Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.05.2010, 13:42:22
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos s-a inaltat

"Daca n-ar pune stapanire pe noi dragostea de bani si dragostea de slava desarta, nu ne-am teme nici de moarte, nici de saracie; daca nu am cunoaste nici dusmania, nici ura si nu am avea de purtat razboi vreodata nici cu patimile noastre si nici cu patimile altora, atunci oamenii ar ajunge sa traiasca aproape ca ingerii. Dar care om- as putea fi intrebat- a ajuns sa duca o astfel de viata? Poate nu-mi dai crezare pentru ca locuiesti in oras si n-ai citit cartile dumnezeiesti. Daca ai cunoaste insa pe monahii care locuiesc in pustie si daca ai cunoaste din cartile duhovnicesti pe cei care au trait mai demult, ai afla ca monahii- iar inainte de acestia Apostolii, iar mai inainte de ei, Dreptii- au trait intru totul aceasta viata ingereasca."
Sfantul Ioan Gura de Aur


"1. Cat despre cele ce mi-ati scris, bine este pentru om sa nu se atinga de femeie."
"32. Dar eu vreau ca voi sa fiti fara de grija. Cel nacasatorit se ingrijeste de cele ale Domnului, cum sa placa Domnului.
33. Cel ce s-a casatorit se ingijeste de cel ale lumii, cum sa placa femeii.
34. Si este impartire: si femeia nemaritata si fecioara poarta grija de cele ale Domnului, ca sa fie sfanta si cu trupul si cu duhul. Iar cea care s-a maritat poarta grija de cele ale lumii, cum sa placa barbatului.
38. Asa ca, cel ce isi marita fecioara bine face; dar cel ce n-o marita si mai bine face."
I Corinteni

La cei ce au ratacit de la dreapta credinta, de la eretici, ne asteptam ca in ratacirea lor cea mare, din viclenia lor, din invidia lor sa nu accepte si chiar mai mult sa nu inteleaga, dar e foarte dureros cand din fratii nostri, vedem ca unii incep sa huleasca, sa ponegreasca.
Cand defaimati un calugar, voi da cateva exemple, sa vedeti pe cine criticati voi, cu cine va comparati voi, cu cine intrati in lupta: sa ma ierte acesti Parinti, nu sunt vrdenic nici macar sa le pronunt numele: Parintele Arsenie Boca, Parintele Teofil Paraian, Parintele Iustin Parvu, Parintele Arsenie Papacioc, Parintele Ilie Cleopa, Parintele Sofian Boghiu..si multi, multi altii..Toti alesii Lui Dumnezeu, Toti Sfintii lui Dumnezeu va intrebati care or fi rostu lor..la intrebarea aceasta e bine sa raspunda fiecare pentru sine, astfel ii va raspunde lui Dumnezeu cine este ..
As avea marea bucurie sa va spun din saracia mea..asa cu neputintele mele cateva cuvinte despere Parintele nostru cel drag Iustin Parvu.
Acesti toti mari Parinti ai nostri in vremuri de prigoana, au luptat din rasputeri, sa nu saracim noi cumva, noi urmasii lor, sa nu saracim duhovniceste, sunt sute si sute de ani in care multime de pagani au tot incercat sa ne rapeasca ce avem mai de pret, sa ne distruga frumusetea ortodoxiei, a dreptei credinte. La fel de mult ne-a iubit si ne iubeste in continuare Parintele Iustin Parvu, care a tinut piept comunistilor si a fost inchis vreme de 16 ani, pentru ca nu s-a lepadat de credinta.. si a luptat impotriva unui neadevar, din dragoste pentru noi toti, cei de azi..si cei de maine..pastrand nestirbita dreapta noastra credinta, ca urmas al Sfintilor Parinti, al Sfintilor Apostoli.
" Cele sapte fapte ale milosteniei: sa hranesti pe cei flamanzi; sa adapi pe cei insetati; sa izbavesti pe cei robiti; sa imbraci pe cel gol; sa primesti pe cel strain; sa cercetezi bolnavul; si sa ingropi mort strain."
"Iar cele duhovnicesti sunt acestea: sa sfatuiesti pe cel ce are de trebuinta; sa inveti pe cel neinvatat; sa mangai pe cel intristat; sa indrepti pe cei ce pacatuiesc; sa ierti celui ce-ti greseste; sa rabzi ocara si paguba ce ti-au facut altii si sa te rogi pentru ei."

Iata toate acestea Parintele nostru Iustin Parvu in fiecare clipa a vietii s-a luptat pentru a le indeplini.. intreaga sa viata a fost in slujba aproapelui..din mila si cu ajutorul lui Dumnezeu a ridicat Manastirea Petru Voda, ca mai apoi un orfelinat pentru copii, si un azil pentru cei batrani.
Eeee..si noi cei atat de mici, si neinsemnati, si nestatornici indraznim sa ne comparam cu acesti stalpi ai dreptei credinte..calugarul nu exista, dar exista Dumnezeu si pentru ca exista Dumnezeu exista si calugarul.

" Frica si dragostea de Dumnezeu- Frica de Dumnezeu? E dragostea de Dumnezeu...! Il iubesti cu frica pentru ca ai putea sa-l pierzi, ca in afara lui nu mai ai nici o cale pe lumea asta, in lumea viitoare. Omul in afara lui Dumnezeu e ca un ratacit in desert, mancat de desert. Fara Dunmnezeu omul este o armura goala... De cand mi-e frica de Dumnezeu, nu-mi mai este frica de mine, spunea un rege din vechime."

"Dragostea- Sa vezi cu inima, asta inseamna dragostea. Sa-l vezi pe Dumnezeu cu inima,
iata cea mai mare izbanda a crestinului.."
Parintele Iustin Parvu


Sa ma iertati..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.05.2010, 13:51:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Minunat, Cuvant!De mare folos, si cine are ochi sa vada, cine are urechi de auzit, sa auda!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.05.2010, 15:05:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Tot de la parintele Cleopa citire

Care dintre calugari este mai placut lui Dumnezeu? Cel ce se linisteste in pustie cu post si cu necurmata rugaciune, sau cel ce propovaduieste altora cuvantul Domnului spre mantuire?

Este mult mai aproape de Dumnczcu calugarul care se nevoieste in pustie cu post, cu infranare si lepadarca grijilor din lume, curatindu-si sufletul sau de patimi, decat cel ce propovaduieste altora cuvantul Domnului fara a avea intarire duhovniceasca pe masura celor ce invata. Acest lucru ni-l arata Sfantul Isaac Sirul, zicand: "Sa nu-mi asemeni mie pe cei ce fac semne si minuni si puteri in lume cu cei ce se linistesc cu intelegere. Iubeste nelucrarea Iinistii mai mult decat saturarea celor flamanzi in lume si decat intoarcerea multor neamuri la credinta in Dumnezeu". Deci, mai mare lucru si mai fotositor este sa se curateasca cineva de patimile sale trupesti si sufletesti in liniste §i in supunere, decat a invata pe altii voia lui Dumnezeu, neavand el varsta duhovniceasca potrivita spre aceasta. Despre acest lucru zice si Sfantul Grigorie Teologul: "Bine este a teologhisi pentru Dumnezeu, dar mai bine decat aceasta este a te curati pe tine de patimi pentru Dumnezeu". Iar Sfantul Isaac Sirul zice: "Mai de folos este sa te ingrije$ti sa invii din patimi sufletul tau cel cazut, prin miscarea gandurilor tale spre cele dumnezeiesti, decat sa invii pe cei morti". Apoi acelasi parinte adauga: "Multi au savarsit puteri, au inviat din morti, s-au trudit sa intoarca pe cei rataciti si au facut lucruri mari... Iar dupa acestea, ei, care au inviat pe altii, au cazut in patimi intinate si spurcate si s-au omorat pe ei insisi si s-au facut sminteala multora prin faptele lor vazute. Pentru ca erau inca bolnavi cu sufletul si nu s-au ingrijit de sanatatea sufletelor lor, ci s-au predat pe ei insisi in marea lumii acesteia pentru a tamadui sufletele altora, ei insisi fiind bolnavi, si si-au pierdut sufletele lor din nadejdea in Dumnezeu".
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.05.2010, 15:08:23
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu ti se pare ca Iisus duce o viata calugareasca? Sa nu imi spui ca socotesti ca ar fi avut camin, fost casatorit si ar fi avut nu stiu cati copii. Nu ti se pare ca apostolii duc o viata calugareasca? Ca lasa toate, avere, familie, si ii urmeaza lui Hristos? Ca nu isi ingroapa nici macar mortii din familie, daramite sa isi mai ia vreo femeie si sa aiba grija de plozi? Spune-mi ce le lipseste din cele trei voturi ale calugariei: castitatea, saracia auto-impusa si ascultarea?! Intreaga viata pe pamant a lui Hristos este o ascultare de Tatal. Intreaga viata a apostolilor este o ascultare de Hristos. Fixeaza-ti mai bine standardele in ceea ce priveste calugarie si apoi iti poti da cu parerea despre ce ai mai auzit pe la stiri!
Nimic mai fals..IIsus a trait in lume si a avut o viata activa in toate.Apostolii,..nu au fost de la inceput chiar asa de sfinti..cel putin Petru s-a dezis de IIsus de trei ori chiar si dupa toate minunile facute..Iuda se zice ca l-a tradat..iar ceilalti au destule ciudatenii in vietile lor,daca stai si le studiezi din mai multe surse.Raman la ceea ce am spus mai inainte..calugaria inseamna lasitate.si ma indoiesc ca place lui Dumnezeu,,altfel ar fi spus..cresteti si deveniti calugari..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.05.2010, 15:22:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nimic mai fals..IIsus a trait in lume si a avut o viata activa in toate.Apostolii,..nu au fost de la inceput chiar asa de sfinti..cel putin Petru s-a dezis de IIsus de trei ori chiar si dupa toate minunile facute..Iuda se zice ca l-a tradat..iar ceilalti au destule ciudatenii in vietile lor,daca stai si le studiezi din mai multe surse.Raman la ceea ce am spus mai inainte..calugaria inseamna lasitate.si ma indoiesc ca place lui Dumnezeu,,altfel ar fi spus..cresteti si deveniti calugari..
Ce viata activa in toate?! A avut femeie, copii, a mancat si a baut?! Exista si calugari misionari. Aceia traiesc in lume si propovaduiesc cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca fac ascultare de mai marele lor,asa cum si Iisus a facut ascultare de Tatal.
Ti-am spus ce defineste un calugar - respectarea celor trei voturi monahale,adica saracie, castitate si ascultarea superiorului. Pe toate acestea trei le-au indeplinit Hristos si apostolii. Acum, ce au facut apostolii la inceput... pai asa sunt si calugarii: nu vine toata lumea la manastire din copilarie dupa dorul de Hristos. Multi se apropie de Dumnezeu dupa un esec inb dragoste, in familie, la jumatatea vietii sau poate chiar la batranete, ca sa isi planga pacatele. Cei care vin la manastire ca nu pot supravietui, vezi Doamne, in lume, sunt lasi, sunt de acord cu tine. Dar cei care vin ca sa-L urmeze pe Hristos sunt vrednici de toata stima. Ce ii zice Hristos omului care vine sa-L intrebe ce trebuie sa faca pentru a mosteni imparatia cerului? Ii spune mai intai sa pazeasca poruncile. Bun, le pazise din frageda pruncie, dar el voia mai mult. Si atunci ii spune Hristos: atunci lasa totul, vinde-ti averea ta si urmeaza-mi mie. Si omul se duce suparat acasa, ca era prea activ social si nu era in stare de asemenea sacrificiu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.05.2010, 16:04:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Raman la ceea ce am spus mai inainte..calugaria inseamna lasitate.si ma indoiesc ca place lui Dumnezeu,,altfel ar fi spus..cresteti si deveniti calugari..
Imi pare rau, insa cred ca este foarte greu sa te lepezi de toate si sa-I urmezi lui Hristos. Nu cred ca este dovada de lasitate in cazul monahului care se implica intr-un razboi nevazut mult mai greu decat al nostru.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.05.2010, 21:18:53
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

La Hristos iese total din discutie orice legatura trupeasca pt. simplul fapt ca este Dumnezeu ( si Om). Fiind Dumnezeu , este exclusa orice idee de sexualitate. Noi suntem oameni, discutam in alti termeni. Va rog sa faceti diferenta intre Dumnezeu si noi, oamenii.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.05.2010, 21:25:20
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

[quote=voxdei55;250320calugaria inseamna lasitate.si ma indoiesc ca place lui Dumnezeu,,altfel ar fi spus..cresteti si deveniti calugari..[/QUOTE]

Nu degeaba calugaria este numita si chip,,ingerescŽŽ. A fi calugar inseamna curajul de a te ridica la starea ingerilor, de a iesi ,,din randul lumiiŽŽ.
Pe de alta parte si in casatorie ai nevoie de curaj sa treci peste toate greutatile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fecioria ilieradu Nunta 6 28.08.2009 18:32:22
Fecioria Dan Nunta 119 22.03.2008 12:19:09