Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #681  
Vechi 16.02.2017, 11:36:32
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata.
Mai fratilor,voi credeti ca e asa usor?Ce sunt vremurile din urma?Nu cumva intoarcerea la ceea ce a fost?Iata!ca in primele secole numarul crestinilor era putin,majoritatea fiind constituita din pagani.Cam asa se intampla acum.De unde inflorise crestinismul si lumea era in majoritate crestina acum se regreseaza,multi devin atei,pagani foarte putini fiind crestini.

Oare in primele secole acei pagani unde ajungeau dupa moarte?Nu ma refer la acei catolici,protestanti,eretici care mor ptr Hristos.Oare in Siria unde crestinii sunt macelariti,poate multi din ei nu sunt ortodocsi dar sunt crestini.Oare la Judecata le va spune:"Ai murit ptr Mine dar nu ai fost ortodox,dute in iad?",nu ma refer la acestia ci la cei care voit se leapada."Cel crede in Mine va trai vesnic".

Ai cont pe forum si gata intri in Rai?Stati putin!Observ si la mine personal,una e sa scrii,sa te bati cu pumnul in piept ca fac eu,eu nu ma lepad,intru pe forum sa dau lectii,dar in fapte-ZERO.Nu vedeti in ce perioada traim?Care om intreg la minte nu se cutremura cand intelege ceea ce se intampla?Cat despre cip-uri,nu degeaba spuneau unii duhovnici sa ne impotrivim,ptr ca raul se taie de la radacina.

Faptul ca ai carduri,pasaport,buletin nu e lepadare,dar nici nu s-a impotrivit nimeni,ne-am culcat pe o ureche.Drept urmare,a aparut cipul RFID si treptat se va ajunge in situatia in care majoritatea vor avea acel cip implantat iar cei care il refuza,minoritatea,vor fi constransi sa il aibe implantat.

Ca spune clar,in Apocalipsa:"Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei."Alb pe negru.Recomand si Ingerul Digital 2,documentar.
Reply With Quote
  #682  
Vechi 16.02.2017, 12:12:34
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ia citeste ce spune un pustnic cu viata sfanta:

https://ortodoxiadreaptacredinta.wor...-nemaiauzit-2/
Putin imi pasa de ce delireaza mutantul ala.
Daca e, ii scoatem pe aia din azilurile de dilii, si ii facem un parlament 2.0, ca si asa Herr Prasident il detesta pe ala compus din "penali". Si o sa facem o Rominie mutant, "ca soarele de pe cer", cum ar fi zis legionarul Iustin Pirvu.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #683  
Vechi 16.02.2017, 12:15:15
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

eu incerc sa fiu cat mai sincer atunci cand scriu ceva, nu ma bat cu pumnul in piept, despre fapte nu vorbesc, pentru ca nu cred ca as avea ce sa spun. am fost si sunt un pacatos. asta e situatia, ramane sa fiu judecat.

dar nu eu sunt problema ci aceia care spun ca restul sunt eretici sau pagani, numai ei sunt cei drept credinciosi! ei sunt "sfintii", ei si numai ei. cei 220 de milioane de ortodocsi. iar dintre acestia iata ca se ridica ultimii (dar nu cei din urma) schismatici, nepomenitorii nostri, de pe forum si din afara lui, cei care se inchina preotilor lor pe care-i numesc "sfinti" si care spun ca de fapt cei 220 de milioane se indreapta catre pierzanie si ca numai ei, cei cativa, stiu drumul bun, adica numai ei vor scapa de iad...

in ceea ce priveste cipurile diavolesti, noi n-o sa le apucam, dar peste o generatie doua vor fi ceva obisnuit, cu toate vaicarelile credinciosilor, fie ei "drepti" sau nu. daca credeti altceva va inselati, asa cum s-au inselat toti habotnicii crestini, de doua mii de ani incoace. viata are cursul ei, ieri va plangeati de becurile diavolului astazi de cipuri... ca p'aia cu bancomatele n-o mai pomenesc... de la focurile grecesti si pana la cipuri atat au stiut "dreptii" sa spuna, semnul diavolului, lucifer, antihristul, etc, dar viata nu s-a oprit acolo, tehnologia a evoluat, viata omului s-a schimbat, omul insusi s-a transformat. credeti ca in rau? duceti-va tata in jungla si claditi-va propria societate, libera de antihrist sau, v-am mai zis, faceti o revolutie, instaurati teocratia, puneti un preot d'ala schismatic sef si trecem oficial la fundamentalism ortodox.


ps.poate ma enervez si incep sa va fac o antologie a fanaticilor eretici fugiti din ortodoxie, care tot asa ziceau, ca numai ei sunt aia bunii si incep cu castratii...
Reply With Quote
  #684  
Vechi 16.02.2017, 12:22:43
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu incerc sa fiu cat mai sincer atunci cand scriu ceva, nu ma bat cu pumnul in piept, despre fapte nu vorbesc, pentru ca nu cred ca as avea ce sa spun. am fost si sunt un pacatos. asta e situatia, ramane sa fiu judecat.

dar nu eu sunt problema ci aceia care spun ca restul sunt eretici sau pagani, numai ei sunt cei drept credinciosi! ei sunt "sfintii", ei si numai ei. cei 220 de milioane de ortodocsi. iar dintre acestia iata ca se ridica ultimii (dar nu cei din urma) schismatici, nepomenitorii nostri, de pe forum si din afara lui, cei care se inchina preotilor lor pe care-i numesc "sfinti" si care spun ca de fapt cei 220 de milioane se indreapta catre pierzanie si ca numai ei, cei cativa, stiu drumul bun, adica numai ei vor scapa de iad...

in ceea ce priveste cipurile diavolesti, noi n-o sa le apucam, dar peste o generatie doua vor fi ceva obisnuit, cu toate vaicarelile credinciosilor, fie ei "drepti" sau nu. daca credeti altceva va inselati, asa cum s-au inselat toti habotnicii crestini, de doua mii de ani incoace. viata are cursul ei, ieri va plangeati de becurile diavolului astazi de cipuri... ca p'aia cu bancomatele n-o mai pomenesc... de la focurile grecesti si pana la cipuri atat au stiut "dreptii" sa spuna, semnul diavolului, lucifer, antihristul, etc, dar viata nu s-a oprit acolo, tehnologia a evoluat, viata omului s-a schimbat, omul insusi s-a transformat. credeti ca in rau? duceti-va tata in jungla si claditi-va propria societate, libera de antihrist sau, v-am mai zis, faceti o revolutie, instaurati teocratia, puneti un preot d'ala schismatic sef si trecem oficial la fundamentalism ortodox.


ps.poate ma enervez si incep sa va fac o antologie a fanaticilor eretici fugiti din ortodoxie, care tot asa ziceau, ca numai ei sunt aia bunii si incep cu castratii...
Va felicit pentru ideea subliniata, nu e deloc rau un nou topic pe aceasta tema. Schismaticii care au iesit din BO au fost/sint, practic toti, oameni cu bug-uri mari in procesele logice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #685  
Vechi 16.02.2017, 12:30:13
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Va felicit pentru ideea subliniata, nu e deloc rau un nou topic pe aceasta tema. Schismaticii care au iesit din BO au fost/sint, practic toti, oameni cu bug-uri mari in procesele logice.
nu mi-ar placea o astfel de discutie, dar iau in serios damnarea, numai cand ma gandesc ca sunt oameni care considera ca numai ei sunt aia bunii imi vine sa-i iau la bataie pe toti. asta este exact ca si doctrina rasiala nazista.
Reply With Quote
  #686  
Vechi 16.02.2017, 12:35:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nu mi-ar placea o astfel de discutie, dar iau in serios damnarea, numai cand ma gandesc ca sunt oameni care considera ca numai ei sunt aia bunii imi vine sa-i iau la bataie pe toti. asta este exact ca si doctrina rasiala nazista.
Exact! Zelotismul si fascismul sint capete diferite ale aceluiasi trup.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #687  
Vechi 16.02.2017, 19:24:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
ps.poate ma enervez si incep sa va fac o antologie a fanaticilor eretici fugiti din ortodoxie, care tot asa ziceau, ca numai ei sunt aia bunii si incep cu castratii...
Te rog, poate așa mai aflăm lucruri noi. :)
Reply With Quote
  #688  
Vechi 16.02.2017, 19:32:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Da Antonia, dar sa stii ca este foarte simplu sa scoatem dintr-un context si sa introducem in altul.

Eu iti pun o intrebare simpla:
Sa zicem ca ai un bebe si acesta s-a nascut cu deficienta coronariana.Ca sa traiesca in continurare chirurgul cardiolog recomanda un peacemaker(dispozitiv plin cu cipuri, care are rolul de a sincroniza bataile inimii, intr-un ritm constant).

Intrebare: ii pui peacemaker bebe-ului tau sau il lasi sa moara ?
Mă lupt sa-l salvez fără cipuri. Și mai fac un copil! Mă rog și, dacă-mi da Dumnezeu o asemenea încercare, am încredere ca Dumnezeu știe de ce mi-o da. Urmărește filmul ,,Otroc Viaceslav". Un copil de excepție, sfânt, refuza transfuzia. Medicii insista. Copilul se roaga, iar sângele nu curge. Dacă îmi fac din copil un idol și nu mă interesează voia lui Dumnezeu, atunci mă rog și acționez sa se facă voia mea.
Reply With Quote
  #689  
Vechi 16.02.2017, 19:34:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu incerc sa fiu cat mai sincer atunci cand scriu ceva, nu ma bat cu pumnul in piept, despre fapte nu vorbesc, pentru ca nu cred ca as avea ce sa spun. am fost si sunt un pacatos. asta e situatia, ramane sa fiu judecat.

dar nu eu sunt problema ci aceia care spun ca restul sunt eretici sau pagani, numai ei sunt cei drept credinciosi! ei sunt "sfintii", ei si numai ei. cei 220 de milioane de ortodocsi. iar dintre acestia iata ca se ridica ultimii (dar nu cei din urma) schismatici, nepomenitorii nostri, de pe forum si din afara lui, cei care se inchina preotilor lor pe care-i numesc "sfinti" si care spun ca de fapt cei 220 de milioane se indreapta catre pierzanie si ca numai ei, cei cativa, stiu drumul bun, adica numai ei vor scapa de iad...

in ceea ce priveste cipurile diavolesti, noi n-o sa le apucam, dar peste o generatie doua vor fi ceva obisnuit, cu toate vaicarelile credinciosilor, fie ei "drepti" sau nu. daca credeti altceva va inselati, asa cum s-au inselat toti habotnicii crestini, de doua mii de ani incoace. viata are cursul ei, ieri va plangeati de becurile diavolului astazi de cipuri... ca p'aia cu bancomatele n-o mai pomenesc... de la focurile grecesti si pana la cipuri atat au stiut "dreptii" sa spuna, semnul diavolului, lucifer, antihristul, etc, dar viata nu s-a oprit acolo, tehnologia a evoluat, viata omului s-a schimbat, omul insusi s-a transformat. credeti ca in rau? duceti-va tata in jungla si claditi-va propria societate, libera de antihrist sau, v-am mai zis, faceti o revolutie, instaurati teocratia, puneti un preot d'ala schismatic sef si trecem oficial la fundamentalism ortodox.


ps.poate ma enervez si incep sa va fac o antologie a fanaticilor eretici fugiti din ortodoxie, care tot asa ziceau, ca numai ei sunt aia bunii si incep cu castratii...
Daca ai astfel de idei, cred ca ai greșit forumul.
Reply With Quote
  #690  
Vechi 16.02.2017, 19:35:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Exact! Zelotismul si fascismul sint capete diferite ale aceluiasi trup.
Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
Răspunde