Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.11.2010, 20:56:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mirela daca faci ceia-ce spui nu mai spune ca esti ortodoxa, esti cu numele,iar mintuirea nu mai exista.
Subscriu! Femeie, da-te cu capul de pereti, daca asta numesti tu firesc in viata de cuplu! Doamne, unde am ajuns!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.11.2010, 21:04:56
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit ma faci sa rad

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mirela daca faci ceia-ce spui nu mai spune ca esti ortodoxa, esti cu numele,iar mintuirea nu mai exista.
mai cocuta, ia-ti biberonul si bea usurel un laptic cald si citeste cu atentie MARE ceea ce am scris ... am scris ca daca intr-un fel sau altul accept ca oamenii fumeaza asta NU INSEAMNA CA EU APROB FUMATUL SAU CA EU FUMEZ !!!! NU APROB SI NU FUMEZ ABSOLUT DELOC !!!

EXACT la fel, asa cum accept ca exista desfrau in casatorie, IN LUME, asta NU INSEAMNA CA APROB DESFRAUL si ca in casnicia mea exista desfrau. tuca, tu nu ma cunosti si nu stii cum imi petrec viata eu cu sotul meu, dar daca tot ma provoci, iti spun ca tinem fiecare zi din post sau de sarbatoare si nu exista nimic impotriva firii in casnicia noastra. dar stiu foarte cateva prietene maritate care imi povestesc multe din casatoria lor. oricat as fi incercat eu sa dau sfaturi, ele le ies pe o ureche si ies pe alta. si de asta zic ca exista desfrau in lume, si nu putem face nimic. CREZI ca daca m-as fi apucat ca multi altii si ca tine de altfel, sa critic, si sa JUDEC, da bai uite ala face si drege si uite ce pacatos este as fi fost un ORTODOX mai bun ??? ideea mea era sa NU JUDECAM PE ALTII !!!!

PUR SI SIMPLU nu se poate schimba in lume acest lucru, este imposibil sa schimbi gandirea unei lumi intregi, eu nu inteleg ce este asa de greu de inteles. eu doar la asta ma refer, SA NU MAI JUDECAM PE ALTII, PENTRU CA ARE DUMNEZEU GRIJA DE FIECARE.

si sa nu se mai tot inteleaga GRESIT ca aprob DESFRAUL intre soti, sau mai rau, ca exista din punctul meu de vedere . PUNCT.

asa ca ai tu grija sa fii tu ortodox cu numele, cu gandul cu fapta si cu vorba, nu mai judeca pe altii, si vezi-ti de mantuirea ta, ca eu imi vad singura de mantuirea mea. NU MA CUNOSTI ABSOLUT DELOC , asa ca ar fi bine sa iti ceri scuze.

SI INVATA SA SCRII CORECT.

PS RODICA50 , SA VA FIE RUSINE !!!!!!! , daca puteti sa scrieti asa ceva. invatati fratilor sa cititi atent, nu printre randuri !!!!! SI NU MAI JUDECATI !!!
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 16.11.2010 at 21:08:19.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.11.2010, 21:12:19
carmen trandafir carmen trandafir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 12
Implicit

Referitor la desfrinarea in familie.Eu personal am fost la duhnicul meu unde ia-m spus multe.Si mi-a zis asa.Daca tu ii explici sotului ca e pacat sa te impreunezi in animite perioade ale anuli si ale unor zile, si el nu vrea sa inteleag a si te forteaza atunci nu e pacat poti sofaci si in vinerea mare.Daca el te sileste.Ptr. ca mai mare pacat faci refuzindu-l.Si stii de ce? ptr ca el se va duce automat la alta.Si atunci tu ai vina.Dumnezeu vede.Si mai ales ca sunteti cununati.Mare atentie.Sa nu intelegeti lucrurile pe dos.Daca aveti nelamuriri alergati la preotii vostri duhovnici.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.11.2010, 21:21:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen trandafir Vezi mesajul
Referitor la desfrinarea in familie.Eu personal am fost la duhnicul meu unde ia-m spus multe.Si mi-a zis asa.Daca tu ii explici sotului ca e pacat sa te impreunezi in animite perioade ale anuli si ale unor zile, si el nu vrea sa inteleag a si te forteaza atunci nu e pacat poti sofaci si in vinerea mare.Daca el te sileste.Ptr. ca mai mare pacat faci refuzindu-l.Si stii de ce? ptr ca el se va duce automat la alta.Si atunci tu ai vina.Dumnezeu vede.Si mai ales ca sunteti cununati.Mare atentie.Sa nu intelegeti lucrurile pe dos.Daca aveti nelamuriri alergati la preotii vostri duhovnici.
Carmen, ca un sfat, nu critica: nu mai spune sfaturile pe care ti le-a dat tie duhovnicul, ca sunt doar pt tine si situatia ta. Sunt convinsa ca acelasi duhovnic da sfaturi diferite unor pers. diferite in functie de situatia fiecaruia.
Mai mult, am impresia ca fiecare primeste sfaturi pe masura dorintelor/ asteptarilor, nu stiu daca ma fac inteleasa (si din nou, nu o lua ca pe o crituca).

Ca sotie a unui om necredincios, cred ca cel mai bun sfat pe care-l pot da este acesta: rugati-va din toata inima sa treceti postul si Dumnezeu va va ajuta. Dar ajutorul este pe masura dorintei (adica daca cu o bucatica de inima vrei sa pacatuiesti, prilejul se va gasi). Tot ajutorul este la Dumnezeu si-l veti primi, daca cereti.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.11.2010, 21:25:49
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmen trandafir Vezi mesajul
Referitor la desfrinarea in familie.Eu personal am fost la duhnicul meu unde ia-m spus multe.Si mi-a zis asa.Daca tu ii explici sotului ca e pacat sa te impreunezi in animite perioade ale anuli si ale unor zile, si el nu vrea sa inteleag a si te forteaza atunci nu e pacat poti sofaci si in vinerea mare.Daca el te sileste.Ptr. ca mai mare pacat faci refuzindu-l.Si stii de ce? ptr ca el se va duce automat la alta.Si atunci tu ai vina.Dumnezeu vede.Si mai ales ca sunteti cununati.Mare atentie.Sa nu intelegeti lucrurile pe dos.Daca aveti nelamuriri alergati la preotii vostri duhovnici.
exact, si eu consider la fel, ca este mai pacat sa refuzi sotul sau sa se duca la alta decat sa faci cu el prostioare intr-o zi de post sau de sarbatoare, sau alte metode de sex. DIN NOU, sa nu se intelegea ca eu cu sotul meu facem cine stie ce in zile de post sau de sarbatoare, sau cine stie ce ritualuri practicam, din fericire am un sot foarte intelegator, si chiar daca la inceputul casniciei am avut probleme de genu asta, acum nu le mai am. dar daca exista vreo sotie pe care sotul o obliga, mai mult prin insistente, bineinteles, sa isi indeplineasca datoriile de sotie, si ea cedeaza, ca pur si simplu nu are ce face, NU JUDEC !!!

PS ce poate face sotia este sa se roage ca sotul sa inteleaga, sa ii lumineze Dumnezeu calea si sa ii deschida ochii sa vada pacatul si gravitatea lui. cand se potrivesc 2 oameni care stiu foarte bine de aceste pacate si nu le practica este foarte bine, dar nu toti oamenii sunt la fel.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 16.11.2010 at 21:28:32.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.11.2010, 21:26:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
mai cocuta, ia-ti biberonul si bea usurel un laptic cald si citeste cu atentie MARE ceea ce am scris ... am scris ca daca intr-un fel sau altul accept ca oamenii fumeaza asta NU INSEAMNA CA EU APROB FUMATUL SAU CA EU FUMEZ !!!! NU APROB SI NU FUMEZ ABSOLUT DELOC !!!

EXACT la fel, asa cum accept ca exista desfrau in casatorie, IN LUME, asta NU INSEAMNA CA APROB DESFRAUL si ca in casnicia mea exista desfrau. tuca, tu nu ma cunosti si nu stii cum imi petrec viata eu cu sotul meu, dar daca tot ma provoci, iti spun ca tinem fiecare zi din post sau de sarbatoare si nu exista nimic impotriva firii in casnicia noastra. dar stiu foarte cateva prietene maritate care imi povestesc multe din casatoria lor. oricat as fi incercat eu sa dau sfaturi, ele le ies pe o ureche si ies pe alta. si de asta zic ca exista desfrau in lume, si nu putem face nimic. CREZI ca daca m-as fi apucat ca multi altii si ca tine de altfel, sa critic, si sa JUDEC, da bai uite ala face si drege si uite ce pacatos este as fi fost un ORTODOX mai bun ??? ideea mea era sa NU JUDECAM PE ALTII !!!!

PUR SI SIMPLU nu se poate schimba in lume acest lucru, este imposibil sa schimbi gandirea unei lumi intregi, eu nu inteleg ce este asa de greu de inteles. eu doar la asta ma refer, SA NU MAI JUDECAM PE ALTII, PENTRU CA ARE DUMNEZEU GRIJA DE FIECARE.

si sa nu se mai tot inteleaga GRESIT ca aprob DESFRAUL intre soti, sau mai rau, ca exista din punctul meu de vedere . PUNCT.

asa ca ai tu grija sa fii tu ortodox cu numele, cu gandul cu fapta si cu vorba, nu mai judeca pe altii, si vezi-ti de mantuirea ta, ca eu imi vad singura de mantuirea mea. NU MA CUNOSTI ABSOLUT DELOC , asa ca ar fi bine sa iti ceri scuze.

SI INVATA SA SCRII CORECT.

PS RODICA50 , SA VA FIE RUSINE !!!!!!! , daca puteti sa scrieti asa ceva. invatati fratilor sa cititi atent, nu printre randuri !!!!! SI NU MAI JUDECATI !!!
Nu te judeca nimeni, vei fi propriul tau judecator. Si te rog sa te abtii de la a-mi trimite mesaje private, daca se poate.Dumnezeu sa faca lumina in capul tau!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.11.2010, 21:47:12
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

dialog Mirela0110 rodica50
Mirela0110:
SA ITI FIE RUSINE CA MI-AI SCRIS ASA CEVA, INVATA SA CITESTI DE LA CAP LA COADA CEEA CE AM SCRIS !!! NU APROB ABSOLUT DELOC SEXUL DE ALTA NATURA DECAT CEL NORMAL INTR-O CASNICIE SI NICI NU IL PRACTIC !!!!! PUR SI SIMPLU ASTA ESTE IN LUME, POTI SCHIMBA LUMEA? DA DOMLE NU SUNT DE ACCORD ABSOLUT DELOC CU DESFRAUL IN CASATORIE, ASA SI??? MA ASCULTA CAREVA?? VA INCETA CINEVA SA IL PRACTICE??? PUR SI SIMPLU LAS LUMEA IN PACE SI NU O JUDEC CA ARE DUMNEZEU GRIJA !!! ASA CA NU TE MAI DA TU MARE CRESTINA MARE CA TOTI SUNTEM O APA SI UN PAMANT, NISTE PACATOSI.
rodica50:
Multumesc pentru cuvantul bun, la inceput de post. Doamne ajuta! Nu cred ca sunt o crestina desavarsita, dar...iti trebuie curaj sa postezi ce ai scris. Atat. Trebuia sa nu te obosesti sa-mi trimiti mesaj privat, la toate cate le-ai scris pentru intreaga lume.
Mirela0110:
este curaj sa zic adevarul ??? ceea ce foarte multi gandesc si fac ? hai sa lasam ipocrizia de 2 bani la o parte, mai ales ca suntem in post. eu sunt o fire foarte directa si zic omului tot ce cred despre el si in general zic ceea ce gandesc, nu ma ascund sub fata unui crestin mai mult sau mai putin desavarsit !!!! eu una recunosc, ma consider cea mai mare pacatoasa din lumea asta si consider ca merit tot raul din lume, nu stiu cat de crestina sunt, asta stie doar Dumnezeu. dar niciodata nu voi inceta a spune lucrurilor pe nume. urasc IPOCRIZIA oamenilor din ziua de azi !!!!
rodica50:
Te rog, in mod civilizat sa nu-mi mai trimiti mesaje . Mai ales ca suntem in post. Fa ce vrei dar nu ma mai agasa. Te rog! Nu ma cunosti, ca sa-ti permiti catalogari!

nu mai trimit, dar nici tu nu ma cunosti ca sa iti poti permite sa imi zici sa ma dau cu capul de pereti !!!! tu ai inceput-o , eu doar ma apar !!! tanti, alta data ai grija la cuvintele pe care le spui si citeste atent fiecare cuvant in parte.

INCA O DATA : nu mai judecati lumea pentru ce pacate si rele face ea, sa nu faceti voi, sa ajutati pe altii care stiti ca pacatuiesc, cu sfaturi spre indreptare si atunci poate poate va exista o lume mai buna. Stiu ca sunt dura in exprimare, in viata am fost calita sufleteste la foc fierbinte, poate ar trebui sa fiu mai intelegatoare si mai blanda, dar acesta este modul meu de a fi, mod care sincer, incerc sa il schimb in bine, daca as putea. sa nu ma mai judece nimeni, ma judec destul eu pe mine si ma va judeca si Dumnezeu.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 16.11.2010 at 22:00:41.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.11.2010, 21:55:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

[quote=Mirela0110;305826]dialog Mirela0110 rodica50
Mirela0110:
SA ITI FIE RUSINE CA MI-AI SCRIS ASA CEVA, INVATA SA CITESTI DE LA CAP LA COADA CEEA CE AM SCRIS !!! NU APROB ABSOLUT DELOC SEXUL DE ALTA NATURA DECAT CEL NORMAL INTR-O CASNICIE SI NICI NU IL PRACTIC !!!!! PUR SI SIMPLU ASTA ESTE IN LUME, POTI SCHIMBA LUMEA? DA DOMLE NU SUNT DE ACCORD ABSOLUT DELOC CU DESFRAUL IN CASATORIE, ASA SI??? MA ASCULTA CAREVA?? VA INCETA CINEVA SA IL PRACTICE??? PUR SI SIMPLU LAS LUMEA IN PACE SI NU O JUDEC CA ARE DUMNEZEU GRIJA !!! ASA CA NU TE MAI DA TU MARE CRESTINA MARE CA TOTI SUNTEM O APA SI UN PAMANT, NISTE PACATOSI.
rodica50:
Multumesc pentru cuvantul bun, la inceput de post. Doamne ajuta! Nu cred ca sunt o crestina desavarsita, dar...iti trebuie curaj sa postezi ce ai scris. Atat. Trebuia sa nu te obosesti sa-mi trimiti mesaj privat, la toate cate le-ai scris pentru intreaga lume.
Mirela0110:
este curaj sa zic adevarul ??? ceea ce foarte multi gandesc si fac ? hai sa lasam ipocrizia de 2 bani la o parte, mai ales ca suntem in post. eu sunt o fire foarte directa si zic omului tot ce cred despre el si in general zic ceea ce gandesc, nu ma ascund sub fata unui crestin mai mult sau mai putin desavarsit !!!! eu una recunosc, ma consider cea mai mare pacatoasa din lumea asta si consider ca merit tot raul din lume, nu stiu cat de crestina sunt, asta stie doar Dumnezeu. dar niciodata nu voi inceta a spune lucrurilor pe nume. urasc IPOCRIZIA oamenilor din ziua de azi !!!!
__________________[/QUOTE

Femeie, ai patit ceva? Mergi linistita pe drumul tau, lasa-i pe altii...Chiar nu vreau sa ma leg la cap, daca nu ma doare. Atat am avut de spus. Indiferent cum vrei sa prezinti lucrurile, ceea ce ai postat nu te onoreaza.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.11.2010, 21:57:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Subscriu! Femeie, da-te cu capul de pereti, daca asta numesti tu firesc in viata de cuplu! Doamne, unde am ajuns!!!
Te rog sa ma ierti si sa nu mi-o iei in nume de rau dar ma impingi sa-ti pun intrebarea : cum este cu judecarea si iubirea neconditionata a aproapelui ? Tu acum ... cum se numeste ce faci ?
Iata cit de aproape este D.zeu de noi si ne intoarce foaia ca sa citim , dar invers, ceea ce defapt scriem noi .

In totdeauna trebuie sa stim ce si cum se iarta , se judeca si se iubeste . Poruncile acestea dumnezeiesti nu se face neconditionat , fara discernamint . Chiar te-am sesizat cu postarea lui ,,Traditie" de pe threadul ,,iubirea inteleasa gresit "

Deci scurt si clar : tu ce ai facut acum ?

F. clar si frumos ti-a explicat Mirela . Nu conteaza ce face ea, in acest contex al meu . Conteaza ca noi acestia care ne dam de ceasul mortii cu iubitul si iertatul , cu grija multa asupra aproapelui nu facem decit ce fac toti !
Ma repet a nustiu cita oara : stiu ca da bine la poza si CV-ul de ,,bun crestin" sa dai in sus si in jos cu virtutiile neconditionate dar realitatea este cea pe care atit Traditie cit si altii cu alte ocazii au explicat f. bine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.11.2010, 21:57:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
hai sa lasam ipocrizia de 2 bani la o parte, mai ales ca suntem in post. eu sunt o fire foarte directa si zic omului tot ce cred despre el si in general zic ceea ce gandesc, nu ma ascund sub fata unui crestin mai mult sau mai putin desavarsit !!!! eu una recunosc, ma consider cea mai mare pacatoasa din lumea asta si consider ca merit tot raul din lume, nu stiu cat de crestina sunt, asta stie doar Dumnezeu. dar niciodata nu voi inceta a spune lucrurilor pe nume. urasc IPOCRIZIA oamenilor din ziua de azi !!!!
__________________
Sa stii ca nu toti cei care vorbesc frumos sunt ipocriti. Unii sunt crestini adevararati si e bine sa invatam de la ei. Asa cum nu e musai sa URASTI IPOCRIZIA cu majuscule ca sa arati ca ai o atitudine potrivita. In loc sa urasti ipocrizia poti iubi adevarul; vei vedea ca iese ceva mult mai frumos de sub degetele tale, mult mai util si mai demn de luat in seama.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52