Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 18.09.2010, 02:13:10
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dragă mai ai ceva de comentat ?
Astept sa imi scrieti partea din slujba catolica in care ei cred ca painea si vinul se transforma, de catre Duhul Sfant, in Trupul si Sangele Domnului fara ca Duhul Sfant sa fie rugat de nimeni, dupa cum ati afirmat. Astept cu mare nerabdare pasajul, si ca sa fie clar ca pasajul este integral, scrieti va rog putin de text dinaintea pasajului si putin de text de dupa.
  #382  
Vechi 18.09.2010, 02:40:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Astept sa imi scrieti partea din slujba catolica in care ei cred ca painea si vinul se transforma, de catre Duhul Sfant, in Trupul si Sangele Domnului fara ca Duhul Sfant sa fie rugat de nimeni, dupa cum ati afirmat. Astept cu mare nerabdare pasajul, si ca sa fie clar ca pasajul este integral, scrieti va rog putin de text dinaintea pasajului si putin de text de dupa.
http://www.crestinortodox.ro/editori...ica-70336.html

Pana la Conciliul II Vatican, Biserica Romano-Catolica a ramas tributara vechii conceptii si practici liturgice potrivit careia minunea prefacerii are loc in momentul rostirii cuvintelor de instituire, care au putere lucrativa si operatorie in acest sens. Dupa opinia romano-catolicilor "aceste cuvinte opereaza efectiv cele ce ele anunta. Numai ele transforma painea si vinul in Trupul si Sangele lui Hristos".

Potrivit doctrinei romao-catolice "Hristos Se aduce jertfa numai prin preot, nu si prin comunitate. Totul se petrece, desigur, pentru comunitate, dar nu prin comunitate, ci deasupra ei. Comunitatea nu-si adauga jertfa ei la jertfa lui Hristos. Nu se produce o osmoza intre aceste jertfe".

Datorita acestui fapt, a fost eliminata epicleza, pentru ca s-a considerat ca Hristos nu are nevoie sa cheme pe Duhul pentru a se aduce pe Sine jertfa Tatalui Sau. in noile formulare ale misei romano-catolice se poate sesiza o asa-zisa epicleza inainte de sfintirea Darurilor, introdusa mai mult din motive de ordin ecumenic, in tendinta de redescoperire a unei vechi traditii liturgice si din necesitatea fortuita de a evidentia rolul Duhului Sfant in cultul divin, insa, accentul cade si pe rostirea cuvintelor de instituire, care reprezinta o conditie esentiala in actul prefacerii Sfintelor Daruri.
  #383  
Vechi 18.09.2010, 02:49:22
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
http://www.crestinortodox.ro/editori...ica-70336.html

Pana la Conciliul II Vatican, Biserica Romano-Catolica a ramas tributara vechii conceptii si practici liturgice potrivit careia minunea prefacerii are loc in momentul rostirii cuvintelor de instituire, care au putere lucrativa si operatorie in acest sens. Dupa opinia romano-catolicilor "aceste cuvinte opereaza efectiv cele ce ele anunta. Numai ele transforma painea si vinul in Trupul si Sangele lui Hristos".

Potrivit doctrinei romao-catolice "Hristos Se aduce jertfa numai prin preot, nu si prin comunitate. Totul se petrece, desigur, pentru comunitate, dar nu prin comunitate, ci deasupra ei. Comunitatea nu-si adauga jertfa ei la jertfa lui Hristos. Nu se produce o osmoza intre aceste jertfe".

Datorita acestui fapt, a fost eliminata epicleza, pentru ca s-a considerat ca Hristos nu are nevoie sa cheme pe Duhul pentru a se aduce pe Sine jertfa Tatalui Sau. in noile formulare ale misei romano-catolice se poate sesiza o asa-zisa epicleza inainte de sfintirea Darurilor, introdusa mai mult din motive de ordin ecumenic, in tendinta de redescoperire a unei vechi traditii liturgice si din necesitatea fortuita de a evidentia rolul Duhului Sfant in cultul divin, insa, accentul cade si pe rostirea cuvintelor de instituire, care reprezinta o conditie esentiala in actul prefacerii Sfintelor Daruri.
Dupa cum ati observat, v-am rugat sa imi scrieti cuvintele care se rostesc in Biserica Catolica, si nicidecum parerea ortodocsilor despre Biserica Catolica. Pe aceasta o stiu de foarte multa vreme, dar in practica nu mi s-a confirmat ca ar fi asa cum zic ei. Asa ca in continuare astept sa imi scrieti cuvintele rostite de catolici la ei in biserica. Daca nu le cunoasteti, puteti merge maine la ei in Biserica si sa le notati pe cele pe care le veti auzi acolo.


Si ca mic ajutor pe ce anume sa va concentrati atentia, din compendiumul la catehismul catolic de pe site-ul Vaticanului:

"277. Cum se desfășoară celebrarea Euharistiei?

Se desfășoară în două momente mari, care formează un singur act de cult: liturgia cuvântului, care cuprinde proclamarea și ascultarea cuvântului lui Dumnezeu; liturgia euharistică, ce cuprinde prezentarea pâinii și vinului, rugăciunea sau anafora, care conține cuvintele consacrării, și împărtășania."

Daca insa cunoasteti engleza sau alta limba straina, o sa puteti citi mai multe din catehismul integral, care din pacate nu este si in romana.

Last edited by adiandrea6; 18.09.2010 at 03:06:22.
  #384  
Vechi 18.09.2010, 07:25:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Discutia despre euharustie nu era pe topicul celalalt?
Adiandrea, un mic sfat, daca imi este permis: selecteaza oamenii cu care discuti dupa bun simtul pe care il arata. Daca sunt oameni care de cate ori deschid gura scapa o jignire, e mai bine sa-i ignori. Nu merita si sunt destui oameni frumosi pe forum.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #385  
Vechi 18.09.2010, 10:30:30
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Parinte Gheorghe, nu stiu daca imi sta mie bine sa o spun dar cred ca nu aveti motive intemeiate sa va retrageti din spatiul virtual.
.................!!!???

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Va inteleg supararea. In ce ma priveste, macar ca am avut de-a face in viata reala cu multi oameni de diferite confesiuni, (ma gandesc si la anii petrecuti printre musulmani) nu am fost niciodata atacat si improscat cu noroi ca aici pe forum. Dar punand totul in balanta eu as zice ca se merita.
Fiecare in parohiile noastre suntem protejati dar poate Dumnezeu vrea sa ma mai si injure cineva...:))
Nu, dragul meu, nu ai cum sa intelegi. Nu ai cum sa intelegi nici cat de mult ma doare sufletul sa spun aceste cuvinte! Nu intelegi nu pentru ca nu ai putere sa o faci, Domnul ti-a daruit multime de talanti, ci pentru ca esti prea fricos.

Niciodata nu am privit interventiile mele de pe forum ca pastoratie adevarata, aceasta ma straduiesc sa o fac doar cu oameni reali, totusi nu elimin posibilitatea ca cineva sa se foloseasca duhovniceste de pe urma vreunui "cuvant" de pe forum. Am in vedere si faptul ca, la un moment dat, cineva se poate si sminti la fel de real! Cand imi dau seama, din reactia celui cu care "ma conversez", ca sanse sunt mai mari sa se sminteasca decat sa se zideasca sau simt ca eu insumi ma smintesc, mai bine renunt la discutia pe forum si continui doar cu rugaciunea.

Este sigur ca nu voi disparea definitiv, sunt inca nevoit sa-mi impart viata intre "chilie" si internet, din motive personale, insa iti pot spune ca daca stai de vorba (chiar si pe forum, poate) cu un preot pe care-l cinstesti si ii spui de mai mult de trei ori la rand ca se inseala in cuvantul pe care ti-l adreseaza, fie nu dai doi bani pe preotie, fie esti mai mare decat el, ca autoritate, in Biserica.

Noi ne cunoastem de pe vremea cand ma numeam doar Gheorghe, nu preotul Gheorghe. Eu cred cu tarie in harul preotiei si in lucrarea la care, din mila Domnului, am fost chemat si care ma aseaza, azi, pe o alta raspundere ca inainte. Fratia ta nu crezi in preotia sacramentala a Bisericii Ortodoxe, iar asta conform doctrinei neoprotestante, nu dupa sufletul tau. Dar dupa sufletul tau simti ca, in preotia ortodoxa, dincolo de aceste cuvinte "de forum", mai "dogmatice" sau mai putin "dogmatice", exista o credinta in El, reala, sincera, vie, lucratoare si sfintitoare, simtire pe care o accepti nu atat cat ai vrea ci doar atat cat ti se permite acum. Asta este teama de care pomeneam mai sus.

Vrei sa mai raman "pe aici"... Motivezi aceasta cerere... Iarta-ma daca din toate motivele pe care le-ai expus nu-l voi considera valabil decat pe ultimul, cel cu numarul 5. Pentru mine, lucrarea pe care o sustii in celelalte motive (1-4) se implineste, inzecit mai bine, in parohie. Cei de pe forum nu vor fi vaduviti duhovniceste de lipsa mea, mai mult ca sigur ca va fi invers si asta doar din cauza neputintelor mele!

Nu cred ca noi doi vom putea ajunge vreodata la un conflict dacat atunci cand vei veni "la furat" in turma mea. Te respect prea mult, ca om in primul rand, ca sa nu gasesc resurse sa... "trec peste", orice ar fi in discutie.

Am preferat sa postez aceste randuri aici si nu in privat din dorinta de a alunga dracul care ma indeamna spre a ma ascunde de ceea ce am in suflet. Cine simte motiv de smintire il rog sa fie rabdator cu mine si cu el si, pe mine sa ma ierte iar pe el sa se nevoaisca spre mantuire.

Domnul sa-ti lumineze calea spre rai, frate Iacob!

Last edited by Pr.Gheorghe; 18.09.2010 at 10:33:31.
  #386  
Vechi 18.09.2010, 11:00:57
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tocmai pentru ca nu o cunosc , asa ca nu au ce sa paraseasca. Poti sa-i acuzi ca nu cunosc? Sau ca nu vor sa afle? Desigur. Cei ce nu-L cunosc pe Hristos sunt rai, orbi si nenorociti. De aceea cineva trebuie sa le intinda mana sa-i scoata din mizerie. Va fi BO cea care le va intinde mana, chiar daca ei nu vor, inconjurandu-i cu dragoste si multa rugaciune? Mergand pe la ei si aratandu-le bunatatea lui Hristos? Sau numai sectarii pot face asta?

Fiecare din noi putem face atat de mult pentru mantuirea semenilor nostri. Si tocmai pentru ca ne pasa ar trebui sa actionam. Sa ne ducem acolo unde e nevoie de noi si sa intindem o mana...sa le spunem ca nu sunt singuri si parasiti, ca Dumnezeu ii iubeste si din pricina iubirii Lui noi suntem acolo sa le fim sprijin...si astfel oamenii vor ramane si nu vor mai pleca sa caute alte izvoare...numai in cazul in care Dumnezeu insusi are in plan sa-i trimita in alta parte, iar in cazul acesta nu ne vom opune. Doamne-ajuta!
Daca nu o cunosc inseamna ca trebuie sa o paraseasca? Cand nu o cunosc, cerceteaza, nu o parasesc. Tocmai aici e marea greseala. Astept sa imi intinda cineva mana , nu crecetez si caut, ci astept. Cine intinde astazi mana sa te traga spre el? cand vorbim de credinta? Cel rau imbraca de multe ori chip luminat si insala pe multi.
  #387  
Vechi 18.09.2010, 11:28:27
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
.................!!!???



Nu, dragul meu, nu ai cum sa intelegi. Nu ai cum sa intelegi nici cat de mult ma doare sufletul sa spun aceste cuvinte! Nu intelegi nu pentru ca nu ai putere sa o faci, Domnul ti-a daruit multime de talanti, ci pentru ca esti prea fricos.

Niciodata nu am privit interventiile mele de pe forum ca pastoratie adevarata, aceasta ma straduiesc sa o fac doar cu oameni reali, totusi nu elimin posibilitatea ca cineva sa se foloseasca duhovniceste de pe urma vreunui "cuvant" de pe forum. Am in vedere si faptul ca, la un moment dat, cineva se poate si sminti la fel de real! Cand imi dau seama, din reactia celui cu care "ma conversez", ca sanse sunt mai mari sa se sminteasca decat sa se zideasca sau simt ca eu insumi ma smintesc, mai bine renunt la discutia pe forum si continui doar cu rugaciunea.

Este sigur ca nu voi disparea definitiv, sunt inca nevoit sa-mi impart viata intre "chilie" si internet, din motive personale, insa iti pot spune ca daca stai de vorba (chiar si pe forum, poate) cu un preot pe care-l cinstesti si ii spui de mai mult de trei ori la rand ca se inseala in cuvantul pe care ti-l adreseaza, fie nu dai doi bani pe preotie, fie esti mai mare decat el, ca autoritate, in Biserica.

Noi ne cunoastem de pe vremea cand ma numeam doar Gheorghe, nu preotul Gheorghe. Eu cred cu tarie in harul preotiei si in lucrarea la care, din mila Domnului, am fost chemat si care ma aseaza, azi, pe o alta raspundere ca inainte. Fratia ta nu crezi in preotia sacramentala a Bisericii Ortodoxe, iar asta conform doctrinei neoprotestante, nu dupa sufletul tau. Dar dupa sufletul tau simti ca, in preotia ortodoxa, dincolo de aceste cuvinte "de forum", mai "dogmatice" sau mai putin "dogmatice", exista o credinta in El, reala, sincera, vie, lucratoare si sfintitoare, simtire pe care o accepti nu atat cat ai vrea ci doar atat cat ti se permite acum. Asta este teama de care pomeneam mai sus.

Vrei sa mai raman "pe aici"... Motivezi aceasta cerere... Iarta-ma daca din toate motivele pe care le-ai expus nu-l voi considera valabil decat pe ultimul, cel cu numarul 5. Pentru mine, lucrarea pe care o sustii in celelalte motive (1-4) se implineste, inzecit mai bine, in parohie. Cei de pe forum nu vor fi vaduviti duhovniceste de lipsa mea, mai mult ca sigur ca va fi invers si asta doar din cauza neputintelor mele!

Nu cred ca noi doi vom putea ajunge vreodata la un conflict dacat atunci cand vei veni "la furat" in turma mea. Te respect prea mult, ca om in primul rand, ca sa nu gasesc resurse sa... "trec peste", orice ar fi in discutie.

Am preferat sa postez aceste randuri aici si nu in privat din dorinta de a alunga dracul care ma indeamna spre a ma ascunde de ceea ce am in suflet. Cine simte motiv de smintire il rog sa fie rabdator cu mine si cu el si, pe mine sa ma ierte iar pe el sa se nevoaisca spre mantuire.

Domnul sa-ti lumineze calea spre rai, frate Iacob!
Vorbesc in numele meu si numai al meu.
Postarile dvs au fost pentru mine de un real folos, de fiecare data am invatat cate ceva din ele. Eu zic ca daca macar pentru un singur om a fost de folos inseamna ca merita tot ce ati scris pe acest forum. marturisesc ca de fiecare data cand am citit o postare de a dvs nu am avut cuvinte , nu am putut decat sa citesc si sa iau aminte. Nu am avut puterea nici macar sa multumesc, aici pe forum, dar am facut-o in tacere, in sufletul meu. Sper din tot sufletul sa mai am ocazia sa invat de la dvs.
  #388  
Vechi 18.09.2010, 13:04:55
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Discutia despre euharustie nu era pe topicul celalalt?
Adiandrea, un mic sfat, daca imi este permis: selecteaza oamenii cu care discuti dupa bun simtul pe care il arata. Daca sunt oameni care de cate ori deschid gura scapa o jignire, e mai bine sa-i ignori. Nu merita si sunt destui oameni frumosi pe forum.
Da si nu, in sensul ca nimeni nu merita sa fie judecat de noi, indiferent de cat de mult jignesc acei oameni. Ei merita doar binecuvantari, pentru ca Dumnezeu ii iubeste si stie El de ce face asa. Iar noi trebuie sa Il imitam pe El in comportamentul nostru, asa ne-a cerut Domnul. Ne-a cerut sa ne rugam pentru ei, sa ii binecuvantam si sa intoarcem mereu si celalat obraz.

Cat despre Euharistie, aveti dreptate, era pe celalalt topic, ne-a cam luat valul discutiei.
  #389  
Vechi 19.09.2010, 12:18:26
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Parintele Serafim Rose:
``„Fiecare dintre noi purtăm o mască”. Adică, cei care alegeau o anumită cale spirituală, deși erau conștienți că respectiva cale nu-i împlinea, se declarau mulțumiți de ea. Le era frică să nege până și calea respectivă, le era frică gândind că, dacă ar nega tot, nu ar rămâne cu nimic.``
  #390  
Vechi 09.10.2010, 19:36:27
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]28.[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor. [/SIZE]
[SIZE=4]29.[/SIZE][SIZE=4]Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni? [/SIZE][SIZE=4]30.[/SIZE][SIZE=4]Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească? [/SIZE][SIZE=4]31.[/SIZE][SIZE=4]Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate: [/SIZE]
[SIZE=4]1corinteni 13[/SIZE]
[SIZE=4]1.[/SIZE][SIZE=4]De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător. [/SIZE][SIZE=4]2.[/SIZE][SIZE=4]Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. [/SIZE][SIZE=4]3.[/SIZE][SIZE=4]Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește. [/SIZE][SIZE=4]4.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. [/SIZE][SIZE=4]5.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. [/SIZE][SIZE=4]6.[/SIZE][SIZE=4]Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. [/SIZE][SIZE=4]7.[/SIZE][SIZE=4]Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. [/SIZE][SIZE=4]8.[/SIZE][SIZE=4]Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși; [/SIZE][SIZE=4]9.[/SIZE][SIZE=4]Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim. [/SIZE][SIZE=4]10.[/SIZE][SIZE=4]Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa. [/SIZE]
Cand se va desfiinta? ati citit cu atentie? Cand va veni ce este desavarsit. Suntem desavarsiti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10