Ceremonia de intronizare a Preasfintitului Parinte Macarie Dragoi, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord


Ceremonia de intronizare a Preasfintitului Parinte Macarie Dragoi, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord

 

Duminica, 6 iulie 2008, in catedrala episcopala a Bisericii Ortodoxe Sarbe din Stockholm va avea loc ceremonia de intronizare a Preasfintitului Parinte Macarie Dragoi, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord.

Sfanta Liturghie va fi oficiata de catre Inaltpresfintitul Parinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale si de Nord, inconjurat de alti membri ai Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane si ierarhi ai altor Biserici ortodoxe surori. La eveniment vor mai participa reprezentanti ai autoritatilor romane, ai autoritatilor locale, preoti, monahi si credinciosi din Mitropolia Germaniei, Europei Centrale si de Nord, reprezentanti ai altor culte, etc.

Ales episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord in sedinta de lucru a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din 5 martie 2008, Preasfintitul Parinte Macarie Dragoi a fost hirotonit intru arhiereu in Catedrala mitropolitana din Cluj-Napoca la sarbatoarea Izvorul Tamaduirii (2 mai).

La ceremonia de intronizare a primului episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord, delegatul Preafericitului Parinte Patriarh Daniel este Inaltpreasfintitul Mitropolit Nifon al Targovistei si Exarh Patriarhal, care va transmite in numele Intaistatatorului Bisericii Ortodoxe Romane urmatorul mesaj:

 

 

Binecuvantare pentru primul episcop ortodox roman al Europei de Nord

 

Inaltpreasfintiile Voastre si Preasfintiile Voastre,

Excelentele Voastre,

Preasfintia Voastra, Preasfintite Parinte Macarie,

Preacuviosi si Preacucernici Parinti,

Iubiti credinciosi,

 

Evenimentul care se petrece in aceasta inaltatoare zi la Stockholm aduce o mare bucurie pentru intreaga Biserica Ortodoxa Romana intrucat Preasfintitul Episcop Macarie Dragoi este primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane din Europa de Nord.

Acest eveniment este expresia lucrarii rodnice a Bisericii Ortodoxe Romane si a grijii pe care o poarta fata de toti fiii ei aflati in afara granitelor tarii. Lumea de astazi, de altfel, cere o mai intensa lucrare a Bisericii in societate si o implicare atat in propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, cat si in acordarea asistentei sociale celor aflati in nevoie si suferinta. In acest sens, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat infiintarea Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord si trimiterea unui ierarh care sa ajute preotii din aceasta eparhie in lucrarea pastoral-misionara a Bisericii noastre, intr-o societate in care fenomenul secularizarii este din ce in ce mai prezent.

 

In acest context, este necesar sa afirmam credinta in Dumnezeu si sa participam activ la viata Bisericii. Cu cat desertul spiritual este mai mare, cu atat mai puternica trebuie sa fie intensitatea credintei. Cu alte cuvinte, trebuie sa intensificam viata spirituala a comunitatilor crestine,adica, sa participam la viata comunitatii. Nu este de ajuns sa ne rugam singuri acasa, chiar daca si aceasta rugaciune este importanta, ci trebuie sa ne rugam in biserica. Scriitorul bisericesc Tertulian scria in secolul al III-lea ca: "Un singur crestin nu este crestin" (Unus christianus nullus christianus) adica cineva este crestin daca traieste in Biserica, in comuniune spirituala cu alti crestini

 

Preacucernici parinti si iubiti fii duhovnicesti,

Sfantului Sinod, in sedinta sa din data de 5 martie 2008, a ales pe Parintele Protosinghel Macarie Dragoi in scaunul vacant al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord, la propunerea Adunarii Eparhiale, ca primul episcop al acestei eparhii, iar in data de 2 mai 2008, la Praznicul Izvorului Tamaduirii, in Catedrala Mitropolitana din Cluj-Napoca, a fost hirotonit intru episcop. Astazi are loc sarbatoarea de intronizare a Preasfintiei Sale, zi binecuvantata care incununeaza eforturile depuse atat de Biserica-Mama, in purtarea sa de grija fata de toti cei aflati departe de Tara, cat si ale preotilor si credinciosilor stabiliti vremelnic sau definitiv in Suedia, Norvegia si Danemarca. Ziua de 6 iulie 2008 va ramane in memoria Bisericii noastre, ca o zi istorica, insemnand instalarea primului episcop ortodox roman pentru noua Episcopie Ortodoxa Romana a Europei de Nord, ea fiind un prilej de bucurie si de speranta pentru fiecare cleric si credincios din aceasta nou infiintata eparhie. Calitatile spirituale si intelectuale, buna cunoastere a vietii bisericesti din Diaspora ortodoxa romaneasca, experienta pastorala si misionara bogata l-au recomandat pe Preacuviosul Parinte Macarie pentru inalta vrednicie episcopala la care a fost chemat.

 

 

Preasfintite Parinte Macarie,

Calitatile teologice si administrative pe care le-ati dovedit in slujirea Bisericii si culturii noastre romanesti ne indreptatesc speranta ca lucrarea pe care o incepeti astazi va fi o lucrare binecuvantata de Dumnezeu si nadajduim ca prezenta Preasfintiei Voastre ca Episcop al romanilor ortodocsi din Europa de Nord va intari moral si spiritual unitatea de credinta si de neam a romanilor ortodocsi pe care ii veti pastori.

 

Purtand un nume frumos, Macarie, semnificativ pentru cultura neamului romanesc, nu putem incheia acest cuvant fara sa amintim ca anul acesta 2008 are o dubla semnificatie pentru Biserica Ortodoxa Romana; este Anul jubiliar al Sfintei Scripturi si al Sfintei Liturghii, cand Biserica noastra aniverseaza 320 de ani de la tiparirea Bibliei de la Bucuresti (1688), prima editie integrala a Sfintei Scripturi in limba romana, si 500 de ani de la tiparirea primului Liturghier ortodox, si anume Liturghierul slavon al lui Macarie, aparut la Targoviste, in anul 1508.

 

De aceea, nu intamplator am delegat pe Inaltpreasfintitul Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Targovistei si Exarh Patriarhal, pentru a savarsi, in numele Nostru, impreuna cu Inaltpreasfintitul Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale si de Nord actul solemn de instalare a Preasfintiei Voastre in scaunul vladicesc al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord, oferindu-va carja episcopala.

 

Cu acest prilej, reinnoim doririle noastre de sanatate, pace, bucurie si ajutor de la Dumnezeu in toata fapta cea buna, Preasfintiei Voastre, colaboratorilor de la Centrul Eparhial, intregului cler si tuturor credinciosilor eparhiei pe care o pastoriti. Totodata, Va indemnam sa cultivati comuniunea frateasca cu ierarhii ortodocsi canonici din tarile Europei de Nord, precum si relatii de cooperare sociala cu alte Biserici, in special cu Biserica Evanghelica Luterana, si sa aratati totodata respectul cuvenit fata de autoritatile civile spre binele tuturor. Avem speranta ca lucrarea pastorala a Preasfintiei Voastre va fi benefica pentru eparhia nou infiintata si Biserica Ortodoxa Romana in general.

Cu frateasca imbratisare si parinteasca binecuvantare,

 

S S + D A N I E L

 

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

 

 

 

Preasfintitul Parinte Macarie Dragoi, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord

 

Preasfintitul Parinte Macarie Dragoi


 Data si locul nasterii:

- 9 mai 1977, localitatea Caianu-Mic, jud. Bistrita-Nasaud, ca cel de-al treilea copil in familia credinciosilor ortodocsi Vasile si Ana din localitatea Spermezeu, jud. Bistrita-Nasaud. Primeste

la Botez numele de Marius-Dan

 

Studii:

- 1983-1990: clasele I-VII la Scoala Generala din Spermezeu

- 1990-1991: clasa a VIII-a la Scoala Generala "Sfantul Constantin  Brancoveanu" din Cluj-Napoca

- 1991-1996:  Seminarul Teologic Ortodox "Sfantul Mitropolit Dosoftei" din Suceava

- 1996-2000: Facultatea de Teologie Ortodoxa din Cluj-Napoca, Universitatea "Babes-Bolyai"

- iunie-septembrie 1997: cursuri de perfectionare a limbii franceze in Comunitatea "Le Verbe de Vie", Aubazine, Franta

- 2000-2001: Studii Aprofundate/Master, sectia Teologie-Istorie, Facultatea de Teologie Ortodoxa din Cluj-Napoca, Universitatea "Babes-Bolyai"

- februarie-aprilie 2002: cursuri de perfectionare a limbii engleze in "The English Language Centre" din York, Marea Britanie

- 2000-2005: cursuri de doctorat la Facultatea de Studii Europene, Universitatea "Babes-Bolyai", Cluj-Napoca, specialitatea Istorie europeana si etnologie, cu teza: Istorie si identitati culturale in nord-vestul Transilvaniei

- 2001-2005: cursuri de doctorat la Facultatea de Teologie Ortodoxa, Universitatea "Babes-Bolyai", Cluj-Napoca, specialitatea Istoria Bisericii Ortodoxe Romane si notiuni de Paleografie. La 2 aprilie 2008 obtine titlul academic de Doctor in Teologie, primind calificativ maxim, cu teza:  Ortodocsi si greco-catolici in Transilvania (1874-1916). Convergente si divergente

- 2004-2005: studii de specializare in Marea Britanie la Universitatile din Leeds (College of the Resurrection-Mirfield) si Durham (St John's College)

 

Activitatea pastoral-misionara:

- 1998-2003: secretar de cabinet al IPS Parinte Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului si Clujului

- 1999-2001: redactor la Radio Renasterea din Cluj-Napoca

- februarie-iulie 2001: profesor suplinitor de religie la Scoala "Ioan Bob" din Cluj-Napoca

- 23 iunie 2003: tuns in monahism cu numele Macarie de catre IPS Parinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, in Manastirea "Sfantul Ioan Botezatorul" din Alba-Iulia, fiindu-i nas de calugarie PS Episcop-Vicar Vasile Somesanul

- 24 iunie 2003, "Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul": hirotonit intru ierodiacon de catre IPS Parinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, la Liturghia din ziua hramului Manastirii "Sfantul Ioan Botezatorul" din Alba-Iulia

- 6 ianuarie 2004, "Botezul Domnului": hirotonit intru ieromonah de catre IPS Parinte Arhiepiscop Andrei al Alba Iuliei, in Catedrala Reintregirii din Alba-Iulia, ca slujitor pe seama acestei catedrale, iar in paralel este numit preparator si duhovnic la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Alba-Iulia

- 2004-2005: in perioada studiilor de specializare in teologie la universitatile din Leeds si Durham din Marea Britanie, cu binecuvantarea si sub indrumarea IPS Parinte Mitropolit Iosif al Europei Occidentale si Meridionale, pune bazele unei prime parohii ortodoxe romanesti in nordul Angliei, Parohia Ortodoxa Romana "Sfantul Macarie cel Mare" Mirfield-Leeds, cu doua filii la Manchester si Corby

- 24 aprilie 2005, Duminica Floriilor: hirotesit de catre IPS Parinte Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului si Clujului protosinghel si eclesiarh al catedralei din Cluj-Napoca

- 2005-2008, eclesiarhul Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca si profesor-duhovnic la Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca

- 5 martie 2008, ales episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane pentru Europa de Nord de catre Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, cu 42 din 45 de voturi. Primeste, totodata, rangul de arhimandrit

- 16 martie 2008, Duminica Ortodoxiei, hirotesit arhimandrit in Catedrala Mitropolitana din Cluj-Napoca de catre IPS Arhiepiscop si Mitropolit Bartolomeu

- 2 mai 2008, Izvorul Tamaduirii, hirotonit arhiereu in Catedrala Mitropolitana din Cluj-Napoca de catre un sobor de 11 ierarhi, in fruntea carora s-au aflat IPS Parinte Arhiepiscop si Mitropolit Bartolomeu al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului; IPS Parinte Arhiepiscop si Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale si de Nord si IPS Parinte Arhiepiscop Andrei al Alba-Iuliei 

 

Activitatea culturala:

- 2004-2008 realizeaza saptamanal la Radio Renasterea din Cluj-Napoca emisiunea Secole crestine iar intre 2005-2008 la Radio Reintregirea din Alba-Iulia emisiunea de istorie bisericeasca: Din trecutul Bisericii noastre

- a fost invitat la mai multe emisiuni de radio si televiziune, a participat cu referate si interventii la peste 30 de manifestari cultural-stiintifice si duhovnicesti: simpozioane, conferinte, sesiuni de comunicari, de nivel national si international, in tara si strainatate

- a publicat pana in prezent urmatoarele 4 volume:

1. Spermezeu-stravechi sat de la poalele Tiblesului. Monografie istorica, Editura Limes, Cluj-Napoca, 2001

2. Folclor muzical din Spermezeu. Schita monografica, Editura Limes, Cluj-Napoca, 2005,

3. Folclor poetic din Spermezeu. Texte rituale, epice, lirice et varia, Editura Limes, Cluj-Napoca, 2005

4. Ler Sfanta Marie. Colinde de pe vaile Tiblesului, Editura Renasterea, Cluj-Napoca, 2005

 

- a publicat peste 40 de studii pe teme teologice, istorice si etnologice, in limba romana si in limbi de circulatie internationala, in diferite reviste de specialitate si volume colective din tara si strainatate, precum si peste 100 de articole, recenzii si interviuri in diferite periodice bisericesti si de cultura

 

Limbi straine:

- Engleza

- Franceza

                                                       

BIROUL DE PRESA AL PATRIARHIEI ROMANE

.

02 Iulie 2008

Vizualizari: 1104

Voteaza:

Ceremonia de intronizare a Preasfintitului Parinte Macarie Dragoi, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Europei de Nord 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE