Expozitie dedicata refacerii bisericii Sf. Pantelimon - Foisorul de Foc

Expozitie dedicata refacerii bisericii Sf. Pantelimon - Foisorul de Foc
dupa incendiul din seara zilei de 9 ianuarie 2012


Duminica, 6 octombrie 2013, orele 12.00, la biserica Sf. Pantelimon - Foisorul de Foc din Bucuresti va avea loc vernisajul expozitiei de icoane pe sticla si desen "Apa cea vie, foc racoritor", ce cuprinde lucrari ale copiilor participanti la cercul de pictura din cadrul programului catehetic „Hristos impartasit copiilor“.

„Dupa cinci ani de catehizare prin intermediul teatrului religios, la biserica noastra se desfasoara un eveniment artistic de exceptie, dedicat artei renascute din credinta, solidaritate si suferinta, si anume expozitia de debut a micilor iconari ai parohiei noastre.

Expozitia cuprinde peste 40 de icoane pe sticla si 24 de desene religioase, realizate de copii in cadrul celor 20 de ateliere de pictura pe sticla, derulate in timpul vacantei de vara, si in cadrul taberei de pictura pe sticla si desen «Ateneul Sfintei Cuvioase Parascheva», organizata sub egida «Hristos impartasit copiilor». Prin aceasta expozitie consideram ca obiectivele principale ale proiectului «Ateneul Sfanta Cuvioasa Parascheva», care sunt initierea teoretica in arta desenului si a picturii, in special pe sticla, si realizarea in comun de catre cursanti a primelor lor icoane bisericesti pe sticla, au fost atinse“, a precizat coordonatorul proiectului, pr. Bogdan-Aurel Teleanu, slujitor la biserica Parohiei „Sfantul Pantelimon“ - Foisorul de Foc.

Expozitia este inchinata sarbatoririi Cuvioasei Maicii Parascheva, cel de-al doilea hram al bisericii de la Foisorul de Foc din Bucuresti, si este dedicata in mod special refacerii bisericii Sf. Pantelimon - Foisorul de Foc dupa incendiul din seara zilei de 9 ianuarie 2012. Prin desfasurarea acestui eveniment, organizatorii expozitiei doresc sustinerea campaniei parohiale „Faceti arta religioasa, nu kitsch!“.

Expozitia "Apa cea vie, foc racoritor", realizata in colaborare cu artistul plastic VIORICA COLPACCI, directorul Galeriei de arta “Spiritus” a Institutului Roman de Teologie si Spiritualitate Ortodoxa din New York, a debutat miercuri, 2 octombrie 2013, prin vizionarea filmului documentar „Credinta transmisa copiilor in culori si cuvinte“ (productie 2013 a TRINITAS TV) si a unor instantanee fotografice din timpul atelierelor de pictura pe sticla.

Slujba de sfintire a icoanelor va avea loc vineri, 4 octombrie, de la ora 18:00, iar vernisajul expozitiei va avea loc duminica, 6 octombrie, ora 12:00. Festivitatea de premiere a copiilor se va desfasura duminica, 13 octombrie, ora 12:00.

Vernisajul expozitiei de icoane pe sticla si desen "Apa cea vie, foc racoritor" va fi deschis de grupul coral mixt „VOX COELESTIS” al Parohiei „Iancu Vechi” - Matasari.

Serviciul de Relatii Publice al parohiei “Sf. Pantelimon” – Foisorul de Foc


NOTA: Mai multe informatii, fotografii si inregistrari video despre expozitia de icoane pe sticla si desen "Apa cea vie, foc racoritor"pot fi gasite la adresa http://ateneulsfantuluipantelimon.blogspot.ro/

.
Pe aceeaşi temă

04 Octombrie 2013

Vizualizari: 291

Voteaza:

Expozitie dedicata refacerii bisericii Sf. Pantelimon - Foisorul de Foc 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE