Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2010, 16:32:59
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
ți-am închis gura cu îndreptățirea "șabatului" creștin, care este rememorarea eliberării creștinilor de sub puterea "Egiptului" și a "Faraonului" spiritual
Nu-ți fă iluzii. Nu mi-ai închis gura, atât doar că n-am vrut să mai repet în speranța că ai reținut data trecută: Deut. 5,12-15 nu reprezintă textul poruncii a IV-a din Decalog, ci un comentariu mozaic la acesta. Iar dacă vrei să rememorezi eliberarea creștină din Egiptul păcatului nu-i dai slavă Eliberatorului în ziua "preaslăvitului Ra", ci în ziua Domnului Sabatului (Marc. 2,28), adică sâmbăta.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Din moment ce Iisus Hristos a înviat în ziua întâi a săptămânii, atunci aceasta este ziua creșzinilor de "șabat"
Hai să-ți spun un mic secret care precis nu-l știai (ori dacă-l știai îl treci sub tăcere): "Șabat" [שבת] înseamnă odihnă, a se opri, a sta și are aceeași rădăcină cu 7 [שבע]. Deci sabatul nu poate fi decât ziua a 7-a. Probabil suferi de aceeași deficiență ca Roberta Anastase, de aceea mă văd nevoit să-ți desenez:
1 ≠ 7

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
ziua a opta, prima zi a săptămânii la iudei, cea care este ziua învierii Domnului.
Altă mare prostie din punct de vedere aritmetic, calendaristic și teologic. Chiar dacă elucubrația aceasta a fost emisă prima dată de un sfânt, ea nu are girul Cuvântului lui Dumnezeu. Mai greșesc și sfinții, nu trebuie să le adoptăm greșelile ci viețuirea sfântă.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Formalismul searbăd, sec, accentuarea fanatică a literei înaintea duhului acelei litere sunt încă alte trăsături specifice sectarismului sâmbătar care se ține de literă pentru a călca în picioare duhul acelei litere.
Hotărât e păgubos sectarismul sâmbătar ce calcă în picioare spiritul poruncii pentru a ține litera ei, însă sectarismul anomial e catastrofal căci calcă în picioare și spiritul și litera legii deturnând singura sărbătoare consfințită de Legea Decalogului:

"Și va grăi cuvinte de defăimare împotriva Celui Preaînalt și va asupri pe sfinții Celui Preaînalt, și își va pune în gând să schimbe sărbătorile și legea, și ei vor fi dați în mâna lui o vreme și vremuri și jumătate de vreme." (Daniel 7,25)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2010, 19:17:56
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu-ți fă iluzii. Nu mi-ai închis gura, atât doar că n-am vrut să mai repet în speranța că ai reținut data trecută: Deut. 5,12-15 nu reprezintă textul poruncii a IV-a din Decalog, ci un comentariu mozaic la acesta. Iar dacă vrei să rememorezi eliberarea creștină din Egiptul păcatului nu-i dai slavă Eliberatorului în ziua "preaslăvitului Ra", ci în ziua Domnului Sabatului (Marc. 2,28), adică sâmbăta.
Văd că îl ai pe dracu'-n tine și că nu te lași sau mai bine zis nu te lasă dracii care te locuiesc. Să faci dintr-un cuvânt, dintr-o poruncă a lui Dumnezeu "un comentariu mozaic" trebuie să recunosc că trebuie să fii un mare iscusit. Din nefericire pentru dumneata care văd că răstălmăcești cu orice chip cuvintele Scripturii, doar, doar s-o potrivi scriptura cu ereziile matale. Fragmentul din Deuteronom 5:15 face parte dintr-un fragment care începe cu versetele 4 și 5: Fata catre fata a grait Domnul cu voi din mijlocul focului de pe munte; iar eu am stat in vremea aceea intre Domnul si intre voi, ca sa va spun Cuvantul Domnului, caci voi v-ati temut de foc si nu v-ati suit in munte, si a zis Domnul:, iar în acest fragment se poate vedea foarte clar că Moise le spunea cuvântul Domnului. Să vii acuma să mistifici și să faci din cuvântul lui Dumnezeu un așa-zis comentariu mozaic trebuie să reunosc că numai un sectar bolnav la suflet ar putea să facă așa ceva. Probabil că Dumnezeu Își comenta singur propriile Lui porunci, Își făcea comentarii de unul singur la decalog. Însă chiar și așa "cometariile" sunt de fapt făcute tot de Dumnezeu chiar dacă sunt rostite prin gura lui Moise. Oricum cred că ar trebui să îți fie rușine pentru o asemenea aberație pe care ai reușit să o debitezi ! Problema este însă că acela este cuvântul lui Dumnezeu, rostit prin intermediul lui Moise, însă tot cuvântul lui Dumnezeu rămâne !!! Dumneata poți bineînțeles să nu accepți, acest lucru nefiind de mirare având în vedere că asta și este definiția sectarismului pe care îl practici și ținând cont că nu este singurul verset biblic peste care sari și/sau pe care îl răstălmăcești după doctrina matale sectară.

Iar dacă creștinii vor să rememoreze eliberarea de sub tirania diavolului, a păcatului și a morții veșnice, eliberare care a venit prin crucea și învierea Domnului Iisus Hristos, ei o pot face foarte bine în ziua învierii Domnului, pentru că Domnul Hristos a înviat în prima zi a săptămânii iudaice, prin urmare aceea este ziua de odihnă a creștinilor, "șabatul" creștinilor. Faptul că dumneata ții atât de mult la litera care omoară este evident problema dumitale și a sectarilor asemenea matale. Încă o dată îți repet noi nu celebrăm nici o zi a zeului Ra, sau Soare sau a altuia, ci celebrăm ziua Soarelui Dreptății, ziua învierii Domnului. Asta este Duminica pentru noi creștinii: ziua învierii Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos !! Dumneata poți în continuare să atribui valențe păgâne unei zi sfinte, însă cred că rămâi în zona penibilului, a ridicolului cu astfel de false proiecții făcute asupra altora. Domnul zilei învierii este Iisus Hristos Înviatul, de aceea ne pare rău că noi nu am rămas la litera care ucide ci am trecut la Duhul care dă viață !!! Sfântul apostol Paul este foarte clar în ceea ce spune, pentru cei care bineînțeles nu vor să își astupe urechile ca să nu audă: Așa că, frații mei, și voi ați murit Legii, prin trupul lui Hristos, spre a fi ai altuia, ai Celui ce a înviat din morți, ca să aducem roade lui Dumnezeu. (Romani 7:4)

Citat:
"Și va grăi cuvinte de defăimare împotriva Celui Preaînalt și va asupri pe sfinții Celui Preaînalt, și își va pune în gând să schimbe sărbătorile și legea, și ei vor fi dați în mâna lui o vreme și vremuri și jumătate de vreme." (Daniel 7,25)
Ca să vezi unde poate să ducă sectarismul, această boală spirituală a iubitorilor de slavă deșartă și a neascultătorilor care se pun pe ei înșiși deasupra lui Dumnezeu. În ceea ce privește "schimbarea legii", din nefericire trebuie Iisus Hristos Însuși anunțat că a căzut sub ghilotina procustiano-iacobină adventistă, pentru că El într-adevăr, ca Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat ce era și ce este, Și-a permis să schimbe legea prin desăvârșirea ei: Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt. (Matei 5:38-39) Însă așa se întâmplă când deși a venit Harul, unii încă se mai încăpățânează să stea sub litera care ucide.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.11.2010, 19:52:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Văd că îl ai pe dracu'-n tine
... spuse doctor Faust...

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Să faci dintr-un cuvânt, dintr-o poruncă a lui Dumnezeu "un comentariu mozaic" trebuie să recunosc că trebuie să fii un mare iscusit. Din nefericire pentru dumneata care văd că răstălmăcești cu orice chip cuvintele Scripturii, doar, doar s-o potrivi scriptura cu ereziile matale.
Stimabile, textul original al poruncilor lui Dumnezeu îl găsești la Ieșirea 20,2-17, textele din Deuteronom pe care mi le tot fluturi în față sunt doar comentarii și explicații pe marginea celor 10 porunci săpate în piatră. Decalogul cuprindea doar două table de piatră, nu tot Muntele Sinai inscripționat pe toți versanții cu textul Deuteronomului! E așa de greu de priceput?

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Fragmentul din Deuteronom 5:15 face parte dintr-un fragment care începe cu versetele 4 și 5: Fata catre fata a grait Domnul cu voi din mijlocul focului de pe munte; iar eu am stat in vremea aceea intre Domnul si intre voi, ca sa va spun Cuvantul Domnului, caci voi v-ati temut de foc si nu v-ati suit in munte, si a zis Domnul:, iar în acest fragment se poate vedea foarte clar că Moise le spunea cuvântul Domnului.
Și eu am spus altceva?

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Probabil că Dumnezeu Își comenta singur propriile Lui porunci, Își făcea comentarii de unul singur la decalog. Însă chiar și așa "cometariile" sunt de fapt făcute tot de Dumnezeu chiar dacă sunt rostite prin gura lui Moise.
Având în vedere inspirația Duhului Sfânt la scrierea Scripturii (inclusiv a Deuteronomului), poți spune așa.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Încă o dată îți repet noi nu celebrăm nici o zi a zeului Ra, sau Soare sau a altuia, ci celebrăm ziua Soarelui Dreptății, ziua învierii Domnului.
Nici măcar nu ești original, aceeași justificare o folosea și Constantin cel Mare- adorator al lui Sol Invictus toată viața lui.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
În ceea ce privește "schimbarea legii", din nefericire trebuie Iisus Hristos Însuși anunțat că a căzut sub ghilotina procustiano-iacobină adventistă, pentru că El într-adevăr, ca Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat ce era și ce este, Și-a permis să schimbe legea prin desăvârșirea ei: Ați auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi și dinte pentru dinte". Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt. (Matei 5:38-39)
Stimabile, Hristos nu Și-a permis să-Și schimbe propria Lege cum vrei să insinuezi, El a schimbat doar legea vetustă a ceremoniilor (preoți, jertfe, etc.) Unde întâlnești dumneata "ochi pentru ochi" în cele 10 porunci? Legea talionului făcea parte din alt cod de legi (legile sociale, reglementările pentru societatea iudaică veterotestamentală), nu din Legea Morală (Decalogul).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.11.2010, 20:07:41
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... spuse doctor Faust...

Stimabile, textul original al poruncilor lui Dumnezeu îl găsești la Ieșirea 20,2-17, textele din Deuteronom pe care mi le tot fluturi în față sunt doar comentarii și explicații pe marginea celor 10 porunci săpate în piatră. Decalogul cuprindea doar două table de piatră, nu tot Muntele Sinai inscripționat pe toți versanții cu textul Deuteronomului! E așa de greu de priceput?

De atunci a trecut ceva vreme si intre timp Dumnezeu a facut un nou legamant

scriind poruncile lui nu pe table de piatra ci pe table de carne ba chiar pe tablele inimii.. Primul legamant a fost incalcat de evrei, iar primele tablite au fost distruse.. Acum legea a fost scrisa din nou..


Și eu am spus altceva?

Având în vedere inspirația Duhului Sfânt la scrierea Scripturii (inclusiv a Deuteronomului), poți spune așa.

Nici măcar nu ești original, aceeași justificare o folosea și Constantin cel Mare- adorator al lui Sol Invictus toată viața lui.

Stimabile, Hristos nu Și-a permis să-Și schimbe propria Lege cum vrei să insinuezi, El a schimbat doar legea vetustă a ceremoniilor (preoți, jertfe, etc.) Unde întâlnești dumneata "ochi pentru ochi" în cele 10 porunci? Legea talionului făcea parte din alt cod de legi (legile sociale, reglementările pentru societatea iudaică veterotestamentală), nu din Legea Morală (Decalogul).
Sabatul vechiului testament a fost sambata.. Sabatul noului testament e duminica.. Si una si alta sunt zile de odihna si intra in preceptele poruncii a patra..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2010, 20:24:50
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Stimabile, textul original al poruncilor lui Dumnezeu îl găsești la Ieșirea 20,2-17, textele din Deuteronom pe care mi le tot fluturi în față sunt doar comentarii și explicații pe marginea celor 10 porunci săpate în piatră. Decalogul cuprindea doar două table de piatră, nu tot Muntele Sinai inscripționat pe toți versanții cu textul Deuteronomului! E așa de greu de priceput?
Domnule, pasajul de la versetul Deuteronom 5:15 este cuvântul lui Dumnezeu. Mai ai ceva de comentat ??

Citat:
Nici măcar nu ești original, aceeași justificare o folosea și Constantin cel Mare- adorator al lui Sol Invictus toată viața lui.
Nu mă interesează pe cine și de ce a adorat împăratul Constantin. Ceea ce știu este că Domnul primei zile a săptămânii iudaice, adică a zilei învierii lui Iisus Hristos este chiar Iisus Hristos. Încă o dată ne pare rău că noi am trecut de la litera care ucide la Duhul care dă viață.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2010, 20:37:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Domnule, pasajul de la versetul Deuteronom 5:15 este cuvântul lui Dumnezeu. Mai ai ceva de comentat ??
Nu.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu mă interesează pe cine și de ce a adorat împăratul Constantin. Ceea ce știu este că Domnul primei zile a săptămânii iudaice, adică a zilei învierii lui Iisus Hristos este chiar Iisus Hristos.
Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2010, 20:56:42
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Domnule eu ți-am mai spus pe mine nu mă interesează. Ceea ce știu este că Domn al primei zile a săptămânii iudaice, zi în care a înviat Iisus Hristos, este chiar Iisus Hristos. Faptul că ea se numește duminică de fapt nici nu mă interesează; poa' să-i spună cum i-ar spune, ceea ce știu este că ziua de odihnă este și spre rememorarea zilei eliberării creștinilor prin Iisus Hristos. Dacă eu m-am născut pe 1 ianuarie, o să îmi serbez ziua de naștere tot pe 1 ale altui an, nu pe 31 dec nici pe 4 sau 8 ianuarie. Dacă ziua eliberării prin Iisus Hristos a fost ziua întâi a săptămânii iudaice, atunci o să țin acea zi de odihnă, pentru că în Vechiul Testament la Deuteronom cuvântul lui Dumnezeu spune foarte clar că ziua de odihnă este și pentru rememorarea eliberării israeliților din robia egipteană. Având însă în vedere că noi nu suntem israeliți, decât din punct de vedere spiritual (pentru că adevăratul iudeu este cel care are tăierea împrejur a inimii) atunci ziua de odihnă a creștinului celebrează eliberarea prin Iisus Hristos; iar dacă Hristos a înviat în prima zi a săptămânii iudaice, atunci aceea este ziua de odihnă a creștinului. Mai ai ceva de comentat ??
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2010, 21:19:45
strainul7777 strainul7777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ceea ce știu este că Domn al primei zile a săptămânii iudaice, zi în care a înviat Iisus Hristos, este chiar Iisus Hristos.
1.Domnul Iisus Hristos este Domn al sambetei (ziua a saptea), nicidecum al primei zile a saptamanii. Cine v-a dezinformat asa de rau?

2. Iar saptamana, pe care o numiti iudaica, se pastreaza in aceeasi alcatuire pana in zilele noastre, pentru ca tot omul sa stie cand este ziua a saptea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2010, 23:15:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ceea ce știu este că Domn al primei zile a săptămânii iudaice, zi în care a înviat Iisus Hristos, este chiar Iisus Hristos.
Repeți în neștire melodia asta fără să-ți dai seama că sună fals. Nu există "săptămână iudaică", săptămâna e aceeași pentru întreaga omenire. Dumnezeu nu a creat lumea pe timpul lui Avraam ori Moise, ci cu multe sute de ani înainte să se nască primul iudeu, și atunci ca și astăzi săptămâna are tot șapte zile dintre care doar a 7-a e sfințită și binecuvântată de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Faptul că ea se numește duminică de fapt nici nu mă interesează; poa' să-i spună cum i-ar spune
Logic. Dacă nu te interesează că Biblia numește sâmbăta ca Zi a Domnului, de ce te-ar interesa că un om a numit ziua întâia ziua Domnului (Domini-ca)? Pentru dumneata este egal...

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dacă eu m-am născut pe 1 ianuarie, o să îmi serbez ziua de naștere tot pe 1 ale altui an, nu pe 31 dec
Fugi dom'le de-aici, dumneata te-ai născut pe 31 decembrie, însă Părinții atât ți-au repetat că ești născut pe 1 ianuarie că tu crezi sincer asta (și într-un fel te înțeleg, îți iubești Părinții și nu-ți imaginezi că te-ar putea minți ori că nici ei nu mai știu data nașterii). Ar fi suficient să te uiți în Cartea ta de identitate, ai acolo data reală...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.11.2010, 21:05:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu.

Poate ar trebui să te intereseze, căci în opoziție cu Legiuitorul decretului sabatarian (porunca a IV-a din Decalog)- Domnul Sabatului stă legiuitorul decretului duminical (de la 321 d. Hr.) domnul Constantin cel Mare.
Constantin a declarat duminica ca zi de odihna in Imperiu.. Decretul duminical a fost o lege statala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 01:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 10:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 10:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 22:37:50