Mitropolitul Banatului implineste azi 90 de ani

Astazi, 21 noiembrie, Inaltpreasfintitul dr. Nicolae Corneanu, Arhiepiscopul Timisoarei si Mitropolitul Banatului, implineste 90 de ani de viata. Cu acest prilej, clericii si credinciosii din cuprinsul Arhiepiscopiei Timisoarei, impreuna cu Preasfintitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timisoarei, ureaza Inaltpreasfintiei Sale ani multi si binecuvantati, cu arhipastorire rodnica, spre slava lui Dumnezeu si spre binele sfintei Sale Biserici.

Ieri, dupa cum aflam din Ziarul Lumina, colaboratorii Centrului eparhial si preotii slujitori de la Catedrala mitropolitana l-au felicitat pe Inaltpreasfintitul dr. Nicolae Corneanu la Resedinta mitropolitana din Timisoara.

In cadrul acestei intalniri, cuvantul de aleasa felicitare a fost rostit de preotul Ionel Popescu, vicar eparhial, care a spus: „Suntem prezenti cu emotie in suflet si cu bucurie la acest eveniment aniversar toti membrii Permanentei Consiliului eparhial, in frunte cu Preasfintitul Paisie Lugojeanul, si colaboratori de la oficiile protopopesti, de la sfintele manastiri si de la Catedrala mitropolitana, dar si ceilalti frati si surori de la Centrul eparhial, multumindu-va, Inaltpreasfintite Parinte Mitropolit, pentru dragostea ce ne-o aratati, pentru rodnicele impliniri in ogorul Domnului si mai ales pentru modul minunat in care ati stiut intotdeauna sa va apropiati de oameni, de sufletul, nevoile si aspiratiile lor.

Este un moment important in viata Inaltpreasfintiei Voastre, dar si in viata eparhiei noastre, pentru ca Bunul Dumnezeu v-a harazit acesti multi ani de viata, inchinati slujirii Bisericii si credinciosilor in aceasta de Dumnezeu pazita eparhie a Mitropoliei Banatului, din care 52 de ani ca episcop si mai ales ca Arhiepiscop al Timisoarei si Mitropolit al Banatului. In aceasta inalta demnitate ati slujit «cu timp si fara timp» la altarul Bisericii noastre dreptmaritoare pe plan pastoral-misionar, teologic si stiintific, ecumenic si filantropic, dar si administrativ-gospodaresc.

Opera Inaltpreasfintiei Voastre este una extrem de bogata pe plan local, national, dar si international. Va marturisim ca toti colaboratorii prezenti am avut multe de invatat de la Inaltpreasfintia Voastra in acesti ani, spre a deveni buni slujitori ai lui Dumnezeu, ai Bisericii si ai credinciosilor; am invatat ce inseamna rigoarea administrativa, dar si stiintifica-teologica, pilduitoare fiind opera teologica pe care ati creat-o, sutele de articole, recenzii si studii publicate in tara si in strainatate, nu mai putin zecile de carti atat de utile preotilor, profesorilor de teologie, studentilor, elevilor seminaristi si tuturor credinciosilor. Toti cei prezenti astazi aici, in frunte cu Preasfintitul Paisie Lugojeanul, va aducem acum cuvant de aleasa felicitare, prinos de cinstire si de filiala dragoste, rugand pe Bunul Dumnezeu sa va daruiasca inca multi si binecuvantati ani de viata, spre binele Bisericii noastre si al credinciosilor pe care ii arhipastoriti“.

La randul sau, Inaltpreasfintia Sa a multumit celor prezenti pentru dragostea pe care au aratat-o prin prezenta lor si pentru urarile adresate. „Ziua de astazi reprezinta un eveniment deosebit, caci marcheaza o anumita perioada a vietii mele. Cu emotie va doresc tuturor sa ajungeti aceasta frumoasa varsta si va multumesc ca v-ati gandit sa fim impreuna, urandu-va numai bine, spor in toate si Harul Domnului nostru Iisus Hristos sa fie pururea cu noi toti“, a precizat Inaltpreasfintia Sa, Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului.

Nascut la 21 noiembrie 1923 in Caransebes, intr-o familie preoteasca (unchiul sau Cornel Corneanu a fost secretarul episcopului Miron Cristea, iar tatal, preot la Biserica „Sfantul Ioan Botezatorul“ din Caransebes), Nicolae Corneanu urmeaza cursurile scolii elementare si pe cele liceale la Caransebes (1934-1942), apoi se inscrie la Facultatea de Teologie din Bucuresti, unde studiaza in perioada 1942-1946. Dupa absolvirea facultatii se inscrie la doctorat, iar la 30 iunie 1949 isi va sustine teza cu titlul: „Viata si petrecerea Sfantului Antonie cel Mare. Inceputurile monahismului crestin pe Valea Nilului“, sub coordonarea regretatului profesor Ioan G. Coman.

In anul 1960 va fi hirotonit preot de catre patriarhul Teoctist, pe atunci episcop-vicar patriarhal, iar la 15 decembrie acelasi an Colegiul Electoral Bisericesc il alege episcop al Aradului, Ienopolei si Halmagiului. Este hirotonit arhiereu in Biserica „Sfantul Spiridon Nou“ din Bucuresti, la data de 15 ianuarie 1961, de catre patriarhul Justinian, instalarea in functia de episcop al Aradului avand loc la 22 ianuarie acelasi an in Catedrala episcopala din Arad. La 17 februarie 1962, a-celasi Colegiu Electoral al Patriarhiei Romane il alege in scaunul vacant de Arhiepiscop al Timisoarei si Caransebesului si Mitropolit al Banatului. (Diac. Marius Mircia, Valentin Birau)

Darul vietii ca timp de cultivare a darurilor spirituale

Implinirea a 90 de ani de viata ai Inaltpreasfintitului Parinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, reprezinta un prilej deosebit de a multumi impreuna lui Dumnezeu pentru darul sfant al vietii si pentru darurile revarsate asupra sa, pe care le-a cultivat prin rugaciune si osteneala, intelepciune si staruinta, fiind ajutat de colaboratori, cler si popor, pastori si pastoriti, parinti si fii duhovnicesti, frati si surori in Hristos-Domnul, spre binele Bisericii si al societatii. Taina rodirii spirituale, pastorale, culturale si sociale, ca taina a misiunii Bisericii in lume, este cuprinsa in cuvintele Mantuitorului Hristos: „Eu sunt Vita, voi sunteti mladitele. Cel ce ramane in Mine si Eu in el, acela aduce roada multa, caci fara Mine nu puteti face nimic (.), caci Eu v-am ales pe voi si v-am randuit sa mergeti si roada sa aduceti, si roada voastra sa ramana” (Ioan 15, 5 si 16).

Din cei 90 de ani de viata ai Inaltpreasfintitului Parinte Nicolae, 70 de ani i-a implinit intru slujire preoteasca de diacon (1943), preot (1960) si arhiereu (1961). O mare parte a acestei slujiri sacerdotale a fost traita in anii dictaturii comuniste, cand Biserica era controlata si obligata sa-si restranga activitatile sale doar la viata liturgica. Totusi, in pofida multor oprelisti, viata Bisericii a continuat, iar dupa schimbarile din anul 1989, activitatile Bisericii s-au intensificat si multiplicat in plan spiritual si social misionar, deoarece au aparut noi sanse, dar si noi cerinte si probleme in societatea capitalista pluralista, insa si marcata de individualism, prozelitism, secularizare, emigratie si alte fenomene noi. Toate aceste aspecte au fost privite cu atentie si responsabilitate de catre Inaltpreasfintitul Parinte Mitropolit Nicolae al Banatului. Opera sa teologica si culturala bogata, rigoarea administrativa si deschiderea spre cooperare cu altii in plan religios si social sunt trasaturi majore ale activitatii.

La aceasta sarbatoare binecuvantata, de implinire a 90 de ani de viata si de multa activitate misionara, aflata sub semnul rodirii binecuvantate si implinite in statornica slujire la altarul Banatului, adresam Inaltpreasfintitului Parinte Mitropolit Nicolae calde doriri de sanatate, pace, bucurie si mult ajutor sfant de la Dumnezeu in pastorirea clerului si a credinciosilor din Mitropolia Banatului.

Intru multi si fericiti ani,
Inaltpreasfintia Voastra!

† Daniel
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

.
Pe aceeaşi temă

21 Noiembrie 2013

Vizualizari: 375

Voteaza:

Mitropolitul Banatului implineste azi 90 de ani 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE