Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 03.09.2011, 17:01:25
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Exact asa au gandit bolsevicii cand au impus ateismul ... comentariile sunt de prisos, cu o leguma nu poti intra un dialog.

______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă.

Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."
Fiinta asta nu stie decat sa jigneasca... Deci cine nu gandeste ca Jalnicu' este fie: nebun, sobolan (la asta trimite conceptul de deratizare), lipsit, in sens structural, de suflet, etc. Abia astept sa scoata UE o armata de "martiri" din cei ca tine... Ah, scuze, poate nu stii, Jalnicule, dar "Martirii ereticilor nu sunt martiri" - Sfantul Ciprian, episcop de Cartagena. Sfantul Mucenic Ciprian tot nebun e pentru inginerul badulescoid, eh?
Traiasca fratii nostri atei, si fie ca Dumnezeu sa ii mantuiasca.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 03.09.2011 at 17:20:05.
  #192  
Vechi 03.09.2011, 17:42:20
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."
Nu stiu cine ti-a indrugat ideile astea dar esti exemplu viu al rezultatului manipularii religioase.Exemplu de om din masa prostimii care e modelat precum plastelina de unii nu foarte bine intentionati.
  #193  
Vechi 03.09.2011, 17:55:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Nu vreau sa-ti schimb parerea si nu doresc sa fac din asta un subiect de discutie. O excursie la o manastire cred ca ti-ar prinde bine sau daca nu ai posibilitatea, incearca sa "vizitezi" o biserica crestin ortodoxa, poate mai ai totusi o sansa sa-ti salveze altii sufletul.

Dumitru73, intrebarea cu adevarat principala, daca tu crezi ca "Dumnezeu NU exista" este ce cauti cu adevarat pe acest forum crestin ortodox ?

Ateu esti, major banuiesc ca esti (nu-s sigur), timp liber vad ca ai destul, nu ai gasit un mod mai placut de a-ti petrece timul liber ?
Ai satisfactii emotionale pe acest forum si daca da de ce tip sunt acestea, cum se manifesta ? Esti bolnav mintal, nu te supara ca te intreb ... vreau doar sa inteleg "stiintific" care sunt motivele pentru care te manifesti pe acest forum. Nu vreau sa te simti jignit, nu acesta este scopul intrebarilor, sunt doar curios, cum si altii cred ca ar fi.
dupa tine un ateu doar daca este bolnav psihic, ar intra pe un forum ortodox?
  #194  
Vechi 03.09.2011, 18:03:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dumitru, sunt absolut de acord cu tine in privinta jignirilor: ele NU AU CE CAUTA pe acest forum.
In privinta apelativului de sectar, cred ca ai inteles gresit. Nu este folosit ca o jignire, ci ca o atentionare pentru cei, care sunt in pericol de a se lasa smintiti, din cauza afirmatiilor gresite facute de "sectar".

In ceea ce priveste banara ortodocsilor: intr-adevar f usor poti ajunge in aceasta situatie, depunand prea mult zel. Pacat, totusi, caci in felul acesta, oameni, care au contribuit mult la activitatea acestui forum, au fost eliminti, saracindu-l. Sa pastram insa masura de mijloc si va fi bine.

Poate ar fi bine sa se indice si un motiv pentru banare, dar cer prea mult de la admin, stiu.
nu vreau sa te contrazic. poate ai dreptate.
dar mi se pare ca anumite cuvinte sun folosite peiorativ.
cuvintele, termenii folositi, sunt niste conventii.
tu intelegi ceva, eu poate dau alte nuante cuvintelor.
daca esti sectant intr-o tara majoritar ortodoxa si ti se spune "sectarule", este o jignire.
daca tu ai fi tigan, iar eu ti-as spune "bai tigane", cum ti s-ar parea?
  #195  
Vechi 03.09.2011, 18:10:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul

Deci atacul la persoana este pe deplin acceptabil sau chiar recomandat.
Cu conditia ca el sa fie facut de „ai nostri”.
ceva asemanator am spus si eu mai de mult.
jignirea ateilor, ne-ortodocsilor este chiar recomandabila, noroc ca exista cineva care chiar vegheaza acest forum.
  #196  
Vechi 03.09.2011, 18:13:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Sa dea Bunul Dumnezeu sa nu intrati niciodata in conflict cu un adevarat "bolnav la mansarda" . Ca nu v-as vedea bine...

P.S. Unii psihiatrii sunt oameni de valoare.. altii sunt neica nimeni.
superb. ai surprins totul in cateva cuvinte.
  #197  
Vechi 03.09.2011, 18:24:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Incredibil!

Dragi frați întru Domnul,
Acum câteva zile, când m-am implicat în discuția de pe acest topic, toți partenerii de dialog aveau o atitudine firească și își exprimau opiniile în mod civilizat, așa cum se cuvine pe un forum creștin. Se discuta despre ateism, despre anumite versete din Vechiul Testament, despre relația dintre noi și atei etc. Acum, după numai două zile, observ că nivelul discuției a scăzut incredibil de mult, deși participanții sunt aceiași creștini civilizați, capabili de a purta un dialog plăcut și constructiv. De ce această schimbare? Cum ați intrat în conflict așa, fără niciun motiv, criticându-l (unii dintre dvs) și pe admin, care nu este vinovat de absolut nimic și datorită căruia noi putem discuta pe acest forum? De ce l-ați determinat pe domnul Dumitru să afirme că noi, creștinii, nu mai avem succes în misiunea noastră pentru că suntem dezbinați? În felul acesta, îi vom sminti pe ateii care-L caută pe Dumnezeu și intră pe forum... poate tocmai pentru a găsi răspunsuri la întrebările existențiale ce li s-au ivit în inimi. De asemenea, prin astfel de discuții superficiale și lipsite de spiritul blândeții creștine, vom cădea în păcatul mâniei, vom pierde vremea și așa, în loc de zidirea duhovnicească pe care am căutat-o atunci când ne-am înscris pe forum, ne vom atrage singuri ispite și vom provoca doar conflicte inutile și ilogice.

În privința regulamentului... cred că această împărțire în două tabere adverse este inutilă și chiar incorectă. Așa cum scria și colegul nostru N.Priceputu, faptul că avem opinii diferite este firesc și nu trebuie să constituie un motiv de conflict și împărțire în două tabere (pro și contra). Observ că m-ați inclus în "tabăra ortodoxă", ceea ce înseamnă că mesajele mele v-au creat o impresie pozitivă. Vă mulțumesc pentru aprecieri. Totuși, această împărțire în "tabăra ortodoxă" și "tabăra liberală" mă conduce la ideea că cei pe care i-ați înscris în grupul "liberalilor" sunt, în opinia dvs, neortodocși, ceea ce nu corespunde realității. Toți suntem creștini (indiferent de confesiune) și, de aceea, facem parte din aceeași "tabără": a credincioșilor lui Hristos. Cât despre atei... Ei sunt semenii noștri care-L caută pe Dumnezeu, intrând în discuții cu noi. Consider că, din acest motiv, suntem datori să le respectăm libertatea de gândire și de exprimare, atât timp cât atitudinea lor față de noi și de credința noastră va rămâne politicoasă și cuviincioasă.
Nu vă temeți; nimeni nu ne poate despărți de Hristos, iubitul nostru Mântuitor! În schimb, noi îi putem ajuta pe atei să se apropie de El, dacă și ei vor accepta în mod liber credința. :)

Multă pace și bucurie întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
  #198  
Vechi 03.09.2011, 18:29:56
zzzzzz zzzzzz is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 82
Implicit

stati linistiti ca pe "atei" ia-ti smintit deja prin felul vostru de a fi si prin ignoranta...
  #199  
Vechi 03.09.2011, 18:36:09
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dupa tine un ateu doar daca este bolnav psihic, ar intra pe un forum ortodox?
superb, ai surprins totul in cateva cuvinte ... cum bine zici ! Ce alte motive ar putea sa aiba, parca am tot intrebat, dar nu s-a inghesuit nimeni sa raspunda pana acum,.. va cam dati dupa corcodus. Nu ar fi mai simplu sa ne spui care sunt motivele ?

______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă ...

... Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."

Last edited by neica_nimeni_altul; 03.09.2011 at 18:43:39.
  #200  
Vechi 03.09.2011, 18:40:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dragi frați întru Domnul,
Acum câteva zile, când m-am implicat în discuția de pe acest topic, toți partenerii de dialog aveau o atitudine firească și își exprimau opiniile în mod civilizat, așa cum se cuvine pe un forum creștin. Se discuta despre ateism, despre anumite versete din Vechiul Testament, despre relația dintre noi și atei etc. Acum, după numai două zile, observ că nivelul discuției a scăzut incredibil de mult, deși participanții sunt aceiași creștini civilizați, capabili de a purta un dialog plăcut și constructiv. De ce această schimbare? Cum ați intrat în conflict așa, fără niciun motiv, criticându-l (unii dintre dvs) și pe admin, care nu este vinovat de absolut nimic și datorită căruia noi putem discuta pe acest forum? De ce l-ați determinat pe domnul Dumitru să afirme că noi, creștinii, nu mai avem succes în misiunea noastră pentru că suntem dezbinați? În felul acesta, îi vom sminti pe ateii care-L caută pe Dumnezeu și intră pe forum... poate tocmai pentru a găsi răspunsuri la întrebările existențiale ce li s-au ivit în inimi. De asemenea, prin astfel de discuții superficiale și lipsite de spiritul blândeții creștine, vom cădea în păcatul mâniei, vom pierde vremea și așa, în loc de zidirea duhovnicească pe care am căutat-o atunci când ne-am înscris pe forum, ne vom atrage singuri ispite și vom provoca doar conflicte inutile și ilogice.

În privința regulamentului... cred că această împărțire în două tabere adverse este inutilă și chiar incorectă. Așa cum scria și colegul nostru N.Priceputu, faptul că avem opinii diferite este firesc și nu trebuie să constituie un motiv de conflict și împărțire în două tabere (pro și contra). Observ că m-ați inclus în "tabăra ortodoxă", ceea ce înseamnă că mesajele mele v-au creat o impresie pozitivă. Vă mulțumesc pentru aprecieri. Totuși, această împărțire în "tabăra ortodoxă" și "tabăra liberală" mă conduce la ideea că cei pe care i-ați înscris în grupul "liberalilor" sunt, în opinia dvs, neortodocși, ceea ce nu corespunde realității. Toți suntem creștini (indiferent de confesiune) și, de aceea, facem parte din aceeași "tabără": a credincioșilor lui Hristos. Cât despre atei... Ei sunt semenii noștri care-L caută pe Dumnezeu, intrând în discuții cu noi. Consider că, din acest motiv, suntem datori să le respectăm libertatea de gândire și de exprimare, atât timp cât atitudinea lor față de noi și de credința noastră va rămâne politicoasă și cuviincioasă.
Nu vă temeți; nimeni nu ne poate despărți de Hristos, iubitul nostru Mântuitor! În schimb, noi îi putem ajuta pe atei să se apropie de El, dacă și ei vor accepta în mod liber credința. :)

Multă pace și bucurie întru Hristos!
subscriu intru totul doamna. Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22