Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1911  
Vechi 03.05.2011, 11:46:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Sunt de acord cu ceea ce afirma fratele Teofil si am afirmat-o de multe ori pe forum.
Intr-un fel exista ceva adevar in ceea ce spune parintele Teofil, in marea majoritate a cazurilor cei ce se convertesc de la ortodoxie la alte culte nu stiau aproape nimic despre ortodoxie inainte.
  #1912  
Vechi 03.05.2011, 13:38:30
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat, citisem din greseala greco-catolici. Greco-ortodocsi nu prea se foloseste, oricum, noi am luat mai multe de la rusi, slavi.
In rest, si monofizitii au sfinti dinainte de schisma lor, cum si catolicii au sfinti dinainte de 1054.
Stilistii s-au suparat dinj cauza calendarului. dar ei nu sunt in comuniune nici cu cei ce nu au schimbat calendarul, ca rusii, sarbii, muntele Athos, Ierusalimul, etc.
Numai bine.
Pe pamantul Sfant unde sunt atatea confesiuni crestine laolalta, se foloseste exact termenul de greco-ortodocsi care ii desemneaza pe ortodocsii de rit bizantin luat de la greci. Nu exista nici un alt termen care sa se poata folosi tocmai pentru ca acolo sunt si alte biserici ortodoxe in afara celei de rit bizantin.

Stilistii intr-adevar nu sunt in comuniune cu nimeni pentru simplul fapt ca sunt prea fundamentalisti si ca atare considera ca doar ei sunt adevarati ortodocsi si ca restul bisericii este pierduta, nu se mantuieste, si ca atare se autoexclud din comuniunea cu aceasta. Iar din punctul lor de vedere, comuniunea va fi posibila doar daca toata biserica ortodoxa devine stilista. Cam asta este problema cu fundamentalistii in general, datorita ideii lor ca ar detine Adevarul absolut, se autoexclud de la Biserica mama, pierd comuniunea cu aceasta. Si ca de obicei nu isi dau seama ca ei trebuie sa-si revizuiasca atitudinea, ci sunt convinsi ca greseala este la ceilalti care nu se dau dupa ei.
  #1913  
Vechi 03.05.2011, 13:46:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Luasem un citat de la un alt user, dar acum am cautat eu, ca sa fiu sigur. Din cartea "Veniti de luati bucurie", capitolul care se intituleaza chiar Sectarii:

"Cred ca prezenta sectelor isi are cauza in lipsa unei trairi ortodoxe autentice. Multi dintre cei considerati ortodocsi nici nu stiu ca apartin Ortodoxiei, ceea ce de fapt inseamna ca nici nu apartin. Nu stiu nici ce este Ortodoxia. Multi, chiar dintre ortodocsi, nu cunosc avantajele Ortodoxiei fata de celelalte organizatii si conceptii crestine. In concluzie, se poate spune ca nu ortodocsii trec la sectari, ci la sectari trec oameni care de fapt n-au avut nici o apartenenta religioasa. Un ortodox autentic este si ramane ortodox, el doar putind sa inainteze in ortodoxie. "
"Ceea ce au sectele si ii tenteaza pe unii este predica, cintarea si "siguranta" mintuirii. Sectele menajeaza si comoditatea omului. "Hristos ne primeste si nu ne cere nimic, decat sa credem in El", zic ei. Ori la noi e altfel: post, asceza, privatiuni, efort.

A zis un sectar catre mine, la noi la manastire, in biserica mica, unde avem niste icoane pictate pe lemn: "Parinte, ce rost are sa pupi scindurile astea?". Si i-am raspuns: "Ma, daca tu pupi scinduri, apai sa nu le pupi. Eu sa stii ca nu pup scinduri, eu pup icoane!".

observati de ce am spus ca eu sunt mai moderta, eu nu spun niciodata sectari, cel mult neoprotestanti.
Catalin,

Dupa cum vezi, Teofil ia apararea ortodoxiei fara insa sa spuna ca mantuirea ar apartine doar ortodoxiei. Faptul ca el zice "sectari" dar accepta mantuirea lor il arata cu mult mai moderat decat tine care spui ca ii numesti cel mult neoprotestanti dar le contesti mantuirea. Tu te concentrezi pe forma in loc sa vezi continutul...

Daca inlocuiesti cuvantul "ortodox" din cuvantarea lui Teofil si pui in loc "catolic", eu pot sa iti arat destui catolici care sa faca exact acelasi discurs despre cei care parasesc Biserica catolica pentru altele, inclusiv pentru ortodoxie. Cel care crede ca detine Adevarul nu poate spune altceva despre cei care parasesc biserica proprie decat ca acela de fapt nu a avut o traire autentica in Biserica si nu a cunoscut-o cu adevarat pentru ca altfel nu ar fi parasit-o ci ar fi ramas sa o aprofundeze. Cunosc o gramada de catolici care cred asta despre Biserica catolica. Altfel nu ar mai ramane catolici!

Teofil a stiut bine de ce unii parasesc Biserica Ortodoxa: "Ceea ce au sectele si ii tenteaza pe unii este predica, cintarea si "siguranta" mintuirii"".

Insa ce este rau in a fi tentati de predica, de cantare si de siguranta mantuirii? Siguranta mantuirii o da Iisus in Evanghelia Sa, o spune foarte clar si El isi tine mereu cuvantul. Toti primii crestini aveau aceasta siguranta, chiar daca mai era din cand in cand clatinata de nesiguranta izvorata din firea umana care nu mai este capabila sa aiba incredere in Dumnezeu asa cum au bebelusii incredere in parintii lor. Asta nu inseamna ca nu tin si "sectarii" post, si nu au fapte, dimpotriva, este o prejudecata pur ortodoxa ideea ca ceilalti ar crede ca "Hristos ne primeste si nu ne cere nimic". "Sectele" stiu foarte bine ca Iisus ne cere faptele dupa care vom fi judecati, de aceea se straduiesc sa aiba cat mai multe fapte...

Cat despre faptul ca cei care au parasit ortodoxia nu au cunoscut-o de fapt, pai este normal atata vreme cat li se prezinta o pseudo-ortodoxie. Adevarata ortodoxie care exista la primii crestini, cu greu se mai vede astazi, asa ca nu-i de mirare ca o cauta in alte parti...

Last edited by Adriana3; 03.05.2011 at 13:48:37.
  #1914  
Vechi 03.05.2011, 13:54:37
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Faptul ca urmasul suporta consecintele apostaziei stramosilor nu implica si vinovatia lui. Ideea e sa nu fie ignorant si suficient si sa se intoarca la Adevar.
Ce este Adevarul? La ce Adevar sa se intoarca? Iisus este Calea, Adevarul si Viata, cu alte cuvinte, cand le spuneti sa se intoarca la Adevar, ii acuzati ca nu ar fi cu Iisus. Spuneti-mi si mie, va rog, oamenii din versetul de mai jos erau cu Iisus sau nu?

"Si le-a zis: Oricine va primi pruncul acesta, in numele Meu, pe Mine Ma primeste; iar oricine Ma va primi pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Caci cel ce este mai mic intre voi toti, acesta este mare.
Iar Ioan, raspunzand, a zis: Invatatorule, am vazut pe unul care, in numele Tau, scoate demoni si l-am oprit, pentru ca nu-Ti urmeaza impreuna cu noi."

Deci, acel om era cu Iisus sau nu? Nu era cu Iisus din moment ce ap. Ioan zicea ca nu ii urma lui Iisus impreuna cu ei, cu apostolii, chiar daca facea minuni in numele lui Iisus? De la cine erau atunci minunile daca acela nu il urma pe Iisus impreuna cu apostolii? Ia hai sa vedem ce raspuns da Iisus:

"Iar Iisus a zis catre el: Nu-l opriti; caci cine nu este impotriva voastra este pentru voi ."

(Luca 9:48-50)

Dupa parerea dvs. aceste cuvinte au fost adresate doar apostolilor sau si urmasilor de astazi ai apostolilor? Daca da, de ce nu ascultati cuvintele Domnului care zice sa nu-i opriti pe cei care fac minuni in numele Lui chiar daca nu urmeaza apostolilor? Daca nu, atunci no comment.

Last edited by Adriana3; 03.05.2011 at 14:00:15.
  #1915  
Vechi 04.05.2011, 14:44:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
... Teofil ...
Noi, ortodocsii, avem respect pentru preotii nostri. De aceea nu le spunem pe nume, ci spunem Pr. Teofil.

Deasemeni scriem Maica Domnului sau Maica Sa, deci cu majuscule, caci nu consideram precum sectarii, ca Maica Domnului ar fi fost o femeie obisnuita, caci nu a fost.
  #1916  
Vechi 04.05.2011, 15:04:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul

"Iar Iisus a zis catre el: Nu-l opriti; caci cine nu este impotriva voastra este pentru voi ."

(Luca 9:48-50)

Dupa parerea dvs. aceste cuvinte au fost adresate doar apostolilor sau si urmasilor de astazi ai apostolilor? Daca da, de ce nu ascultati cuvintele Domnului care zice sa nu-i opriti pe cei care fac minuni in numele Lui chiar daca nu urmeaza apostolilor? Daca nu, atunci no comment.
Dar cine sunt urmasii Apostolilor, Adriana? Nu tot omul, ci preotii, care primesc har prin punerea mainilor.
Tu poti crede ce vrei, adica ce consideri tu ca e corect din punctul tau de vedere in privinta minunilor, dar asta nu inseamna ca este corect si din punct de vedere ortodox; ori tu inca esti ortodoxa. Spun "inca", avand in vedere ca se produc convertiri mai mult sau mai putin asteptate printre membrii acestui forum. In privinta asta nu spun decat: Doamne fereste!

Sa luam aminte si sa nu ne amagim:

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
24. De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și la îndeplinește asemăna-se-va bărbatului înțelept care a clădit casa lui pe stâncă.
(Matei 7, 21-24)
  #1917  
Vechi 04.05.2011, 15:18:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Adevarata ortodoxie care exista la primii crestini, cu greu se mai vede astazi, asa ca nu-i de mirare ca o cauta in alte parti...
Acesta este motivul pentru care Ortodoxia s-a oprit la la cele 7 sinoade ecumenice si nu a mai adaugat nimic la ele.
Ortodoxia EXISTA, dar trebuie cautata acolo unde este. Si sa ne apropiem de aceasta cu smerenie, caci harul fuge de la cei mandri. Daca te uiti la marturisirile celor, care au devenit credinciosi ortodocsi, vei vedea ca au trecut si inca mai trec prin multe suferinte si pierderi, caci:

Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi.

Iata deci pe ce cale sa cautam Ortodoxia; si atunci o vom gasi!
Cei mandrii vor gasi si ei ceva, dar cu totul altceva!
  #1918  
Vechi 04.05.2011, 15:24:23
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Acesta este motivul pentru care Ortodoxia s-a oprit la la cele 7 sinoade ecumenice si nu a mai adaugat nimic la ele.
Ortodoxia EXISTA, dar trebuie cautata acolo unde este. Si sa ne apropiem de aceasta cu smerenie, caci harul fuge de la cei mandri. Daca te uiti la marturisirile celor, care au devenit credinciosi ortodocsi, vei vedea ca au trecut si inca mai trec prin multe suferinte si pierderi, caci:

Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi.

Iata deci pe ce cale sa cautam Ortodoxia; si atunci o vom gasi!
Cei mandrii vor gasi si ei ceva, dar cu totul altceva!
Eh, vor gasi ce cauta: parerea de sine si slava desarta.
  #1919  
Vechi 04.05.2011, 17:37:27
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Noi, ortodocsii, avem respect pentru preotii nostri. De aceea nu le spunem pe nume, ci spunem Pr. Teofil.

Deasemeni scriem Maica Domnului sau Maica Sa, deci cu majuscule, caci nu consideram precum sectarii, ca Maica Domnului ar fi fost o femeie obisnuita, caci nu a fost.

Nu stiam ca a spune omului pe nume este lipsa de respect. Dumnezeu ne va chema pe toti pe nume, si acest fapt este dovada marelui respect pe care il are pentru noi.

Domnul a zis sa fim cu totii ca fratii, niciunul mai mare peste celalalt si a zis sa nu numim pe nimeni tata decat pe cel ceresc. Ca atare eu nu pot numi un preot "parinte", si nici mie nu imi place sa fiu chemata Dr. Adriana ci simplu Adriana. Asa ca fac celorlalti ceea ce si mie imi place ca altii sa imi faca.
  #1920  
Vechi 04.05.2011, 17:41:39
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar cine sunt urmasii Apostolilor, Adriana? Nu tot omul, ci preotii, care primesc har prin punerea mainilor.
Tu poti crede ce vrei, adica ce consideri tu ca e corect din punctul tau de vedere in privinta minunilor, dar asta nu inseamna ca este corect si din punct de vedere ortodox; ori tu inca esti ortodoxa. Spun "inca", avand in vedere ca se produc convertiri mai mult sau mai putin asteptate printre membrii acestui forum. In privinta asta nu spun decat: Doamne fereste!

Sa luam aminte si sa nu ne amagim:

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.
24. De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și la îndeplinește asemăna-se-va bărbatului înțelept care a clădit casa lui pe stâncă.
(Matei 7, 21-24)
Orice urmas al apostolilor, preoti, daca tu vrei sa fie considerati numai ei urmasii, sau toti mirenii daca vrei sa ii incluzi si pe ei, absolut toti sunt chemati sa respecte cuvantul Domnului asa ca nu trebuie sa ii opreasca pe cei care fac minuni in numele Domnului chiar daca nu ii urmeaza pe ei, in cazul gandirii tale, ei fiind preotii (=urmasii apostolilor)

Ca atare, pasajul care l-ai dat aici te invita inca si mai mult sa faci dupa cuvintele Domnului pentru ca nu ajunge sa zici Doamne Doamne din postura de ortodox, sau sa faci minuni din postura de ortodox, ca sa ajungi la Domnul daca nu faci ceea ce ti-a zis El sa faci. Iar in acest paragraf El zice bine ce trebuie facut dar nu ai citat tot ce a zis. Iar apoi, in afara acestui pasaj, una dintre cele spuse de El este si sa nu fie opriti cei care fac minunile in numele Lui. Simplu. Nu se refera deloc la dogme.

Last edited by Adriana3; 04.05.2011 at 17:52:01.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10