Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2013, 13:24:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dl MihaiG s-a referit numai la sotiile lui Stefan cel Mare, nu si la amantele lui, dintre care unele semioficiale (Marusca, Raresoaia).
Acelasi neadevar pe care l-am mai discutat impreuna cu aceeasi doi useri catolici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...3&postcount=31
Sfantul Stefan cel Mare a avut trei sotii, atat cat sunt permise in BO (in BC cred ca sunt permise mai multe in cazul decesului unuia din parteneri). Dar nu a divortat, prima sotie a murit dupa patru ani, iar a doua dupa cinci ani de la casatorie.
A avut un singur fiu nelegitim cunoscut, Petru Rares (mai e cineva care nu se stie exact), restul sunt inventii ale scriitorilor. Iata aici o analiza (am dat link-ul si in mesajul de acum doi ani) detaliata a acestui lucru, articol aparut in revista Magazin istoric: http://www.stefancelmare.ro/Intrebari-frecvente-s5.htm
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 19:38:55