57 de ani de la trecerea la Domnul a IPS Nicolae Balan, Mitropolitul Ardealului

Astazi, 6 august 2012, cand Biserica Ortodoxa sarbatoreste marele praznic la Schimbarii la Fata a Domnului, se implinesc 57 de ani de la trecerea la Domnul a Inaltpreasfintitului Parinte Nicolae Balan, Mitropolitul Ardealului, personalitate marcanta a Bisericii noastre stramosesti.

Biografia IPS Nicolae Balan:
Nascut la 27 apr. 1882, in Blajenii de Sus, jud. Bistrita-Nasaud, in familie de preot, a urmat Gimnaziul la Nasaud (abs. 1900), Facultatea de Teologie in Cernauti (1900-1904), unde a obtinut doctoratul (1905), cu studii de specializare la Facultatile de Teologie protestanta si catolica din Breslau (azi Wroclaw) in 1904-1905.Profesor provizoriu (1905), apoi definitiv (1909), la catedra de Dogmatica Apologetica si Morala de la Institutul Teologic-Pedagogic din Sibiu (pana in 1920), activand ca membru in Sinodul Arhiepiscopiei Sibiului si in Congresul National Bisericesc al Mitropoliei Ardealului. Fondator si redactor al „Revistei Teologice" de la Sibiu (1907 - 1916), in 1918 a redactat - cu alti doi profesori revista „Gazeta Poporului”, tot la Sibiu;

In noiembrie 1918, trimis de catre Consiliul National Roman din Transilvania intr-o misiune la Iasi, pe langa Guvernul Romaniei, in vederea realizarii unitatii noastre de stat.

A fost hirotonit preot in 1919, ca la 14/27 febr. 1920 sa fie ales mitropolit al Ardealului (hirotonit si instalat la Sibiu in 17/30 mai 1920), pastorind pana la moarte (6 august 1955). A fost ales membru de onoare al Academiei Romane (1920), membru in Comitetul central al Asociatiei ASTRA din Sibiu si senator de drept.

Ca mitropolit, a Iuptat pentru acceptarea principiilor Statutului Organic sagunian in Legea si Statutul de organizare a Bisericii Ortodoxe Romane din 1925, aparand autonomia Bisericii.

Pe taram cultural-teologic, a ridicat vechiul Institut teologic din Sibiu la rang de Academie (1921), cu drept de-a elibera diplome de licenta (1943), devenita mai tarziu Institut Teologic de grad universitar (1948); a indrumat activitatea scolilor secundare aflate pana in 1948 sub egida Bisericii (Liceul „Andrei Saguna” din Brasov, Liceul „Avram lancu” din Brad, scoala normala , „Andrei Șaguna” din Sibiu); a infiintat o scoala normala de fete, scoala de cantareti bisericesti „Dimitrie Cuntan” si un internat arhidiecezan, toate in Sibiu.

A trimis numerosi tineri teologi la Studii de specializare peste hotare, care au onorat apoi catedrele Academiei (mai tarziu lnstitutului) din Sibiu si unii chiar ale Institutului Teologic din Bucuresti. A indrumat activitatea periodicelor bisericesti de la Sibiu: „Telegraful Roman”, „Revista Teologica” si „Lumina Satelor” (din 1922).

A pus bazele unor colectii, in care au aparut zeci de lucrari teologice; „Seria Teologica“, „Seria Didactica”, „Popasuri Duhovnicesti”, ”Biblioteca Bunului Pastor” s. a.

A rectitorit manastirea brancoveneasca de la Sambata de Sus, a ridicat schitul si Caminul de la PaItinis, paraclisul si biblioteca Academiei Teologice „Andreiane”, iar in eparhie s-au construit, in cursul pastoririi sale, peste 150 de biserici si peste 150 de case parohiale, si s-au inființat parohii si protopopiate noi.

A fost unul din marii ecumeniști din perioada interbelica (participant la Congresul ecumenist de la Stockholm din 1925 si Conferinta ecumenismului practic de la Berna din 1926). A condus un pelerinaj la Locurile Sfinte in 1925. In sedinta Consiliului de Coroana din 29-30 aug. 1940, a protestat impotriva Diktatului de la Viena, iar in anii urmatori a militat mereu pentru reintregirea teritoriala a tarii.

A publicat sute de studii, articole, predici, pastorale, discursuri parlamentare, recenzii, note, in „Revista Teologica" si „Telegraful Roman”. Intre acestea putem aminti: - Problema religioasa in timpul de azi, in “Anuarul XXII al Institutului teologic-pedagogic" din Sibiu, 1905/1906, p. 3-52 (si extras) - Chestiunea bisericeasca din Romania si autonomia Bisericii noastre, Sibiu, 1910, 47 p.; - Biserica luptatoare. Considerațiuni asupra drepturilor Bisericii si asupra chemarii preotesti, Sibiu, 1910, 47 p.; - Un Congres biblic romanesc, Sibiu, 1912, 32 p.; - Scepticismul religios. Studiu apologetic (dupa Dr. Franz Hettinger), in “Anuarul XXIX al Institutului teologic pedagogic”, 1912/1913, p. 3-49 (si extras); - Pavel, apostolul Iui Iisus Hristos. Tablou biografic dupa Konrad Kirch, Sibiu, 1931,60 p. - Biserica neamului si drepturile ei (Discurs in Senat), Sibiu, 1928, 162 p. O parte din discursurile parlamentare, cuvantari si pastorale au fost stranse in volumele: - Mantuieste, Doamne, poporul tau, Sibiu, 1945, XVI + 252 p. si - Biserica si viata, Sibiu, 1947, XII + 360 p.

 

.

06 August 2012

Vizualizari: 286

Voteaza:

57 de ani de la trecerea la Domnul a IPS Nicolae Balan, Mitropolitul Ardealului 0 / 5 din 0 voturi.

Cuvinte cheie:

IPS Nicolae Balan

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE