Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2012, 01:45:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Adevarata libertate este PARADOXAL numai "ingradirea" prin PORUNCILE LUI HRISTOS! Dar NICI o porunca nu se refera la ABSTINENTA SOTILOR DE LA RELATIILE INTIME!
De ce? Nici macar POSTUL!
”Pravila Mare a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti: "Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu". - Convorbiri cu Pr Cleopa

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
De ce? dau un ex: O familie care se roaga lui Dumnezeu sa aiba copii si fac canoane peste canoane si pravile peste pravile, ei CAND incearca sa aiba copii??? Doar in afara posturilor? Bine, dar sunt canoane (ca cel de la Hilandar din Sf.Munte) pentru nastere de prunci care spun ca pe timpul cat dureaza canonul sa te abtii! Imediat ce se termina canonul, incepe (sa spunem) POSTUL MARE! Nah... CAND INCEARCA sotii sa aiba caopil? Aaaaa, asteapta sa treaca postul... si intre timp vine "cornel" si sadeste in mintea unuia ca celalalt defapt il refuza si poate ii slabeste mintea si il arunca fie in malahie fie in adulter... si ce se alege de familie???? PRAFUL!!!!
”Infranarea statornica este temelia moralei crestine; dar nu orice infranare, ci numai aceea inchinata Domnului si implinita cu intelepciune, dupa dreptatea legii lui Dumnezeu. Toata faptura este buna si vrednica sa fie folosita de om. Dar nu toti oamenii sunt facuti pentru toate lucrurile din lume. " Toate imi sunt slobode, dar nu toate imi sunt de folos " ( I Corinteni 10, 23 ) . De aceea, crestinul care se foloseste de lumea aceasta trebuie sa fie ca si cum nu s-ar folosi de ea, " Ca chipul lumii acesteia trece " ( I Corinteni 7, 31; I Timotei 4, 4; Tit 1, 15 ) . Indeosebi clericii, ca si apostolii de odinioara, trebuie sa fie tuturor pilda de infranare ( VI Ecumenic 12,13,18, 30 ) , spre slava lui Dumnezeu, spre folosul aproapelui si spre mantuirea lor ( Fapte 20, 34-35; I Corinteni 9, 12 si 27; Tit 1, 7; 2, 6; I Petru 1, 6 si 13 )”. - Convorbiri cu Pr Cleopa

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
In TOT Noul Testament avem doar o singura referinta pentru relatiile conjugale si aceasta la Sf.Pavel (nu imi aduc acum aminte UNDE spune) unde spune ca "Bine este sotilor sa fie ei impreuna - adica sa aiba relatia sexuala - apoi un timp sa se retraga pentru post si rugaciune" iar Sf.Ioan Gura de Aur explica aceasta "perioada" (vedeti cartea "Barbatul si femeia" in conceptia sf.Ioan Gura de Aur, Ed.Sophia 2004) ca nefiind mai mult de 2 saptamani! Nah.. aici e buba! Ce ne facem dar in Postul Mare ca sunt 7 saptamani???? sunt atatia "duhovnici" mai ales la manastiri care chiar PORUNCESC abstinenta! si argumenteaza ca "E PACAT MARE!" pt ca "SE FACE CURVIE!" Hai sa fim oameni RATIONALI si cu MINTE DREAPTA (spune p.Rafail Noica ca ortodoxia nu inseamna numai dreapta slavire ci si GANDIRE DREAPTA, corecta, rationala, cu discernamant). Unde este curvia intre doi soti care se iubesc si se daruiesc unul altuia??? Daca intre soti este curvie, atunci UNDE ESTE sfintenia desavarsita???
Și unde e drepta gândire aici? Unde e discernământul? Cum Îl urmezi pe Hristos? Ce a făcut El în cele 40 de zile? S-a îngriji de trup sau de suflet și rugăciune? Și încă ce post!!! E greu ”nea Fănică” cu dreapta gândire.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Sf.Pavel (nu imi aduc acum aminte UNDE spune) unde spune ca "Bine este sotilor sa fie ei impreuna - adica sa aiba relatia sexuala - apoi un timp sa se retraga pentru post si rugaciune" iar Sf.Ioan Gura de Aur explica aceasta "perioada" (vedeti cartea "Barbatul si femeia" in conceptia sf.Ioan Gura de Aur, Ed.Sophia 2004) ca nefiind mai mult de 2 saptamani! Nah.. aici e buba! Ce ne facem dar in Postul Mare ca sunt 7 saptamani????
Adum-mi și mie conntextul în care Sf Ioan Gură de Aur a spus așa ceva și hai să-l analizăm.
Apropo crezi că alți duhovnici nu l-au studiat pe Sf Ioan Gură de Aur? Sau crezi că ei poruncesc abstinența în posturi din neștiință? Tu crezi că duhovnicii de la mănăstiri sunt proști?

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Oare nu stia Dumnezeu cand l-a zidit pe om de neputinta firii trupului???? El Dumnezeu care l-a zidit pe om nu stia oare ca omul va fi incercat de propriul trup?
Veșnica scuză. Neputința trupului. Păi pune-l la muncă frate, că de aceea ți-a dat Dumnezeu voință, rugăciune, post, ca să poți să birui trupul cu neputințele lui. Iisus Hristos, întrupat în om adevărat, a biruit pe diavolul ca om, iar nu ca Dumnezeu; căci cu puterea de Dumnezeu, ca fulgerul l-a aruncat din ceruri, iar biruința ne-a dat-o nouă, în dar, dar numai dacă ne luptăm și noi ca El. Vezi? Hristos ca om întrupat a biruit, nu ca Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Aici (poate) veti fi UNII care nu veti fi de acord cu mine, dar eu va spun:
Mai sunt unii duhovnici (nu dau nume) care spun ca atunci cand sotia este gravida este neaparata nevoie de abstinenta totala! In timpul alaptarii iar... si se implinesc vreo 18 luni poate chiar 24 de luni, in care bietul sot asteapta... si completeaza afirmarea ca "se vor naste copii desfranati"! Pe ce argument??? Din TAINA CASATORIEI in familia crestina sa iasa curvari???? asta da, daca de la inceput au calcat cu strambul... efectul va fi in copil... care si el la randul lui va cadea inainte de casatorie... Este dovedit, si eu cunosc asemnea CAZURI, nu un sg ex.
Iartă-mă că îți spun, dar vorbești mari prostii. Ai făcut aici un mare ghiveci. Da, un mare ghiveci. De unde ai scos tu cu concluziile astea? Nu ai înțeles nimic din ceea ce spun Pr Arsenie Boca și Pr Paisie Aghioritul, pe care de altfel tu îi amintești. Hai să vedem ce spune spun ei cu privire la perioda sarcinii și alăptării:

Pr Arsenie Boca ne sfătuiește: ”Toată vremea sarcinii și a alăptării, barbatul trebuie sa se înfrâneze, ca să nu tulbure viața viitoare a celui ce vine în lume cu un anumit rost de la Dumnezeu”.

Părintele Paisie Aghioritul ne spune: ”Când femeia rămâne însărcinată, atunci cel mai bun lucru este să înceteze imediat contactele sexuale sau dacă nu pot, să le reducă cât se poate de mult... pentru că se pricinuiește pagubă duhovnicească. Embrionul participă și el de nevoie la plăcerea pe care o simte mama lui, și astfel încă din pântece dobândește patimă.
Există prunci care sug și care se aprind trupește, în timp ce există tineri de 18-20 de ani care au o nepătimire, și nu sunt războiți de trupul lor. Cui se datorează această diferență? Stării duhovnicești a părinților. Este moștenirea duhovnicească. Vezi, părinții nu lasă moștenire copiilor lor numai case, ogoare, ci le lasă moștenire și patimile sau virtuțile lor”.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Nu trebuie sa facem nici ABUZ nici REFUZ - spune tot p.Arsenie Boca!
Deci de unde ai scos tu elucubrațiile astea?
“La conviețuirea căsătoriților, nu-i bun nici abuzul, nici refuzul. Abuzul îl atinge pe soț, refuzul pe soție, dar și pe soț”[/i]. Deci la conviețuirea căsătoriților se referă părintele și nicidecum la perioada sarcinii sau alăptării. Încearcă să faci diferența. Mari PROSTII ai putut scrie...iartă-mă că-ți spun dar asemenea concluzii RAR am mai întâlnit.

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Apoi avand in vedere si spusa Sf.Ioan Gura de Aur. Ba nici p.Paisie Aghioritul NU sfatuieste la aceasta, de cititi "Viata de familie"! Apoi tot sf.Pavel spune ca "stapan pe trupul lui nu este barbatul, ci femeia (adica SOTIA) nici sotia nu este stapana trupului ei, ci barbatul (sotul)". No.... ce ne facem aici??? Vedeti???
Ce faci? Mai bine taci!!!! Hai să dăm un copy/paste din ”Viața de familie” - Pr Paisie Aghioritul.

Înfrânarea în viața de căsătorie

Dumnezeu “pe toate le-a făcut bune foarte” (Fac. 1, 31). Bărbatul simte o atracție firească spre femeie și femeia spre bărbat. Dacă nu ar fi existat această atracție, niciodată nimeni nu s-ar fi încumetat să facă familie, ci s-ar fi gândit la greutățile pe care le-ar fi întâmpinat mai târziu cu creșterea copiilor, etc. și nu ar fi hotărât să pornească pe această cale.

După căderea celor întâi zidiți, cugetarea trupească ar fi putut fi la unii oameni de cinci la sută, la alții zece, treizeci, etc., însă astăzi unde se mai află oameni care să aibă numai cinci la sută cugetare trupească, adică să aibă o cugetare curată. Cu toate acestea, tuturor oamenilor li s-a dat de la Dumnezeu posibilitatea să ajungă la nepătimire, dacă se nevoiesc cu mărime de suflet.

Cei căsătoriți, fiindcă duc o viață conjugală, nu sunt îndreptățiți să uite că omul nu este numai trup, ci este și duh, și să trăiască astfel fără frâu. Ci trebuie să se nevoiască pentru a-și supune trupul duhului. Iar dacă vor încerca să trăiască duhovnicește, sub povățuirea duhovnicului lor, vor începe să guste încet-încet bucurii și mai înalte, duhovnicești, și nu le vor mai căuta pe cele trupești. Soții au datoria să se nevoiască pentru a se înfrâna, ca să nu transmită pati*ma trupească și copiilor lor. Un copil ai cărui părinți au multă cugetare trupească are de mic astfel de încli*nații, pentru că ia cugetare trupească de la ei. La început ea este slabă, ca și toate celelalte patimi ce se moștenesc – ca urzica care, atunci când o plantezi, o poți lua în mână, dar când se mărește înțeapă – dar se poate vindeca de către un duhovnic bun care are dis*cernământ. Iar dacă nu o taie la o vârstă mică, va tre*bui să se nevoiască mult să o taie atunci când ea va crește.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2012, 20:47:40
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit 1. Primul Raspuns!

@ Frate Ovidiu, dupa imaturitatea celor postate, asa eram si eu inainte de casatorie... aprig ca fratia ta... dadeam in cap orsicui cu canoane randuieli si pravile, mai ales ca sunt ABSOVENT DE TEOLOGIE, dar IN casatorie lucrurile stau altfel... De cand m-am casatorit, NU mai am aceeasi gandire... pentru ce se petrec niste lucruri de care NU te astepti... de ce? cum? iti explic pe parcurs, la cele deja mentionate de fratia ta!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu".
si eu iti spun asa: daca cumva sotii - de se va intampla, nu zic sa se neglijeze ziua de miercuri sa vineri, sa nu devina o regula - sa aiba actul conjugal, crezi ca ei IUBESC mai PUTIN pe Dumnezeu??? NU! In iubirea lor DARUITOARE ESTE si Dumnezeu! Pt ca actul trupesc NU exclude IUBIREA sotilor si pe Hristos, Care este PREZENT si ACTIV in toata aceasta lucrare! Fara de El nimic nu se face, nu se poate face! Iar IN Taina Casatoriei, NIMENI nu se baga!
Apoi, iti dai seama ca familia ortodoxa practicanta ARE HABAR de acestea, dar NU poti opri LUCRAREA TAINEI, chiar de este post! (conferinta IPS.Andrei Andreicut "Treptele dragostei" iasi 2003, penultimele intrebari...) si fiind invatat cu postul NU alimentele sunt cele care "atata" pofta... si nici pacatul/pofta, ci IUBIREA lor! Ca ei DORM impreuna! NU SEPARAT! si stand impreuna nu stai SATUIE langa SOTIE! O iei in brate si o saruti si o mangai! Daca se ajunge si la unirea conjugala, FOARTE BINE! Daca se opresc, iar FOARTE BINE! tot ce fac SOTII este in TREI: sotul Sotia si Hristos!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Indeosebi clericii, ca si apostolii de odinioara, trebuie sa fie tuturor pilda de infranare ( VI Ecumenic 12,13,18, 30 ) , spre slava lui Dumnezeu, spre folosul aproapelui si spre mantuirea lor ( Fapte 20, 34-35; I Corinteni 9, 12 si 27; Tit 1, 7; 2, 6; I Petru 1, 6 si 13 )”. - Convorbiri cu Pr Cleopa
Asta NU are nici o legatura cu infranarea conjugala! Vezi, de ce iti spun? Imi dai citate de la un CALUGAR! oricat de INDUHOVNICIT ar fi cineva, mai ales calugar, NU CUNOASTE TAINA CASATORIEI! Aceasta Taina se traieste STRICT personal! p.Teofil de la Sambata spunea ca cel smerit sta la locul lui deci si stie limitele, isi vede de nasul lui, se intinde doar cat ii este plapuma! De ce zic? pt ca un monah NU cunoaste TAINELE casatoriei!!! daca nu le traieste el insusi! Nu contesc sfintenia p.Cleopa, nu contesc sfintenia si darurile p.Arsenie Boca, dar PANA AICI: sunteti CALUGARI??? vedeti-Va de calugarie, de locul vostru, nu intrati in intimitatea unui casatorit ca habar nu aveti!
Stiu, ca zicea si p.Efrem de la Vatopedi, ca "da cine a luminat mai mult lumea decat niste calugari simpli de la Athos deveniti apoi Episcopi?" e ADEVARAT! Nu contest sunt convins! Dar ei NU ai intrat in intimitatile conjugale... stiau CARE LE ESTE LOCUL! de calugar!
CUI II TREBUIE MAI MULTA INFRANARE MAI BINE SE CALUGAREA! ESTE CASATORIT SA ISI FACA DATORIA DE CASATORIT! Sa stea la locul lui! Sa isi vada de sotia lui!
Infranarea de care citezi este vorba de cele EXTERIOARE nu de relatiile intime! Acestea NU se arata nimanui, nu se descopera nimanui, pt ca este TAINA, deci INTIM si SECRET! Doar Xc care participa VIU si ACTIV cunoaste acestea!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adum-mi și mie conntextul în care Sf Ioan Gură de Aur a spus așa ceva și hai să-l analizăm.
Apropo crezi că alți duhovnici nu l-au studiat pe Sf Ioan Gură de Aur? Sau crezi că ei poruncesc abstinența în posturi din neștiință? Tu crezi că duhovnicii de la mănăstiri sunt proști?
Ti-am dat numele cartii, editura si anul aparitiei, STUDIAZ-O! Nu da copy-paste de pe net! IA CARTEA IN MANA!
E UNII duhovnici care au studiat.... si NICI el nu se baga in treburile CONJUGALE ale sotilor! Daca voi sunteti atat de destepti, ia luati sfintele CANOANE:
A. - ”Iar, cei ce sunt legati prin casatorie, trebuie sa fie lorusi judecatori; fiindca au auzit pe Pavel, care scrie ca este lucru cuviincios a se indeparta unul de altul, la un timp prin consimtamant, pentru ca sa staruiasca in rugaciune si apoi sa se aproprie” (I Cor. 7,4). -Dionisie 3.-
B. - -”Celor casatoriti legal, apostolul le zice: “Sa nu va lipsiti unul de altul, decat numai prin intelegere, pe un anumit timp, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea si apoi iar sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca satana pentru neinfranarea voastra” (I Cor. 7, 5). Insa, este de trebuinta de a se feri de impreunare sambata si duminica, pentru ca in aceste zile, se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca”. Timotei 13.
DECI NU OBLIGA! Daca se intampla, NU e grav! pt ca e iubirea lor! dar decat sa se refuze si unul din ispita sa cada in MALAHIE sau ADULTER, atunci ii mai grav, nu crezi??? Nu mai bine se impreunau decat sa se ajunga la una ca asta??? ASTA ESTE DREAPTA GANDIRE!!! Frate...
C. - i-auzi una tare: -”Preotii si diaconii nu se opresc de la amestecare cu femeile lor, fara numai la zile ce vor sa slujeasca liturghie, atunci trebuie sa se stapaneasca… Drept aceea, trebuie intr-acea zi sa se fereasca de pofta trupeasca”. ILT, 99.
D - ”Nu s-a oprit barbatul si femeia de la impreunarea trupeasca, decat numai cand vor sa se pregateasca pentru rugaciune si sfanta impartasanie”. -ILT, I70.
adica sa nu se impreune inainte de a se ruga pt ca trupul slabeste si mintea nu se mai poate concentra la rugaciune!!!
E. -”Trebuie sa stim, ca cei ce se insotesc prin nunta, s-au legat de la Dumnezeu si sunt curati cu chemarea Celui curat. Deci, trebuie sa pazeasca unul fata de altul nunta nespurcata si sa vietuiasca in pace si evlavie. Cei ce s-au unit de la Dumnezeu cu cinste, curatie si dragoste, sa pazeasca insotirile intr-un cuget cu pace ca un mare dar, pentru ca vor raspunde de ea alaturi de celelalte indatoriri dumnezeiesti…, ingrijindu-se nu numai de trupul si de sufletul lor, caci numai asa Dumnezeu va fi cu ei. Sa-si creasca copiii cu frica lui Dumnezeu (Efes. 6,4), sa faca milostenie ca sa se mantuiasca”. Sim. Tes. V, 282.
unde spune sf.Simeon de la Tesalonic aici ca daca sotii se daruiesc intru totul unl altuia UITA pe Dumnezeu??? ESTE CHIAR ACOLO IN LEGATURA SI TAINA SI LUCRAREA LOR!!! Nu va mai amestecati spunand MINCIUNI si PARERI personale/personalizate si CITITI MACAR cu atentie Sf.Canoane si LUATI AMINTE... daca aveti MINTE!!!
F. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.
Auzi copile!!! dupa INVOIREA RECIPROCA nu dupa LEGE! Nu dupa nebunie! Nu unul Hais si altul Cea, ca acolo e DRACUL BREEEEE...
G. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.

Uite TOATE sfintele CANOANE legate de Casatorie! UNDE SPUNE DE ABSTINENTA MIERCUREA SI VINEREA???? eu nu vad in niciunul! Vedeti ca unii calugari mai "evlaviosi" se cred deja cineva isi intrec masura si dau EI INSISI REGULI??? cum dar nu se baga ei cu bocancii in viata de familie????

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Veșnica scuză. Neputința trupului. Păi pune-l la muncă frate, că de aceea ți-a dat Dumnezeu voință, rugăciune, post, ca să poți să birui trupul cu neputințele lui. Iisus Hristos, întrupat în om adevărat, a biruit pe diavolul ca om, iar nu ca Dumnezeu; căci cu puterea de Dumnezeu, ca fulgerul l-a aruncat din ceruri, iar biruința ne-a dat-o nouă, în dar, dar numai dacă ne luptăm și noi ca El. Vezi? Hristos ca om întrupat a biruit, nu ca Dumnezeu.
Vezi??? Daca ai fi casatorit AI GANDI ALTFEL!
IUBIREA IN LEGATURA EI SFANTA DIN TAINA CUNUNIEI NU SE INFRANEAZA!!! Vrei infranare, PLEACA LA MANASTIRE! Esti casatorit??? TINE-TE DE SOTIE SI FA CE TREBUIE!!! Altfel esti batjocorit de dragi cu toata nevointa ta de sfintenie! Nu iti faci datoria de casatorit???? poti sa faci nevointa stalpnicilor sfinti, ca te luat dracu pe sus! asta este nevointa in familie pe primul loc! La judecata Xc nu intreaba de post metanii etc, te intreaba daca TI-AI ODIHNIT SOTIA!!! Daca ea A AVUT BUCURIE PRIN TINE! daca CUMVA NU E RAMAS INTRISTATA CA AI NEGLIJAT-O CU PREA MULTA RUGACIUNE!
si aici aduc exemplul trait personal de p.Nicolae Tanase la Bacau: a venit un sot si i-a spus ca sotia a spart toate icoanele in casa! Cercetand-o pe sotie aceasta i-a spus p.Nicolae "el dimineata se trezeste la 3, face miezonoptica, utrenia, ceasurile, psaltirea, face metanii pana la 6jum. Apoi mananca si pleaca la servivi. Vine la 4 si merge si face ceasul 9, vecernia, psaltirea, pavecernita, si se culca! Si asa face zilnic! De copii nu intreaba de mine nu isi face datoria! Atunci unde este Dumnezeul acesta la care el se roaga???" atunci a inteles p.Nicolae ca asta nu si-ainteles rostul de familist. Ii trebuia nevointa??? trebuia sa plece la manstire!

...va urma si Raspunsul 2
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.10.2012, 21:17:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.872
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
@ Frate Ovidiu, dupa imaturitatea celor postate, asa eram si eu inainte de casatorie... aprig ca fratia ta... dadeam in cap orsicui cu canoane randuieli si pravile, mai ales ca sunt ABSOVENT DE TEOLOGIE, dar IN casatorie lucrurile stau altfel... De cand m-am casatorit, NU mai am aceeasi gandire... pentru ce se petrec niste lucruri de care NU te astepti... de ce? cum? iti explic pe parcurs, la cele deja mentionate de fratia ta!


si eu iti spun asa: daca cumva sotii - de se va intampla, nu zic sa se neglijeze ziua de miercuri sa vineri, sa nu devina o regula - sa aiba actul conjugal, crezi ca ei IUBESC mai PUTIN pe Dumnezeu??? NU! In iubirea lor DARUITOARE ESTE si Dumnezeu! Pt ca actul trupesc NU exclude IUBIREA sotilor si pe Hristos, Care este PREZENT si ACTIV in toata aceasta lucrare! Fara de El nimic nu se face, nu se poate face! Iar IN Taina Casatoriei, NIMENI nu se baga!
Apoi, iti dai seama ca familia ortodoxa practicanta ARE HABAR de acestea, dar NU poti opri LUCRAREA TAINEI, chiar de este post! (conferinta IPS.Andrei Andreicut "Treptele dragostei" iasi 2003, penultimele intrebari...) si fiind invatat cu postul NU alimentele sunt cele care "atata" pofta... si nici pacatul/pofta, ci IUBIREA lor! Ca ei DORM impreuna! NU SEPARAT! si stand impreuna nu stai SATUIE langa SOTIE! O iei in brate si o saruti si o mangai! Daca se ajunge si la unirea conjugala, FOARTE BINE! Daca se opresc, iar FOARTE BINE! tot ce fac SOTII este in TREI: sotul Sotia si Hristos!


Asta NU are nici o legatura cu infranarea conjugala! Vezi, de ce iti spun? Imi dai citate de la un CALUGAR! oricat de INDUHOVNICIT ar fi cineva, mai ales calugar, NU CUNOASTE TAINA CASATORIEI! Aceasta Taina se traieste STRICT personal! p.Teofil de la Sambata spunea ca cel smerit sta la locul lui deci si stie limitele, isi vede de nasul lui, se intinde doar cat ii este plapuma! De ce zic? pt ca un monah NU cunoaste TAINELE casatoriei!!! daca nu le traieste el insusi! Nu contesc sfintenia p.Cleopa, nu contesc sfintenia si darurile p.Arsenie Boca, dar PANA AICI: sunteti CALUGARI??? vedeti-Va de calugarie, de locul vostru, nu intrati in intimitatea unui casatorit ca habar nu aveti!
Stiu, ca zicea si p.Efrem de la Vatopedi, ca "da cine a luminat mai mult lumea decat niste calugari simpli de la Athos deveniti apoi Episcopi?" e ADEVARAT! Nu contest sunt convins! Dar ei NU ai intrat in intimitatile conjugale... stiau CARE LE ESTE LOCUL! de calugar!
CUI II TREBUIE MAI MULTA INFRANARE MAI BINE SE CALUGAREA! ESTE CASATORIT SA ISI FACA DATORIA DE CASATORIT! Sa stea la locul lui! Sa isi vada de sotia lui!
Infranarea de care citezi este vorba de cele EXTERIOARE nu de relatiile intime! Acestea NU se arata nimanui, nu se descopera nimanui, pt ca este TAINA, deci INTIM si SECRET! Doar Xc care participa VIU si ACTIV cunoaste acestea!


Ti-am dat numele cartii, editura si anul aparitiei, STUDIAZ-O! Nu da copy-paste de pe net! IA CARTEA IN MANA!
E UNII duhovnici care au studiat.... si NICI el nu se baga in treburile CONJUGALE ale sotilor! Daca voi sunteti atat de destepti, ia luati sfintele CANOANE:
A. - ”Iar, cei ce sunt legati prin casatorie, trebuie sa fie lorusi judecatori; fiindca au auzit pe Pavel, care scrie ca este lucru cuviincios a se indeparta unul de altul, la un timp prin consimtamant, pentru ca sa staruiasca in rugaciune si apoi sa se aproprie” (I Cor. 7,4). -Dionisie 3.-
B. - -”Celor casatoriti legal, apostolul le zice: “Sa nu va lipsiti unul de altul, decat numai prin intelegere, pe un anumit timp, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea si apoi iar sa va impreunati, ca sa nu va ispiteasca satana pentru neinfranarea voastra” (I Cor. 7, 5). Insa, este de trebuinta de a se feri de impreunare sambata si duminica, pentru ca in aceste zile, se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca”. Timotei 13.
DECI NU OBLIGA! Daca se intampla, NU e grav! pt ca e iubirea lor! dar decat sa se refuze si unul din ispita sa cada in MALAHIE sau ADULTER, atunci ii mai grav, nu crezi??? Nu mai bine se impreunau decat sa se ajunga la una ca asta??? ASTA ESTE DREAPTA GANDIRE!!! Frate...
C. - i-auzi una tare: -”Preotii si diaconii nu se opresc de la amestecare cu femeile lor, fara numai la zile ce vor sa slujeasca liturghie, atunci trebuie sa se stapaneasca… Drept aceea, trebuie intr-acea zi sa se fereasca de pofta trupeasca”. ILT, 99.
D - ”Nu s-a oprit barbatul si femeia de la impreunarea trupeasca, decat numai cand vor sa se pregateasca pentru rugaciune si sfanta impartasanie”. -ILT, I70.
adica sa nu se impreune inainte de a se ruga pt ca trupul slabeste si mintea nu se mai poate concentra la rugaciune!!!
E. -”Trebuie sa stim, ca cei ce se insotesc prin nunta, s-au legat de la Dumnezeu si sunt curati cu chemarea Celui curat. Deci, trebuie sa pazeasca unul fata de altul nunta nespurcata si sa vietuiasca in pace si evlavie. Cei ce s-au unit de la Dumnezeu cu cinste, curatie si dragoste, sa pazeasca insotirile intr-un cuget cu pace ca un mare dar, pentru ca vor raspunde de ea alaturi de celelalte indatoriri dumnezeiesti…, ingrijindu-se nu numai de trupul si de sufletul lor, caci numai asa Dumnezeu va fi cu ei. Sa-si creasca copiii cu frica lui Dumnezeu (Efes. 6,4), sa faca milostenie ca sa se mantuiasca”. Sim. Tes. V, 282.
unde spune sf.Simeon de la Tesalonic aici ca daca sotii se daruiesc intru totul unl altuia UITA pe Dumnezeu??? ESTE CHIAR ACOLO IN LEGATURA SI TAINA SI LUCRAREA LOR!!! Nu va mai amestecati spunand MINCIUNI si PARERI personale/personalizate si CITITI MACAR cu atentie Sf.Canoane si LUATI AMINTE... daca aveti MINTE!!!
F. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.
Auzi copile!!! dupa INVOIREA RECIPROCA nu dupa LEGE! Nu dupa nebunie! Nu unul Hais si altul Cea, ca acolo e DRACUL BREEEEE...
G. -”Barbatul si muierea sa nu se afle in pofta trupeasca nici sambata, nici dumineca, ca intr-aceste doua zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie; insa: sambata pentru sufletele pristavitilor nostri, iar dumineca pentru invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos si aceasta, sa fie cu intocmirea amandurora, adica sa fie si voia barbatului si a femeii” -ILT, 171.

Uite TOATE sfintele CANOANE legate de Casatorie! UNDE SPUNE DE ABSTINENTA MIERCUREA SI VINEREA???? eu nu vad in niciunul! Vedeti ca unii calugari mai "evlaviosi" se cred deja cineva isi intrec masura si dau EI INSISI REGULI??? cum dar nu se baga ei cu bocancii in viata de familie????


Vezi??? Daca ai fi casatorit AI GANDI ALTFEL!
IUBIREA IN LEGATURA EI SFANTA DIN TAINA CUNUNIEI NU SE INFRANEAZA!!! Vrei infranare, PLEACA LA MANASTIRE! Esti casatorit??? TINE-TE DE SOTIE SI FA CE TREBUIE!!! Altfel esti batjocorit de dragi cu toata nevointa ta de sfintenie! Nu iti faci datoria de casatorit???? poti sa faci nevointa stalpnicilor sfinti, ca te luat dracu pe sus! asta este nevointa in familie pe primul loc! La judecata Xc nu intreaba de post metanii etc, te intreaba daca TI-AI ODIHNIT SOTIA!!! Daca ea A AVUT BUCURIE PRIN TINE! daca CUMVA NU E RAMAS INTRISTATA CA AI NEGLIJAT-O CU PREA MULTA RUGACIUNE!
si aici aduc exemplul trait personal de p.Nicolae Tanase la Bacau: a venit un sot si i-a spus ca sotia a spart toate icoanele in casa! Cercetand-o pe sotie aceasta i-a spus p.Nicolae "el dimineata se trezeste la 3, face miezonoptica, utrenia, ceasurile, psaltirea, face metanii pana la 6jum. Apoi mananca si pleaca la servivi. Vine la 4 si merge si face ceasul 9, vecernia, psaltirea, pavecernita, si se culca! Si asa face zilnic! De copii nu intreaba de mine nu isi face datoria! Atunci unde este Dumnezeul acesta la care el se roaga???" atunci a inteles p.Nicolae ca asta nu si-ainteles rostul de familist. Ii trebuia nevointa??? trebuia sa plece la manstire!

...va urma si Raspunsul 2
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.10.2012, 21:35:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Sa inteleg ca ati facut pasul si te-ai casatorit? :)

Acum, daca tot a remarcat bine Fani ca pe forumul asta toate merg de-a-ndoaselea, ca cei casatoriti dau sfaturi despre abstinenta si cei necasatoriti vorbiti despre casatorie / contraceptie, atunci voi posta si eu ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=YCl-0...eature=related - Clayderman - Mariage d'amour. Mi se pare mie ca ar trebui sa se potriveasca cu acest topic...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.10.2012, 21:40:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un raspuns de nota 20! FELICITARI!
Intr+adevar. Multumim Aghioritule.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 03.10.2012 at 21:43:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2012, 22:43:02
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Aghioritul
dar sunt calugari ( destui ) care au experienta personala din casatorie (proprie) si inca din aceea reusita care e foarte rara.
Am mai zis de celebrul caz al principesei Ileana cu cei 6 copii si apoi stareta de manastire.
Pe vremuri era chiar adesea vazut ca o casatorie fericita sa se indrepte spre calugarie .
Nu sunt cazuri asa rare , avem si un Mitropolit care are un fiu.
Pe de alta parte nu e neaparata inchinovierea caci monahul e inauntru.
Cred ca si sfantul apostol Petru a avut familie ca si multi sfinti.
Asa ca avem de toate avem de unde primi ajutor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2012, 23:24:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Lista celor care au avut casatorii absolut reusite si au ajuns calugari ori au ajuns preoti de mir incetind cu viata trupeasca dupa ce li s-au nascut copii este nesperat de mare .
Si toti acestia nu au considerat , fara a gresi cu nimic, ca nu il slujesc pe Hristos daca in post nu se culca cu nevasta-sa , ori ca in pat sunt trei (sotii si Hristos), au respectat tot viata canonica ortodoxa , iar cind nu au mai vrut copii s-au oprit cu desavirsire de la impreunarea trupeasca .
Insa au dorit rivna cea sigur curata si nu altceva . Nu au consumat sofisme si nici nu le-au propagat ci au preferat norma canonica de vietuire .
Rezultatul la care au ajuns il veti "evalua" fiecare dupa ce am sa va dau citeva nume :
_ parintele Ioanichie Moroi , staretul parintelui Cleopa, casatorit , cu copii si intrat apoi in monahism dimpreuna cu sotia, ajuns la mari virtuti si harisme ;
- Sf. Teodora de la Sihla , casatorita , cu viata de familie si separata apoi de sot pt. o rivna cu totul curata, ajunsa evident sfinta ;
- cineva a amintit de mitropolitul Clujului , Andreicut, cu familie, un fiu si apoi calugarit;
- actorul Dragos Pislaru, parintele Valerian, casatorit , un baiat si ulterior calugarit, parinte mult imbunatatit - pt. cei care il cunosc;
- parintele Dumitru Staniloaie, casatorit, o fata , dupa care de acord cu preuteasa a intrerup vietuirea trupesca traind cu sotia precum fratii , nu mai are rost sa pomenim cine a ajuns;
- Parintele Voicescu care si-a reglat numarul de copii la 13, fara sa se teama de conditiile lumii ci crezind cu tot sufletul ce spuneau batrinii bisericii : fiecare copil vine pe lume cu bucata sa de piine sub brat si nu este slobod in lumea aceasta sa lupti impotriva Vietii deoarece toti care lupta impotriva Lui patesc cum a subliniat si Gamaliel !

Si lista este mult bogata ... aveti pt. lecturile particulare minate de curiozitate proloagele si vietile sfintilor ca si exemplele contemporane inca netrecute in carti.
Puteti spune ca acestia au calcat taina cununiei ? ori ca au gresit ca nu s-a culcat cu sotia in zi de post ? ca nu au considerat ca in pat este treimea inchipuita ? ori ca si-au transformat nevasta in aparat de facut copii cauzindu-i astfel tot felul de demineralizari, rupturi, intinderi, socuri, depresii ori lipsa de zglobietate carnala repetata in detrimentul sarcinilor frecvente sau a abstinentei ? ori ca si-au reglat intr-un mod absolut "duhovniceste" numarul de copii ? Sau credeti ca ei au fost mai prosti ca au procedat astfel iar cei pe care ii sustineti in exemple si in eseuri personale procedeaza exact cum trebuie si ca ei fac deplin (procedind asa cum spuneti) poruncile lui Dumnezeu ?

Citind acest fir , este adevarat, cu pareri de tot felul, am ajuns sa pun punct cu un verset din Psaltire si sa-mi reamintesc ca traim vremurile in care : pacatosii se lauda cu poftele pintecului lor iar cei ce fac strimbatate pe sine se binecuvinteaza .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.10.2012 at 23:27:36.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2012, 23:31:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
ce spuneau batrinii bisericii : Fiecare copil vine pe lume cu bucata sa de piine sub brat
extraordinar cuvant!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2012, 12:15:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
spuneau batrinii bisericii : fiecare copil vine pe lume cu bucata sa de piine sub brat
Da, se cheama alocatie, este in valoare de aprox. 50ron si ajunge cam pentru o paine pe zi.

Daca ar creste doar cu paine si apa, bine ar fi.

Si nu ma refer ca ar fi musai sa-si petreaca verile in tabere, sa aiba la 6 ani celular, la 8 laptop si la 18 ani masina.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2012, 23:26:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul

Vezi, de ce iti spun? Imi dai citate de la un CALUGAR! oricat de INDUHOVNICIT ar fi cineva, mai ales calugar, NU CUNOASTE TAINA CASATORIEI!

De ce zic? pt ca un monah NU cunoaste TAINELE casatoriei!!! daca nu le traieste el insusi! Nu contesc sfintenia p.Cleopa, nu contesc sfintenia si darurile p.Arsenie Boca, dar PANA AICI: sunteti CALUGARI??? vedeti-Va de calugarie, de locul vostru, nu intrati in intimitatea unui casatorit ca habar nu aveti!

[b]CUI II TREBUIE MAI MULTA INFRANARE MAI BINE SE CALUGAREA!

Daca se intampla, NU e grav! pt ca e iubirea lor! dar decat sa se refuze si unul din ispita sa cada in MALAHIE sau ADULTER, atunci ii mai grav, nu crezi??? Nu mai bine se impreunau decat sa se ajunga la una ca asta??? ASTA ESTE DREAPTA GANDIRE!!! Frate...

Nu va mai amestecati spunand MINCIUNI si PARERI personale/personalizate si CITITI MACAR cu atentie Sf.Canoane si LUATI AMINTE... daca aveti MINTE!!!

Auzi copile!!! dupa INVOIREA RECIPROCA nu dupa LEGE! Nu dupa nebunie! Nu unul Hais si altul Cea, ca acolo e DRACUL BREEEEE...

Uite TOATE sfintele CANOANE legate de Casatorie! UNDE SPUNE DE ABSTINENTA MIERCUREA SI VINEREA???? eu nu vad in niciunul! Vedeti ca unii calugari mai "evlaviosi" se cred deja cineva isi intrec masura si dau EI INSISI REGULI??? cum dar nu se baga ei cu bocancii in viata de familie????


Vezi??? Daca ai fi casatorit AI GANDI ALTFEL!
[b]IUBIREA IN LEGATURA EI SFANTA DIN TAINA CUNUNIEI NU SE INFRANEAZA!!! Vrei infranare, PLEACA LA MANASTIRE!

...va urma si Raspunsul 2
Raspunsul 2 in care sper (desi am inceput sa am unele indoieli) ca vei revizui accentele de mai sus. Tonul postarii catre Ovidiu exprima o infierbantare aparte...
Poate mai cugeti nitel, frate... Siguranta de sine a fratiei tale ma nelinisteste, sa ma ierti ca spun... Precum si unele expresii... Imi amintesc de fierbintelile mele si iata, sunt nelinistit...
Incep sa am banuiala (simpla ipoteza) ca te numeri printre cei care, dupa ce au exagerat intr-o parte, acum s-au repezit sa exagereze in extrema cealalta...
Nadajduiesc ca vei trage, dincolo de saltul in extreme, la moderatia cuvenita.
Cu vremea, cu discernamantul, cu harul lui Dumnezeu...

Zi-le deci mai linistit, ca sa pricep si eu, te rog frumos.
Deocamdata aud strigate mari si nu reusesc sa pricep despre ce e vorba...

P.S. Pozitia fratiei tale ca teolog fata de calugari, o cunosc. M-a mahnit deja la prea multi prieteni preoti de mir si iata, nu fac fata nici azi si recunosc: sunt ranit. Vina e a mea, desigur, nu reprosez nimic. Am tinut doar sa impartasesc aceasta.
Iata si aici: http://www.youtube.com/watch?v=5Qy31...eature=related

Last edited by ioan cezar; 03.10.2012 at 23:56:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02