Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.06.2010, 18:48:04
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Toata aceasta straduinta de a da o explicatie stupida unor fapte naturale vine doar din refuzul de a recunoaste ca exista cineva mai mare ca omul si omul nu e chiar buricul pamantului cum se crede. Prefera sa sustina ca e o stimata maimuta evoluata decat ca este ceea ce este de fapt, o creatura minunata, creata din dragoste si avand posibilitatea de a mosteni tot ce-i mai frumos in acest univers.
Dar, hei, succes in cautari...Fiecare gaseste exact ceea ce cauta.
Bla bla bla bla bla dragoste bla bla bla bla bla
Dumnezeu atunci ne a creat pentru sadismul lui, el ne face sa suferim, nu consider un Dumnezeu bun. Omul nu este o creatura minunata, este o fiara care distruge tot ce este in jurul ei, incepand de la natura si sfarsind cu bombe H, sterminatii. Omul este moartea. Atata tot.
Da, ne tragem di maimute: este chiar asa de greu de acceptat, minte inchisa?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.06.2010, 18:51:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Da, ne tragem di maimute: este chiar asa de greu de acceptat, minte inchisa?
De fapt, uitandu-ma mai bine la tine, imi dau seama ca e evident...

P.S. Cand nu intelegi ceva intreaba pe altii care stiu. Daca tu ai mers pe drum si ai cazut cu nasu-n bordura nu inseamna neaparat ca poti da lectii despre echilibru.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 23.06.2010 at 18:58:58.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.06.2010, 19:13:27
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De fapt, uitandu-ma mai bine la tine, imi dau seama ca e evident...

P.S. Cand nu intelegi ceva intreaba pe altii care stiu. Daca tu ai mers pe drum si ai cazut cu nasu-n bordura nu inseamna neaparat ca poti da lectii despre echilibru.
Da, stii tu ai fost creata din coasta lui adam care la randul lui a fost creat din noroi. Pai de asta esti neagra.
Idea creazionismului este o mare absurditate, dar inca nu ti-ai dat seama. Sper pentru tine o zi in care vei deschide bine ochii si vei intelege ca nu este nici un Dumnezeu, sau ca a fost si ne-a parasit. Si vei intelege mai bine realitatea.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.06.2010, 19:18:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Da, stii tu ai fost creata din coasta lui adam care la randul lui a fost creat din noroi. Pai de asta esti neagra.
Idea creazionismului este o mare absurditate, dar inca nu ti-ai dat seama. Sper pentru tine o zi in care vei deschide bine ochii si vei intelege ca nu este nici un Dumnezeu, sau ca a fost si ne-a parasit. Si vei intelege mai bine realitatea.
Ma confunzi cu Eva. :)
Merci de gandul bun, pana una-alta nu poti sti cat am cautat si ce am gasit. Daca cineva nu vede trebuie doar sa se spele pe ochi, nu sa-i declare orbi pe toti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.06.2010, 19:56:04
Anghel Craciun Anghel Craciun is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2010
Mesaje: 25
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Celebrul astrofizician Stephen Hawking sustine ca stiinta se va impune in fata religiei deoarece "functioneaza". Intr-un interviu realizat de ziarista Diane Sawyer pentru ABCNews, Hawking a declarat ca cel mai mare mister pe care vrea sa-l rezolve este sa afle "de ce Universul exista, de ce exista ceva mai maret decat orice altceva".

Unul din punctele care imi place mie este:
despre religie: exista o diferenta fundamentala intre religie, bazata pe autoritate, si stiinta, care e bazata pe observatie si intelegere. Stiinta va invinge deoarece functioneaza

Voi ce credeti?
Si religia nu functioneaza? Ce copilarie! Dar noi cei care credem in Dumnezeu ce suntem, nu o dovada vie ca ,,religia,, functioneaza. Dar faptul ca crestinismul a rezistat tuturor ereziilor si prigoanelor ce este? O dovada ca religia invinge totul chiar si stiinta, desi nu se neaga una pe alta! Ce are acest Stephen Hawking pe care sa nu i-l fi daruit Dumnezeu, cind noi nu putem face dintr-un fir de par negru -alb. Cu tot respectul sunt aiureli!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.06.2010, 20:16:47
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma confunzi cu Eva. :)
Merci de gandul bun, pana una-alta nu poti sti cat am cautat si ce am gasit. Daca cineva nu vede trebuie doar sa se spele pe ochi, nu sa-i declare orbi pe toti.
A parte ca metafora este formulata rau, dar tu cand nu vezi, te speli pe ochii sau te duci la medic (clinic)?
Intorcandu-mi la post, tu inca nu ai deschis ochi, ce sa te mai speli.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.06.2010, 20:29:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Invinge stiinta?

Citat:
În prealabil postat de yawbaj Vezi mesajul
Celebrul astrofizician Stephen Hawking sustine ca stiinta se va impune in fata religiei deoarece "functioneaza". Intr-un interviu realizat de ziarista Diane Sawyer pentru ABCNews, Hawking a declarat ca cel mai mare mister pe care vrea sa-l rezolve este sa afle "de ce Universul exista, de ce exista ceva mai maret decat orice altceva".

Unul din punctele care imi place mie este:
despre religie: exista o diferenta fundamentala intre religie, bazata pe autoritate, si stiinta, care e bazata pe observatie si intelegere. Stiinta va invinge deoarece functioneaza

Voi ce credeti?
Chiar invinge stiinta?
Unde este astazi Stephen Hawking, cel care credea ca mintea omului cuprinde nasterea universului?

Cine este omul ca să trăiască și să nu vadă moartea și să-și izbăvească sufletul său din mâna iadului? -Psalm 88

Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.06.2010, 20:32:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
A parte ca metafora este formulata rau, dar tu cand nu vezi, te speli pe ochii sau te duci la medic (clinic)?
Intorcandu-mi la post, tu inca nu ai deschis ochi, ce sa te mai speli.
E suficient sa te speli. Cand nu-l vezi pe Dumnezeu e vorba de mizerii in ochi. Daca e grav exista si un Medic.
No offence, ne cunoastem cumva de afirmi ca stii atatea despre mine?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.06.2010, 21:50:34
rhadu_c rhadu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Ateilor...

@Panthera
Stim de la Kant ca nu putem aplica ratiuni constrangatoare unor concepte care depasesc experienta.
Existenta lui Dumnezeu e, fara indoiala, o chestiune care scapa experientei directe.
Astfel ca o situare onesta ar fi aceea agnostica:"Nu stiu domn'le daca exista sau nu exista Dumnezeu. Nu pot sti."
A aplica o judecata de genul "exista" sau "nu exista" nu are un fundament solid(e a priori). Si atunci pesemne ca problematica se reduce la una de credinta: "cred ca exista" sau "nu cred ca exista"-e de fapt un mister (in sensul lui Blaga).

"Considerarea a ceva ca adevărat este un fapt al intelectului nostru, care se poate baza pe principii obiective, dar care reclamă și cauze subiective în simțirea celui care judecă. Dacă ea este valabilă pentru oricine, în măsura în care posedă rațiune, principiul ei este obiectiv suficient și atunci considerarea a ceva ca adevărat se numește convingere. Dacă nu-și are fundamentul decât în natura particulară a subiectului, ea se numește persuasiune. Persuasiunea este o simplă aparență, căci principiul judecății, care se află numai în subiect, este considerat ca obiectiv."(Critica Ratiunii Pure)
In chestiuni de credinta vorbim bineinteles de "persuasiune".

Inca o remarca. Ma leg de: "Daca Dumnezeu exista, ar trebui sa-mi ceara scuze. (scris pe un zid la Auschwitz) "
Raul din lume e o cauza directa a liberului arbitru de care dispune omul. Astfel ca razboaiele, omorurile si toate lucrurile abominabile, la un loc cu cele bune sunt rodul acestei libertati de a alege cu care e inzestrat omul.
Intrebarea e: de ce mai exista rau daca Dumnezeu e bun? Asta pentru ca Ratiunea Divina nu doreste sa ne ingradeasca libertatea (fie si libertatea de a face rau), ci doreste o deschidere constienta si voita spre Bine.

Acum ma adresez ateilor in general. Va propun un subiect de meditatie. Reproduc un eseu al lui Nicolae Steinhardt:

"Până la cibernetică poate că mai găseau scuze oamenii de știință lipsiți de credință în Dumnezeu. Deși Bettex, încă din veacul trecut, spunea că la cei simpli și inculți necredința este explicabilă, dar la savanți desigur nu. Bacon, acum mai bine de trei veacuri, tot la cărturari se referea certându-i că nu-l pot gândi pe Tatăl numai deoarece, potrivit cuvintelor Evangheliei, „se rătăcesc necitind Scriptura și necunoscând puterea lui Dumnezeu." Cibernetica a dovedit peremptoriu ceea ce progresul neîncetat al științelor dezvăluia cu încetul: implicata, absoluta necesitate a unui Mare Programator. Biologia admite în cele din urmă că analizatorii (cum ar fi ai văzului) intră în acțiune după un program dinainte stabilit (înnăscut zice Monod) și că transmit numai selectiv — există neuroni specializați numai pentru viziunea liniilor drepte, spre pildă -, realitatea fiind analizată în fiecare situație după criterii preexistente. Codul genetic? Fixat și invariabil, programat. Constituția atomului? Numai după anumite modele arhetipale, programate. Limbajul? Structurat și el, ca inconștientul, după program. Invarianța speciilor? Tot dovada unor limite prevăzute. Rețeaua legăturilor de rudenie? Cu numeroase variante, dar nu infinite, deci iar structuri, programare. Acestea sunt viziuni cibernetice ale lumii, adică tot atâtea recunoașteri ale unor modele. Să fie toate spontane și întâmplătoare? Aida de! Cibernetica este suprema dovadă rațional științifică a creației, noțiunea universală de programare nu mai îngăduie nici o îndoială cu privire la existența Creatorului.Ceea ce, desigur, nu cuprinde și necesitatea unui Mântuitor și a întrupării sale. Acestea rămân mai departe sub semnul libertății, sunt actul nostru cel mai de preț, mai specific diferențiator și mai anti-entropic: actul de credință, la fel de anti-destin ca și Arta pentru un Malraux, ca și anti-istoria pentru un Mircea Eliade. Ipoteza hazardului creator al vieții mi se pare, față de a creației divine, din ce în ce mai puțin probabilă, pe măsură ce realitatea se dezvăluie în uluitoarea ei complexitate și conexare. Puțin probabil în limbaj probabilistic e tot una cu zero. (Dar calculul cu milioanele de maimuțe care bat la mașină vreme de milioane de ani? Nu vor bate până la urmă și Hamlet?) Posibilitatea e pur teoretică, iar exemplul — scolastic — are tot atâțiasorți de realizare ca și tragicul sfârșit care-l așteaptă pe măgarul profesorului Buridan. Și chiar dacă l-ar bate, nu va fi niciodată scos din flux și nici nu va fi trecut în acumulator ori stocat ori copiat: Va fi tot o virtualitate. Că pilda cu maimuțele dactilografe e neconcludentă și constituie o alegorie pseudo-științifică rezultă și din aceea că întreg raționamentul implicat suferă de un viciu elementar: o confuzie în privința verbului a bate. Maimuțele nu bat la mașina de scris în sensul operațional, care singur ar da naștere unor serii combinatorii asupra cărora să se poată face calcule probabilistice, ci lovesc într-însa, asemenea copiilor care se așează la pian și se prefac a cânta. Dacă maimuțele ar putea fi învățate să bată clapele izolat, exemplul din nou n-ar fi bun, pentru că în acest caz nu mai avem de a face cu serii de întâmplări, ci de acte conștiente.)"(Jurnalul Fericirii - Nicolae Steinhardt)

Take your time.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.06.2010, 08:07:31
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Bla bla bla bla bla dragoste bla bla bla bla bla
Dumnezeu atunci ne a creat pentru sadismul lui, el ne face sa suferim, nu consider un Dumnezeu bun. Omul nu este o creatura minunata, este o fiara care distruge tot ce este in jurul ei, incepand de la natura si sfarsind cu bombe H, sterminatii. Omul este moartea. Atata tot.
Da, ne tragem di maimute: este chiar asa de greu de acceptat, minte inchisa?
cred ca esti suparat rau pe Dumnezeu. te-a facut sa suferi? parca ai fi copilul pedepsit de mama. banuiesc ca daca mama ta te-a pedepsit este sadica si rea. si din cauza ei ai devenit fiara care distruge tot in jur....mda, ar fi o explicatie de ce nu vrei sa auzi de Dumnezeu. nasol la tine acolo, la mine oamenii, recunosc nu toti, sunt fiinte minunate, care nu fac bombe, nu se urasc, culmea stiu ce-i compasiunea si mila (banuiesc ca nu stii ce inseamna, dar poti cauta in dex)...si, asta e, intr-o zi vom muri cu totii, inclusiv maimutele.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fizicianul hawking iar se baga-n seama singur ! Radu32 Teologie si Stiinta 38 23.10.2010 18:53:08
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14
spune nu homosexualitatii sososoreeena Homosexualitatea 36 13.05.2009 11:29:02