Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.12.2009, 17:47:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Sunt de acord, insa intre a spune parinte, e gresit ca fumezi si parinte, ori cele sfinte ori tigara! e cale muuult prea lunga. Si nu cred ca ai putea sa ajungi sa dojenesti un... preot, fata de care trebuie sa ai o mare smerenie si cuviinta si rusine. Dumnezeu sa ii ajute pe preotii fumatori sa lase acest viciu!
Odata am urmarit o slujba de Inviere foarte frumoasa. Numai ca preotul care pana atunci era carunt si cu barba, avea un par castaniu de toata frumusetea. Isi vopsise parul. Nu i-am spus in mod direct, insa l-am privit cu compasiune. Nu stiu daca numai eu. La sfarsitul Sfintei Liturghii, s-a justificat intr-un fel, si a cautat in privirile noastre aprobarea. N-a aflat-o, asa ca dupa un timp l-a vazut din nou cu parul sau carunt.

Smerenia si cuviinta sunt virtuti crestinesti pe care tindem sa le obtinem. In general ne smerim in fata lui Dumnezeu. Pe preot nu avem voie sa-l idolatrizam. Decat sa-l barfim pe preot, mai bine gasim o modalitate de a-l ajuta sa lupte cu pacatul respectiv: rugaciune, marturisirea gandurilor la spovedanie etc. Daca este induhovnicit si acesta e singurul lui pacat, atunci ne va multumi, daca nu imediat, atunci dupa un timp.

Unei femei i s-a intamplat sa mearga la un parinte care ii citea gandurile (parintele Gabriel Nicu). Stiind acest lucru, i-a spus in gand cu ce nu era de acord. Era vorba despre un pacat subtire, finut. In duminica urmatoare parintele a smerit-o, spunand ca o pacatoasa ii da sfaturi! Dupa un an, insa, tot public, a recunoscut ca o femeie l-a ajutat sa lupte cu un pacat.

Consider ca daca incurajam pacatul ni-l adaugam noua insine la ,,pacate straine''.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.12.2009, 18:51:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul

Consider ca daca incurajam pacatul ni-l adaugam noua insine la ,,pacate straine''.
Asa e, asa e, din pacate. Nu ne ajung pacatele noastre si ne lenevim sa dam un sfat bun....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.12.2009, 19:14:30
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Foarte bine spus. E adevarat ce a spus Parintele Cleopa: beat sa fie preotul, putem sa ii spunem sarut mana, parinte! Insa, tot nu pot fi de acord cu tine, cu ceea ce ai spus in ultimul post, ca ti-ai schimba si duhovnicul si parohia, doar pentru ca el fumeaza. Eu sunt de parere ca trebuie sa facem atat distinctia om - preot, cat si toleranta fata de omul din preot, caci altfel riscam sa il judecam, iar noi e posibil sa avem pacate mai mari decat el. Nu, nu trebuie sa accepti acest pacat la un om, probabil; insa de a-l schimba ca duhovnic din cauza asta, sau chiar si parohia, mai ales ca e o parohie teritoriala, nu la alegere, atunci poate ca gresim undeva. Omul are pacatele lui; nu ii scoate ochii lui pentru ele, lasa-L in plata Domnului; el insa e preotul tau, continua astfel.
Stii care e ceea mai mare virtute.....nu de a vedea sfinti,nu de a vindeca oameni CI ACEEA DE A TI VEDEA DE PACATELE TALE.....si aici mai au mult crestini pana a ajunge,pt ca de ar fi ajuns la aceasta virtute mare de a ti vedea pacatele....si sa nu uitam ca toti suntem oameni si gresim dar mereu uitam greselile noastre cand ele sunt stiute doar de noi.....daca ne am vedea de barna din ochiul nostru nu am mai vedea paiul din ochiul celorlantii......iar de auzi ca cineva greseste te rogi pt el ca Dumnezeu sa l izbaveasca si sa fim cu toti in rai caci numai rugandune unul pt altul aratam semn de iubire...dar am ajuns vremuri in care uitam ca suntem oamenii si aruncam cu pietre si ni se pare ca greselile altora grave....inloc sa ne rugam ca sa l izbaveasca Dumnezeu de acel viciu,eu cred ca daca putem face ceva pt cineva care calca stramb e sa ne rugam pt el si sa nu l condamnam ca sa nu zic judecam ...
atata timp cat suntem oamenii gresim unul mai mult altul mai putin dar totii fie femei fie barbati ne nastem sub aceleas neputinte aratand ca suntem la fel faptul ca uni tind spre desavarsire e bun dar nu toti pot tinde insa cei care tind ii inteleg si se roaga pt ei asa cum si Hristos s a rugat pt cei ce L AU rastihnit.....
avem pretentia ca Dumnezeu pe noi sa ne ierte ca suntem oamenii si gresim dar in schimb noi nu intelegem pe cel de langa noi,om ca noi fiind...
suntem cam egoisti...
oricum nu i treaba noastra ce face preotul,noi avem datoria de al respecta ,ca astfel ne respectam pe noi ca oamenii,lasam pacatele lui in mila Lui Dumnezeu ,e nevoie de un suflet curat si un caracter puternic pt a intelege si ierta.....
eu mam cam saturat de smerenie"gheboasa" pe care o intelnesti la tot pasul....smerenia e o virtute care putini reusesc sa ajunga sa o indeplineasca pt ca ii fura mandriea ca ei nu are face cutare si cutare pacat si in schimb judeca dar la sf pune apelativul "iertati ma"...uitand ca nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti pt ca ce scoti merge direct la inima omului si greu mai pleaca de acolo....
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.12.2009, 19:53:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
eu mam cam saturat de smerenie"gheboasa" pe care o intelnesti la tot pasul....smerenia e o virtute care putini reusesc sa ajunga sa o indeplineasca pt ca ii fura mandriea ca ei nu are face cutare si cutare pacat si in schimb judeca dar la sf pune apelativul "iertati ma"...uitand ca nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti pt ca ce scoti merge direct la inima omului si greu mai pleaca de acolo....
Aici nu sunt de acord cu ,,nu e pacat ce bagi in gura''. In care carte duhovniceasca se afla aceasta justificare pentru fumat? Aceasta scuza a fost folosita pentru cei care nu reusesc sa tina postul, si nu cred ca e corect s-o extindem asupra fumatului.

Cand esti pus in situatia de a-ti da cu parerea daca un anumit fapt e pacat sau nu, atunci lasi smerenia la o parte si daca raspunsul e ,,da'', spui ,,da'', iar daca e ,,nu'', atunci spui ,,nu''. Jumatatile de masura nu sunt bune.

Culpabilizarea generala este buna pana la un punct. Daca esti pus in situatia de a vorbi daca fumatul este un pacat si stii raspunsul corect, apoi dai intaietate sfatului bun. Sunt atatea ocazii in care smerenia este benefica. Nici Mantuitorul nu ne cere sa fim intotdeauna smeriti. In fata lui Dumnezeu trebuie sa ne smerim, nu in fata pacatului.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.12.2009, 14:33:50
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord cu ,,nu e pacat ce bagi in gura''. In care carte duhovniceasca se afla aceasta justificare pentru fumat? Aceasta scuza a fost folosita pentru cei care nu reusesc sa tina postul, si nu cred ca e corect s-o extindem asupra fumatului.

Cand esti pus in situatia de a-ti da cu parerea daca un anumit fapt e pacat sau nu, atunci lasi smerenia la o parte si daca raspunsul e ,,da'', spui ,,da'', iar daca e ,,nu'', atunci spui ,,nu''. Jumatatile de masura nu sunt bune.

Culpabilizarea generala este buna pana la un punct. Daca esti pus in situatia de a vorbi daca fumatul este un pacat si stii raspunsul corect, apoi dai intaietate sfatului bun. Sunt atatea ocazii in care smerenia este benefica. Nici Mantuitorul nu ne cere sa fim intotdeauna smeriti. In fata lui Dumnezeu trebuie sa ne smerim, nu in fata pacatului.
culmea ca in Scriptura apare aceste cuvinte zise de Hristos"nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti"gasesti acesta talcuire in scrierile sf Parinti si nu se refera la post ci are cu tot o alta semnificatie,si daca stam si citim canoanele sf parinti Pedalionul nu gasesc nimic despre TIGARA...FUMAT!!!!!!!!!nu vorbesc de parinti contemporani ci de cei sinodali.....dar in fine trecem si peste asta,
cat despre a zice ca acest lucru e pacat si celalant nu e pacat NU STA IN PUTEREA NOASTRA DE LAICI A SPUNE UNUI PREOT CE E BINE SI CE NU E .....ATATA TIMP CAT DE ASTA SUNT PUSI EPISCOPI asta e rolul lor de a carmui corabia incepand cu slujitori ei si terminand cu turma....deci noi e bine sa ne facem datoria noastra de crestin si sa zicem doar sufletului nostru ce e pacat....semeni nostrii au si ei preoti biserici care sa i invete ce e bine si ce nu e bine ca de asta s au facut slujitori pt a indrepta pe pacatosi la pocainta....
cat despre smerenie e bine sa ne uitam la noi si la pacatele noastre iar de intreadevar cauti marturisire te duci la orice preot sa te curete de pacate si nu te intereseaza viata lui oricat de rea ar fi acestuia cand in fata ta sta Hristos.....si daca retinem bine rugaciunile de marturisire vedem ca zice ca preotul va fi martorul la ceea ce ai zis.....
dar cand intredevar il cauti pe Dumnezeu NU TE INTERESEAZA nimic ci doar cauti aceea pocainta aceea pace sufleteasca...si nu te uiti la faptele preotului.....ci ne rugam ca vemesul si nu avem ochii pt a vedea altceva decat pe noi cat de pacatosi suntem....

Last edited by piedonee; 27.12.2009 at 14:40:52.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 27.12.2009, 20:38:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
culmea ca in Scriptura apare aceste cuvinte zise de Hristos"nu e pacat ce bagi in gura ci ce scoti"gasesti acesta talcuire in scrierile sf Parinti si nu se refera la post ci are cu tot o alta semnificatie,si daca stam si citim canoanele sf parinti Pedalionul nu gasesc nimic despre TIGARA...FUMAT!!!!!!!!!nu vorbesc de parinti contemporani ci de cei sinodali.....dar in fine trecem si peste asta,
cat despre a zice ca acest lucru e pacat si celalant nu e pacat NU STA IN PUTEREA NOASTRA DE LAICI A SPUNE UNUI PREOT CE E BINE SI CE NU E .....ATATA TIMP CAT DE ASTA SUNT PUSI EPISCOPI asta e rolul lor de a carmui corabia incepand cu slujitori ei si terminand cu turma....deci noi e bine sa ne facem datoria noastra de crestin si sa zicem doar sufletului nostru ce e pacat....semeni nostrii au si ei preoti biserici care sa i invete ce e bine si ce nu e bine ca de asta s au facut slujitori pt a indrepta pe pacatosi la pocainta....
cat despre smerenie e bine sa ne uitam la noi si la pacatele noastre iar de intreadevar cauti marturisire te duci la orice preot sa te curete de pacate si nu te intereseaza viata lui oricat de rea ar fi acestuia cand in fata ta sta Hristos.....si daca retinem bine rugaciunile de marturisire vedem ca zice ca preotul va fi martorul la ceea ce ai zis.....
dar cand intredevar il cauti pe Dumnezeu NU TE INTERESEAZA nimic ci doar cauti aceea pocainta aceea pace sufleteasca...si nu te uiti la faptele preotului.....ci ne rugam ca vemesul si nu avem ochii pt a vedea altceva decat pe noi cat de pacatosi suntem....
Deci vrei sa cauti indreptatiri pentru fumat si sa-l consideri o virtute doar pentru ca exista si preoti fumatori! Pai daca vom lua toate pacatele in care se intampla sa cada si preotii si le vom considera virtuti, unde vom ajunge? Eu in calitate de piatra vorbitoare pot fi calcata si in picioare, dar pe mine MA INTERESEAZA daca preotul cade in prapastie. Caci el ma poate trage si pe mine dupa el.

Eu merg la un medic sa ma ajute sa ma vindec. Si la preot la fel. Ca sa ajung la o marturisire sincera si la smerenie imi trebuie un preot in care sa am deplina incredere. Teoria suna frumos, dar in practica e greu sa am incredere deplina intr-un preot care nu are drept prioritate sa-i fie placut lui Dumnezeu.

Despre fumat exista referiri la Sfintii Parinti. Deci, ca sa nu lungesc vorba, pacatul e pacat si virtutea e virtute. Iar daca sta in puterea noastra de a ne impotrivi degradarii vietii duhovnicesti, de ce sa tacem? De ce sa consider ca un anumit pacat a devenit virtute numai pentru ca-l face si preotul? Ma doare cand ii vad pe unii tineri fara repere.

Un sfant ( Isaac Sirul) s-a rugat lui Dumnezeu sa-i trimita pe cineva de la care sa obtina un cuvant de folos. In ziua urmatoare, in loc sa intalneasca un calugar imbunatatit, a intalnit o desfranata care-l privea insistent. Atunci sfantul s-a suparat si a certat-o pentru ca-l privea asa. Aceasta i-a raspuns ca femeia se uita la barbat pentru ca a fost luata din coasta lui. Iar barbatul trebuie sa se uite in pamant pentru ca din pamant a fost luat. Sfantul i-a multumit lui Dumnezeu pentru cuvantul de invatatura pe care i l-a trimis Dumnezeu printr-o desfranata.

Deci, deja trebuie sa fii puternic in credinta ca sa ai puterea de a invata de peste tot. Din pricina pacatelor noastre ale tuturor se poate sa avem parte de ispite puternice si de pedepse pe masura. Iar in fata lui Dumnezeu vom raspunde si pentru pacatele noastre, dar si pentru pacate straine pe care le-am incurajat prin atitudinea noastra.

Dumnezeu sa ne ajute in aceste vremuri sa luptam cu PACATUL si sa avem parte de sarea pamantului, adica de preoti intelepti care sa ne arate prin vorbe si fapte CALEA, ADEVARUL SI VIATA.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 29.12.2009, 23:24:35
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa e, asa e, din pacate. Nu ne ajung pacatele noastre si ne lenevim sa dam un sfat bun....
Sa spui la cineva frate, e gresit sa fumezi e diferit de a-i spune: mie mi-e scarba de tine, ma dezgusti ca fumezi, nu ai dreptul la impartasanie, te rog sa alegi: cele sfinte sau tigara, preotul ar trebui sa fie caterisit, eu imi schimb duhovnicul ca fumeaza etc. Eu tocmai asta vreau sa fac. Sa arat ca voi gresiti cu posturile astea judecatoare.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Deci vrei sa cauti indreptatiri pentru fumat si sa-l consideri o virtute doar pentru ca exista si preoti fumatori!
Bineinteles ca nu. Eu vreau ca lumea sa nu mai judece slujitorii Bisericii ca oameni pacatosi.

Citat:
Pai daca vom lua toate pacatele in care se intampla sa cada si preotii si le vom considera virtuti, unde vom ajunge? Eu in calitate de piatra vorbitoare pot fi calcata si in picioare, dar pe mine MA INTERESEAZA daca preotul cade in prapastie. Caci el ma poate trage si pe mine dupa el.
Discutabil, asta in sensul de cum e perceput preotul respectiv. Un ortodox adevarat nu vede omul pacatos din el, ca vede Darul lui.

Citat:
Eu merg la un medic sa ma ajute sa ma vindec. Si la preot la fel. Ca sa ajung la o marturisire sincera si la smerenie imi trebuie un preot in care sa am deplina incredere. Teoria suna frumos, dar in practica e greu sa am incredere deplina intr-un preot care nu are drept prioritate sa-i fie placut lui Dumnezeu.

Despre fumat exista referiri la Sfintii Parinti. Deci, ca sa nu lungesc vorba, pacatul e pacat si virtutea e virtute.
Nu ti-a spus nimeni sa nu dai explicatii care contin cuvantul explicat?
Citat:
Iar daca sta in puterea noastra de a ne impotrivi degradarii vietii duhovnicesti, de ce sa tacem? De ce sa consider ca un anumit pacat a devenit virtute numai pentru ca-l face si preotul? Ma doare cand ii vad pe unii tineri fara repere.

Un sfant ( Isaac Sirul) s-a rugat lui Dumnezeu sa-i trimita pe cineva de la care sa obtina un cuvant de folos. In ziua urmatoare, in loc sa intalneasca un calugar imbunatatit, a intalnit o desfranata care-l privea insistent. Atunci sfantul s-a suparat si a certat-o pentru ca-l privea asa. Aceasta i-a raspuns ca femeia se uita la barbat pentru ca a fost luata din coasta lui. Iar barbatul trebuie sa se uite in pamant pentru ca din pamant a fost luat. Sfantul i-a multumit lui Dumnezeu pentru cuvantul de invatatura pe care i l-a trimis Dumnezeu printr-o desfranata.
Uau. Pilda nu dovedeste nimic altceva decat ca un pacatos ne poate ajuta in viata noastra duhovniceasca. Perfect.
Citat:
Deci, deja trebuie sa fii puternic in credinta ca sa ai puterea de a invata de peste tot. Din pricina pacatelor noastre ale tuturor se poate sa avem parte de ispite puternice si de pedepse pe masura. Iar in fata lui Dumnezeu vom raspunde si pentru pacatele noastre, dar si pentru pacate straine pe care le-am incurajat prin atitudinea noastra.

Dumnezeu sa ne ajute in aceste vremuri sa luptam cu PACATUL si sa avem parte de sarea pamantului, adica de preoti intelepti care sa ne arate prin vorbe si fapte CALEA, ADEVARUL SI VIATA.
Sa dea Dumnezeu.


cat despre ,nu e pacat ce bagi in gura'', din cunostiintele mele nu constituie o scuza pentru post sau fumat; constituie scuza doar pentru grasii turmentati la petreceri umoristice. Si sunt hazlii !

Pana acum, nimeni nu m-a convins aici ca fac o greseala in a fuma ca viitor preot, doar vad ca voi gresiti cand judecati, mancati cinstea altuia in fata lui Dumnezeu. Multumesc. Revin cu un ultim post. Va rog sa dezbateti si sa va spuneti parerea cat mai mult.
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 29.12.2009 at 23:28:56.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.12.2009, 23:57:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ! ! !

"Cel ce voiește să intre în împărăție , să păzească faptele ei. Căci Impărăția este oprirea de la tot păcatul. Vrăjmașii își seamănă în acela gândurile lor , dar ele nu odrâslesc fiindcă dacă mintea ajunge să privească dulceața dumnezeirii săgețile lor nu mai pătrund în ea ci este îmbrăcată cu toate armele virtuților care o păzesc și se îngrijezc de ea și nu îngăduie să fie tulburată , ci o fac să rămână cu vederea ei în cunoștință de unde să fugă și deosebirea celor două căi și de una să fugă , iar pe cealaltă s-o iubească"( Marcu Ascetul )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 30.12.2009, 00:00:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Cel ce voiește să intre în împărăție , să păzească faptele ei. Căci Impărăția este oprirea de la tot păcatul.
mai mult nu avem ce spune in aceasta discutie..
Reply With Quote
  #80  
Vechi 30.12.2009, 02:06:26
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit Numai diavolii scot fum pe nas si pe gura

Multi sfinti carora li s-a descoperit iadul au simtit acolo un miros foarte urat. La alti sfinti vrasmasul cel ucigator de suflete le-a adus ispite sub forma unor mirosuri foarte grele, incat n-au mai putut sta in locul acela de atata putoare. Asa putoare draceasca este si in casa si in hainele si in gura si in toate ale fumatorului. Cand sfintii insa au vazut ingeri de lumina, ei nu s-au aratat scotand fum si foc pe nari si plini de putoare.
Vai de bietii copilasi care trebuie sa respire duhoarea de tutun cu care parintii umplu casa! Vai de viitorul lor, caci sunt cu dracii in casa si nu cu parintii! Caci numai ei scot fum pe nari si pe gura. Acest aspect ni-l descrie cel mai bine Sf. Antonie cel Mare cand zice cum se arata uneori diavolul: „Ochii lui sunt ca un chip de luceafar, din gura lui ies faclii aprinse si se arunca precum niste scantei de foc; din narile lui iese fum ca din cuptorul ce arde cu foc de carbuni si din gura lui iese vapaie”. (Vietile sfintilor pe Ianuarie, pg.315). Si tot el spune ca diavolii „poarta cu ei asemanarea focului ce are sa-i primeasca” dupa Infricosata Judecata, la un loc cu pacatosii. Asemenea sunteti voi, fumatorilor! Veti da seama si voi alaturi de demoni, in fata Judecatorului, pentru supararile pe care le-ati facut aproapelui vostru cu mirosul vostru cel urat! Veti da seama pentru cei pe care i-ati imbolnavit cu fumul duhanit de voi! Infricosati-va ca nu cumva de la un capat de tigara aprins uitat pe undeva, sa va aprinda Domnul casa si sa va pedepseasca cu asa o moarte, cum am auzit pe la televizor multe cazuri!
Fumatorule! Cand vine dracul si-ti zice: „Mai ia o tigara”, sa te gandesti cat de frumoasa e viata si ca tigara-i moartea. Si sa mai te gandesti ca poate chiar si peste un ceas, sufletul tau poate fi inaintea lui Hristos Judecatorul Care-ti va cere socoteala de acest pacat? Ce vei raspunde? Pune capat pacatului si roaga-te si iar roaga-te si roaga-te!
Nefumatorule! Cand vezi pe un rob al acestui pacat, nu pacatui si tu! Nu-l judeca si nicidecum nu-l condamna; nici chiar in gand sa nu indraznesti sa faci acestea. Daca-ti este mai apropiat sfatuieste-l, dar cu cuvinte potrivite. Nu fi insistent, nu fi cicalitor ca nu cumva fumatorul sa mai faca alt pacat, adica sa te urasca. Stii cum il poti ajuta cel mai bine? Roaga-te pentru el si iar roaga-te si roaga-te!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 11:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 17:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58