Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 17.02.2018, 11:40:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
un căcat în mijlocul unui tort
Ti-ai preparat o masa pe cinste, nu pot sa-ti zic decat: pofta buna!
Dar mananca incet, sa nu ajungi la Urgente, prietene.
  #1412  
Vechi 17.02.2018, 15:11:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Băgăm și pe carismatici și se ajunge la vreo 500.000.
Nu au cum sa fie doar 500 de mii, daca te referi la 500 de milioane nici macar toti penticostalii nu spun aceasta cifra, doar in cateva locuri gasim cifre din acestea exagerate. Nici macar 130 de milioane de penticostali nu sunt, cat era in acea sursa, cine e curios poate cerceta statisticile din fiecare tara in care penticostalii spun ca sunt in numar mai mare. Acestea sunt SUA, Brazilia, Guatemala, Kenia, Nigeria, Africa de Sud, India, Coreea de Sud si Filipine. In India o sursa penticostala spunea ca sunt 1% doar penticostali (fara carismatici, erau socotiti separat). Asta ar insemna peste 13 milioane. Dar statisticile arata ca sunt 600 de mii, plus 400 de mii neocarismatici (nu stiu daca sunt socotiti la penticostali sau la carsiamtici). https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_India Mai erau trecuti si 4% carismatici, in total 65 de milioane de penticostali si carismatici, desi scrie ca sunt doar 28 de milioane din toate cultele. Nu stiu daca sunt vreo 50 de milioane de penticostali si carismatici in toata lumea.
  #1413  
Vechi 17.02.2018, 15:54:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Lasa-i pe penticostali, protestanti, ortodocsi, ecumenisti, google, rastalmaciri, explicatii si aiureli!
Si citeste BIBLIA ORTODOXA!
1 Corinteni 14:2
Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu VORBESTE oamenilor, ci LUI DUMNEZEU; și nimeni nu-l înțelege, fiindcă el, în duh, grăiește taine.
Cand un om vorbeste cu Dumnezeu, ce face el, Catalin?
Il invata pe Dumnezeu ceva, ii descoperă vreo taina?

Cand un om vorbeste cu Dumnezeu este rugaciune sau nu?
Nu e vorba de nicio rugaciune, tu repeti doar ce spune cultul tau, care a incercat sa justifice de ce nu vorbesc penticostalii in limbi ale popoarelor. Arati ca nu te intereseaza ce spune Sfanta Scriptura, pe care o contrazici, pentru tine conteaza mai mult ce spune cultul tau, chiar daca e gresit sau nu.
Ti-am aratat clar ce scrie ca inseamna vorbirea in limbi, negru pe alb: "6. Iar acum, fraților, dacă aș veni la voi, grăind în limbi, de ce folos v-aș fi, dacă nu v-aș vorbi - sau în descoperire, sau în cunoștință, sau în proorocie, sau în învățătură?"
Ce spune acolo Sfantul Apostol? Ca ceea ce se spune la vorbirea in limbi este sau o descoperire, sau o cunostinta, sau o proorocie, sau o invatatura. Altfel nu ar fi de niciun folos, scrie mai departe. E dovada clara, nu ai ce sa spui altceva.

In primul citat se spune ca cel ce vorbeste in limbi (spunand tot o descoperire, o cunostinta, o proorocie sau o invatatura), daca nimeni nu stie acea limba si nu exista nici cineva care sa talmaceasca, nu este inteles de nimeni, nici macar el nu se intelege, vorbeste doar cu Dumnezeu. Dimpotriva, in alt citat Sfantul Apostol spune ca rugaciunea trebuie facuta ca sa si inteleaga cel ce se roaga ce spune, deci nu e bine sa fie facuta intr-o limba straina, pentru ca nu participa si mintea. Toate citatele contrazic ce spun penticostalii, au formulat o invatura fara sa observe ca tot ce scrie acolo e in contradictie cu ce spun ei.
Fara sa aiba legatura cu cel ce vorbeste in limbi, exista si un alt exemplu, Moise vorbea cu Dumnezeu fara sa fie rugaciune.
  #1414  
Vechi 17.02.2018, 16:00:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu am spus ce cred: atunci cand un om vorbeste lui Dumnezeu, vorbirea lui se numeste rugaciune.
Asa inteleg eu.

Ce intelegi tu?
Cand un om vorbeste cu Dumnezeu este rugaciune sau predica/ prorocie?

Eu ti-am promis ca iti voi da raspunsul si ma voi tine de cuvant.
Voi raspunde imediat, clar si sistematic. Dupa cum mi-e felul.
Dupa ce stabilim daca atunci cand un om vorbeste cu Dumnezeu, aceasta vorbire este rugaciune sau predica.


P.S. Daca chiar nu mai ai ce spune si te vezi prins in capcana propriilor tale cuvinte, ai dreptul sa zici: pas! Si trecem mai departe. Dar trebuie sa anunti aceasta, NU sa bagi capul in nisip!
Nu ai niciun raspuns, ca si pana acum. Repeti doar, orbeste ce spune cultul tau, contrazicand ce spune Sfanta Scriptura. Ai aratat ca nu te intereseaza ce spune Sfanta Scriptura, o interpretati doar cum va convine voua. Dar noi nu suntem in cultul tau, nu suntem orbi. Probabil voi incercati sa-i amagiti sa se converteasca la voi doar pe cie ce au mai putina pregatire, care nu inteleg nici invatatura, nici nu au facut prea multa scoala.
  #1415  
Vechi 17.02.2018, 16:10:30
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu au cum sa fie doar 500 de mii, daca te referi la 500 de milioane
500 de milioane am vrut să spun, dar am inclus toți vorbitorii în limbi sau care cred în vorbirea în limbi, indiferent de cult.
Știu că pare șocant, însă vorbirea în limbi e pe toate drumurile, nu doar penticostalii, carismaticii și unii catolici vorbesc în limbi dar și mormonii și de multe ori, baptiștii, cde ori protestanți precum episcopalienii, congregaționaliștii. Singurii care se opun cu desăvârșire vorbirii în limbi sunt ortodocșii, adventiștii, martorii lui iehova, baptiștii calvini - once saved always saved - și cam ...atît.
Există în USA situații în care biserici baptiste ori luterane, ori menonite au mai mulți vorbitori în limbi decât penticostalii.
În România, sunt foarte mulți penticostali, dacă i-am aduna pe toți într-o zonă, am umple un județ întreg cu ei. Aproape toți țiganii sunt penticostali. Te duci într-o comună cu cântece, predici lacrimogene, minciuni că-i vindeci de boli, le mai dai și niste ajutoare, și toți țiganii devin penticostali.
  #1416  
Vechi 17.02.2018, 16:40:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
asta e o porcarie de care eu nu te credeam in stare, ti-a fost prea greu sa scrii ca ai gresit. tot ii zici lui pt ca nu intelege, dar tu esti opac rau de tot, pai eu ma refeream la convingerile mele? eu ma refer la obsesiile tale!

uneori am impresia ca esti un pustiulica d'ala suparat care se pregateste intens ca sa poata da o replica tembela.
Penibila e doar reactia ta, iar porcarii scrii numai tu, de cand ai intrat pe forum. Eu ti-am scris ca era o ironie ce am spus de doctoratele tale, iar tu ma jignesti, desi eu ti-am vorbit frumos pana acum, raspunzandu-ti la toate aiurelile pe care le-ai tot scris pana acum. Daca sa iti spun ca ai doctorate ti s-a parut jignire, nu vreau sa te jignesc spunandu-ti ca ai fi intelectual. Era evident ca nu ai doctorate, din moment ce nu arati ca ai cunostinte nici macar de scoala generala. Ai sustinut numai aberatii, de cand ai intrat pe forum, desi spui ca tu citesti lucrari stiintifice si noi nu ne ridicam la nivelul tau. De fapt sunt carti de duzina, din ceea ce sustii. Tot zicea cineva ca sunt singurul care mai comenteaza ce scrii, de acum nu-mi mai pierd timpul.
  #1417  
Vechi 17.02.2018, 16:43:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E normal ca penticostalii sa fie mai putin decat ortodocsii.
Penticostalii au aparut acum 100 de ani, ca o confesiune distincta, pe cand ortodocsii au deja aproape 1000 de ani.

Daca intr-o suta de ani, penticostalii au ajuns la jumatate din numarul ortodocsilor, care sunt de o mie de ani (bine, ei sustin ca sunt chiar si mai demult, dar asta si mai tare ii dezavantajeaza), iti dai seama ce va fi in urmatoarea suta de ani? Vor fi de cinci ori mai multi ca ei.

Secretul aceste cresteri uimitoare este doar Duhul Sfant. La fel ca biserica primara despre care se spune in Biblie ca "sporea prin mângâierea Duhului Sfânt".
Nu sustineai tu ca sunt 500 de milioane? Sa vezi musulmanii ce repede s-au inmultit, nu inseamna nimic. Si hindusii sunt peste un miliard.
  #1418  
Vechi 17.02.2018, 17:04:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
500 de milioane am vrut să spun, dar am inclus toți vorbitorii în limbi sau care cred în vorbirea în limbi, indiferent de cult.
Știu că pare șocant, însă vorbirea în limbi e pe toate drumurile, nu doar penticostalii, carismaticii și unii catolici vorbesc în limbi dar și mormonii și de multe ori, baptiștii, cde ori protestanți precum episcopalienii, congregaționaliștii. Singurii care se opun cu desăvârșire vorbirii în limbi sunt ortodocșii, adventiștii, martorii lui iehova, baptiștii calvini - once saved always saved - și cam ...atît.
Există în USA situații în care biserici baptiste ori luterane, ori menonite au mai mulți vorbitori în limbi decât penticostalii.
În România, sunt foarte mulți penticostali, dacă i-am aduna pe toți într-o zonă, am umple un județ întreg cu ei. Aproape toți țiganii sunt penticostali. Te duci într-o comună cu cântece, predici lacrimogene, minciuni că-i vindeci de boli, le mai dai și niste ajutoare, și toți țiganii devin penticostali.
Eu ti-am dat date exacte, nu ceea ce sustin unii. Ti-am spus ca nici macar toti penticostalii nu sustin asa ceva, sunt doar cateva locuri in care e scris acest numar. Ti-am aratat ca numai penticostalii sunt mult mai putini decat numerele vehiculate. La fel si carismaticii, am citit un articol de pe un site protestant in care erau dati separat penticostalii si carismaticii din mai multe tari, la fel ca in India.
  #1419  
Vechi 17.02.2018, 17:10:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am dat date exacte, nu ceea ce sustin unii. Ti-am spus ca nici macar toti penticostalii nu sustin asa ceva, sunt doar cateva locuri in care e scris acest numar. Ti-am aratat ca numai penticostalii sunt mult mai putini decat numerele vehiculate. La fel si carismaticii, am citit un articol de pe un site protestant in care erau dati separat penticostalii si carismaticii din mai multe tari, la fel ca in India.
Numărul penticostalilor si mai ales cel al carismaticilor creste vertiginos, ăsta fiind semnul că diavolul este în spatele acestor miscări religioase spiritiste/hipnotice.
  #1420  
Vechi 17.02.2018, 18:06:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.647
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu sustineai tu ca sunt 500 de milioane?
Nu.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa vezi musulmanii ce repede s-au inmultit, nu inseamna nimic. Si hindusii sunt peste un miliard.
Doar ortodocsii bat pasul pe loc?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10