Palatul Patriarhiei va gazdui conferinta cu preotii din Arhiepiscopia Bucurestilor


Cu binecuvantarea PF Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane si Loctiitor de Mitropolit al Moldovei si Bucovinei, la Palatul Patriarhiei va avea loc astazi, 6 noiembrie, conferinta cu preotii din Arhiepiscopia Bucurestilor. Tema conferintei este: "Pastoratie si misiune in contextul unei lumi in schimbare. Problema migratiei". Mai multe detalii in acest sens am aflat de la pr. Bogdan Ciubotaru, purtator de cuvant al Arhiepiscopiei Bucurestilor: "De dimineata, dupa ce Sf.

Liturghie va fi oficiata in Catedrala patriarhala, preotii si diaconii din cele 9 protoierii care apartin de Arhiepiscopia Bucurestilor se vor intruni in aula Palatului Patriarhiei, unde vor asculta referatul principal, celelalte referate secundare si completarile de rigoare la aceasta tematica si, totodata, vor avea loc si luarile de cuvant ale participantilor care doresc acest lucru. Este asteptat cu mare interes un cuvant al Parintelui Patriarh Daniel, pentru ca este nevoie ca dincolo de ideile din aceasta conferinta sa existe o transpunere a lor in practica, incat pastoratia si misiunea din Biserica noastra, nu doar din Arhiepiscopia Bucurestilor, sa poata sa aduca roade in folosul clerului si credinciosilor Bisericii noastre".

 

.

05 Noiembrie 2007

Vizualizari: 477

Voteaza:

Palatul Patriarhiei va gazdui conferinta cu preotii din Arhiepiscopia Bucurestilor 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE