![]() |
![]() |
|
|
Vezi rezultatele sondajului: BOR este deschisa dialogului cu Biserica Catolica? | |||
Da |
![]() ![]() ![]() ![]() |
23 | 60,53% |
Nu |
![]() ![]() ![]() ![]() |
15 | 39,47% |
Votători: 38. Nu poti vota in acest sondaj |
![]() |
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Citat:
În BC, toți episcopii și preoții pentru care există probe suficiente asupra dezordinilor sexuale incompatibile cu statutul lor de căsătoriți cu Cristos au fost reduși la starea laicală. P.S: ce este "natura predatorială" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Da, atunci cand a aflat presa. Inainte sa afle presa au fost mutati de la o parohie la alta...
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Citat:
În schimb, nu am auzit de laicizări ale preoților și episcopilor ortodocși din astfel de motive, de unde înțeleg că niciun preot sau episcop ortodox nu are și nu a avut vreodată probleme cu porunca a șasea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc ! www.catehism.com http://regnabit.wordpress.com |
#4
|
||||
|
||||
![]() Citat:
De caterisiri si laicizari (ale preotilor sau celor de rang inferior arhiereilor) doar daca nu vrei nu auzi. Spre exemplu ultimul caz al smintitului de la patriarhie. Fusese exclus din monahism si caterisit inainte de de a afla presa despre el. Alt caz de la Cluj, cand tot un smintit a fost filmat. A aparut un comunicat al arhiepiscopiei in care era precizat faptul ca a fost laicizat. De fiecare data se cateriseste persoana in cauza. Alt smintit din arhiepiscopia Tomisului a fost caterisit (asta insa o afli si din presa, probabil si-au calcat pe inima si au mentionat pedepsirea sa.) Sigur ca nu de fiecare data apare in presa, pentru ca nu aduce audienta, dar daca urmaresti comunicatele episcopiilor/arhiepiscopiilor se vede ca se iau masuri. Totusi sunt destule mentiuni in presa despre caterisirea faptasilor. Doar un simplu search pe google si gasesti raspunsul. Doar daca nu vrei nu vezi masurile luate. Ba mai mult la noi sunt episcopi care iau masuri aspre chiar si pentru abateri minore. Oricum nu intru in detalii aici, e deja alta mancare de peste. Last edited by Hector; 09.05.2010 at 21:54:51. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Deilogul dintre Biserica Catolica si Bisericile ortodoxe (inclusiv BOR) se desfasoara in cadrul Comisiei internationale mixte de dialog teologic.
Documentul de la Ravenna este acum punctul de pornire pentru dialogul referitor la autoritate si sinodalitate in Biserica: http://www.vatican.va/roman_curia/po...avenna_en.html |
#6
|
||||
|
||||
![]()
nu stiu ce sa spun ca si istoria noastra a Romaniei spune ca anumiti Sfinti Romani siau dat viata dupa ce Maica Tereza iau ucis pentru credinta lor.Ce credeti despre acesti Sfinti?Vi se pare normal sa le ia viata daca siau marturisit credinta?Greco catolicii au persecutat anumiti romani ortodocsi care au devenit pentru azi martiri.Dar azi sper sa nu mai fie asa pentru ca oameni ortodocsi care siau marturisit credinta ar trebui sa fie lasati liberi.Eu zic ca da se poate sa fie dialog cu BOR
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Andrei, cati ani ai tu ?
Daca ai mai putin de 12, exista o scuza pentr enormitatea pe care ai scris-o mai sus. Daca nu, nu. |
![]() |
|
![]() |
||||
Subiect | Subiect început de | Forum | Răspunsuri | Ultimele Postari |
Biserica Catolica unica! | AlexandruC | Biserica Romano-Catolica | 92 | 16.07.2013 11:39:26 |
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica | legionar | Biserica Romano-Catolica | 133 | 16.07.2013 11:22:01 |
biserica catolica versus biserica ortodoxa | sovidiu | Biserica Romano-Catolica | 36 | 08.06.2013 23:58:51 |
|