nu e pentru ca am eu cine stie ce capacitati, ci pentru ca Domnul e bun si mi-a ascultat rugaciunea. Fara El puteam sa plang mult si bine. Nu vorbirea in sine e extraordinara, ci faptul ca in momentele acelea Il simti pe Dumnezeu mai aproape, uneori foarte aproape de tine. La fel se intampla si cu celelalte daruri ale Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 28.11.2009, 20:25:18
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Universul acesta este construit pe niste legi care nu se schimba, altfel ar fi haos. Si una din legi este ca daca tu te rogi lui Dumnezeu iti raspunde Dumnezeu, iar daca te rogi lui satan iti raspunde satan. Tu stii cui te rugai in acel moment si ce stare ti-a produs acea vorbire in limbi. Daca Il cunosti pe Dumnezeu Il si recunosti atunci cand Isi face simtita prezenta.

Faptul ca s-a petrecut intrun alt context fata de penticostalism e irelevant. Darurile Duhului Sfant nu au fost date numai penticostalilor, ci tuturor celor ce cred. [nu vad cum o exceptie ar confirma o regula, la modul practic. :) ]

Cum am vorbit eu? M-am rugat Domnului cu post [negru] cateva zile , sa ma boteze cu Duhul Sfant. Apoi am mers la un grup de rugaciune si , in timp ce ma rugam, am inceput sa-L laud pe Dumnezeu intr-o limba europeana. Altcineva, care stie limba, mi-a tradus ce spuneam. Eu nu o stiam. Si stiu ca e de la Domnul pentru ca satan nu-L lauda pe Domnul, cum faceam eu. Numai Duhul Sfant pune laude in gura noastra.

Asta a fost de mult. Pe parcursul vietii am mai primit vorbire si in alte limbi. Dar asta nu e pentru ca am eu cine stie ce capacitati, ci pentru ca Domnul e bun si mi-a ascultat rugaciunea. Fara El puteam sa plang mult si bine. Nu vorbirea in sine e extraordinara, ci faptul ca in momentele acelea Il simti pe Dumnezeu mai aproape, uneori foarte aproape de tine. La fel se intampla si cu celelalte daruri ale Duhului Sfant.
Si nu stiai ce vorbesti?

Eu nu m-am rugat pentru asta , pur si simplu m-am trezit zicand cateva vorbe literalmente(in somn si in timp ce ma trezeam din somn si putin dupa ce m-am trezit).Eu eram constient de ce faceam, o veneram pe MD, stiam ce fac , cu aproximatie am recunoscut si limba, sau limbile.Pentru ca foarte putin aveam cunostiinta de limbile alea.

Si ce ai zis in limbi, chiar sunt curios?

Pai e foarte revelant pentru ca voi aveti alta credinta in Maica Domnului si nici macar nu o venerati.Asadar cum poate fi acelasi duh cand credinta e izbitor de diferita cel putin din punctul asta de vedere(al Maicii Domnului)?Duhul vostru fata de MD e ca ea nu a ramas feciora , ca a pacatuit si ca a avut si multi prunci.Totalmente diferite de duhul si credinta ortodoxa referitoare la aceasta.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 28.11.2009, 20:48:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu stiam limba; cunosteam cateva cuvinte de pe la filme, dar in nici un caz nu stiam sa articulez propozitii. Am vorbit vreo 10 minute, erau cuvinte de lauda, cam in genul psalmilor. Sincer, sunt prea scumpe pentru mine pentru a le repeta. Au ramas intre mine si Domnul.

Si eu eram foarte constienta si ma puteam opri oricand din vorbit. Sa nu crezi pe cine spune ca in timpul vorbirii in limbi iti pierzi cunostinta sau constiinta; doar daca e posesiune demonica se intampla asta. Duhul Sfant respecta liberul tau arbitru si niciodata nu te va obliga sa faci ceva fara voia ta.

Sa stabilim ceva: darul vorbirii in limbi este dat NUMAI de Duhul Sfant, pentru ca e un dar al Duhului Sfant. Logic, nu? Nu este dat de sfinti. Faptul ca s-a manifestat in timp ce te rugai Sfintei Marii nu schimba asta.

Eu nu am cunostinta ca mama Domnului Isus sa fi pacatuit; nu scrie asta in Biblie si nu ma pot pronunta. Stiu ca a fost o femeie unica, dca Domnul a ales sa se nasca prin ea Fiul Sau. Ca nu ma inchin la ea e pentru ca Dumnezeu a spus sa nu ne inchinam creatiei, ci Creatorului, oricat de sfanta ar fi aceasta, ci sa ne inchinam Celui ce o sfinteste. Dar nu vreau sa ating acest subiect delicat pe acest forum. Iarta-ma daca am spus ceva nepotrivit.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 28.11.2009, 20:56:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu stiam limba; cunosteam cateva cuvinte de pe la filme, dar in nici un caz nu stiam sa articulez propozitii. Am vorbit vreo 10 minute, erau cuvinte de lauda, cam in genul psalmilor. Sincer, sunt prea scumpe pentru mine pentru a le repeta. Au ramas intre mine si Domnul.

Si eu eram foarte constienta si ma puteam opri oricand din vorbit. Sa nu crezi pe cine spune ca in timpul vorbirii in limbi iti pierzi cunostinta sau constiinta; doar daca e posesiune demonica se intampla asta. Duhul Sfant respecta liberul tau arbitru si niciodata nu te va obliga sa faci ceva fara voia ta.

Sa stabilim ceva: darul vorbirii in limbi este dat NUMAI de Duhul Sfant, pentru ca e un dar al Duhului Sfant. Logic, nu? Nu este dat de sfinti. Faptul ca s-a manifestat in timp ce te rugai Sfintei Marii nu schimba asta.

Eu nu am cunostinta ca mama Domnului Isus sa fi pacatuit; nu scrie asta in Biblie si nu ma pot pronunta. Stiu ca a fost o femeie unica, dca Domnul a ales sa se nasca prin ea Fiul Sau. Ca nu ma inchin la ea e pentru ca Dumnezeu a spus sa nu ne inchinam creatiei, ci Creatorului, oricat de sfanta ar fi aceasta, ci sa ne inchinam Celui ce o sfinteste. Dar nu vreau sa ating acest subiect delicat pe acest forum. Iarta-ma daca am spus ceva nepotrivit.
Sa continuam subiectu asta pe vorbirea in limbi la penticostali la secte si culte am sa-ti scriu acolo, nu e bine sa ne abatem.
Reply With Quote
  #566  
Vechi 28.11.2009, 21:15:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Peetor ce am vrut sa spun cu afirmatia aia refiritoare si la penticostali , este: ca nu neg existenta si printre penticostali a oamenilor buni.Nici nu o atest, nu e de mine sa judec.Am incercat sa judec doar cultul, care din punctul meu de vedere este fals.Si are simptomele unui prooroc fals, prin amagiri de minuni si daruri, ca cel atat de des mentionat "al vorbirii in limbi".
Reply With Quote
  #567  
Vechi 30.11.2009, 13:24:36
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 tu generalizezi.Eu daca aud ca un preot sau cineva ortodox a savarsit nu stiu ce pacate,asta ma indreptateste sa spun ca ortodocsii "au alt duh",sau un alt Dumnezeu?Exact asa faci tu vis a vis de celelalte culte,despre penticostali in discutia noastra.Vorbesti despre niste cazuri anume si generalizezi.Tu spui ca cultul penticostal este fals.Pentru o asemenea afirmatie trebuie sa aduci si dovezi sau argumente.De ce ar fi cultul penticostal "fals"?Pentru ca crede in "darul vorbirii in limbi" si in celelalte daruri?Pai aceste lucruri sunt clar specificate in biblie.Daca vei cerceta lucrurile vei vedea ca tot ce cred penticostalii are baza biblica.Mi-ai cerut marturii ale celor care sustin ca vorbesc in limbi.Nu stiu ce religie are Doriana,dar presupun ca nu este ortodoxa.Ce vei spune acum,ca Doriana are 'un alt duh"?Eu nu pot sa afirm asa ceva pentru ca pentru mine nu este imposibil ca cineva sa primeasca aceste daruri.Atunci cum iti explici lucrurile?
Reply With Quote
  #568  
Vechi 30.11.2009, 14:22:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Nu stiu ce religie are Doriana,dar presupun ca nu este ortodoxa.Ce vei spune acum,ca Doriana are 'un alt duh"?
Bineinteles. Mi-a sugerat in repetate randuri ca penticostalii sunt demonizati. Dar m-am obisnuit. Multi ortodocsi spun asta; probabil cineva ii invata, ca prea vorbesc la fel. Din fericire nu sunt atat de demonizata incat sa nu-i mai pot iubi sau respecta pe cei ce spun asta. Si despre Domnul s-a spus ca are drac. Si tot "inteleptii" acelor vremuri o spuneau. Fiti binecuvantati !
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #569  
Vechi 30.11.2009, 14:49:07
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Nu am intalnit o asemenea smerenie.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 30.11.2009, 14:58:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Esti modest, ca de obicei...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15