Hram la Seminarul din Giurgiu


Astazi, cu ocazia hramului, la Seminarul Teologic „Sfntul Mucenic Ioan Valahul“ vor avea loc mai multe manifestari cultural-religioase. Astfel, de la ora 9.00 va avea loc Sfnta Liturghie arhiereasca oficiata de PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului. La final, dupa cuvntul Prea Sfintiei Sale, va avea loc acordarea de diplome aniversare, moment urmat de un concert aniversar al corului teologic si un concurs special - „Ritmuri de toaca“, la care participa elevii seminarului. Anul acesta Seminarul Teologic „Sfantul Mucenic Ioan Valahul“ a implinit 10 ani de la infiintare.

„Scoala noastra teologica s-a ctitorit cu binecuvntarea Prea Fericitului Parinte Patriarh Teoctist. De-a lungul anilor elevii si profesorii seminarului nostru au avut bucuria ca la deschiderea oficiala a cursurilor sa participe PF Patriarh Teoctist. De asemenea, profesorii si elevii nostri au participat la numeroase activitati spirituale si de invatamnt in tinutul Giurgiului, in tara, dar si in strainatate. La concursurile Ministerului Educatiei si Cercetarii au obtinut numeroase premii. O componenta importanta a scolii noastre o reprezinta corul. Înca din anul 1997 corul si-a facut simtita prezenta la mai multe concerte la Bucuresti, in Italia, Spania, Polonia si Austria. Noi credem ca suntem purtatori ai credintei noastre si ca invatamntul teologic poate fi un bun mesager al spiritualitatii. Avem sali de informatica, un camin foarte bine amenajat, sali de meditatie si laboratoare“, a declarat parintele director Emil Nedelea. Tot astazi, va avea loc si lansarea unei reviste care prezinta aspecte din timpul celor 10 ani de activitate a seminarului, care apare intr-un tiraj de 3.000 de exemplare cu sprijinul Consiliului Local.

.

11 Mai 2006

Vizualizari: 2240

Voteaza:

Hram la Seminarul din Giurgiu 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE