Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.03.2012, 13:50:01
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ușurel vă rog la partea cu "fiule". Că sunteți departe de a fi tatăl meu după trup și duhovnicesc.
Sunteti foarte departe de a fi judecatorul meu. Fizic sau duhovnicesc.
Asa ca lasati-o Judecatorului pe aia cu: "sa conștientizezi că sunteți în (să-i spun blând) neadevăr".

Promit, in acest caz, ca nu veti mai fi un simplu "fiu".

Last edited by penticostalul; 15.03.2012 at 13:54:08.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.03.2012, 13:53:47
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cine sa te judece, eu? Cu ce drept? Am trait eu insumi doi astfel de ani, iar daca Dumnezeu nu mi l-ar fi scos in cale pe Parintele Cleopa, as fi continuat la fel. Chiar daca simtim pe Dumnezeu in sufletul nostru, asta nu inseamna ca El binecuvinteaza concubinajul. Faptul ca acum cochetezi cu divortul de ortodoxie nu este altceva decat stapanirea celui care te-a determinat sa dansezi dupa voia lui. Iarta-ma, te rog. Eu nu sunt aici sa judec pe cineva. Ma straduiesc doar sa te conving ca esti in mare primejdie si risti sa pierzi tot ce-ai avut mai scump vreodata: sufletul. Nu asculta de orgoliu, ci de Ingerul tau bun, cu siguranta incearca cu disperare sa-ti transmita ceva. Ai grija, surioara draga.
Am zis eu ca traiesc in concubinaj? de unde a-ti ajuns la asa ceva eu nu stiu.. Si chiar mi se pare judecata. Nu are importanta, ma bucur ca aveti pace in suflet acum atat conteaza.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.03.2012, 14:03:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Sunteti foarte departe de a fi judecatorul meu. Fizic sau duhovnicesc.
Dar nu judec pe nimeni. E a o mia oară când spun: dacă ești pe arătură (generic vorbind), trebuie să-ți spun că ești. Dar nu te osândesc pentru asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.03.2012, 14:22:00
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Ramai simplu "fiu". Eu iti dadusem o sansa...
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.03.2012, 14:26:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Obrăznicia nu mă impresionează decât în mod negativ.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.03.2012, 14:29:42
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

In acest caz nu fiti obraznic!
V-ati bagat singur in seama cu mistouri si interpelari neavenite cand nici macar nu am vorbit cu dumneavoastra.

Last edited by penticostalul; 15.03.2012 at 14:50:16.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.03.2012, 15:02:56
itatiana itatiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 9
Implicit Un sfat crestinesc.

Parerea este ca trebuie cu orice pret sa-l faci pe logodnicul tau sa se treaca la ortodocsi.Sunt sigura ca stii ca la Sfanta Inviere lumina vine numai la Pastele ortodox.Mergi la un duhovnic ,cere sfatul,,,,,,,,e cel mai pare pacat sa te lepezi de Hristos(sa te muti de la o credinta la alta)Orodoxie=Credinta dreapta.Cauta cartea :Calauza Ortodoxa,e pe intelesul tuturor.Doamne ajuta!cu multa intelepciune.Amin!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.03.2012, 15:10:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Am zis eu ca traiesc in concubinaj? de unde a-ti ajuns la asa ceva eu nu stiu.. Si chiar mi se pare judecata. Nu are importanta, ma bucur ca aveti pace in suflet acum atat conteaza.
Nu stiu cum as putea sa te rog sa ma ierti?


Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am ajuns în situația în care nu știu ce sa mai fac .... Sunt creștină ortodoxa iar prietenul meu este neoprotestant, suntem de 5 ani împreună
M-am pripit, intelegand ca acum, in aceste vremuri nu mai poti gasi si tineri virtuosi. Sau poate exprimarea fiecaruia lasa de dorit... Tu stii exact ce vrei sa spui, dar cauti justificari si astepti un OK de la noi, niste amarati care-si spun crestini-ortodocsi. Nu noi reprezentam ortodoxia, sa stii. Si... poate ai primit mai mult sfaturi "neortodoxe". Daca ati trait virtuos sau nu, Dumnezeu stie si nu e nimeni pe lume care sa va ceara socoteala. Doar "cineva" noteaza si dupa aceea se proclama stapan.
Inainte sa ma retrag incerc cu disperare sa fac o ultima incercare: "Orice pacat va fi iertat, dar nu pacatul impotriva Duhului Sfant." Parasind Biserica Ortodoxa, inconstient il imbratisezi pe vrajmasul lui Hristos. Pentru Dumnezeu, nu fa asta.

Inca o data, iarta-ma. Dumnezeu sa va binecuvinteze pe amandoi.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 15.03.2012, 16:04:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Dumnezeu, care spune "Sa nu-ti faci chip cioplit" este Acelasi care spune "nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri..." (Exod 20:4)
Iată, cum încet, cel care știa să "așeze frumos" cuvintele a fost primit cu mulltă căldură de câțiva ortodocși de pe aici. Iată pe cine ați primit și cu cine ați dat mâna. Încet, dar sigur, își va face numărul.

Last edited by ovidiu b.; 15.03.2012 at 16:07:07.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.03.2012, 16:31:11
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
sunt fericita ca macar lupt in fiecare zi din viata mea pentru Hristos, fac ceva pentru Hristos ma gandesc mereu, ma rog de fiecare data cand am ocazia...
Domnul stie ca este primul in viata mea si ca in minte mea de copil, chiar daca gresesc uneori vreau doar sa fiu alturi de El, de creator, acolo unde trebuie sa fiu, motivul pentru care exist si sunt pe pamant.
Pastreaza ceea ce ai, Ama - Hristos primul in inima ta. Si facand astfel, si tu si prietenul tau, veti putea face fata oricaror provocari. Constientizez ca ele vor veni, indiferent ce alegere veti face. Uitandu-ma numai la topicul acesta ma cutremur intelegand ce discutii infrunti in realitate in viata ta. Eu m-am rugat pentru tine si continui sa ma rog in zilele ce vor veni. "Hristos in noi, nadejdea Slavei" - spune Cuvantul. Pastreaza ce ai - Hristos in inima ta, Ama pentru ca nimeni sa nu-ti fure bucuria mantuirii.


Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Il iubesc pe acest baiat nu pentru cum arata, ci pentru ca noi doi am reusit mereu sa crestem in credinta in Hristos.
Cititi in continuare impreuna Sf.Scriptura si nu incetati a va ruga impreuna. Cata vreme imi voi mai aduce aminte, o voi face si eu.

Domnul Iisus Hristos sa fie desfatarea inimilor voastre. Indraznesc sa va dau amandurora acest verset foarte potrivit pentru cei cinci ani de prietenie cat si pentru o intreaga vesnicie, alaturi de Hristos.

"Caci suntem bine incredintati ca nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapanirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici inaltimea, nici adancimea, nici o alta faptura, nu vor fi in stare sa ne desparta de dragostea lui Dumnezeu care este in Iisus Hristos, Domnul nostru." (Romani 8:38,39 - parafr.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16