Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 12.08.2010, 21:38:03
hadrian hadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 7
Implicit si cine e de vina?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Frumușică minciunica, nimic de zis! Dom' părinte, minte-ne frumos!
Apa botezului nu ne ferește de focul Iadului, precum serul vaccinului de boală. Din nefericire, prea mulți bebeluși "vaccinați" de preot au ajuns să sfârșească nepocăiți printr-o viață de păcate și departe de Dumnezeu. La ce le-a folosit?
Daca a ajuns cineva departe de Dumnezeu se datoreaza faptului ca nasii si parintii nu si-au facut datoria. poti sa te vaccinezi impotriva unor boli si cineva sa te contamineze voi cu un virus in fata caruia nu esti imun si sa mori inainte de vreme.
Botezul crestin nu este acelasi cu botezul evreilor. Botezul crestin inseamna nastere din nou (Cf. Convorbirii cu Nicodim a Mantuitorului), Botez cu Duh Sfant si cu foc. Mantuitorul a primit acest Botez, cu firea Sa umana, in momentul intruparii, cand a curatit aceasta fire de pacatul lui Adam si de urmarile ei, dandu-i puterea sa biruiasca pacatul.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 09:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 16:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 22.02.2012 00:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 16:34:34