Sfanta Tatiana, mucenita lui Hristos

Pe 12 ianuarie Biserica noastră o prăznuieşte pe Sfânta Muceniţă Tatiana ale cărei moaşte sunt găzduite de Catedrala mitropolitană din Craiova. S-a născut dintr-o familie aleasă din Roma. Pe Hristos Mântuitorul L-a cunoscut de la părinţii ei, însă L-a ţinut ascuns în suflet până la momentul mărturisirii. A trăit în timpul persecuţiilor lui Septimiu Sever.

Împotriva voinţei părinteşti, Tatiana a refuzat să se căsătorească, trăind în curăţie, slujind Biserica lui Hristos şi mărturisindu-L înaintea păgânilor. Însă cum vrăjmaşul diavol nu stă niciodată degeaba, slujitorii împăratului au mers la acesta spunând vorbe de ocară împotriva tinerei fecioare. Au spus că refuză să slujească zeilor şi că ar trebui să fie încercată, deoarece vine dintr-o familie cu tradiţie în imperiu şi nu se cade să calce legea străbunilor ei. Doar atât i-a trebuit împăratului, a dus-o pe Tatiana în templu, însă aceasta a refuzat jertfele, strigând cu glas tare că Mântuitorul Hristos este adevăratul Dumnezeu şi Domn. A trecut la ceruri în chinuri groaznice, dobândind cununa muceniciei pe data de 12 ianuarie. Biserica noastră a trecut-o în rândul diaconiţelor şi i-a ridicat multe lăcaşuri de cult pe care le poartă în grijă. Moaştele sfintei, mai precis capul ei, se găsesc la Catedrala mitropolitană "Sfântul Dumitru" din Craiova. În ţara noastră au fost aduse de boierii Craioveşti, de la Constantinopol, la Mănăstirea Bistriţa (1453), iar de aici au fost mutate de către domnitorul Neagoe Basarab la Biserica Domnească din Curtea de Argeş. După reorganizarea Mitropoliei Olteniei (1950-1955), au fost depuse mai întâi la Episcopia Râmnicului şi apoi aduse la Catedrala mitropolitană din Craiova, unde se găsesc şi astăzi.

.
Pe aceeaşi temă

11 Ianuarie 2017

Vizualizari: 193

Voteaza:

Sfanta Tatiana, mucenita lui Hristos 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE