Repere istorice

Repere istorice Mareste imaginea.

 

Cea dintai Mitropolie in partile oltene dateaza din anul 1370 sub titulatura de Mitropolia Severinului, fiind infiintata in timpul voievodului Vladislav I (1364-1377). Principalul motiv al infiintarii acestui scaun mitropolitan a fost ca poporul „se intampla sa fie mult, ba aproape nenumarat, nefiind de-ajuns doar un singur arhiereu la un popor atat de mare ca sa-l intareasca duhovniceste, sa-l pazeasca si sa-l povatuiasca pe calea mantuirii” (Hurmuzaki I, 2, doc 7, p. 9).

 

Actuala Mitropolie a Olteniei a fost infiintata la data de 7 noiembrie 1939 cu resedinta la Craiova pentru a fi desfiintata la 20 aprilie 1945. La 24 mai 1947 Adunarea Deputatilor vota Legea nr. 196 (publicata in Monitorul Oficial P.I-a, nr. 136 din 18 iunie 1947) prin care se infiinta Arhiepiscopia Craiovei cu jurisdictie teritoriala asupra judetelor Dolj, Gorj si Mehedinti. In urma hotararii Sfantului Sinod al B.O.R. (inregistrata la Ministerul Cultelor cu nr. 2657/1949) prin Decretul nr. 133/1949 Sfanta Arhiepiscopie a Craiovei a fost inaltata la rangul de Mitropolie cu urmatoarea titulatura: Sfanta Mitropolie a Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei.

 

Mitropoliti ai Olteniei au fost: Nifon Criveanu (21 decembrie 1939 - 20 aprilie 1945), Firmilian Marin (28 decembrie 1947 - 29 octombrie 1972), Teoctist Arapasu (28 februarie 1973 - 25 septembrie 1977, actualul Parinte Patriarh al Romaniei), Nestor Vornicescu (23 aprilie 1978 - 17 mai 2000).

 

 

18 Iulie 2012

Vizualizari: 1793

Voteaza:

0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE