Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2011, 15:46:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu îmi este clar ce se înțelege prin ceea ce se numește atât de eufemistic „excese”. Vă referiți la ucideri în masă?
Și ce anume nu intră în categoria excese? Arderile pe rug individuale? Când Papa și-a cerut iertare pentru aceste „greșeli”, a specificat mai exact la ce anume se referă?

Pe de altă parte, problema pusă în deschiderea topicului nu este atât a Inchiziției de altădată, ci a nostalgiei după ea, a dorinței de a o reactualiza.
Cind papa s-a referit la greseli s-a adresat si dumneavoastra, individual. Si-a cerut iertare pentru tot ceea ce dumneavoastra, N.Priceputu, considerati greseala, oricare ar fi ea, mare sau mica. Iar in masura in care dumneavoastra veti fi capabil sa iertati greselile in aceiasi masura va ierta si Tatal Ceresc greselile dumneavoastra personale, asa cum va rugati in "Tatal nostru".

Eu personal sint nostalgica dupa Inchizitie sau mai bine zis dupa o institutue care sa aduca valorile Lui Dumnezeu in viata omului de fiecare zi; o Inchizitie care sa readuca cele 10 porunci ca piatra de temelie pentru viata oricarui om, nu dupa o inchizitie care sa ma arda pe rug pentru ca intr-o duminica nu am ajuns la biserica! Iar Inchizitia a avut o existenta de vreo 400 ani. Nu in toti cei 400 ani Inchizitia a ars pe rug eretici.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 18:38:55