Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2011, 23:15:13
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce se întîmplă cu oamenii simpli care nu cunosc toate dogmele fundamentale ca să creadă în ele? Au ei posibilitatea mîntuirii?
Vai de mine, cum sa gandim asa.
Intr-un interviu. legat de pustnici si daca mai sunt si astazi, Parintele Arsenie Papacioc a spus asa:
"exista in munte, o femeie, care nu s-a casatorit niciodata, are acolo o casuta, mostenita de la mama ei, izolata de sat. Aceea femeie sta toata ziua cu mainile la Cer si inalta lui Dumnezeu slava. e sfanta, merge la ea odata la o luna un preot de la noi sa o impartaseasca.
si din sat , oamenii se duc lunar si ii duc paine."
Harul Duhului Sfant vine din trairea crestina si din curatia inimii.
ea e ferita de dogma gresita, ca nu are contact cu dogma din lume.
Mai degraba cei invatati nu se mantuie, ca invata si devin mandrii de invatatura lor, au mai multe ispite.
Dar o femeie ca aceasta sfanta, nu se mandreste, si marturiseste curat cu inima iubirea lui Hristos si aduce curat cu inima Slava lui Dumnezeu. Niciodata nu se va rataci din cauza necunoasterii dogmei, pentru ca Hristos cand a intrat in inima ei i-a scris si dogma cea adevarata acolo.

Fie ca Domnul sa ne scrie in inima si dogma si iubirea de Hristos si atunci ne vom sfinti!
Daca am pasit pe calea cunoasterii dogmei fie ca Domnul sa ne fereasca de mandrie si sa ne dea intelepciunea trairii adevarate intru Hristos!
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca

Last edited by dobrin7m; 22.09.2011 at 23:20:17.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dogma Democratiei si Dogma Statului Paternal Mihnea Dragomir Dogmatica 71 17.02.2013 19:45:07
Mai luptam pentru mantuire? cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 23 06.10.2010 20:59:23
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04