Fii voluntar alaturi de Asociatia Civica a Tinerilor Ortodocsi Romani


Fii voluntar alaturi de Asociatia Civica a Tinerilor Ortodocsi Romani A.C.T.O.R.

Asociatia Civica a Tinerilor Ortodocsi Romani A.C.T.O.R. este o organizatie neguvernamentala, apolitica, de interes general, cu caracter civic si cultural in spirit crestin-ortodox, care functioneaza autonom, la nivel national, in conformitate cu Legea 246 / 18 iulie 2005.

Membrii A.C.T.O.R. sunt tineri cu varste intre 20 si 40 de ani, licentiati in matematica, drept, economie, istorie, literatura, filologie, jurnalism, teologie ortodoxa. Ocupational sunt profesori, medici, avocati, economisti, ingineri.

A.C.T.O.R. a aparut pentru laicatul crestin-ortodox care doreste sa sprijine Biserica Ortodoxa Romana in demersul ei social si cultural; pentru credinciosii care doresc sa nu fie doar beneficiari ai Bisericii, ci si sa sprijine aceasta institutie divino-umana, din care si ei fac parte. Astfel, acestia sa aiba cadrul juridic si organizational prin care sa-si indeplineasca datoriile de crestini, atat pentru propriul suflet cat si pentru societatea in care traiesc. In acest sens A.C.T.O.R. doreste sa realizeze constant, in mod profesionist, evenimente in spatiul public, care sa promoveze valorile morale si religioase.

In perioada 30 martie - 18 aprilie 2008 persoanele care doresc sa ajute la promovarea valorilor morale si religioase se pot inscrie, ca voluntari, in Campania "Pentru Moralitate si Democratie in Romania" care se va desfasura in Bucuresti , in lunile Aprilie si Mai.

IN CADRUL CAMPANIEI VOLUNTARII VOR REALIZA URMATOARELE ACTIVITATI:

1. Vor strange semnaturi pentru respectarea - Legii 196/2003 privind prevenirea si combaterea pornografiei - de catre toti agentii economici care incalca prevederile acestei legi. Demersul civic are in vedere comerciantii si producatorii care isi desfasoara activitatea in spatiul public, in apropierea institutiilor de invatamant si Biserici, cat si pe cei care au activitate economica in spatiul virtual (internet) si mass-media. Semnaturile se vor strange in perioada 05-31 Mai 2008, pe strada in 16 puncte fixe si 100 mobile, conform planului cadastral depus la Primaria Generala.

2. Vor distribui Invitatii, tuturor credinciosilor din Bisericile din Bucuresti, in urmatoarele zile:

-Duminica, 20 Aprilie 2008 pentru Concertul de Colinde si Cantari Pascale "Hristos a Inviat", ce va avea loc in ziua de Luni, 12 Mai 2008, ora 19:00 la Sala Palatului;

-Duminica, 18 Mai 2008 pentru Concertul International de Muzica Bizantina "Bucuria Invierii", ce va avea loc in ziua de Joi, 29 Mai 2008, ora 19:00 la Sala Palatului.

3. Vor distribui materiale specifice campaniei (aflate intr-un plic) pe 20 Aprilie 2008, tuturor credinciosilor din Bisericile din Bucuresti.

Plicul va contine urmatoarele materiale:
-un pliant general despre activitatile campaniei;
-un document pentru strangerea de semnaturi in vederea respectarii Legii 196/2003 privind prevenirea si combaterea pornografiei, de catre toti agentii economici, adresat tuturor institutiilor care ne pot ajuta in acest demers;
-un sondaj de opinie cu caracter socio-antropologic si etologic realizat de Domnul Profesor Universitar Constantin Cuciuc, cercetator stiintific principal la Academia Romana, in vederea realizarii de proiecte socio-culturale conforme cu asteptarile superioare ale credinciosilor;
-un document tehnic care va explica rostul materialelor mai sus mentionate;
-un calendar crestin ortodox "de buzunar" pentru anul 2008.

INSCRIEREA CA VOLUNTAR:

Persoanele care se regasesc in acest demers si doresc sa sprijine activitatile mentionate mai sus, se pot inscrie ca voluntari in Campania "Pentru Moralitate si Democratie in Romania".

In acest sens va rugam sa trimiteti la adresa de e-mail: voluntarortodox@yahoo.com datele dumneavoastra de contact (nume si prenume, varsta, domeniul de activitate, numarul de telefon mobil - absolut necesar pentru a comunica pe parcursul intregii campanii, adresa de e-mail ) si Bisericile unde puteti distribui invitatiile la concerte si alte materiale specifice campaniei. Precizam ca avem nevoie de voluntari doar pentru Municipiul Bucuresti.

PROCEDURA DE REPARTIZARE A VOLUNTARILOR, PE BISERICI, SE VA PUTEA REALIZA:

1. In conformitate cu dorinta fiecarui voluntar, daca se vor inscrie voluntari pentru fiecare Biserica din Bucuresti, cel putin unul. Ideal ar fi 2, 3 pentru fiecare lacas de cult ortodox;

2. Prin repartizarea voluntarilor, in ordinea inscrierii, la cate o Biserica din Bucuresti, in ordinea alfabetica a cadranelor hartii lacasurilor de cult ortodoxe din Bucuresti.

Mentionam, din experienta altor evenimente organizate, faptul ca posibilitatea utilizarii celei de-a doua metode de repartizare a voluntarilor pe Biserici este mult mai probabila. In acest sens, rugam persoanele care se inscriu ca voluntari sa ia in considerare in primul rand aceasta posibilitate.

INTALNIREA CU VOLUNTARII:

Intalnirea cu toti voluntarii pentru primirea materialelor specifice campaniei se va face cu o zi inainte de distribuirea lor in Biserici, astfel:

1. Prima intalnire va avea loc pe data de 19 aprilie 2008, la ora 12.00, la Biserica (de lemn, maramureseana) cu Hramul Pogorarea Sf. Duh din Parcul Titan;

2. A doua intalnire va avea loc pe data de 17 mai 2008, la ora 12.00, la Biserica (de lemn, maramureseana) cu Hramul Pogorarea Sf. Duh din Parcul Titan.

COMUNICAREA CU VOLUNTARII SE VA REALIZA PRIN:

1. E-mail;
2. Portal internet www.atitudineacrestina.wordpress.com
3. Telefon mobil si SMS

Mentionam posibilitatea de a aparea schimbari in datele mai sus mentionate, pentru o mai buna organizare si eficienta a campaniei. In acest sens, va rugam sa vizitati periodic portalul www.atitudineacrestina.wordpress.com Aici vor fi prezentate si listele cu repartizarea voluntarilor pe Biserici, conform procedurii de repartizare mai sus mentionate .

Activitatile din cadrul Campaniei "Pentru Moralitate si Democratie in Romania" vor fi organizate de: Asociatia Civica a Tinerilor Ortodocsi Romani - A.C.T.O.R.
in colaborare cu: Sectorul Invatamant si Activitati cu Tineretul al Arhiepiscopiei Bucurestilor

Voluntarii din campanie vor avea prioritate la cele doua concerte de la Sala Palatului, unde se vor rezerva pentru acestia locuri in zona de protocol.

Cu dragoste frateasca in Hristos Domnul,
Conducerea
Asociatiei Civice a Tinerilor Ortodocsi Romani - A.C.T.O.R.

.

01 Aprilie 2008

Vizualizari: 3607

Voteaza:

Fii voluntar alaturi de Asociatia Civica a Tinerilor Ortodocsi Romani 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE

Patericul sfintilor de pretutindeni - Mostenitorii cerului
Patericul sfintilor de pretutindeni - Mostenitorii cerului Fiecare sfânt în parte reprezintă un mijlocitor ceresc al mântuirii noastre, la care apelăm adesea cu evlavie (și căruia uneori îi purtăm și numele, primit la botez), dar și o pildă mereu actuală pentru o viețuire plăcută lui Dumnezeu - Cel ce Se 20.00 Lei
Imperiul Marii Negre. Gloria si decaderea lumii lui Mitridate cel Mare
Imperiul Marii Negre. Gloria si decaderea lumii lui Mitridate cel Mare Conducător viclean și nemilos, strateg iscusit, cărturar – celebru, de altfel, pentru studiul aplicat al otrăvurilor –, Mitridate vi cel Mare a fost unul dintre cei mai puternici și longevivi dușmani ai romanilor. Ambițiile sale au schimbat cursul istorie 70.00 Lei
Familia ortodoxa - mai 2025
Familia ortodoxa - mai 2025 Sfântul Theofan Zăvorâtul: Dragostea este raiul duhovnicesc;Dragostea azi, de Virgiliu Gheorghe;Monahia Matrona Domnaru, fosta stareță a Mănăstirii Hurezi;Sfinții care au făcut din provincia romană Galia Belgica un pământ sfânt... când sufletul cunoaște 14.50 Lei
Calatoria mea prin lumea de dincolo
Calatoria mea prin lumea de dincolo Cartea pe care o țineți acum în mâini este o mărturie scrisă cu dorința de a-i aduce cititorului vestea cea bună: nu suntem zidiți pentru moarte, ci pentru viață veșnică. Viața noastră are sens, iar niciunii dintre oamenii care au trăit vreodată pe acest 36.00 Lei
Sfantul Paisie Aghioritul isi face autobiografia
Sfantul Paisie Aghioritul isi face autobiografia Cine nu-l cunoaște pe Sfântul Paisie Aghioritul? Încă mai trăiesc cei care l-au cunoscut personal și care, povestind despre sfântul, varsă o lacrimă de recunoștință și de dor pentru acela care le-a umplut inima de dragoste pentru Dumnezeu, le-a dat 35.00 Lei
Ultima vanzare a pacatului
Ultima vanzare a pacatului Dacă iei în mână acest text, nu ai cum să-l mai lași decât atunci când ai terminat lectura. Subiectul în sine, împreună cu harul autorului, fac din acest roman o excepțională pagină de literatură.Luș Ursu este un om profund, care are în el acel dar de la 35.00 Lei
Biserica, Lume si Imparatie
Biserica, Lume si Imparatie Părintele Alexander Schmemann este unul din cei mai importanți teologi contemporani, ale cărui preocupări teologice s-au centrat pe rolul Euharistiei în viața Bisericii. Firește, studiile sale au atins și alte teme, toate având relevanță pastorală. 43.00 Lei
Ai grija!
Ai grija! Limitele se pun atunci când din centru al lumii devenim observatori ai istoriei celuilalt. Şi dacă n-o judecăm, ci o înţelegem şi o percepem, în afara hărţilor noastre, noi vom alege dacă ne vom muta, dacă vom pleca, dacă vom rămâne sau dacă ne vom 14.00 Lei
Rugaciunea lui Iisus: calauza inimii catre Dumnezeu - Editia a II-a
Rugaciunea lui Iisus: calauza inimii catre Dumnezeu - Editia a II-a Nu sunt o expertă în Rugăciunea lui Iisus, dar m-aș bucura să vă pot ajuta să o înțelegeți măcar atât cât o înțeleg eu. Prea mulți dintre noi își petrec zilele având sentimentul că Dumnezeu este departe, ocupat cu lucruri mult mai importante. Însă Domnul 25.00 Lei
CrestinOrtodox Mobil | Politica de Cookies | Politica de Confidentialitate | Termeni si conditii | Contact