Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 22.01.2021, 19:12:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

[quote=gpalama;666549]T
Citat:
u intelegi ca eu am spus ceva si tu nu discuti despre faptele spuse de mine?
Mai stim pe cineva care nu-si vede barna. Nu dau nume.
Citat:
Ti-am spus ca GPS-ul exista si tu vorbesti de teorii de povesti.
Nu neg ca exista GPS. Teoriile vostre cu pamant sferic si cu celelalte de care nu mai amintesc, astea sunt povesti, cu idoli si cu o lume care crede in ei pentru pile si privilegii.

Citat:
Nu esti capabil sa ramai focusat pe un argument si te plimbi pe langa crezand ca ai dreptate.
Faci afirmatii deplasate. Nu ma plimb deloc. Tu nu iei in seama si in serios ce-ti raspund. Ignori si ai impresia ca nu-ti raspund, ca evit. Ai ceva probleme si le ignori. Nu-ti dai seama nici ca una-intruna ma calomniezi si apoi crezi in barfele pe care le lansezi iar apoi ma trimiti la tratament. Nu mi se pare ca-ti dai seama ce faci oricat iti repet.

Citat:
Toate cuvintele tale sunt cuvinte pe langa, nu propui nimic direct pentru ce propun eu.
Pe langa ce, pa langa cine? Eu vorbesc la subiectul firului de discutie. Vorbesc despre teoria PacMan3D-nD si despre celelalte teorii. Tu vorbesti pe langa. Vorbesti mereu despre mine faand atacuri la persoana si denigrari. Nu crezi? Uita-te un pic peste postarile tale si poate ai sa-ti dai seama. Ai comportamant de spargator de discutie. Eviti discutia la subiect si pe argumente si deviezi ca sa ma insulti mereu. Poate vrei sa-mi cercetezi indelunga rabdare. Ok daca asta vrei. Doar ca prin felul asta de a dialoga pe tine te surpi. Dar e treaba ta.

Citat:
Si cand zic ceva tu zici doar "nu exista", este fabricat, fara nici un fel de dovezi. Doar indracitii si sectarii fac asa ceva. Esti si indracit si sectar.
E problema ta oare cum sunt eu? Discutam aici despre mine? Ti-am spus ca nu sunt sectar dar repeti una-intruna. Acum mafaci si indracit? Hai scrie toate hulele la adresa mea ca poate te linistesti odata. Esti decat un ispititor, un provocator care din lipsa de argumente arunca fumigene toxice, lanseaza adevaruri de barfa despre interlocutor. Isi creede apoi barfele lansate, calomniile, denigrarile si apoi are impresia ca lupta pentru ortodoxie. E clar duhul trufiei. Nu-ti dai sema. Imi dau seama ca nu-ti dai seama ca daca ti-ai da seama nu ai persista in patima trufiei.


Citat:
Eu iti zic:

1. GPS-ul functioneaza pe pamant bila conform fizicii pamantului
Eu zic ca desi functioneaza GPSul n-are legatura cu teoria pamantului sfera, geocentrism sau heliocentrism, ca functionarea in orice model nu e un argument care sa confirme teoria si ti-am explicat mai sus de ce.

Citat:
2. Tu zici GPS-ul este fals.. - tu propui niste afirmatii nebunii care neaga informatia existentaiala. ca masinile merg pe GPS ca telefoanele merg pe GPS...
Cum sa spun ca GPSul este un fals. Tu minti sustinand ca spun asa ceva. De unde ai tras concluzia asta? Neg eu informatiile existentiale? Tu afirmi tot felul de minciuni din astea despre mine pe care apoi le crezi si le tot repeti la nesfarsit.

Citat:
Omule, tu constientizezi ce zici? Tu ai proprietatea propriilor cuvinte si ratiuni????
Eu da insa despre tine nu pot sa bag mana in foc. Dupa atatea postari ridicole in care repeti la nesfarsit insulte si minciuni despre mine negandu-mi raspunsurile clare incep sa cred ca ai misiune. Vrei sa ma denigrezi, sa ma scoti nebun, vrei sa ma decredibilizezi prin atacuri la persoana. Vrei sa ma provoci sa raspund raului cu rau. N-am s-o fac!

Citat:
Tu iti dai seama ca nu raspunzi la argument ci bati campii??
Nu bat campii ci la fiecare propozitie si la fiecre cuvant ti-am raspuns. Ca tit nu-ti convin raspunsurile mele, asta e alta mancare de peste. Ca nu-ti dau dreptate asa cum ai vrea? Asta te doare. Stiu dar n-am ce sa fac.

Citat:
Eu iti zic ca GPS-ul exista si tu zici ca GPS-ul nu exista ??? Ai innebunit? De aici nu mai este prostie este incapacitate de a rationa normal.
Esti clar provocator. Si eu zic ca GPSul exista si tu zici ca eu zic ca nu exista! E specific provocatorilor un astfel de mod de a dialoga! Te mint in fata fara rusine facand afirmatii pentru public ca sa prinda minciuna si sa para ca eu sunt nebunul ce neaga GPSul! E clar o lansare de barfa, e o calomnie pe care o tot repeti. De ce faci asta? Stiu, nu-mi raspunde. Nu poti crede ca ceea ce crezi e minciuna, si ceea ce crezi despre mine si ceea ce crezi despre pamant. Iar asta te doare incat esti in stare de orice ca sa obtii victorie. N-ai cum sa invingi! Eu stiu ce spun si ce scriu. Stiu ce Adevar marturisesc si in Cine cred.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #72  
Vechi 22.01.2021, 19:18:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi din nou afirmi ca GPSul nu exista si nu aduci nici o proba pentru asa ceva..
Crede-ma ca negi evidenta! Eu afirm in clar iata: GPSul exista si functioneaza si l-am folosit! Poate acum nu mai repeti afirmatii absurde si calomnioase despre mine. N-am negat niciodat functionarea GPSului. Pai sunt inginer electronist si analist programator. Cum mi-as putea nega meseria? Tu chiar nu-ti dai seama ce afirmatii faci in ciuda evidentei si a afirmatiilor mele in clar? Sigur ca tu poti citi invers ce este scris. Nu-i de mirare ca dupa ce crezi invers ai impresia ca stai de vorba cu cel rau. Te-am iertat, nu-ti vreau raul.

Citat:
Du-te la plimbare...
Tot eu? Pai chiar ai putea sa iesi un pic de aer ca poate dupa asta reusesti sa nu mai negi evidenta! Daca nu macar deschide geamul.

Deci NU NEG GPS-ul si n-am negat niciodata. Poti ramane macar cu atata din discutia noastra? Fiind electronist si analist programator cum crezi tu ca as putea nega? Daca persisti in astfel de afirmatii inseamna ca in mod evident nu vrei sa crezi, nu vrei sa respecti ce scriu, ce afirm. Asta inseamna ca nu esti aici pentru a dialoga ci pentru altceva.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 19:22:04.
  #73  
Vechi 22.01.2021, 19:21:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Crede-ma ca negi evidenta! Eu afirm in clar iata: GPSul exista si functioneaza si l-am folosit! Poate acum nu mai repeti afirmatii absurde si calomnioase despre mine. N-am negat niciodat functionarea GPSului. Pai sunt inginer electronist si analist programator. Cum mi-as putea nega meseria? Tu chiar nu-ti dai seama ce afirmatii faci in ciuda evidentei si a afirmatiilor mele in clar? Sigur ca tu poti citi invers ce este scris. Nu-i de mirare ca dupa ce crezi invers ai impresia ca stai de vorba cu cel rau. Te-am iertat, nu-ti vreau raul.

Tot eu? Pai chiar ai putea sa iesi un pic de aer ca poate dupa asta reusesti sa nu mai negi evidenta! Daca nu macar deschide geamul.

Deci NU NEG GPS-ul. Poti ramane macar cu atata din discutia noastra?
Negi GPS-ul care functioenaza cu MODELUL BILA !!! Si nu exista conversie la model plan !!!



UITE AICI: WGS, standardul tehnic pentru pozitionare folosit de GPS World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and satellite navigation including GPS.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Geodetic_System


Pamantul este BILA in modelul GPS BOULE

Uite modelul folosit WGS 84 ESTE BILA

WGS 84 reference frame

Esti inginer? Ar trebui sa iti ia diploma ca nu o meriti nu te duce capul.

Citeste standardul tehnic sa vezi ca e bila.

Daca vrei sa vorbesti ca un inginer adu standardul tehnic sa vezi ce este acolo... ai trecut clasa cu 5 nu te duce capul sa citesti o specificatie tehnica.


Uite mai sus bila din specificatia tehnica? Nu te duce capul sa citesti un document tehnic? Pe alea de lelectronica le citesti dar un sistem de coordonate bila nu vrei sa il vezi?

Sistemul de coordonate este WGS !!!

Uite documetnatie tehnica
http://code7700.com/wgs-84.htm


Arata-mi in stadanrdul GPS care este sistemul de coordonate folosit si toata tehnologia de locare.
Arata-mi te rog in documente in standard ca sunt publice... esec de inginer ce esti.

Voi in electronica nu lucrati cu standard tehnice si de electronica publice? IETF IEEE si restul nu le stii? Pe asta de localizare WGS nu il recunosti? Sau poate trebuia sa scrie IEEE si IETF ?




Toate cipurile GPS sunt facute de companii pe baza unor specificatii publice

Uite link catre pdf-ul cu standardul pe care lcureaza toate firmele producatoare de cipuri. Idiot mai esti, poti sa produci si tu un cip GPS acasa.

Uite un tracker GPS pe care ti-l faci singur:
https://www.gps.gov/technical/ps/


Uite 100 de proiecte GPS OPEN SOURCE care au si cod firwmare si electronica si tot ce vrei sa construiesti cipul
https://awesomeopensource.com/projects/gps


https://www.gps.gov/technical/ps/


Arata-mi te rog ca un inginer ce esti:

1. In specificatia GPS ca modelul este bila
2. Ca exista vreo modeliare sau conversie la alt model plan. - ASA CEVA NU EXISTA !!! este o aberatie propusa de tine..

Ingineru' lu tata, cat ai luat la fizica, 2?

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 19:41:43.
  #74  
Vechi 22.01.2021, 19:33:51
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Negi GPS-ul care functioenaza cu MODELUL BILA !!!
Nu neg GPSul care functioneaza cu modelul bila ci afirm ca e irelevant modelul bila din functionarea GPSului pentru a face pe baza lui afirmatii referitoare la forma pamantului. Ti-am spus ca GPSul ar functiona la fel de bine in sistem cartezian caci e vorba de un spatiu in care ai 3 receptori ce nu sunt situati pe aceiasi dreapta si un emitator de semnal si poti identifica locul fizic din acel spatiu 3D la fel de bine. Probabil ca n-ai studii tehnice.



Citat:
UITE AICI: WGS, standardul tehnic pentru pozitionare folosit de GPS World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and satellite navigation including GPS.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Geodetic_System
Ma bucuri ca dai linkuri cu tehnologii din domeniul tehnic. Nu-s convins ca le si poti intelege. Dupa felul in care dialoghezi ar fi o minune sa pricepi despre ce e vorba.

Citat:
Pamantul este BILA in modelul GPS BOULE
Mai incet cu injuriile si calificativele. Bine ca acum ai trecut la animale. E un salt calitativ. Deci se poate.

N-am negat niciodata ca standardele GPS n-ar folosi modelul bila al pamantului. N-am negat functionarea GPS-ului cu ce model vrei tu.

Am spus ca functionarea GPSului cu ce model vrei tu, nu se poate constitui intr-un argument care sa valideze teoria pamantului sferic. De ce? Pai pentru ca in orice spatiu 3D avand trei receptori ce nu se situeaza pe o dreapta si un emitator vei putea identifica locatia exact in orice sistem de coordonate care sa identifice spatiul punct cu punct.

E greu daca nu ai la activ o facultate tehnica. Bine ca poti da linkuri.

Citat:
Uite modelul folosit WGS 84 ESTE BILA

WGS 84 reference frame
Multumesc, nu e nevoie sa va deranjati.

Citat:
Esti inginer? Ar trebui sa iti ia diploma ca nu o meriti nu te duce capul.
Ca zici tu? Cine te crezi?

Citat:
Citeste standardul tehnic sa vezi ca e bila.
N-am sustinut ca nu e bila pamantul in standardul lor. Tu faci afirmatiile astea ca am sustinut, ca as sustine ca nu e bila. Foarte bine ca e bila. Nu neg.

Citat:
Daca vrei sa vorbesti ca un inginer adu standardul tehnic sa vezi ce este acolo... ai trecut clasa cu 5 nu te duce capul sa citesti o specificatie tehnica.
In general am luat note mari mai ales la mate, la fizica, la programare. Dar n-are rost sa ma laud.

Citat:
Uite mai sus bila din specificatia tehnica? Nu te duce capul sa citesti un document tehnic? Pe alea de lelectronica le citesti dar un sistem de coordonate bila nu vrei sa il vezi?
Te cred ca e bila in standardul respectiv. Bine ca te duce pe tine. Bine ca ai citit standardul GPS. Bravo. Eu sustineam altceva. Ca modelul e irelevant si ti-am explicat de ce, nu mai reiau.

Citat:
Sistemul de coordonate este WGS !!!

Uite documetnatie tehnica
http://code7700.com/wgs-84.htm
Foarte bine ca stii ce e un sistem de coordonate si ca mi-ai dat un link. Nu neg sistemul de coordonate. Nu neg bila din standardul GPS. Doar ca e irelevant. Ti-am spus ca in orice sistem de coordonate definit peste un spatiu 3D cu 3 receptori ce nu se afla pe aceiasi dreapta si cu un emitaor poti afla locul fizic al emitatorului de semnal. In concluzie, forma pamantului din acel spatiu 3D e irelevanta. Ok? Pricepi oare CONCLUZIA? Pricepi ca argumentul si dovada asta pica? Functionarea GPSului cu pamant bila in standard nu poate sustine ca forma pamantului e sferica sau altcumva. Ti-am aratat de ce. Pai daca poti identifica un emitator intr-un spatiu 3D cu un sistem de coordonate oarecare folosind 3 receptori ce nu se situeaza pe o dreapta inseamna ca functionarea si identificare nu tine de forma pamantului din spatiul respectiv. Ok? Deci nu poti face o afirmatie de genul, ca daca n-ar folosi bila atunci n-ar functiona deci iata daca functioneaza inseamna ca pamantul e bila. Pricepi?

Citat:
Arata-mi in stadanrdul GPS care este sistemul de coordonate folosit si toata tehnologia de locare.
Arata-mi te rog in documente in standard ca sunt publice... esec de inginer ce esti.

Voi in electronica nu lucrati cu standard tehnice si de electronica publice? IETF IEEE si restul nu le stii? Pe asta de localizare WGS nu il recunosti? Sau poate trebuia sa scrie IEEE si IETF ?
Nu cred ca vrei sa pricepi ce scriu. Tehnologia si standardele nu sunt argumente care sa te ajute sa fi credibil. Vorbesti din dreptul standardelor si tehnologiei ca sa-ti valideze ele forma sferica a pamantului? Ti-am spus si ti-am demonstrat foarte simplu ca tehnologia respectiva chiar daca foloseste forma pamantului ca bila asta nu dovedeste ca fara bila nu ar functiona aparatura. Ti-am explicat ca intr-un spatiu 3D peste care ai definit un sistem de coordonate cu trei receptori si cu un emitator ca la radar poti detecta tinta.

Ai auzit de radar? Nu e niciun model al pamantului sfera si se identifica o tinta bine mersi. Deci nu tine de forma pamantului! Ok?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 20:00:08.
  #75  
Vechi 22.01.2021, 19:43:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu neg GPSul care functioneaza cu modelul bila ci afirm ca e irelevant modelul bila din functionarea GPSului pentru a face pe baza lui afirmatii referitoare la forma pamantului. Ti-am spus ca GPSul ar functiona la fel de bine in sistem cartezian caci e vorba de un spatiu in care ai 3 receptori ce nu sunt situati pe aceiasi dreapta si un emitator de semnal si poti identifica locul fizic din acel spatiu 3D la fel de bine. Probabil ca n-ai studii tehnice.



Ma bucuri ca dai linkuri cu tehnologii din domeniul tehnic. Nu-s convins ca le si poti intelege. Dupa felul in care dialoghezi ar fi o minune sa pricepi despre ce e vorba.

E greu daca nu ai la activ o facultate tehnica. Bine ca poti da linkuri.

Stai linistit ca ma pricep mai bine ca tine la astea... mare pacat ca nu ai dat tu, cel putin vad ca nu stii sa citesti pentru ca daca stiai sa citesti gaseasi imediat satndardul GPS si gaseai acolo tot ce e nevoie:


Vezi ca ai luat-o pe aratura dupa prima fraza...

1. Spui ca modelul GPS folosesti modelul BILA - deci AFIRMATIA NUMARUL 1 FACUTA DE TINE CONFIRMI MODELUL BILA deci ca pamantul este ROTUDN

Afirmatia estea este perfect valida pentru ca se foloseste direct petnru a trece in spatiul real si nu mai xeista nimic care sa atinga coordonatele astea - adica ce produce sistemul asta de coordonate e folosit real - demonstreaza contrariul...

2. Afirmatia 2 - arata-mi te rog unde este facuta modelare la model pla

Trebuie sa o luam cu tine pas cu pas... ca vad ca ai mintea imprastiata..

Arata-mi te rog in standardul GPS unde se face conversia la model plan - eset informatie publica si potis a faci si tu un GPS chip dupa asta..

Ingineru' lu tata, te-ai plimbat mult timp prin standarde...


Citat:
De ce? Pai pentru ca in orice spatiu 3D avand trei receptori ce nu se situeaza pe o dreapta si un emitator vei putea identifica locatia exact in orice sistem de coordonate care sa identifice spatiul punct cu punct.
Si ce legatura are capra ci varza? VORBIM DESPRE UN STANDARD NU DESPRE POSIBILITATI SI NICI DESPRE ELUCUBRATII neingineresti care nu au ce sa caute in electronica si in inginerie...

Daca GPSul foloseste bila ce legatura are aberatia ta de mai sus cu GPSu? ???

Vezi ca iesi dni coerenta logica, si treci in ipoteze si optiuni treci in alt fir logic. Discutam despre bila si folosirea ei si legarea ei de spatiul real si tu schimb firul logicii pe ipoteze si treci in alt frame de gandire si deja rupi contextul - vezi ca te-ai pierdut putin in logica, esti in alta parte...

Don' inginer, maestre, hai sa pastram putina coerenta logica pentru ca incerc ed 3 pagini ed forum sa iti pastrez atentia intr-un punct sa iti apstrez focusul vad ca nu esti capabil de focus...

Mai incerc poate am o sansa de reusita.

GPSUL foloseste bila deci pamantul este bila. Ce legatura logica are afirmatia ta de mai sus cu GPS-ul folsoeste bila? Unde exista corelatie logica intre cele 2?

Si din nou, unde in standardul GPS bila trece la model plat.. - aici ete punctul in care teoria ta se rupe, ca standarul GPS este fix batut in cuie si nu exista altceva decat o bila.

Hai don' inginer, primiti un 5 daca reusiti asta, luati 10 in total, ati identificat in standardul gps ca pamantul e bila... mai urmeaza sa identificcati ca nu exista modelare plana in standardul gps si treceti examenul de logica primara deductiva.\

Curaj don' inginer, se poate, mai aveti putin si va convingeti singur ca pamantul e doar bila si nu bila aplatizata prin smecherie ... doar sunteti inginer si puteti citi un standard, nu? Doar e facut de ingineri electronisti standardele, de ingineri ca dvs...

Atunci ce semnificatie are bila in GPS, si nu legata de spatiul real, direct? Pentru ca nu xeista nici un nivel de mapare si de conversie asa cum fabulezi tu...

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 20:06:16.
  #76  
Vechi 22.01.2021, 20:23:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Stai linistit ca ma pricep mai bine ca tine la astea... mare pacat ca nu ai dat tu, cel putin vad ca nu stii sa citesti pentru ca daca stiai sa citesti gaseasi imediat satndardul GPS si gaseai acolo tot ce e nevoie:


Vezi ca ai luat-o pe aratura dupa prima fraza...

Citat:
1. Spui ca modelul GPS folosesti modelul BILA - deci AFIRMATIA NUMARUL 1 FACUTA DE TINE CONFIRMI MODELUL BILA deci ca pamantul este ROTUDN
Nu confirm ca pamantul este rotund!! Concluzia ta e gresita! Acolo dupa deci. Confirm GPSul, functionarea cu model bila, cu ce sistem de coordonate vrei dumneata. Dar iti repet si ti-am demonstrat foarte simplu ca tehnologia respectiva chiar daca foloseste forma pamantului ca bila asta nu dovedeste ca fara bila nu ar functiona aparatura. Ti-am explicat ca intr-un spatiu 3D peste care ai definit un sistem de coordonate cu trei receptori si cu un emitator ca la radar poti detecta tinta.

Ai auzit de radar? Nu e niciun model al pamantului sfera si se identifica o tinta bine mersi. Deci nu tine de forma pamantului! Ok?



Citat:
2. Afirmatia 2 - arata-mi te rog unde este facuta modelare la model pla
La radar de exemplu. In orice sistem de tinta ai o identificare care nu ia in calcul modelul sferic al pamantului.

Citat:
Trebuie sa o luam cu tine pas cu pas... ca vad ca ai mintea imprastiata..
Hai s-o luam pas cu pas.

Citat:
Arata-mi te rog in standardul GPS unde se face conversia la model plan - eset informatie publica si potis a faci si tu un GPS chip dupa asta..
Pai s-a facut atunci cand s-a pus harta plana pe o sfera.

Citat:
Ingineru' lu tata, te-ai plimbat mult timp prin standarde...
Categoric. N-are rost sa le tii minte ca se perimeaza rapid. Tehnica evolueaza.

Citat:
Si ce legatura are capra ci varza? VORBIM DESPRE UN STANDARD NU DESPRE POSIBILITATI SI NICI DESPRE ELUCUBRATII neingineresti care nu au ce sa caute in electronica si in inginerie...
Ce sa facem cu standardul?

Citat:
Daca GPSul foloseste bila ce legatura are aberatia ta de mai sus cu GPSu? ???
Ce aberatie?

Citat:
Don' inginer, maestre, hai sa pastram putina coerenta logica pentru ca incerc ed 3 pagini ed forum sa iti pastrez atentia intr-un punct sa iti apstrez focusul vad ca nu esti capabil de focus...
Sunt focusat la maxim, stai linistit.

Citat:
Mai incerc poate am o sansa de reusita.
Nu te opreste nimeni.

Citat:
GPSUL foloseste bila deci pamantul este bila. Ce legatura logica are afirmatia ta de mai sus cu GPS-ul folsoeste bila? Unde exista corelatie logica intre cele 2?
GPSul foloseste bila insa acel deci e gresit. Nu e logica concluzia ta si ti-am demonstrat. Din moment ce ai putea folosi orice sistem de identificare intrun spatiu 3D cum e cel RADAR de exemplu unde nu e nevoie de nicio bila inseamna ca concluzia ta ”logica” e gresita. Daca exista si functioneaza un sistem de identificare oarecare fara sa tina seama de bila inseamna ca nu exista o relatie biunivoca intre functionarea sistemului ce foloseste bila si forma reala a pamantului in spatiul 3D respectiv. Deci nu poti trage o concluzie cum tragi tu! E ca si cum as sustine eu ca daca radarul nu foloseste sistem bila atunci pamantul e plat, deci iata pamantul e plat. Nu pot face afirmatia asta concluziva, logic.

Citat:
Si din nou, unde in standardul GPS bila trece la model plat.. - aici ete punctul in care teoria ta se rupe, ca standarul GPS este fix batut in cuie si nu exista altceva decat o bila.
Nu neg! S-a facut trecerea cand s-a desenat harta plana pe glob.

Citat:
Hai don' inginer, primiti un 5 daca reusiti asta, luati 10 in total, ati identificat in standardul gps ca pamantul e bila... mai urmeaza sa identificcati ca nu exista modelare plana in standardul gps si treceti examenul de logica primara deductiva.\
Pai daca nu plasau harta plana a lumii pe o bila cum mai identificau ei sursa de semnal GPS? Trebuie sa existe o corelare cu harta reala, luata topografic, cu planul cadastral. Intai a pus hartile facute de oameni prin masuratori reale si apoi le-a pus pe o sfera. Atunci s-a folosit bila si s-a facut trecerea de la plan la sfera.

Citat:
Curaj don' inginer, se poate, mai aveti putin si va convingeti singur ca pamantul e doar bila si nu bila aplatizata prin smecherie ... doar sunteti inginer si puteti citi un standard, nu? Doar e facut de ingineri electronisti standardele, de ingineri ca dvs...
N-am de ce sa citesc un standard pentru ca si daca ar folosi orice standard, un standard ca la radar sau ca la GSM sau GPS sau orice standard vrei, funcionarea si identificarea nu poate confirma forma pamantului. Nu se poate trage o concluzie logica de tipul daca asta functioneaza atunci sigur asta este asa pentru ca nu poate funciona altfel. Functionarea si gasirea unei tinte nu tine de sistemul de coordonate sau de forma pamantului ci de cei 3 receptori ce se afla intr-un spatiu 3D si de sursa de semnal din acel spatiu in care nu avem niciun pamant, nimic altceva decat 3 receptori si o sursa de semnal si orice sistem de coordonate definit peste spatiul respectiv. Daca receptorii pot masura distanta pana la emitator atunci putem stii foarte exact locul in spatiu al sursei de semnal. Unde folosesti forma pamantului? Nicaieri. Deci e irelevanta si nu poti trage o concluzie ca e obligatoriu ca forma pamantului sa fie sferica in acel spatiu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 20:34:10.
  #77  
Vechi 22.01.2021, 20:33:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu confirm ca pamantul este rotund!! Concluzia ta e gresita! Acolo dupa deci. Confirm GPSul, functionarea cu model bila, cu ce sistem de coordonate vrei dumneata.
In punctul asta ai decuplat logic. si iti explic de ce.

Citat:

Dar iti repet si ti-am demonstrat foarte simplu ca tehnologia respectiva chiar daca foloseste forma pamantului ca bila asta nu dovedeste ca fara bila nu ar functiona aparatura. Ti-am explicat ca intr-un spatiu 3D peste care ai definit un sistem de coordonate cu trei receptori si cu un emitator ca la radar poti detecta tinta.

1. Prima afirmatie - aparatul foloseste modelul bila si merge cu el - afirmatie corecta validata de tine.

2. A 2-a afirmatie pe care o faci este despre posibilitatea de a face tehnlogia si altfel - despre posibilitate


Vezi ca nu poti sa faci diferenta logica intre a nega si a exista optiuni.
Tu presupui ca daca exisat optiuni pentru o tehnologie, tehnologia nu exista si nu functioneaza? asta spui mai sus? p[entr uca de fapt asta ai spus.

Esti ilogic in ce spui. Prima afirmatie despre FUNCTIONARE SI TEHNOLOGIA DE FUNCITONARE NU POATE FI INVALIDATA PRIN EXISTENTA UNOR OPTIUNI.... Este o fractura de logica in ce spui acolo.

Noi nu vorbim despre cum nu ar functiona ci vorbim despre cum functioenaza. Despre afirmatie directa nu despre posibilitate de a fucntiona fara. Focus please ca esti cu mintea in alta parte. Nu vorbim despre alte optini ci vorbim despre o reailtate. Focuseaza-te te rog aduna-ti mintea.


3. Tu de fapt confirmi ca BILA ESTE PAMANTUL ROTUND in prima afirmatie. si iti explic de ce.

Bila este egala cu coordonatele spatiului real. Asa eset tehnologia. Si tu ai acceptat ca bila functioneaza si ca asa eset deci bila este pamantul rotund.

Acum tu vii si spui ca exista optiuni pentru bila, deci [SI AICI ESTE RUPTURA DE LOGICA SI SINCOPA DE LOGICA] bila nu exista. Din punct de vedere acesta este o sincopa de logica... adica nu te duce capul sa le legi logic corect.. Sincopa de logica este punctul in fraza in care nu mai legi argumentele logic intre ele.

In fraza a 2-a ai adus optiuni si presupui ca prin ele se poate nega prima afirmatie... serios? Mai trebuie cap mult in logica primara din propozitiii


Hai ca iti dau o sansa ca esti inginer sa legi 2 concluzii logic. Optiunile nu pot nega afirmatia principala. Mai trage o data la loto mai icnearca o data.

Dom inginer hai ca esti pe calea cea buna... poate urmataorea data este cu noroc. Hai curaj cu logica poate o scoatem la capat.. mai ai putin si ajungi la liman

Don' inginer nu poti sa legi 2 fraza cap-coada logic?

Daca exista A si exista optiuni pentru A atunci Anu exista? Asta este logica ta???? Pe bune? Hai reformuleaza poate ai noroc. Ai invatat asta pe de rost la scoala sectarilor americani care au produs ineptia asta?

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 20:40:38.
  #78  
Vechi 22.01.2021, 21:06:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

1. Prima afirmatie - aparatul foloseste modelul bila si merge cu el - afirmatie corecta validata de tine.

2. A 2-a afirmatie pe care o faci este despre posibilitatea de a face tehnlogia si altfel - despre posibilitate
Exista radar si tot felul de sisteme militare de tinta. Nu folosesc bila. Nu e posibilitate ci realitate.

Citat:
Vezi ca nu poti sa faci diferenta logica intre a nega si a exista optiuni.
Tu presupui ca daca exisat optiuni pentru o tehnologie, tehnologia nu exista si nu functioneaza? asta spui mai sus? p[entr uca de fapt asta ai spus.
Nu cred ca esti roman. Te doboara o logica gresita. Nu presupun asa ceva. Ci daca exista si alte optiuni, daca exista si alte posibilitati si alte tehnologii de identificare ce nu folosesc bila nu inseamna ca tehnologia cu bila nu functioneaza ci inseamna ca e irelevanta bila. Logica e simpla. Daca folosind bila sau spatiu larg fara bila poti identifica atunci inseamna ca bila e irelevanta pentru a trage o concluzie ca daca functioneaza ceva cu bila atunci pamantul e bila. Daca functioneaza ceva si fara bila concluzia e ca nu poti face o afirmatie de genul: fara ca pamantul sa fie bila nu ar functiona aparatura.

Citat:
Esti ilogic in ce spui. Prima afirmatie despre FUNCTIONARE SI TEHNOLOGIA DE FUNCITONARE NU POATE FI INVALIDATA PRIN EXISTENTA UNOR OPTIUNI.... Este o fractura de logica in ce spui acolo.
Nu invalidez functionarea sau tehnologia prin existenta unor optiuni. Logica ta extremista basculanta te inseala. Esti legat prin ”logica” de o concluzie mincinoasa. Optiunile respective nu sunt optiuni ci exista practic tehnici de identificare a emitatorilor de semnal in teren care nu folosesc bila, deci nu sunt optiuni ci sisteme ce functioneaza fara bila deci daca sunt inseamna ca existenta bilei in functionarea GPS nu obliga la a trage concluzia ca fara bila nu se poate face un sistem functional de identificare deci pamantul nu poate fi decat bila ca sa functioneze sistemul. ok?


Citat:
3. Tu de fapt confirmi ca BILA ESTE PAMANTUL ROTUND si iti explic de ce.
N-am cum! Tragi concluzii pripite! Te pacaleste logica basculanta daca nu o stapanesti.

Citat:
Bila este egala cu coordonatele spatiului real. Asa eset tehnologia. Si tu ai acceptat ca bila functioneaza si ca asa eset deci bila este pamantul rotund.
Ti se pare. Harta plana este pusa pe bila. Sistemul 3D modelat si folosit la GPS functioneaza asa cum ar functiona orice sistem de identificare caci ti-am spus ca se poate si altfel si exista si altfel de sisteme fara bila si nu sunt optiuni. Deci functionarea cu bila nu confirma si nu obliga la existenta bilei si a formei bilei pentru o functionare corecta. Gandeste-te ca bila e in calculator intrun spatiu virtual. Harta plana e afara. In acel spatiu virtual folosind date de la trei sateliti se calculeaza in spatiul virtual un punct pe bila ca sursa de semnal. In spatiul virtual se putea folosi orice harta, pusa de exemplu pe un con, pe un plan, pe o un elipsoid, pe partea interioara a unei semisfere. Gaseai semnalul de pe harta plasata pe con sau pe plan sau pe orice altceva si apoi reveneai afara si puneai degetul pe harta reala si trimiteai echipele la fata locului. Poti sa tragi concluzia ca pamantul e o sfera daca functioneaza cu sfera, cu con, cu plan sau cu orice altceva ca la radar? Asta iti spun concluzia ta e falsa! Daca foloseste glob si functioneaza nu inseamna in mod obligatoriu ca forma pamantului e glob sau con sau plana. Ok? Concluzia e ca in matematica cu daca si numai daca atunci sigur. Noi nu avem daca si numai daca aici. Concluzia e ca forma de bila aleasa nu are relevanta pentru identificare incat sa nu functioneze nimic fara ea!

Citat:
Acum tu vii si spui ca exista optiuni pentru bila, deci [SI AICI ESTE RUPTURA DE LOGICA SI SINCOPA DE LOGICA] bila nu exista. Din punct de vedere acesta este o sincopa de logica... adica nu te duce capul sa le legi logic corect..
Buna poanta!


Citat:
Hai ca iti dau o sansa ca esti inginer sa legi 2 concluzii logic. Optiunile nu pot nega afirmatia principala. Mai trage o data la loto mai icnearca o data.
Obtiunile nu neaga afirmatia principala ci neaga relatia obligatorie si daca nu e obligatoriu ca sa fie bila caci sunt sisteme care nu folosesc bila inseamna ca poti trage concluzia ca desi functioneaza cu bila nu e obligatoriu ca pamantul sa fie bila caci sunt si alte optiuni sau sisteme de tintire si identificare ce nu folosesc bila si te gasesc fizic pe harta. Concluzia si logica prin care legi forma pamantului de functionarea GPS rezultandu-ti ideea concluziva ca daca GPS funcioneaza cu bila atunci nu poate fi altfel pamantul decat bila e gresita. Caci sunt sisteme de tintire, de exemplu radarul, care nu folosesc bila si functioneaza la fel de bine si te lovesc in spatiul 3D.

Ti-ai gasit eroarea de logica? Te-ai jucat vreodata pe calculator in spatii virtuale? Mergea tintirea si identificarea? Mergea jocul fara bila si loveai tintele. Deci despre ce forma a pamantului sau a spatiului 3D e vorba in joc?

Deci daca ai mai multe sisteme de identificare sau mai multe optiuni de functionare ce se bazeaza pe teorii ce practic sunt toate posibile dintre care unele folosesc bila si altele nu folosesc bila inseamna ca nu poti trage o concluzie pe baza functionarii cu bila, ca bila ar fi un element indispensabil, necesar si obligatoriu pentru ca atunci acest lucru sa fie o dovada logica ca pamantul obligatoriu trebuie sa fie bila caci altfel n-ar functiona sistemul. Daca merge si fara bila sau sunt alte optiuni inseamna ca nu poti trage concluzia inversa, bascularea totala logica inversa nu tine, nu poti afirma cu valoare de adevar ca daca nu folosesti bila atunci nu merge sistemul si nu ar merge niciun alt sistem deci bila e musai sa fie folosita si pentru ca e o realitate.

La cata mate-fizica am mancat la viata mea. Astea-s copilarii sa-ti arat unde iti crapa logica basculanta incat tragi concluzii pripite.

Deci daca merge GPSul cu bila nu e musai ca pamantul sa fie o bila! Ar fi musai doar in cazul in care nu ar putea functiona teoretic si practic niciun alt sistem de localizare fara a folosi bila. Atunci ai putea afirma dar nu total si sigur ci doar partial. Daca nu merge niciun sistem de localizare decat cu pamant-bila atunci am putea crede ca pamantul ar putea fi o bila. Nici in acest caz functionarea nu poate impune total o realitate indubitabila in sensul ca daca functioneaza numai cu bila atunci pamantul este sigur o bila. E o fortare a logicii si in cazul cel mai extrem! Dar avem atatea sisteme de localizxare fara bila cum e radarul de exemplu si atunci e clar ca e irelevanta forma de bila a hartii pamantului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 21:33:58.
  #79  
Vechi 22.01.2021, 21:28:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Nu cred ca esti roman. Te doboara o logica gresita. Nu presupun asa ceva. Ci daca [1]exista si alte optiuni, daca exista si alte posibilitati si alte tehnologii de identificare ce nu folosesc bila nu inseamna ca tehnologia cu bila nu functioneaza [2] ci inseamna ca e irelevanta bila.
Ca sa folosesc cuvintele tale, multumesc pentru reformularea "mai clara":


[1]. exista si alte optiuni
[2]. inseamna ca e irelevanta bila


Esti prost de bubui, ca sa o spunem cu cuvintele tale de mai sus...

Adica din nou, exista, A, exista si alte optiuni pentru A, deci inseamna ca e irelevant A. Prrostia maxima romaneasca e greu de ajuns.

Incerci sa anulezi relevanta prin existenta unor posibilitati. Sunt argumente de categiorie diferite care nu se pot anula nefiind elgate intre ele. Tu ai 4 clase ?

Last edited by gpalama; 22.01.2021 at 21:41:51.
  #80  
Vechi 22.01.2021, 21:51:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca sa folosesc cuvintele tale, multumesc pentru reformularea "mai clara":


1]. exista si alte optiuni
[2]. inseamna ca e irelevanta bila
Corect. E irelevanta bila daca sunt optiuni posibile si unele reale implementate fara bila. Nu crezi?


Citat:
Esti prost de bubui, ca sa o spunem cu cuvintele tale de mai sus...
Nu zau. Vorbeste unul care trage concluzii pripite, absurde logic. Afirmatia ta nu tine loc de argument valabil, e doar inca o insulta.

Citat:
Adica din nou, exista, A, exista si alte optiuni pentru A, deci inseamna ca e irelevant A. Prrostia maxima romaneasca e greu de ajuns.
Gresit total! Logica e alta. Exista A care functioneaza cu B. Exista si alte optiuni si alte sisteme reale. A ar putea functiona cu C si exista D care functioneaza foarte bine cu C. Deci B este irelevant pentru concluzia finala. Nu poti trage concluzia logica ca B este indispensabil. Nu poti afirma ca forma pamantului nu poate sa fie alta decat B. Deci daca A merge cu B si ar merge si cu C si exista D care merge sigur cu C atunci care e forma pamantului, B sau C?

Citat:
Incerci sa anulezi relevanta prin existenta unor posibilitati. Sunt argumente de clasa diferite care nu se pot anula nefiind elgate intre ele. Tu ai 4 clase ?
Nu incerc sa anulez ceva ci ti-am aratat eroarea din logica ta! Tragi concluzii pripite! Daca A (aflarea pozitiei pe harta) merge cu B (3D GPS bila) si merge si cu C (3D Radar pe un pamant plat) atunci care e concluzia ta? Cum e forma? B (bila) sau C (plan)?

Hai ca asta stie si unul de gradinita!

Raspuns: Nici B si nici C ci e ca in PacMan3D-nD!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2021 at 22:14:04.
Subiect închis