Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 19.01.2014, 19:02:55
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Teorie exista, dar doar teorie, si aceea contrazisa de dovezile stiintifice.
Scuze pentru corectie dar “teorie”, in cadrul oficial “stiintific”, e mult mai mult deci lasi dumneata sa se inteleaga. Nu e chiar “lege” (pragul cel mai inalt, din cite stiu eu), dar pe aproape.

Dar toate astea nu inseamna absolut nimic, caci stiu de exemplu o “lege” anume care e evident falsa, in ciuda faptului ca are statutul “stiintific” de “lege”…
  #182  
Vechi 19.01.2014, 19:03:35
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mandea77 Vezi mesajul
Barsaumas, Alin.D.Zaharia, t4ilgunn3r & restul ateilor, voi ati vizionat filmele propuse spre vizionare ?
- Daca NU, va invit sa aveti rabdarea necesara sa le vedeti.
- Daca DA, ati fi aflat ca oamenii de stiinta deja au renuntat la teoria evolutionista a lui Darwin.
Tehnic corect (!), dar conceptual incorect. Si oricum cauza nu sunt acele filme (sau aceleasi argumente sustinute in alt mediu, precum o carte).

Scuze pentru corectie.
  #183  
Vechi 19.01.2014, 19:04:10
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Unele organe își pot schimbă utilitatea. In urmă adaptării. Dar tot vestigiale rămân. Așa cum este apendicele.
Mi se pare ca s-a mai facut chiar si pe acest forum o veche oferta creationista, asa ca imi cer scuze dumitale daca repet ceva. Oferta e aceasta: renunta la acele organe pe care le numesti “vestigiale”. Pregateste-te sa ai destule probleme medicale, ca si unele nemultumiri in familie, daca ai sotie (ar trebui sa stii la ce ma refer…). Dar cum omul de “stiinta” trebuie sa faca sacrificii pentru teoriile lui, astept sa-ti urmezi practic teoriile. Sa ma chemi si pe mine, neaparat, la toate operatiile – inlaturarea tuturor organelor mentionate in acea lista (sau considerate in general de evolutionisti ca “vestigii”). Hai sa vedem daca-ti duci fapta acolo unde-ti duci vorba.

Istoria e plina de Crestini care si-au pus fapta acolo unde le-a fost cuvintul: toti martirii. In schimb nu cunosc nici macar un singur evolutionist care sa-si puna fapta acolo unde-i ajunge vorba. Nici macar unul – in toata lumea. In toata istoria evolutiei (sic!).

Da, e mult mai usor datul din gura, nu-i asa?


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dacă este atât de util, cum se face ca extirparea lui este cea mai vrecventa intervenție chirurgicală?
Pai tocmai, hai sa vedem o lunga coada de evolutionisti care renunta la toate organele presupus vestigiale. Precum am zis, cheama-ma neaparat.

Ca sa nu mai zic ca de fapt contrazici enuntul citat anterior (schimbarea utilitatii).


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dacă te referi la site-uri creationiate care afirmă ca Pământul are 7-10 mii de ani, nu, nu mă bag. Consider ca am crecut de stadiul "1+1=2".
Acele site-uri subt o jignire chiar față de teoria creationista.
Sunt convins ca nici macar nu cunosti acea “teoria creationista” pe care o consideri gresita.

Asa cum de fapt nu cunosti nici acea teorie evolutionista in care crezi cu atita patos. Ca sa nu mai zic ca de fapt sunt mai multe, nu una…


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Hovind este un analfabet d.p.d.v. științific.
Crezi într-un afon?
M-ai facut sa rid. Multumesc. Spre informarea domniei voastre, Hovind a avut dezbateri cu evolutionisti de calibru greu (nu amatori ca dumneata). Ca de exemplu un biolog faimos care ironic participa la conferintele biologilor americani pentru definirea “speciei” (caci, spre informarea domniei voastre, nici un evolutionist nu stie exact ce anume e aceea o “specie”: definitia e schimbata in functie de context). Si, desigur, Hovind a cistigat toate acele dezbateri. Sic!

Asta nu inseamna ca Hovind straluceste la capitolul stiinta (l-as categorisi ca mediu mai degraba), ci inseamna ca, dincolo de stiinta, logica si bunul simt au fost de partea lui. Lucruri care lipsesc cu desavirsire din repertoriul evolutionistilor…

Culmea e ca chiar si acceptind evolutia (ceea ce personal n-o sa fac niciodata - e atit de lipsita de sens!), ateistii tot n-au nici o baza pentru ateismul lor. De exemplu, Creationistii si evolutionistii teisti spun ca la inceput Dumnezeu a facut universul (cerurile si pamintul). Evolutionistii atei in schimb sustin ca la inceput nimicul a facut universul.

Acum spune dumneata, chiar ti se pare ca propunerea ateista are ceva de-a face cu stiinta, logica si bunul simt?


Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Organ vestigial este acel organ (sau ce o fi el) care și-a pierdut rolul inițial.
Prin adaptare, unele organe vestigiale pot "primi" noi "roluri". Chiar este atât de greu de înțeles?
Jocurile acestea semantice evolutioniste ma amuza intotdeauna. Caci parca tocmai dumneata sustineai mai inainte ca nu mai e nevoie de acele organe, ba mai mult sunt daunatoare (ai vorbit in acest sens despre apendice, daca nu ma insel).
  #184  
Vechi 19.01.2014, 19:04:43
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
La teoria evolutionista a lui Darwin, au renuntat chiar evolutionistii. Adica au schimbat-o radical. Adica teoria evolutiei din prezent e diferita de cea de pana acum ceva ani.
M-am referit si eu la asta ceva mai devreme. Multumesc ca ai zis-o mult mai clar decit mine. (la fel restul paragrafului dumitale).
  #185  
Vechi 19.01.2014, 19:05:26
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paduretu Vezi mesajul
NU cred in om, oricat de genial ar fi. Prefer sa cred in Dumnezeu, oricat de prost as parea.
Superb!

Subscriu, daca-mi este permis.
  #186  
Vechi 19.01.2014, 21:07:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul


Fara suparare dar sunt tare curios de unde cifra de 10.000 ani . Adica 6000 de ani stiu de unde (din Biblie), dar zece mii – de unde?
Eu sunt de acord cu traditia bizantina conform careia lumea ar avea in jur de 7500 de ani. Am scris sub 10.000 ca sa-i impac pe toti, nu asta e important, sa socotim anii din Biblie. Si 6000 si 7500 sunt sub 10.000 de ani.
  #187  
Vechi 20.01.2014, 23:32:09
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Mi se pare foarte interesant cum evolutionistii nu tac niciodata in a sustine evolutia, dar cind apare cineva care e dornic sa discute serios (adica stiintific !) evolutia, dintr-o data nimeni nu mai e dornic. Asta spune clar cit de bine isi cunosc respectivii propria lor teorie…

Si, desigur, e absurd sa crezi in ceva si sa nu stii in ce anume…
  #188  
Vechi 20.01.2014, 23:32:41
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Iuliu46, multumesc pentru informatie. As prefera totusi o sursa clara pentru cifra de 7500 de ani.
  #189  
Vechi 20.01.2014, 23:41:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Iuliu46, multumesc pentru informatie. As prefera totusi o sursa clara pentru cifra de 7500 de ani.
Pai iti spun si tie ce le-am spus si celorlalti. Cititi cronicarii moldoveni si munteni. Ei foloseau acest calendar conform traditiei bizantine.
  #190  
Vechi 21.01.2014, 09:55:49
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
Iuliu46, multumesc pentru informatie. As prefera totusi o sursa clara pentru cifra de 7500 de ani.
Întâia vârstă a lumii de la facerea lui Adam până la potop, după Septuaginta - 2262 ani
A doua vârstă a lumii de la potop până ieșirea fiilor lui Israel - 1632 ani
A treia vârstă a lumii de la ieșire până la zidirea Templului în anul al 4-lea al domniei lui Solomon - 601 ani
A patra vârstă a lumii de la zidirea Templului până la risipirea lui, robia Ierusalimului - 424 ani
A cincea vârstă a lumii de la risipire până la întâia venire a Domnului nostru Iisus Hristos - 589 ani

=> 2262 + 1632 +601 +424 +589 = 5508 ani au trecut de la facerea lui Adam până la întâia venire a Domnului Iisus Hristos

5508 ani + 2014 ani (anul curent) => 7522 ANI

Adică, de la facerea lui Adam și pană in zilele noastre (anul 2014), conform Scripturii, putem constata că au trecut 7522 ani.

+ 6 zile de 24 de ore, Facerea Lumii !

Last edited by Mandea77; 21.01.2014 at 20:56:44.
Subiect închis