Gramata Patriarhala de intronizare a Inaltpreasfintitului Andrei

† D A N I E L,
Prin harul lui Dumnezeu, Arhiepiscopul Bucurestilor,
Mitropolitul Munteniei si Dobrogei, Loctiitorul tronului Cezareei Capadociei si
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane
Preaiubitului cler, cinului monahal si tuturor dreptcredinciosilor crestini din de Dumnezeu pazita Arhiepiscopie a Vadului, Feleacului si Clujului,
si Mitropolie a Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului
precum si tuturor ascultatorilor si cititorilor acestei

GRAMATE PATRIARHALE,
Har si pace de la Dumnezeu, Cel in Treime laudat,
iar de la Noi parinteasca binecuvantare!


Se cuvine sa facem cunoscut tuturor ca Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos a asezat in Sfanta Sa Biserica slujiri si vrednicii deosebite prin trimiterea Preasfantului si de viata facatorului Duh peste Sfintii Sai Ucenici si Apostoli, intarindu-i pe acestia intru propovaduirea cuvantului Evangheliei Sale, savarsirea Sfintelor Taine si calauzirea credinciosilor pe calea mantuirii (cf. Matei 28, 19), iar Sfintii Apostoli, prin harul Sfantului Duh, au asezat in cetati episcopi, preoti si diaconi, spre a pastori Biserica lui Hristos (cf. Fapte 20, 28)

De aceea, ca slujitor al Bisericii lui Hristos in vrednicia de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, vazand ca a ramas vacant scaunul de Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, prin mutarea la Domnul, in ziua de 31 ianuarie 2011, a vrednicului de pomenire Arhiepiscopul si Mitropolitul BARTOLOMEU (Anania), si calauzit fiind de indatorirea de a nu lasa aceasta Arhiepiscopie si Mitropolie lipsita de carmuitorul ei canonic, pe temeiul prevederilor Statutului pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane, am convocat la sediul Mitropoliei din Cluj-Napoca, in ziua de luni, 14 martie 2011, Sinodul Mitropolitan al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, in cadrul caruia, prin vot secret consultativ, au fost desemnati doi candidati din lista ierarhilor eligibili, iar marti, 15 martie 2011, sedinta speciala de consultare a Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului cu membrii Adunarii eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului si Clujului, cu membrii clerici si mireni din celelalte eparhii ale Mitropoliei, delegati in Adunarea Nationala Bisericeasca si cu ceilalti participanti de drept, in cadrul careia, prin votul participantilor a fost mentinuta lista stabilita de Sinodul Mitropolitan, in vederea alegerii de catre Sfantul Sinod a noului Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului.

Implinind aceasta procedura statutara bisericeasca si luand aminte la indatoririle ce Ne revin ca Patriarh, am convocat Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, in ziua de vineri, 18 martie 2011, la Resedinta Patriarhala din Bucuresti, care a procedat statutar la alegerea noului Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului.

In urma votului exprimat, Sfantul Sinod a ales in scaunul vacant al Arhiepiscopiei, Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului pe Inaltpreasfintitul Parinte ANDREI, Arhiepiscopul Alba Iuliei, care s-a aratat vrednic de aceasta chemare prin statornicia sa intru dreapta credinta; prin pregatirea sa teologica dobandita la Institutul Teologic Universitar din Sibiu, apoi prin desavarsirea studiilor de doctorat in teologie la Institutul Teologic Universitar din Bucuresti, unde a dobandit titlul academic de Doctor in Teologie; prin ravna si daruirea sa pentru invatamantul teologic universitar, infiintand in anul 1991 Facultatea de Teologie Ortodoxa in cadrul Universitatii 1 Decembrie 1918 din Alba Iulia, unde preda in calitate de profesor disciplina Morala si Spiritualitate Ortodoxa, iar in perioada 2000-2008 functionand si ca Decan al acestei Facultati; prin participarea la intruniri, simpozioane si conferinte teologice; prin slujirea liturgica si pastorala a Sfintei Biserici in diferite trepte si ascultari bisericesti, ca preot de parohie, din anul 1976, ca vicar administrativ eparhial la Episcopia Alba Iuliei, din anul 1985, iar apoi, din anul 1990, prin slujire rodnica in treapta Arhieriei, ca Arhiereu-vicar la Episcopia Alba Iuliei, ca Episcop al Alba Iuliei, iar din anul 1998, cand Episcopia Alba Iuliei a fost ridicata la rangul de Arhiepiscopie, ca Arhiepiscop al Alba Iuliei; prin bogata activitate edilitar-gospodareasca, de asistenta sociala, editoriala si in domeniul mass-media desfasurata in timpul pastoririi la Alba Iulia, constand in construirea, restaurarea sau repararea a numeroase biserici, case parohiale si manastiri, multe dintre acestea infiintate sau reinfiintate; construirea cladirii Facultatii de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia; infiintarea si organizarea sub patronajul eparhiei a 70 de unitati de asistenta sociala (orfelinate, case de copii de tip familial, camine de batrani, cantine sociale, cabinete medicale etc.); infiintarea Editurii Reintregirea si a Tipografiei eparhiale, a revistei eparhiale Credinta Strabuna si a revistei Facultatii de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia Altarul Reintregirii, precum si a postului de radio Reintregirea al Arhiepiscopiei Alba Iuliei si infiintarea unui Seminar Teologic Ortodox in Alba Iulia.

Drept urmare, potrivit randuielilor canonice si prevederilor statutare ale Bisericii Ortodoxe Romane, astazi, vineri, 25 martie 2011, la sarbatoarea Bunei Vestiri, in Catedrala Mitropolitana din Municipiul Cluj-Napoca, cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”, Noi, DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, oferim Inaltpreasfintitului Parinte ANDREI mantia, crucea si engolpionul, precum si camilafca cu cruce, adica insemnul rangului mitropolitan, ii inmanam carja arhipastoreasca si il intronizam ca Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului.

Pe temeiul celor aratate mai sus, al Sfintelor Canoane si al prevederilor art. 26 lit. o) si art. 133 alin. (2) din Statutul pentru organizarea si functionarea Bisericii Ortodoxe Romane, facem cunoscut tuturor aceasta GRAMATA PATRIARHALA si dam alesului Arhiepiscop si Mitropolit, Inaltpreasfintitului Parinte ANDREI, imputernicirea canonica de pastorire ca Arhiepiscop al de Dumnezeu pazitei Arhiepiscopii a Vadului, Feleacului si Clujului, cu toate orasele si satele care tin astazi si vor tine si in viitor de aceasta Sfanta Arhiepiscopie, drept marturie ca Inaltpreasfintia Sa, dobandind demnitatea de Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului, are dreptul si puterea de a aseza, dupa randuielile Sfintei noastre Biserici si dupa legile tarii: cantareti, citeti, ipodiaconi, diaconi, preoti si protopopi la toate bisericile din Arhiepiscopia Inaltpreasfintiei Sale, precum si stareti si starete, egumeni si egumene la manastiri si schituri si de a randui toate cate i se cuvin ca ierarh eparhiot, spre folosul duhovnicesc al eparhiei pe care o pastoreste pe calea mantuirii, precum si de a exercita drepturile si a indeplini toate indatoririle prevazute de sfintele canoane, de traditia bisericeasca si de legiuirile Bisericii noastre ca Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului.

Din partea Inaltpreasfintiei Sale asteptam, asa cum indeamna Canonul 34 Apostolic, cinstire si ascultare fata de Patriarhul Romaniei si fata de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane; sa continue si sa sporeasca lucrarea inaintasilor in acest scaun arhiepiscopal si mitropolitan; sa lucreze in comuniune cu ceilalti ierarhi din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului; sa arate iubire de neam, grija parinteasca pentru parohii si manastiri, pentru valorile credintei ortodoxe, pentru cultura crestina, pentru invatamantul teologic si religios, precum si dragoste parinteasca fata de clerul si dreptcredinciosii crestini, tineri si varstnici, facandu-se tuturor calauza intru pastrarea nestirbita a dreptei credinte si a randuielilor Bisericii noastre strabune; sa cultive relatii fratesti de cooperare cu Mitropolia Ardealului in rezolvarea problemelor comune de ordin pastoral si social ale credinciosilor ardeleni; sa se consulte si sa coopereze cu autoritatile de Stat spre binele Bisericii si al poporului roman; sa cultive relatii de respect reciproc cu alte culte oficial recunoscute, pentru pastrarea pacii sociale.

Asadar, tuturor celor din cinul preotesc si cinul calugaresc, precum si tuturor dreptcredinciosilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului si Clujului, le recomandam parinteste si frateste, cu multa pretuire, pe Inaltpreasfintitul Parinte Arhiepiscop si Mitropolit ANDREI, drept chiriarh al lor, chemandu-i sa il intampine cu dragoste fiasca, sa il asculte si sa il cinsteasca, aratandu-i in toate imprejurarile sprijin si impreuna-lucrare in tot ceea ce savarseste spre folosul Bisericii si al poporului roman.

Pretuind cu multa bucurie insufletirea si dorinta clerului si credinciosilor ortodocsi romani din Transilvania de-a pastra unitatea nationala si bisericeasca, ii povatuim pe toti cu parinteasca dragoste ca, sub indrumarea noului lor arhipastor, sa pastreze si sa intareasca unitatea Ortodoxiei romanesti, vietuind in pace si in buna intelegere ca fii duhovnicesti care cred cu statornicie in Hristos si “intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica”.

Incredintam pe noul Arhiepiscop al Vadului, Feleacului si Clujului si Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, Inaltpreasfintitul Parinte ANDREI, milostivirii Bunului Dumnezeu, rugaciunilor Sfintului Pahomie de la Gledin, Episcopul Romanului, Sfintilor Martiri si Marturisitori Nasaudeni, precum si tuturor Sfintilor Romani cunoscuti si necunoscuti care, prin nevointele lor, au sfintit acest pamant binecuvantat al Transilvaniei.

De asemenea, il incredintam pe Inaltpreasfintia Sa rugaciunilor Inaltpreasfintitilor si Preasfintitilor Parinti ierarhi din Sinodul Mitropolitan al Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului, rugaciunilor cucernicilor preoti din parohii, impreuna ostenitori in ogorul Bisericii, rugaciunilor neincetate ale calugarilor si calugaritelor din manastiri si schituri, precum si rugaciunilor binecredinciosilor crestini din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului, fata de care Inaltpreasfintitul Parinte Arhiepiscop si Mitropolit ANDREI este chemat sa arate dragoste parinteasca si purtare de grija duhovniceasca.

Si astfel, intr- un cuget si o simtire, impreuna sa preamarim pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Treimea cea deofiinta si nedespartita. Amin !

† D A N I E L
Arhiepiscopul Bucurestilor, Mitropolitul Munteniei si Dobrogei, Loctiitorul tronului Cezareei Capadociei si

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

25 Martie 2011

Vizualizari: 810

Voteaza:

Gramata Patriarhala de intronizare a Inaltpreasfintitului Andrei 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE