Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #26  
Vechi 02.03.2014, 14:59:02
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cum mai spus mai sus, daca asa stau lucrurile, asta vreau.
Nu vreau ca Dumnezeu sa il vada pe Iisus cand se uita la mine. Vreau sa ma vada pe mine, sincer, in toate pacatele si esecurile mele. Si voi accepta consecintele faptelor mele. Asta sunt. Nu e vorba ca nu ma consider pacatos, sau ca as fii mai bun ca altii.
Oamenii au pacatuit, oamenii trebuie sa plateasca, de aceea a trebuit ca Isus sa devina om ca si noi, sa devina unul de-al nostru, ca sa plateasca plata in locul nostru, El Cel care era 100% Dumnezeu si 100% om.

Asta-i Evanghelia lui Hristos. Care e alternativa ta? Ca il putem mituii pe Dumnezeu cu faptele noastre bune (Isaia 64:6 spune ca faptele noastre bune sunt niste haine manjite inaintea lui Dumnezeu) ca sa ne ierte?? Asta ar fi incredibil de oribil. Mania dreapta a lui Dumnezeu trebuia sa fie satisfacuta, si ea a fost satisfacuta prin moartea lui Isus pe cruce, atunci cand Dumnezeu l-a zdrobit pe Isus pentru pacatele noastre (nu uita ca Isus a fost voluntar, nu victima) Isaia 53:10 "It pleased the Lord to crush him", si neprihanira lui Isus este atribuita celor care cred in El, doar prin modul acesta putem intra in cer, avand in vedere ca Apocalipsa 21:27 se spune "Nimic întinat nu va intra în ea, nimeni care trăiește în spurcăciune și în minciună; ci numai cei scriși în Cartea Vieții Mielului." Trebuie sa fim 100% perfecti ca sa intram in cer, si asta se poate doar prin sangele Mielului care a murit pentru noi.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
:)))))))) Auzi la el, cartile apocrife au aparut in secolul XVI. Pe langa faptul ca deuterocanonicele au existat si inainte(vezi ca le avem si noi, si el au si Bisericile ne-calcedoniene), vezi ca tocmai datorita raspandirii epidemice a apocrifelor din secolul II si III a aparut canonul biblic in 367.
Uite lista si continutul apocrifelor nou-testamentare(care au fost pastrate pana acum):
http://www.sacred-texts.com/chr/apo/index.htm
Am vrut sa zic ca (,) cartile apocrife au aparut in mod oficial in biblia bisericii catolice in secolul XVI-lea ca raspuns impotriva protestantilor. Ele existau si mai dinainte in biblia lor, dar inainte de sec XVI ele erau doar niste carti considerate vrednice de citit, si nu inspirate. Te prinzi si tu de orice greseala de-a mea, ca sa ce ... ? Mai bina uita-te la inima ta si vezi cum esti inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote