Mesajul Inaltpreasfintitului Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania


Mesajul Inaltpreasfintitului Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania

Iubiti frati intru Hristos,

Cu deosebita bucurie si emotie vom vizita Romania, tara noastra prietena, si cucernicul popor roman, cu binecuvantarea Preafericirii Sale, a Preafericitului Patriarh Daniel al Romaniei, raspunzand invitatiei si aducand din Biserica Apostolica a Veriei, Sfintele Moaste ale Corifeului Celui dintai dintre Apostoli si ale Apostolului Neamurilor, ale cerescului Pavel, atat petru inchinare si binecuvantare pentru toti credinciosii, cat si spre incredintare a dragostei noastre fratesti in Domnul, cea care, cu legaturi indestructibile, uneste cele doua Biserici ale noastre.

Dealtfel, Sfintii, au fost dintotdeauna si sunt pana astazi veriga de legatura intre credinciosi. Astfel, Biserica noastra Ortodoxa a Rasaritului este Biserica Sfintilor, ale caror sfinte moaste, izvoratoare de har impartatesc lumii intregi Harul Cel Dumnezeiesc si dovedesc adevarul sfintei noastre credinte.

Si daca acest lucru este valabil pentru toti Sfintii Bisericii noastre fara deosebire, cu atat mai mult pentru cel mai mare intre Apostoli, pentru cel dintai Corifeu, pentru cel pe care Sfantul Ioan Gura de Aur il numeste "gura a lui Hristos", cel ce nu numai in viata a cutreierat intreaga lume, predicand Cuvantul lui Hristos si semanand germenii Evangheliei, dar si dupa moartea sa muceniceasca strabate de jur-imprejur lumea-ntreaga prin Sfintele Lui Moaste, martor fiind nemincinos si puternic propovaduitor al adevarului, pentru ca: "Iisus Hristos este Acelasi, ieri si azi si in veci".

Avand ca prilej faptul ca anul in curs, an in care se implinesc doua mii de ani de la nasterea Celui dintai dintre Corifei, a Apostolului Pavel, si care, prin cinstita hotarare a Sanctitatii Sale, a Patriarhului Bartolomeu, a fost proclamat "Anul Sfantului Apostol Pavel", Preafericirea Sa, Preafericitul Daniel, purtand parinteste de grija turmei sale, ne-a adresat noua invitatia de a vizita si de a aduce in orasul si in Biserica dumneavoastra, spre binecuvantarea si sfintirea tuturor, Sfintele Moaste ale Sfantului si Maritului Apostol Pavel, odoare ce se pastreaza in Sfanta Mitropolie a Veriei, Naoussei si Kampaniei.Asteptand cu bucurie intalnirea noastra, invocam binecuvantarea Sfantului si Maritului Apostol Pavel peste voi toti.

+ Panteleimon,
al Veriei, Naoussei si Kampaniei

.

21 Octombrie 2008

Vizualizari: 289

Voteaza:

Mesajul Inaltpreasfintitului Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE