Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 30.05.2012, 17:47:17
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai am făcut un duș și mi-am tăiat unghiile. Am burtă, sunt gușat și se vede la mine un început de chelie, mai ales dacă se uită cineva în jos la mine, fiindcă am un metru șaizeci. Dar am un fond bun. Ieșim în week-end la un film pe bulevard ?
nu prea le ai cu marketingul :D
CV-ul tot asa il completezi? :))
glumesc :)
  #262  
Vechi 30.05.2012, 18:16:09
simona_toader68 simona_toader68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Cat de bine te inteleg!
Ba chiar as spune ca sunt intr-o situatie mai "naspa" decat tine, avand in vedere ca am 31 de ani. Insa eu consider ca este un test. Uite, de exemplu, dupa ultima intalnire pe care am avut-o cu un tip de care imi placea mult (intalnire platonica, tin sa precizez), am hotarat sa ne mai vedem "duminica viitoare". Dimineata am fost la biserica si m-am rugat lui Dumnezeu sa imi arate daca acesta este persoana potrivita pentru mine. Barbatul nu a mai ajuns la intalnire, iar marti mi-a trimis un mail spunandu-mi ca e insurat dar nu se prea mai intelege cu nevasta. Incredibil cum raspunde Dumnezeu! Nu-i asa?
I-am raspuns la mail explicandu-i ca nici prin cap nu imi trece sa am o relatie cu un barbat insurat sau sa il incurajez sa se desparta si ca, de-altfel, nici daca ar divorta tot nu as putea fi cu el, din motive religioase. L-am sfatuiti sa incerce sa gaseasca o cale de a se intelege cu sotia. Insa trebuie sa-ti spun ca nu mi-a fost usor si m-am gandit atunci ca la ceea ce spusese Blaise Pascal la un moment dat: "Dacă mă încred în Dumnezeu și El există, câștig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu și El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El nu există, iarăși nicio pierdere." - si mi-am spus ca nu e 100% adevarat pentru ca "uite, eu acum am de pierdut, ca daca nu credeam in Dumnezeu, faptul ca el e insurat nu ar fi fost o problema pentru mine si ... ce bine era sa am si eu pe cineva langa mine in viata asta si nu sa ma tot lupt singura cu ea."
Totusi, imi dau seama din ceea ce am citit pana acum din Biblie ca ceea ce Dumnezeu vrea de la noi este sa renuntam la "eu" si sa avem incredere totala in El, stiind si crezand ca El stie ce e mai bine pentru noi, indiferent daca asta inseamna ca ne vom marita mai devreme, mai tarziu sau deloc. E greu, e foarte greu, dar.... eu cred ca merita!
Si ma mai gandesc la exemplul lui Avraam care isi dorea un fiu si a ajuns la o varsta foarte inaintata si nu avea copii. S-a resemnat cu ideea (initial, pana nu a intervenit sfatul Sarei), acceptand voia lui Dumnezeu. Apoi Dumnezeu i-a promis un fiu, dar nu i-l-a dat imediat, pentru a-i verifica rabdarea si credinta. Atunci Avraam a cazut, caci nu a avut incredere in Dumnezeu ci a ascutat de sfatul sotiei lui si a avut un fiu cu roaba lui, cu Agar. Totusi Dumnezeu S-a tinut de cuvant si i-a dat un copil cand Avraam avea 99 de ani!!! Si nu numai ca i-a dat un copil, dar l-a si tinut in viata pana la 130 (parca), deci si-a vazut si copilul mare. Mai ar fi de mentionat ca Sarei nu ii mai venea demult menstruatia cand a ramas gravida.
Prin urmare, eu cred ca Dumnezeu poate face ORICE si EL STIE CEL MAI BINE daca trebuie sa ne maritam, cand trebuie sa o facem si cu cine.
Asta, bineinteles, nu ma opreste sa Il rog sa grabeasca acest moment.... dar apoi inchei rugaciunea cu "Faca-Se voia Ta!" Dumnezeu sa ne ajute sa ramanem tari in credinta!
Asa e. Foarte bine spus!!! Trebuie multa rabdare... care vine tot de Sus!
  #263  
Vechi 30.05.2012, 18:24:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Din experienta, fiecare spune ca e mai bine cum e celalalt. Adica aia casatoriti le spun celor necasatoriti: "ferice de voi, ca nu aveti griji". Cei necasatoriti spun casatorititlor: "ferice de voi ca aveti cu cine imparti grijile"
Si tot din experienta mea... mai mari sunt regretele pentru ceva ce nu ai facut decat pentru ceva ce ai facut
Aiurea, ambii au griji, unul cu problemele specifice (casa, gospodaria, etc.) si casatoria in sine (oare daca..) si celalat cu grijile care deriva din faptul ca n-are ajutor + cele de genul "eu de ce nu gasesc".

Citat:
Domnisoara care a deschis topicul nu incerca sa gasesca motivul pentru care nu s-a maritat, ci cauta alinare. Motivul, cel putin in cazul meu, cred ca este voia lui Dumnezeu, caci in rest nu ma deosebesc prea mult de alte fete de varsta mea care s-au maritat. Poate chiar (scuza-mi lipsa de modestie) in comparatie cu unele dintre ele am o calitate sau doua in plus.
Depinde..eu am cunoscut o domnisoara tot la varsta inaintata, tot singura, credincioasa si virtuoasa foarte care poate intr-un context asemanator (mai superifcial, forumistic) s-ar fi mirat si altii de ce nu e maritata, cum de altfel m-am mirat si eu la inceput - pana am cunoscut-o si in anumite imprejurari si i-am vazut si firea ascunsa ca sa zic asa, pe urma am inteles ca nu o sa-i fie usor sa se marite daca se va marita vreodata.

Poti sa zici ca o fi si voia lui Dumnezeu, sa nu chinuie vreun barbat sau poate o fi Dumnezeu in impas si nu o fi gasit un barbat de insurat cu atata rabdare si tact - e si asta un punct de vedere dar poate ca si Dumnezeu si-ar fi schimbat pespectiva daca d'soara ar fi facut ceva terapie emotionala si si-ar fi insusit niste elemente de conduita si metode de temperat caracterul.

Bine, nu toate problemele se rezuma la acest caz, doar un exemplu cum aparentele inseala.
  #264  
Vechi 30.05.2012, 18:27:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Cat de bine te inteleg!
Ba chiar as spune ca sunt intr-o situatie mai "naspa" decat tine, avand in vedere ca am 31 de ani. Insa eu consider ca este un test. Uite, de exemplu, dupa ultima intalnire pe care am avut-o cu un tip de care imi placea mult (intalnire platonica, tin sa precizez), am hotarat sa ne mai vedem "duminica viitoare". Dimineata am fost la biserica si m-am rugat lui Dumnezeu sa imi arate daca acesta este persoana potrivita pentru mine. Barbatul nu a mai ajuns la intalnire, iar marti mi-a trimis un mail spunandu-mi ca e insurat dar nu se prea mai intelege cu nevasta. Incredibil cum raspunde Dumnezeu! Nu-i asa?
I-am raspuns la mail explicandu-i ca nici prin cap nu imi trece sa am o relatie cu un barbat insurat sau sa il incurajez sa se desparta si ca, de-altfel, nici daca ar divorta tot nu as putea fi cu el, din motive religioase. L-am sfatuiti sa incerce sa gaseasca o cale de a se intelege cu sotia. Insa trebuie sa-ti spun ca nu mi-a fost usor si m-am gandit atunci ca la ceea ce spusese Blaise Pascal la un moment dat: "Dacă mă încred în Dumnezeu și El există, câștig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu și El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu și El nu există, iarăși nicio pierdere." - si mi-am spus ca nu e 100% adevarat pentru ca "uite, eu acum am de pierdut, ca daca nu credeam in Dumnezeu, faptul ca el e insurat nu ar fi fost o problema pentru mine si ... ce bine era sa am si eu pe cineva langa mine in viata asta si nu sa ma tot lupt singura cu ea."
Totusi, imi dau seama din ceea ce am citit pana acum din Biblie ca ceea ce Dumnezeu vrea de la noi este sa renuntam la "eu" si sa avem incredere totala in El, stiind si crezand ca El stie ce e mai bine pentru noi, indiferent daca asta inseamna ca ne vom marita mai devreme, mai tarziu sau deloc. E greu, e foarte greu, dar.... eu cred ca merita!
Si ma mai gandesc la exemplul lui Avraam care isi dorea un fiu si a ajuns la o varsta foarte inaintata si nu avea copii. S-a resemnat cu ideea (initial, pana nu a intervenit sfatul Sarei), acceptand voia lui Dumnezeu. Apoi Dumnezeu i-a promis un fiu, dar nu i-l-a dat imediat, pentru a-i verifica rabdarea si credinta. Atunci Avraam a cazut, caci nu a avut incredere in Dumnezeu ci a ascutat de sfatul sotiei lui si a avut un fiu cu roaba lui, cu Agar. Totusi Dumnezeu S-a tinut de cuvant si i-a dat un copil cand Avraam avea 99 de ani!!! Si nu numai ca i-a dat un copil, dar l-a si tinut in viata pana la 130 (parca), deci si-a vazut si copilul mare. Mai ar fi de mentionat ca Sarei nu ii mai venea demult menstruatia cand a ramas gravida.
Prin urmare, eu cred ca Dumnezeu poate face ORICE si EL STIE CEL MAI BINE daca trebuie sa ne maritam, cand trebuie sa o facem si cu cine.
Asta, bineinteles, nu ma opreste sa Il rog sa grabeasca acest moment.... dar apoi inchei rugaciunea cu "Faca-Se voia Ta!" Dumnezeu sa ne ajute sa ramanem tari in credinta!
Daca n-ai fi crezut n-ar fi fost o problema sa incepi o relatie cu el dar pe de alta parte nici n-ar fi fost o garantie ca relatia ar fi fost una reusita - un tip care da bir cu fugitii dintr-o relatie nu promite prea mult pentru urmatoarea.

O judecata sanatoasa ar fi trebuit sa manifeste oricum prudenta indiferent de morala religioasa.

La manastire te-ai gandit? :)
  #265  
Vechi 31.05.2012, 06:56:30
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

In nici un caz nu vad intr-o manastire!!! .... oricum, nu cred ca Dumnezeu vrea sa ii slujim astfel --> vezi Ioan, cap. 17:
"17:15 Nu Te rog să-i iei din lume, ci să-i păzești de cel rău.
17:16 Ei nu sunt din lume, după cum nici Eu nu sunt din lume.
17:17 Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
17:18 Cum M-ai trimis Tu pe Mine în lume, așa i-am trimis și Eu pe ei în lume. "

si .. . referitor la mesajul tau de mai sus: Cand spun ca e voia lui Dumnezeu nu ma refer la faptul ca incearca sa nu chinuie vreun barbat (oricum multumesc pentru incredere :P ) ci la faptul ca ma pune pe mine la incercare. Daca tie Dumnezeu ti-ar spune ca vrea sa te testeze cat de mult il iubesti prin a alege: sa ramai nemaritata (toata viata) sau sa te mariti calcand cel putin una dintre poruncile lui (si, deci, renuntand la viata vesnica alaturi de El), ce ai raspunde? Sau poate ca o sa ma ajute sa gasesc persoana potrivita pentru mine mult mai tarziu decat ma astept eu si restul lumii - dar pentru asta trebuie sa am incredere deplina in El si sa nu iau "problema" in mainile mele, casatorindu-ma cu vreun barbat care, de exemplu, este divortat.
Referitor la felul de a fi, nu zic ca nu am si eu defectele mele, dar ma gandesc ca, asa cum am prieteni, colegi de serviciu si sefi care nu numai ca ma suporta dar ma si apreciaza, probabil ca nu sunt chiar asa de rea. Pe de-alta parte am cunoscut fete foarte incapatanate, despre care lumea spunea ca nu or sa se marite niciodata si care au deja vreo 5 ani de casnicie la aceasta data. Sunt altele care sunt feministe sau doar rasfatate si nu fac nimic prin casa... dar si astea s-au maritat. Poti spune despre mine cel mult ca sunt pretentioasa pentru ca am 31 de ani si totusi nu as accepta o relatie cu un barbat care a fost sau este insurat (acesta fiind, dealtfel, si singurul criteriu eliminatoriu - singura mea pretentie). Da, vreau sa fac voia lui Dumnezeu si unii considera ca asta inseamna ca sunt pretentioasa, dar .... avand in vedere ca nu ma intereseaza daca barbatul respectiv va fi scund sau inalt, chel sau pletos, gras sau slab, cu ochi albastri, caprui sau verzi s.a.m.d, oare cat de pretentioasa sunt?

Last edited by andravenache; 31.05.2012 at 06:59:13.
  #266  
Vechi 31.05.2012, 08:48:40
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
dar .... avand in vedere ca nu ma intereseaza daca barbatul respectiv va fi scund sau inalt, chel sau pletos, gras sau slab, cu ochi albastri, caprui sau verzi s.a.m.d, oare cat de pretentioasa sunt?
dar...probabil daca aspectul fizic nu este atat de important, totusi nu poti spune ca o fata culta ca tine va accepta unul fara studii superioare (care sa si fie...nu doar o diploma cumparata)...si astfel variantele se restrang simtitor.
  #267  
Vechi 31.05.2012, 08:50:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai am făcut un duș și mi-am tăiat unghiile. Am burtă, sunt gușat și se vede la mine un început de chelie, mai ales dacă se uită cineva în jos la mine, fiindcă am un metru șaizeci. Dar am un fond bun. Ieșim în week-end la un film pe bulevard ?
probabil ca sunteti si casatorit...daca da, asta de ce nu-i spuneti domnisoarei? stiti bine ca era un criteriu eliminatoriu!
  #268  
Vechi 31.05.2012, 08:52:38
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
persoana care a initiat discutia este o femeie matura care cauta un partener pentru tot restul vietii.
haideti sa precizam: un partener de casatorie
  #269  
Vechi 31.05.2012, 11:51:19
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
dar...probabil daca aspectul fizic nu este atat de important, totusi nu poti spune ca o fata culta ca tine va accepta unul fara studii superioare (care sa si fie...nu doar o diploma cumparata)...si astfel variantele se restrang simtitor.
Nu.... nu ma intereseaza diploma! Si asta pentru ca am intalnit oameni cu diploma extrem de batuti in cap si am intalnit oameni care aveau doar liceul si de la care am avut foarte multe de invatat (cu toate ca eu am facut o facultate).
  #270  
Vechi 31.05.2012, 12:16:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
In nici un caz nu vad intr-o manastire!!! .... oricum, nu cred ca Dumnezeu vrea sa ii slujim astfel --> vezi Ioan, cap. 17:
"17:15 Nu Te rog să-i iei din lume, ci să-i păzești de cel rău.
17:16 Ei nu sunt din lume, după cum nici Eu nu sunt din lume.
17:17 Sfințește-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul.
17:18 Cum M-ai trimis Tu pe Mine în lume, așa i-am trimis și Eu pe ei în lume. "

si .. . referitor la mesajul tau de mai sus: Cand spun ca e voia lui Dumnezeu nu ma refer la faptul ca incearca sa nu chinuie vreun barbat (oricum multumesc pentru incredere :P ) ci la faptul ca ma pune pe mine la incercare. Daca tie Dumnezeu ti-ar spune ca vrea sa te testeze cat de mult il iubesti prin a alege: sa ramai nemaritata (toata viata) sau sa te mariti calcand cel putin una dintre poruncile lui (si, deci, renuntand la viata vesnica alaturi de El), ce ai raspunde? Sau poate ca o sa ma ajute sa gasesc persoana potrivita pentru mine mult mai tarziu decat ma astept eu si restul lumii - dar pentru asta trebuie sa am incredere deplina in El si sa nu iau "problema" in mainile mele, casatorindu-ma cu vreun barbat care, de exemplu, este divortat.
Referitor la felul de a fi, nu zic ca nu am si eu defectele mele, dar ma gandesc ca, asa cum am prieteni, colegi de serviciu si sefi care nu numai ca ma suporta dar ma si apreciaza, probabil ca nu sunt chiar asa de rea. Pe de-alta parte am cunoscut fete foarte incapatanate, despre care lumea spunea ca nu or sa se marite niciodata si care au deja vreo 5 ani de casnicie la aceasta data. Sunt altele care sunt feministe sau doar rasfatate si nu fac nimic prin casa... dar si astea s-au maritat. Poti spune despre mine cel mult ca sunt pretentioasa pentru ca am 31 de ani si totusi nu as accepta o relatie cu un barbat care a fost sau este insurat (acesta fiind, dealtfel, si singurul criteriu eliminatoriu - singura mea pretentie). Da, vreau sa fac voia lui Dumnezeu si unii considera ca asta inseamna ca sunt pretentioasa, dar .... avand in vedere ca nu ma intereseaza daca barbatul respectiv va fi scund sau inalt, chel sau pletos, gras sau slab, cu ochi albastri, caprui sau verzi s.a.m.d, oare cat de pretentioasa sunt?
Era doar un exemplu tangential, nu incercam sa te "ating". :)
Ma mir totusi ca o persoana care se arata a fi asa credincioasa ca tine nu intelege rostul calugariei..

Da..respectivele s-au maritat dar cine stie poate cu ce compromisuri si ce se va alege mai tarziu de casatoria lor.

Da..trebuie sa ai rabdare dar nu uita ca rabdarea trebuie sa fie pana la sfarsit..
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19