Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #19  
Vechi 08.01.2010, 21:52:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.330
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dreptul bisericesc oprește căsătoria între rudenii. Astfel la rudenia de consângenitate, în linie directă , căsătoria e oprită la infinit, iar în linie colaterală se îngăduie abia la depărtarea gradului opt. De la un strămoș primar, se transmit în copii , nepoți , strănepoți, cum zice Scriptura , până la al treilea și al patrulea neam, câteva grupuri de gene recesive, urmare a cine știe ce păcate, însă în stare latentă. Dacă se urmează șirul căsătoriilor cu persoane sănătoase în privința aceea, genele lor dominante acopăr infinitatea corespunzătoare și astfel , urmașii au toată aparența sănătății. Dacă însă urmașii, în gradul 4, 5, 6, 7 sau 8 de rudenie se vor căsători între ei , atunci în copiii lor vor apărea , cu probabilitate maximă, genele recesive ale străbunului, în pereche perfectă, și deci , infirmitatea fără leac, corespunzătoare acestei perechi. Știința a dovedit că cei căsătoriți din căsătorii consangvine sunt supuși defectelor de dezvoltare și altor malformații genetice, sunt handicapați fizic și / sau pshic. ( K. F. Zorin , op. pag.56 )
<< VA URMA >>
Deosebit de relevant este faptul că o treime din cazurile de avorturi spontane și copii născuți morți în cadrul căsătoriilor consagvine rezultă din incopatibilitatea genetică a soților. Înrudirea genetică dintre mamă și tată activează mecanismele de expulzare a fătului și viața acestuia se curmă.
Numeroase boli sunt ereditare. Însă natura omului nu se rezumă la trup. Și însușirile sufletului se moștenesc. Sfântul Filaret al Moscovei spune : " Unde a fost semănat grâu, grâu răsare , nu neghine. . . Unele boli trec de la părinți la copii. . . Este firesc ca părinții să nască prunci după chipul și asemănarea lor, ca din păcătoși să se nasä păcătoși , la fel cum și din ofticoși se nasc ofticoși" . Cu adevărat "în fiii săi se va cunoaște omul" ( Sir. 11 , 30 ) . <<< VA URMA >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blestemele Sfantului Vasile cel Mare mihaela_0508 Intrebari utilizatori 4 03.05.2010 16:52:16
despre cartile din care se canta slujba NiCcoleta Despre Utrenie 6 21.03.2010 17:54:22
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20