Anul Comemorativ 'Dumitru Staniloae' - recunostinta, comuniune si conlucrare

Cuvantul Preafericitului Parinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, la deschiderea Congresului International "Receptarea operei Parintelui Dumitru Staniloae astazi”, Palatul Patriarhiei, 02-05.10. 2013:

Cu multa bucurie salutam pe toti participantii la lucrarile Congresului International „Receptarea operei Parintelui Dumitru Staniloae astazi”, organizat de Patriarhia Romana prin Sectorul Teologic Educational si Facultatea de Teologie Ortodoxa „Justinian Patriarhul” din Bucuresti.Despre Parintele Profesor Dumitru Staniloae putem vorbi numai la prezent, el fiind o faclie de inviere pentru teologia si spiritualitatea Bisericii noastre. Purtator al unei marturii teologice si spirituale mature si rodnice, luminoasa si plina de speranta, Parintele Dumitru Staniloae ramane pentru noi un mare dar pe care Dumnezeu ni l-a facut, precum si o frumoasa pilda care trebuie sa ne inspire constant.

tinand seama de acest dar pe care Dumnezeu l-a facut Bisericii noastre prin persoana si opera Parintelui Dumitru Staniloae, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a proclamat anul 2013 An comemorativ al Parintelui Dumitru Staniloae in scolile de teologie din Patriarhia Romana, deoarece in acest an se implinesc 110 ani de la nasterea sa si 20 de ani de la trecerea sa la cele vesnice.Astfel, la nivelul Patriarhiei Romane, in cuprinsul anului 2013, au fost organizate mai multe evenimente de comemorare si omagiere a Parintelui Dumitru Staniloae, dintre care enumeram:I. Concursul National „Parintele Dumitru Staniloae - 110 ani de la nastere si 20 de ani de la trecerea sa la cele vesnice” organizat prin Sectorul Teologic - Educational al Patriarhiei Romane in toate scolile teologice din tara, atat la nivel liceal cat si la nivel universitar. Concursul a fost structurat pe doua sectiuni:

1. Pentru nivelul liceal (seminarial): „Viata si opera parintelui Dumitru Staniloae”;
2. Pentru nivelul universitar: „Traditie si originalitate in teologia parintelui Dumitru Staniloae”;

Desfasurarea concursului a avut loc in trei etape, astfel:

1. Etapa eparhiala (15 noiembrie 2012 – 14 ianuarie 2013);
2. Etapa mitropolitana (15 ianuarie – 14 martie 2013);
3. Etapa nationala (15 martie – 10 mai 2013).

La etapa eparhiala a concursului au participat peste 150 de elevi seminaristi si aproximativ 50 de studenti de la facultatile de teologie. La etapa mitropolitana au participat 38 de elevi seminaristi si 12 studenti, iar la etapa nationala au participat 6 elevi seminaristi si 6 studenti.Castigatorii de la etapa eparhiala si de la etapa mitropolitana au fost premiati de ierarhii locului, iar castigatorii la etapa nationala au fost premiati de Patriarhia Romana la sarbatoarea Sfintilor imparati Constantin si Elena, 21 mai 2013, hramul istoric al Catedralei Patriarhale, in acest An omagial al Sfintilor imparati Constantin si Elena, premiile constand in bani, precum si carti de teologie ale Parintelui Dumitru Staniloae.II. Tot in vederea unei mai bune cunoasteri a teologiei Parintelui Dumitru Staniloae, saptamanalul„Lumina de Duminica” al Patriarhiei Romane a publicat anul acesta in fiecare numar cate un text intitulat „Cuvant teologic al Parintelui Dumitru Staniloae”, ilustrand astfel mesajul Evangheliei fiecarei Duminici de peste an. III. De asemenea, Radio TRINITAS si TRINITAS TV au realizat de-a lungul anului mai multe emisiuni dedicate personalitatii si operei Parintelui Staniloae, iar astazi, in partea de inceput a acestui congres, va fi difuzat filmul documentar „Parintele Staniloae”, realizat de postul de televiziune TRINITAS al Patriarhiei Romane. IV. Mentionam de asemenea, eforturile multor eparhii si scoli de teologie care au marcat anul comemorativ Dumitru Staniloae prin organizarea mai multor conferinte, simpozioane si manifestari stiintifice, toate avand ca tema viata si opera marelui teolog roman.V. Evenimentele de omagiere a Parintelui Dumitru Staniloae organizate direct de Patriarhia Romana sunt: festivitatea de premiere a “Concursului national teologic Parintele Dumitru Staniloae”(21 mai 2013), Congresul International „Receptarea operei Parintelui Dumitru Staniloae astazi” (02 - 05 octombrie 2013), pomenirea liturgica de la Manastirea Cernica (05 octombrie 2013), precum simomentul comemorativ din cadrul sedintei solemne a Sfantului Sinod, care va avea loc in ziua de 28 octombrie 2013. Textul comunicarii noastre pentru acest congres international se intituleaza: „Parintele Staniloae - creator al unei sinteze neo-patristice in teologia ortodoxa contemporana”. El va fi publicat in volumul dedicat lucrarilor acestui congres.in cuprinsul texului am evidentiat faptul ca intreaga opera a Parintelui Dumitru Staniloae, cel mai mare teolog ortodox al secolului al XX-lea, poate fi definita ca o sinteza neo-patristica creatoare. Acest adevar a fost remarcat de catre teologi straini, care au constatat ca Parintele Dumitru Staniloae a implinit, de fapt, un deziderat, un mesaj si un program, fixat in anul 1936, la Atena, cu ocazia primului Congres al Facultatilor de Teologie Ortodoxa. Acolo s-a aratat foarte clar ca teologia ortodoxa din toate tarile are nevoie de o eliberare de sub tutela teologiei scolastice, numita atunci „captivitate babilonica” de catre patrologul rus George Florovsky. Asadar, programul era eliberarea teologiei ortodoxe de metoda scolasticii occidentale, care in aparenta dadea o anumita siguranta, dar care nu era o teologie profund legata de viata si de misiunea Bisericii. De fapt, la Atena s-a cerut ca toti teologii ortodocsi sa se intoarca la izvoare si sa lucreze pentru o sinteza neo-patristica.

Parintele Staniloae a realizat aceasta sinteza neo-patristica nu doar citind, citand si traducand operele Sfintilor Parinti, ci continuand in duhul Sfintilor Parinti reflectia teologica ortodoxa intr-un mod creator. El nu doar se refera la teologia Sfintilor Parinti, cum fac mai multi dintre teologi, ci el preia temele majore din literatura patristica, le adanceste si le continua intr-o forma creatoare, in dialog cu contextul socio-cultural si misionar al epocii noastre. Asemenea Sfantului Maxim Marturisitorul si asemenea Sfintilor Parinti capadocieni: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul si Grigorie de Nisa, care cunosteau cultura vremii lor si prezentau Evanghelia ca lumina de mantuire pentru om, in integralitatea lui, si pentru creatie, Parintele Staniloae a studiat cu atentie nu numai Traditia Bisericii, ci si cultura rasariteana si occidentala contemporana. El a beneficiat de studii in Romania si de burse in strainatate (Berlin, Paris, Atena), pe care le-a folosit cu multa rodnicie, cu mare eficienta. Prin urmare, proiectul Congresului din 1936 a avut consecinte benefice, roditoare. Mai multi teologi ortodocsi greci si rusi au lucrat in aceasta directie, mai ales cei care, din cauza emigratiei, au ajuns sa marturiseasca Ortodoxia in Occident, insa Parintele Staniloae a reusit sa realizeze o ampla sinteza teologica neo-patristica creatoare, dinamica, interdisciplinara: dogmatica, filocalica si liturgica.

Sinteza neo-patristica creatoare a Parintelui Dumitru Staniloae este un model care trebuie urmat in toata teologia noastra pentru a ramane constant fideli Sfintei Evanghelii a lui Hristos, pentru a ne mentine neintrerupt in comuniune cu Sfintii Parinti ai Bisericii si pentru a elabora astazi o teologie misionara, care leaga textul Sfintelor Scripturi cu contextul istoric al vietii crestine, pentru a fi cu adevarat stiinta a mantuirii si a vietii vesnice. Sinteza teologica si spirituala realizata de Parintele Staniloae in teologie trebuie continuata, adancita, amplificata, tinand seama de noile probleme, dar si de noile sanse misionare ale timpului nostru.Parintele Staniloae ne spunea adesea ca se bucura mult nu doar cand il citam in vorbirea sau scrisul nostru, ci mai ales cand continuam ceea ce a inceput el. Sa ne ajute Dumnezeu tuturor ca sa putem urma pilda lui!Felicitam pe toti organizatorii si participantii la lucrarile acestui Congres International de Teologie, care isi propune sa evidentieze aspecte actuale ale receptarii operei Parintelui Staniloae in viata Bisericii: de la teologia academica, la spiritualitatea monahala, de la cultura laica romaneasca, la contextul teologic international, depasind granite geografice si bariere lingvistice, spre intensificarea comuniunii in iubirea Preasfintei Treimi si extinderea misiunii Bisericii lui Hristos in lume.

† DANIEL Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

.
Pe aceeaşi temă

03 Octombrie 2013

Vizualizari: 261

Voteaza:

Anul Comemorativ 'Dumitru Staniloae' - recunostinta, comuniune si conlucrare 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE